Prof. dr Ćazim Hadžimejlić sa Akademije likovnih umjetnosti Univerziteta u Sarajevu, sa Odsjeka restauracije i konzervacije- bio je gost podgoričkog sajma knjiga preko video linka, a tema njegovog interaktivnog predstavljanja bilo je upoznavanje publike sa njegovom monografijom “Ebru-slikarstvo na vodi”.
Foto: Sajam knjiga Podgorica
Hadžimeljić je u razgovoru sa dekanicom FVU UDG Tatjanom Burzanović, razgovarao o drevnoj likovnoj tehnici Ebru slikanja, kao i o mogućnostima primjenjivosti ove vrste izraza u savremenoj umjetnosti.
-Ebru umjetnost zahtijeva posebnu pripremu, materijale i alate, sada se to drugačije radi nego u klasici, ali na istom principu.
To je kompleksan izraz u kome odsjaji daju oblike, to je čarolija te umjetnosti. Ebru je vidv terapije koja pomaže čovjeku da se relaksir i opusti”, kazao jeHadžimeljić.
-Postoje razne vrste umjetnosti i smjerova u slikarstvu. Jedna od posebnih i zanimljivih tehnika svakako je ebru. Ebru je drevna, orijentalna turska umjetnost ukrašavanja vode. Naime, ebru je umjetnost stvaranja šarenih uzoraka prskanjem i četkanjem boja na površini masne vode, a zatim se taj uzorak transformiše na papiru. Neki govore da ovo umijeće donosi nevjerovatan mir. Takvi radovi vrlo su vrijedni i malo ko zna da ih izrađuje.
Najzanimljivija je stvar to što se ti radovi izrađuju na vodi i što treba dosta vremena i strpljivosti. Tehnika izrađivanja je takva da se voda miješa sa određenom vrstom smole i tako se njena gustoća mijenja. Tokom izrađivanja, ljudi najčešće koriste zemljane boje, jer naravno one čine samu umjetnost. Slike su same po sebi vrlo zanimljive i jedinstvene. Svaka ima svoje značenje, a većinom je na njima prikazana živa priroda. Takve boje su ljepljive, pa se ne miješaju s drugim bojama, već plutaju i ne rastapaju se, nego se šire. Nakon nanošenja boje, crtaju se željeni oblici što se čini lagano, no zaista nije. Nakon toga se na površinu vode stavlja papir, koji nakon par sekundi upije iscrtane oblike, dok u vodi ne ostaje ništa. Naravno da je kreativnost stvaranja oblika neograničena, no na slikama se doista primijeti kako su oblici dosta ravni i pravilni. Zanimljivo je to što se od pribora za crtanje koriste četkice od konjske dlake s drškama od stabla ruže. Mogu se koristiti i češljevi, kapaljke i igle, koje se koriste za razmazivanje i miješanje boja. Ebru možete naći i na starim koricama knjiga. Najstariji primjerak, čuva se u Muzeju Topkapi i Istanbulu. Ne zna se kada je ebru tehnika nastala, no pretpostavlja se da je to bilo u srednjem vijeku u Buhariju.
Ćazim Hadžimeljić je rođen 1964. godine u Zenici. Diplomirao je na Fakultetu lijepih umjetnosti Univerziteta lijepih umjetnosti „Mimar Sinan” u Istanbulu, Odjsek za kaligrafiju i umjetnost knjige 1991. godine. Titulu Magistra nauka o umjetnosti – kaligrafija stekao je odbranom magistarskog rada Kaligraf Jesiri-zade Mustafa Izzet-efendija, poticatelj talik pisma (pod mentorstvom prof. dr. sc. Muhittina Serina), na Fakultetu likovnih umjetnosti Univerziteta „Marmara“ u Istanbulu, Odsjek za kaligrafiju, 1994. godine.
Titulu Doktora nauka iz iistorije umjetnosti i arheologije stekao je odbranom doktorske dizertacije na temu “Važnost dragocjenih knjiga zbirke Gazi Husrev-begove biblioteke u osmanskom uvezivanju knjiga i njihovo očuvanje” (pod mentorstvom prof. dr. sc. Zekija Sönmeza), na Institutu za društvene nauke Univerziteta lijepih umjetnosti „Mimar Sinan“ u Istanbulu, Odsjek za historiju umjetnosti i arheologiju, 1997. godine.
Foto: Sajam knjiga Podgorica
NA SAJMU KNJIGA SE PREDSTAVILA PREDŠKOLSKA USTANOVA "MAŠA"
Predškolci privatne predškolske ustanove “Maša”, otvorili su treći dan 16. Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga”.
Najmlađi i najslađi gosti sajma, očarali su publiku pjesmom, igrom, recitacijama na maternjem i engleskom jeziku, što su sve odlike rada interaktivnog licenciranog metoda predškolskog obrazovanja koji se već cijelu deceniju sprovodi u ovim vrtićima.
Vlasnica i direktorka ove ustanove, Zorka Kečina objasnila je za naš sajt da je International kindergarten “Maša”, sastoji iz dva vrtića “Maša 1” i “Maša 2” koji rade po različitim licenciranim programima.
-“Maša 1” radi po javnovažećem planu i programu na našem jeziku, dok “Maša 2” radi po IPC planu i programu i na engeskom jeziku.
Djeca iz “Maše 1” predstavila su se folklorom i plesnim koreografijama, dok su se djeca iz “Maše 2” predstavila baletom i takođe plesnim koreografijama, kao i recitacijama na engleskom jeziku. Aktivnosti u vrtiću su raznovrsne u mnogim oblastima, a mi smo prvi koji imamo licencu I franšizu za ove programe”, kazala Kečina.
KOMENTARI (0)