Petak, 20.06.2025 | 20:14
IZVOR: kolektiv.me

Milatović na OTKRIVANJU spomen-biste Suli Radovom: Dužnost da afirmišemo ličnosti koje su živjele vrijednosti

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović prisustvovao je svečanom otkrivanju spomen- biste Suli Radovom u Podgorici, u organizaciji fondacije “Sula Radov”, saopšteno je iz Službe predsjednika Crne Gore.




Foto: Kabinet Predsjednika Crne Gore

“Veliko mi je zadovoljstvo što smo se okupili danas ovdje povodom otkrivanja spomen-biste Kostadinu Radovom Raduloviću, poznatijem kao Suli Radovom, komanskom, katunskom i crnogorskom kapetanu, gvardijanu, narodnom sudiji, mudracu i ličnosti od izuzetnog značaja za etiku, kulturu i tradiciju Crnogoraca”, kazao je Milatović.

Sula Radov, kako je podsjetio, bio je savremenik četvorice vladara iz dinastije Petrović-Njegoš: Petra I, Petra II, knjaza Danila i kralja Nikole – i to u vremenu kada se tradicionalno plemensko uređenje počelo pretakati u građanski poredak, običajno pravo u pisane zakone Crne Gore, a narodna tradicija u prve institucije moderne države.

Milatović je kazao da u toj i takvoj Crnoj Gori etika nije bila apstraktna ideja, već svakodnevna praksa opstanka.

“U zemlji dramatičnog reljefa i još dramatičnijeg istorijskog iskustva oblikovali su se moralni standardi u koje su utkani principi prirodnog prava: prava na riječ, na jednakost među ljudima i, iznad svega, pravo na slobodu, nezavisnost i samopoštovanje. Sula Radov je, upravo u tom i takvom prelomnom istorijskom kontekstu, postao personifikacija kolektivne svijesti našeg naroda”, istakao je.

Kratkim i britkim, često i aforističkim izrekama, kako je dodao, nije iskazivao samo sopstvenu mudrost i logiku – on je sublimirao duh starih Crnogoraca koji je i dalje referentan za naše društvo i naše savremeno iskustvo.

“Njegove riječi odjekuju svojom jasnoćom i snagom i danas: „Čojek ne traži mnogo: koru ljeba da nije gladan, knjigu da nije slijep i slobodu da smije zborit“. Suline riječi nijesu služile da impresioniraju, već da usmjere, niti da uljepšaju stvarnost, već da je ogole do srži istine”, poručio je.

Prema njegovim riječima, Sulina mudrost je bila mjera kojom se gradilo povjerenje naše zajednice u ono što je ispravno, pravedno i dostojanstveno.

“I kako Sula kaže: „Novi vakat rađa novi nauk“. U našem vaktu kada češće nego ikada ranije govorimo o krizi vrijednosti, imamo dužnost da afirmišemo ličnosti koji su vrijednosti živjele, a ne samo zagovarale. Sula Radov, naš Komanin i Katunjanin je bio jedan od njih – i dok god ga se sjećamo na pravi način – kroz poruku ko smo bili kad je bilo najteže i šta nas je tada držalo uspravnim, ni Crna Gora neće izgubiti svoj put”, istakao je predsjednik države.

On je, kako zaključuju, izrazio zahvalnost Fondaciji „Sula Radov“ na njihovoj predanoj i plemenitoj misiji očuvanja legata ove izuzetne crnogorske ličnosti, kao i rukovodstvu Glavnog grada, što su prepoznali vrijednost ove inicijative i omogućili da se spomen-bista postavi na mjestu “odakle vidimo obronke Lovćena i Garča, a Sulin pogled ostaje trajno usmjeren prema njegovim Komanima i Katunskoj nahiji – kao simbol Crne Gore i njenih neprolaznih vrijednosti.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Policija od jutros traži Ljuba Milovića na Grahovu

Srijeda, 27.05.2026 | 08:47

Na Grahovu je u toku velika akcija policije, koja na tom području ponovo traži odbjeglog suspendovanog policajca Ljuba Milovića, saznaje portal Adria. Akcija je, prema nezvaničnim informacija, počela rano jutros.

Albanske političke partije se ujedinjuju, lider najvjerovatnije Nik Đeljošaj

Srijeda, 27.05.2026 | 09:25

Prema nezvaničnim, ali veoma pouzdanim informacijama, albanske političke partije u Crnoj Gori pripremaju formalno ujedinjenje u jedinstveni politički subjekt „Forumi Shqiptar“, čime bi prvi put bila stvorena jedinstvena politička organizacija Albanaca na državnom nivou. Sporazum predviđa objedinjavanje Albanske alternative, Demokratskog saveza Albanaca i Albanske nacionalne unije.

