Đaci i profesori srednje građevinsko-geodetske škole „Inž. Marko Radević“, predstavili su prigodnim programom obrazovnu djelatnost ove stručne škole na 16.Međunarodnom podgoričkom sajmu knjiga i obrazovanja.
Foto: Radojica Ivanović
Govoreći o obrazovnim profilima ove ustanove, direktor Miloš Marović, istakao je da je ovo jedina škola u Crnoj Gori u kojoj učenici stiču znanja i vještine iz oblasti građevinarstva, uređenja prostora i geodezije,što je veoma važno budući da su ove oblasti najprofitabilnije oblasti rada, jer je građevinarstvo u Crnoj Gori i okruženju u ekspanziji.
On je napomenuo da se u ovoj školi učenici profilišu na smjerovima:građevinski tehničar za visokogradnju, građevinski tehničar za niskogradnju i hidrogradnju, tehničar za arhitekturu i dizajn enterijera, tehničar za dekorisanje i aranžiranje prostora kao i tehničar za geodeziju.
- Već nekoliko dana smo ovdje i naš štand je već vrlo prepoznatljiv među posjetiocima, kao jedan od najzanimljivijih”, istakao je Marović.
Učenici škole prigodnim poetskim i muzičko-scenskim programom, doprinijeli su lijepoj atmosferi na 16.Međunarodnom pogoričkom sajmu knjiga i obrazovanja.
Jubilej i monografija Biblioteke za slijepe
Monografija “Naša priča” autora Zorana Poleksića, koja je posvećena Biblioteci za slijepe Crne Gore i objavljena povodom 15 godina trajanja te ustanove (čije su knjige namijenjene osobama bez i sa oštećenjem vida,ali i svim korisnicima audio knjige), predstavljena je 11. maja na 16. Međunarodnom podgoričkom sajmu knjiga i obrazovanja.
Govoreći na promociji monografije, Poleksić je kazao da je “Naša priča” prva knjiga na prostoru bivše Jugoslavije koja opisuje djelatnost, status i razvoj rada neke republičke biblioteke namijenjene korisnicima sa oštećenim vidom.
Knjiga je nastala u posebno teškim okolnostima pandemije korona virusa, naglašavajući da je imao nimalo zadatak i da je trebalo pročitati na stotine i stotine stranica, a selektovati tek nekoliko.
-Ovo je poseban poduhvat ne samo u državama regiona radi uporednog iskustva, već i u Sjedinjenim Američkim Državama i Engleskoj, nekim dalekim savremenim državama gdje je svijest o potrebama čitalaca sa oštećenim vidom bila prisutna još u prošlom vijeku”, rekao je Poleksić.
Foto: Radojica Ivanović
Predsjednik Savjeta Biblioteke Zdravko Vukčević, kazao da je Poleksićeva knjiga pomalo neobičnog naslova.
-U hronološkom opsegu o kojem govori, ona i jeste dručija. To je jedna nesvakidašnje uspješna priča o instituciji koja za prethodnih 15 godina bilježila veliki rast”, rekao je Vukčević.
Direktor Biblioteke za slijepe Crne Gore Božidar Denda, izrazio je zadovoljstvo što je Biblioteka gost na sajmu, na kome ima i svoj štand, na kome se promovišu audio izdanja, koja kako je rekao, nisu namijenjena samo slabovidim osobama.
-Poleksić je duboko i suštinski doprinio ovoj našoj misiji”, kazao je Denda i naveo da Biblioteka ima knjižni fond od 23.500 bibliotečkih jedinica i trenutno 730 korisnika.
Ukupan broj korisnika u ovih 15 godina je preko 800 u zemlji I inostranstvu. Za ovo vrijeme Biblioteka je na korišćenje ustupila oko 130.000 publikacija kroz sve raspoložive servise.
On je saopštio da Biblioteka u pristupačnim formatima objavljuje oko 1.100 knjiga u audio formi, kao i 150 publikacija na Brajevom pismu.
KOMENTARI (0)