Prvi put se o selfiju, kao simptomu mentalnog poremećaja, počelo pisati 2014. godine.
Foto: hollywoodlife.com
Selfiji su već neko vrijeme dio svakodnevnog života za mnoge mlade, ali ako ih snimate previše, mogli biste dobiti dijagnozu nazvanu selfitis.
Prvi put se o selfiju, kao simptomu mentalnog poremećaja, počelo pisati 2014. godine. Američki mediji plasirali su tad lažnu informaciju o dijagnozi ''selfitis'' koju je postavila Američko psihijatrijsko udruženje.
''Selfitis je opsesivno-kompulsivna želja da se objavljuju selfiji na društvenim mrežama kako bi se nadoknadio manjak samopouzdanja te ispunila praznina u intimnom životu'', glasila je objavljena definicija.
Ali, iako je krenuo kao lažna vijest, selfitis je u sebi ipak nosio podosta istine, pa se na naučnu potvrdu nije predugo čekalo.
Nedavna studija iz Indije pokazala je kako pretjerano snimanje selfija može dovesti do selfitisa, objavljeno je u Internacionalnom listu o mentalnom zdravlju i zavisnosti.
''Zavisnost od selfija je stanje u kojem osoba opsesivno snima selfije, više puta na dan te ih objavljuje na društvenim mrežama'', kaže profesor psihologije dr. Ramani Durvasula sa Univerziteta u Kaliforniji za CBS News.
Durvasula kaže da ako 50 posto vaših fotografije čine selfiji i koristite često filtere, to su znakovi koji bi vas trebali zabrinuti.
''Više studija pokazuje kako vrijeme provedeno na društvenim mrežama utiče loše na samopouzdanje ljudi, čini osobu nesposobnom za snalaženje u novim situacijama te povećava šanse da razvije anksioznost i depresiju'', rekao je profesor savjetujući mladima da ostave svoje pametne telefone i stvore sebi ''selfie-free zonu''.
KOMENTARI (0)