Velika nostalgija Njemaca za Angelom Merkel, ali da li je tokom njene vladavine bilo baš bajno?

Srijeda, 27.05.2026 | 09:59

Dok je Njemačka suočena sa dubokom političkom i ekonomskom krizom, društvenim mrežama i medijima širi se neočekivani kult ličnosti bivše njemačke kancelarke Angele Merkel.  

Krivična prijava protiv Podgoričanina, osumnjičen za nelegalnu gradnju u zoni Morskog dobra u Ulcinju

Srijeda, 27.05.2026 | 08:18

Policija je podnijela krivičnu prijavu protiv A.M. (40) iz Podgorice zbog sumnje da je u ulcinjskom naselju Utjeha, u zoni Morskog dobra, bez potrebne dokumentacije izgradio stambeni objekat i bazen, čime je, kako navode iz Uprave policije, pričinjena materijalna i ekološka šteta.

Isprobajte vojničku metodu uspavljivanja: Tehnika koja pomaže da zaspite za nekoliko minuta

Utorak, 26.05.2026 | 21:24

Cilj je da se organizam postepeno prebaci iz stanja napetosti u stanje odmora.

Bjelopoljci spasili sugrađanina prije nego što mu se automobil zapalio

Srijeda, 27.05.2026 | 18:56

Bjelopoljci Elvis i Alen Mucević izvukli su danas iz provalije, iz slupanog automobila, Huseina Hodžića (67) iz Rasova.  

Perić: Predmet “Telekom” kao test jednakosti pred zakonom

Srijeda, 27.05.2026 | 20:06

Predmet “Telekom” je prilika da crnogorsko pravosuđe pokaže da su svi jednaki pred zakonom, bez obzira na ime, funkciju ili političku moć, poručio je predsjednik Pokreta Preokret Srđan Perić.

Udes u mjestu Lozna kod Bijelog Polja, automobil sletio sa puta i izgorio

Srijeda, 27.05.2026 | 17:55

U saobraćajnoj nezgodi koja se danas dogodila u bjelopoljskom selu Lozna, automobil je sletio s puta i nakon slijetanja u potpunosti izgorio. Prema pisanju portala Vijesti iz Bijelog Polja, vozač H. H. (59) iz Bijelog Polja bio je sam u vozilu.  

Dva grbava kita oborila rekord plivajući između Australije i Brazila

Srijeda, 27.05.2026 | 19:44

Naučnici su identifikovali dva grbava kita koja su u odvojenim slučajevima prešla između Australije i Brazila, na udaljenosti od oko 14.500 kilometara, što je novi rekord za ovu vrstu.

Mančester junajted blizu velikog pojačanja

Srijeda, 27.05.2026 | 19:33

Mančester junajted je veoma blizu dogovora sa Atalantom oko transfera veziste Edersona, prenosi “Skaj Sport”.  

Barselona pronašla novo rješenje: Gordon stiže za 70 miliona?

Srijeda, 27.05.2026 | 19:21

Barselona je, po svemu sudeći, pronašla novu prioritetnu metu za pojačanje napada. Nakon komplikacija oko transfera Hulijana Alvareza i Žoaa Pedra, katalonski gigant okrenuo se Entoniju Gordonu iz Njukasla.  

Udes na putu Podgorica-Bar: Povrijeđen motociklista

Srijeda, 27.05.2026 | 17:02

U saobraćajnoj nezgodi na magistralnom putu Bar-Podgorica povrijeđen je motociklista, nakon što je došlo do sudara automobila i motocikla.

Pokret za Podgoricu: Predložićemo sastanak parlamentarne većine i DNP

Srijeda, 27.05.2026 | 16:22

Građani Podgorice zaslužuju da Skupština Glavnog grada funkcioniše stabilno, efikasno i u punom kapacitetu, jer od njenog rada zavise brojne odluke važne za svakodnevni život našeg grada, saopštio je Pokret za Podgoricu.

Ibrahimović iz Njujorka: Dijaspora je bila i ostala jedan od stubova nezavisne Crne Gore

Srijeda, 27.05.2026 | 18:19

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović boravio je u Njujorku, gdje je prisustvovao svečanom prijemu povodom velikog jubileja – 20 godina od obnove nezavisnosti Crne Gore, koji je organizovao Generalni konzulat Crne Gore u Njujorku.

Mađarska ostaje članica Međunarodnog krivičnog suda: Magyar ispunio obećanje, nova vlada poništila Orbanovu odluku

Srijeda, 27.05.2026 | 18:08

Mađarski zastupnici su ubjedljivom većinom glasali za to da zemlja ostane članica Međunarodnog krivičnog suda, čime je zvanično poništena odluka prethodne vlade Viktora Orbana.