Prvi program prvog dana 16.Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja sajma, bilo je predstavljanje podgoričke Gimnazije „Slobodan Škerović“,čiji tim je na savremen način predstavio bogat program aktivnosti i sekcija po kojima je ova najčuvenija podgorička škola i prepoznatljiva.
Foto: Sajam knjiga i obrazovanja Podgorica
Direktorka Biljana Vučurović istakla je bogatu istoriju ove ujedno i najstarije podgoričke škole i pozvala brojnu i raznovrsnu sajamsku publiku da posjeti njihov štand i njegove bogate sadržaje svakog sajamskog dana.
U utorak 10.maja u 11 sati biće održana likovna radionica Dizajn plakata, u srijedu, 11.maja na štandu Gimnazije biće održana radionica povodom Svjetskog dana pisanja pisama „Dragi moj Hilmare“, a istog dana u 15 časova najavljeno je čitanje pisama realizovanih na radionici.
U četvrtak 12.maja u 11 sati na redu je program „Fizika kroz svijet astronomije i eksperimenata“, a u petak u 11 sati na štandu Gimnazije „Slobodan Škerović“ biće održana radionica sekcije za ručni rad „Magija veza“.
Za subotu je predviđena prezentacija filmova u organizaciji Gimnazije.
Predmetni profesori i učenici podgoričke Gimnazije govorili su o smjerovima i sekcijama škole, o mogućnostima koje ova škola nudi za dalju profesionalna profilaciju.
Svi učesnici ove prezentacije, podijelili su svoje motive zbog kojih su upisali Gimnaziju i pozvali polumaturante da upišu ovu školu.
Foto: Sajam knjiga i obrazovanja Podgorica
* Predstavljene slikovnice Kašmira Huseinovića *
Kašmir Huseinović, bosanskohercegovački stvaralac za djecu na podgorički sajam knjiga donio je dašak bezbrižnog djetinjstva, budući da je ovom prilikom predstavio slikovnice „Ružno pače“, ilustratorke Ume Huseinović, „Čarobna Mia“, Bao o meni i “Princ brojeva” (koji je posvećen legendarnom matematičaru Gausu), ilustratorke Andree Petrlik.
Osim Huseinovića, o slikovnicama su govorili dekanica na Fakultetu za dizajn i multimediju na univerzitetu Donja Gorica, Tatjana Burzanović i sarajevski pisac Ibrahim Spahić.
Dekanica na Fakultetu za dizajn i multimediju FVU na Univerzitet Donja Gorica Tatjana Burzanović istakla je darovnu dimenziju knjiga-slikovica Kašmira Huseinovića.
- Ovdje imamo spoj,zapravo sinergiju zračenja i značenja, imamo i inkluzivnost sadržaja, kompoziciju i proporciju. Pod inkluzivnošću sadržaja, podrazumijevam da su rečenice ovdje ni preduge ni prekratke, u grafičkom smislu to je ista pozicija i visina teksta I ilutracija, likovnost, motivi iz prirode“, rekla je Burzanović upućujući preporuke i čestitke za rad Kašmiru Huseinoviću i njegovoj porodici koja je uključena u ovaj umjetnički posao.
Ibrahim Spahić istakao je vrijednost porodične dimenzije rada u stvaralaštvu Kašmira Huseinovića.
-Značaj ovih djela je to što ta djela nude čaroliju i ja sam to sa svojim ogromnim iskustvom prepoznao. Iskreno mu čestitam na svemu, i na prvoj nagradi za dizajn na našem Sajmu. Dragocjeni su ovi susreti sa ljudima koji vole knjigu“, istakao je sarajevski Spahić.
Kašmir Huseinović se 1994. godine bavi se pisanjem za djecu.
Do sada je napisao trideset slikovnica, koje su prevedene na mađarski, portugalski, španjolski, arapski, indonežanski, rumunski, slovenski, makedonski, italijanski, kineski, francuski i korejski jezik, te četiri knjige za djecu.
Na prestižnu „White Raven List“ preporučenih knjiga za djecu i mlade koju radi Internationale Jugendbibliothek iz Münchena uvrštene su mu slikovnice “Hektor i Leopoldina”, 2008. i Ptice, 2012.
Za nagradu „Kiklop“ bio je nominovan s tri knjige “Bućevi”, plongovi i žabice, “Sretna obitelji” i “Neobična knjižničarka”.
KOMENTARI (0)