Četvrtak, 11.05.2023 | 18:12
IZVOR: index.hr

Ovi SIMPTOMI ukazuju na narcisoidni poremećaj ličnosti

Određene narcisoidne sklonosti, poput hvalisanja ili stavljanja sebe u centar pažnje, nisu nužno znak da je neko narcis.




Foto: Ilustracija, Pixabay.com

Narcisoidni poremećaj ličnosti je nešto drugačiji, a njegovi simptomi su ozbiljniji, javljaju se u različitim situacijama i okruženjima i čine odnose sa drugima izazovnima, a ponekad čak i potpuno nemogućima.

Klinički psiholog Zekeri Rosental otkrio je znakove koji mogu da ukažu na to da određena osoba ima ovu vrstu poremećaja ličnosti.

Kako objašnjava, postoji devet znakova koji mogu da ukažu na narcisoidni poremećaj ličnosti kod pojedinca. To podrazumijeva sledeće:

– pretjerani osjećaj samopouzdanja

– opsjednutost moći, ljepotom ili uspjehom

– veliku aroganciju

– vjerovanje da su upravo oni posebni i najvažniji

– nedostatak empatije za druge ljude

– zahtjevanje prekomjernog divljenja

– ljubomoru i zavist prema drugim ljudima, kao i njihovom uspjehu

– uvjerenje da im drugi zavide

– iskorišćavanje ljudi.

Iako još uvijek nije tačno dokazano šta dovodi do ove vrste poremećaja, psiholozi vjeruju da genetika i način odgajanja imaju važnu ulogu.

Velik broj naučnika potvrđuje da se narcizam javlja još u najranijem uzrastu, i često može da bude posljedica nezdravog odnosa roditelja i djeteta, odnosno pogrešnog načina odgajanja, prenosi Index.hr.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Poznata glumica se OGLASILA prvi put nakon RAZVODA - "Odlučila sam da budem dobro"

Utorak, 26.09.2023 | 11:55

Glumica Anita Mančić često je u žiži javnosti zbog svojih sjajnih uloga, ali posljednjih nedjelja razlog je njen razvod nakon 22 godine braka.

Počinje SASLUŠANJE - Medenica stigla u SDT

Utorak, 26.09.2023 | 11:51

U Specijalnom državnom tužilaštvu počinje saslušanje bivše predsjednice Vrhovnog suda Vesne Medenice.

OTKRIVEN datum i vrijeme sahrane Jagoša Markovića

Utorak, 26.09.2023 | 11:43

Komemoracija reditelju Jagošu Markoviću biće održana sjutra Narodnom pozorištu u Beogradu, saopštili su iz ovog pozorišta. 

Novi ESTRADNI RAT: Popović o Karleuši - "Na njeno mJesto je došla Ceca, to nju NAJVIŠE BOLI"

Utorak, 26.09.2023 | 11:27

Provela je šest godina u „Zvezdama Granda”

"OPASNI” dominirali basketaškim terenima; Koljević: Sezona za nama izuzetno uspješna, sa Meridianom u nove pobjede

Utorak, 26.09.2023 | 11:20

Ekipa Dangerous Meridianbet-a iza sebe ima još jednu uspješnu sezonu koja je završena “Red Bul Half Court” svjetskim finalom koji je odigran u Beogradu. “Opasni” su u Srbiji dogurali do četvrtfinala gdje su poraženi od Sjedinjenih Američkih Država.

"Ne razmišljam o BUDUĆNOSTI - Mesi progovorio o ZAVRŠETKU karijere

Utorak, 26.09.2023 | 11:19

Leo Mesi, zvijezda Intera iz Majami rekao je da ne razmišlja o kraju fudbalske karijere.

Vujović: Kad niko ne bi bio isključen iz vlade, SVI BI BILI VLAST

Utorak, 26.09.2023 | 11:13

Funkcioner Socijaldemokratske partije Ivan Vujović rekao je da kada niko ne bi bio isključen iz Vlade, svi bi bili vlast, a opozicije ne bi bilo.

UNICEF - Svako dijete da odrasta u porodici

Utorak, 26.09.2023 | 11:08

Crna Gora je bila prva država u regionu koja nije imala djecu mlađu od tri godine smještenu u ustanovama socijalne i dječje zaštite, ali, nažalost, to više nije slučaj.

"Porodica me se ODREKLA" - Bojan Tomović o BORBI sa teškom bolešću, pa OTKRIO od čega ŽIVI

Utorak, 26.09.2023 | 11:05

Pjevač Bojan Tomović u svojoj ispovijesti progovorio je o borbi sa bipolarnim poremećajem, otkrio da ga se porodica odrekla, ali i priznao od čega danas živi s obzirom na to da rijetko nastupa.

Lekić: Eskobarove izjave IZAZIVAJU antiameričko raspoloženje

Utorak, 26.09.2023 | 10:56

Predsjednik Demos-a Miodrag Lekić tvrdi da izjave specijalnog izaslanika SAD za Zapadni Balkan Gabrijela Eskobara kod jednog dijela građana Crne Gore izazivaju antiameričko raspoloženje.