"Znoj igra ključnu ulogu u održavanju zdrave kože. Ne samo da reguliše temperaturu, već i ispira toksine", rekla je dermatološkinja dr. Mini Amin.
Foto: Ilustracija/ Pexels
Bilo da hodate tokom vrućeg dana, idete u teretanu ili se znojite zbog teškog živčanog poremećaja, znoj na vašoj koži obavlja važan posao. "Znoj je neophodan za hlađenje kože. Žlijezde u koži koji prekriva površinu, a zatim isparava da bi nam snizio temperaturu. Znoj ima antibakterijska svojstva, a može čak i hidrirati.
"Znoj igra ključnu ulogu u održavanju zdrave kože. Ne samo da regulše temperaturu, već i ispire toksine", rekla je dermatološkinja dr. Mini Amin. Dakle, kako je znoj uopšte došao na tako loš glas? "Znoj ne smrdi, ali bakterije koje žive ispod pazuha i drugim osjetljivim područjima vole jesti ulje koje nastaje kada se znojimo, stvarajući nusproizvode koji su neprijatne", objasnila je dr. Michelle Henry.
Kako piše HuffPost, Ispada da postoje dvije vrste znoja. Iako izgleda i osjeća se isto na vašoj koži, ekrini i apokrini znoja su vrlo različiti. Jedan doprinosi znatno većem "zagađenju vazduha", u obliku tjelesnog mirisa. Kad vam je toliko vruće da se topite, to je ekrino. "Većinu znoja proizvode naše ekrine žlijezde, koje su raspoređene po koži, ali su koncentrisane na dlanovima, tabanima, čelu i pazuhu. Ekrini znoj sastoji se od vode i malih količina soli, proteina i amonijaka", rekao je dermatolog dr. Hadley King.
Kada tjelesna temperatura poraste zbog toplog okruženja ili fizičke aktivnosti, autonomni nervni sistem signalizira ekrinim znojnim žlijezdama da proizvode znoj koji će ohladiti kožu i pomoći u snižavanju tjelesne temperature. Kada želite da se pod otvori i proguta vas, to je apokrino: "Većina znoja povezanog sa stresom potiče iz apokrinih žlijezda. Stres pokreće adrenalin, kortizol i druge hormone stresa, koji pokreću te posebne žlijezde znojnice", objasnio je dr. King.
One proizvode koncentrisaniji sekret, bogatiji lipidima i proteinima, a nalaze se uglavnom na području pazuha, prepona i dojki. Ova vrsta znojenja češće je povezana s mirisom tijela, što se događa kada bakterije razgrađuju naš znoj na masne kisjeline. Koliko brzo se onda morate istuširati nakon znojenja da bi vaša koža bila što zdravija i svježijeg mirisa? Imate najviše sat vremena.
Bez obzira na to što je uzrokovalo vaše trenutačno vlažno stanje, sat otkucava svaki put kad se počnete znojiti. Zato dermatolozi preporučuju čišćenje čim prije. "Najbolje vrijeme za ispiranje nakon intenzivnog treninga je odmah nakon njega", rekao je dermatolog dr. Brendan Camp.
Koliko tačno vremena imate?
"Čišćenje je u roku od sat vremena nakon što se oznojite. Ako ne očistite kožu odmah nakon što se oznojite, bakterije će se pomiješati sa znojem i izazvati iritaciju, začepljene pore i neugodan miris", rekao je Amin. Ako se znojite duže od sat vremena, cilj bi trebao biti da se istuširate što je prije moguće nakon što prestanete jer su bakterije već "na poslu".
I vaša odjeća igra ulogu
Dermatolog dr. Abrahem Kazemi istakao je da pretjerano znojenje može uzrokovati lakše lijepljenje odjeće za vježbanje od sintetičke tkanine na kožu. To je loše, rekao je, jer može blokirati pore, što dovodi do folikulitisa i akni na leđima. Što duže čekate da se očistite, veća je vjerovatnoća da će vam izbiti akne, posebno ako vam je koža već masna. "Dopuštanje nakupljanja znoja i sebuma je brz način da podstaknete rast bakterija i gljivica na koži, što dovodi do gljivica koje stvarno vole znojna okruženja", rekla je Henry.
KOMENTARI (0)