Prema Bibliji, Nojeva barka je spasila čovječanstvo i sve životinje od sigurnog uništenja tokom velikog potopa. Sada, 5.000 godina nakon što se ta voda navodno povukla, naučnici tvrde da su otkrili lokaciju čuvenog plovila.
Foto: YouTube screenshot/ MegalithomaniaUK
Međunarodni tim istraživača tvrdi da je brdo u obliku broda, koje se nalazi 29 kilometara južno od planine Ararat, u Turskoj, zapravo fosilizovani ostaci drvenog plovila.
Durupinar je 164-metarska geološka struktura, napravljena od vrste gvozdene rude koja se zove limonit.
Dugo je intrigirao istraživače zbog činjenice da se njegov oblik i struktura gotovo poklapaju sa onima Nojeve barke koja se spominje u Bibliji.
Novi dokazi pokazuju da je humka zaista doživela razornu poplavu pre 5 000 godina, što podržava biblijski izveštaj o potopu koji se dogodila između 3 000 i 5 500 godina prije nove ere.
„Naše studije pokazuju da je ovo područje bilo utočište za život tokom ovog perioda i da je u nekom trenutku bilo prekriveno vodom, što pojačava mogućnost da se dogodia katastrofa velikih razmera“, rekli su istraživači.
Tehnički univerzitet u Istanbulu, Univerzitet Agri Ibrahim Cecen i Univerzitet Endruz u SAD proučavaju područje Durupinara od 2021.
Tokom 7. međunarodnog simpozijuma o planini Ararat i Nojevoj barci, istraživači su predstavili nove dokaze koji bi mogli da podrže njihovu teoriju da je struktura drevni brod.
Zemljište sadrži ostatke morskog života
Istraživači su uzeli 30 uzoraka tla i stena iz okoline Durupinara i poslali ih na Istanbulski tehnički univerzitet na analizu. Testovi su pokazali da tlo sadrži tragove materijala nalik glini i ostatke morskog života kao što su mekušci.
Određivanje starosti ovih uzoraka pokazalo je da su stari između 3.500 i 5.000 godina.
Ovo ukazje na to da su Durupinar i okolina bili pokriveni vodom u određenom vremenskom periodu u skladu sa onim što je navedeno u Bibliji. Prema doslovnim tumačenjima iz te knjige, svijet je tokom bakarnog doba bio prekriven vodom.
„Prema prvim rezultatima, jse da je na ovim prostorima postojala ljudska aktivnost još od bakarnog doba“, rekao je rukovodilac istraživanja profesor Faruk Kaja.
Osim ovih novih dokaza, glavni argumenti u prilog teorije Nojeve barke su oblik i položaj Durupinara.
U Bibliji, Noje je dobio naredbu da napravi čamac koji je bio „trista lakata dugačak, pedeset lakata širok i trideset lakata visok“. Iako su konverzije iz biblijskih jedinica teške, neki naučnici su odlučili da ovo protumače kao korišćenje standardizovanog egipatskog lakta od 52,4 centimetra.
Da li je geološka struktura zapravo fosilizovano drvo Nojeve barke?
Korišćenjem ovih jedinica, dužina Nojeve barke bi bila 157 metara, što je blizu 164 metra, koliko je dugačak Durupinar. Pored toga, Biblija kaže da se Nojeva barka zaustavila na „Araratskim planinama“. Durupinar se nalazi samo 29 kilometara južno od planine Ararat, najvišeg vrha Turske.
Od svog otkrića 1948. godine, ovi faktori su naveli mnoge na teoriju da je geološka struktura u obliku broda zapravo fosilizovano drvo Nojeve barke. Međutim, ovi najnoviji dokazi daleko su od dokazivanja da je to zaista biblijsko plovilo, istakao je profesor Kaja.
Međutim, teoriju Nojevbe arke oštro su kritikovali geolozi koji tvrde da je Durupinar prirodna geološka formacija, piše Daily Mail.
U članku iz 2016. godine, profesor Lorens Kolins sa Kalifornijskog državnog univerziteta, Nortridž, naveo je da je struktura nalik čamcu zapravo nastala erozijom okolnog kamena uslijed klizišta.
Takođe, mnogi istraživači su istakli da su potrebni milioni godina da se drvo fosilizira u kamen, tako da Nojeva barka nije mogla da se fosilizuje za samo 5.000 godina.
Međutim, istraživački tim Nojeve barke insistira na tome da su potrebna dalja istraživanja, prenosi, prenosi Net.hr.
KOMENTARI (0)