Subota, 26.11.2022 | 16:58
IZVOR: B92

Svjetsko fudbalsko prvenstvo 2022: Prvi mundijalski gol Levandovskog, Poljska srušila motivisane Saudijce

Saudijska Arabija se probudila iz sna - poslije velike pobjede nad Argentinom, azijska reprezentacija nije uspjela da napravi još jedno iznenađenje.

Poljska ju je savladala u drugom kolu grupe C (2-0), a Robert Levandovski, najbolji igrač ove evropske selekcije, pamtiće ovaj meč do kraja života.

Napadač Barselone, koji je u dosadašnjoj karijeri postigao biše od 600 golova, nikada ranije nije bio strijelac za nacionalni tim na Mundijalima, a u remiju sa Meksikom u prvom kolu turnira u Kataru promašio je i penal.

Zbog toga je gol koji je postigao u 82. minutu proslavio u suzama, a nekoliko minuta kasnije imao je šansu da se još jednom upiše u strijelce, ali ga je saudijski golman Mohamed Al Ovais zaustavio u toj namjeri.

Poljska je na meču imala još dvojicu heroja - Pjotra Zjelinskog, koji je u prvom poluvremenu donio prednost, kao i golmana Vojčeša Ščensnog, koji je odbranio penal u samom finišu tog dijela igre.

U prvom meču dana Australija je ponovo postigla jedan gol, kao i u prvom kolu turnira protiv Francuske, ali je za razliku od tog ubjedljivog poraza protiv svjetskog šampiona, taj pogodak ovoga puta bio dovoljan da se savlada Tunis.

Čovjek odluke bio je Mičel Djuk, koji je pogotkom u 23. minutu sjajnim šutem glavom doneo prvi trijumf Australijancima na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu.

Ovom pobjedom "kenguri", kako je nadimak australijske selekcije, vratili su nadu da mogu do prolaza u osminu finala Mundijala u Kataru, pošto će u posljednjem kolu u direktnom okršaju sa Danskom vjerovatno odlučivati o putniku u doigravanje.

Australija sada ima tri boda, kao i Francuska, koja meč drugog kola protiv Danske igra kasnije danas, dok Tunis nije uspio da napravi još jedan dobar rezultat poslije neriješenog ishoda protiv Danske.

Selekcija iz Afrike bila je ofanziva u čitavom drugom poluvremenu, ali nije uspjela da probije blok disciplinovanih Australijanaca.