Srijeda, 27.08.2025 | 20:32
IZVOR: AdriaTVCdm.me

Bešović: U PLANU Zakon o zaštiti i spašavanju i Zakon o zaštiti od požara

Generalni direktor Direktorata za zaštitu i spašavanje Miodrag Bešović ocijenio je u Info plusu na Adria televiziji da su, što samih učesnika, vatrogasaca koji izlaze na teren i daju odgovor prvi u ovakvim siutacijama pa i ostalih koji učestvuju u ovom sistemu, svi dali svoj maksimum koji su imali u zavisnosti od mogućnosti kako na lokalnom tako i državnom nivou.




Foto: Ministarstvo unutrašnjih poslova/video screenshot

“Bitno je da smo mi kao država zatražili već 11. avgusta pomoć od EU i NATO-a, i na osnovu bilateralnog sporazuma sa Srbijom, prvi su nam pritekli kolege iz Srbije, poslali su helikopter nakon tri sata od poziva. Bitno je da smo uspostavili sistem CECIS koja je direktna komunikcija sa mehanizmom EU. Mi već sada možemo da koristimo pogododnosti i potrebe koje bilo koja članica EU može da koristi."

Zahvalio se svim zemljama koje su  pritekli u pomoć.

“Treba što više ulagati u opremu, kako na lokalnom, tako i na državnom nivou. Opštine koje su obavezne da finansiraju svoje službe već su izdvojile sredstva kako bi što bolje unaprijedili ličnu zaštitu i vozila. Mi u Direktoratu dovoljno pomažemo njima i nabavljamo određeni dio opreme. Veliki broj opreme smo podijelili u ovoj požarnoj sezoni, kako vatrogascima, volonterima i Dobrovoljnim vatrogasnim društvima (DVD). Moramo imati zalihe u magacinima i moramo biti spremni da imamo za cijeli sistem. Tri cistjerne smo preko Jugopetrola podijelili opštinama Bar, Kolašin i Mojkovac, očekuje nas još projekata za sledeću godinu. Nadam se da ćemo 19 vozila podijeliti SZŠ koje će biti eto makar za šumske požare, to su ona pikap vozila”, istakao je Bešović.

Očekuje i da Tuzi i Zeta formiraju svoje službe, kako bi rasteretiri Podgoricu koja je aktivna bila i na tim područjima.

“Aktivirano je više požara nego u samoj Podgorici. U svakom slučaju očekujem da će se unapređivati čitav sistem i da će se te službe bolje opremiti. Mi smo tu da im pomognemo i da povlačenjem fondova ulažemo u njih. Mi planiramo da radimo novi Zakon o zaštiti i spašavanju i Zakon o zaštiti o požara, vatrogasce ćemo i sindikate ćemo konsultovati. Biće dio radnih grupa, koje će učestvovati u izradi važnih zakona. Imamo preduzetni nivo i njihov status je bitan, kao što je Monteput Luka Bar, Rudnik uglja, oni imaju vatrogasne službe i mora se vidjet i njihov status, kao i status DVD. Biće oni konsultovani i biće dio grupa, gledaćemo da donesemo neke Zakone. Moramo mijenjati još neke zakone kako bi se sve uskladilo, a i dobiti mišljenja ministarstva, Sekretarijata za zakonodavstvo, ali je bitno i mišljenje EK”, napomenuo je on..

Problematično je, kako dodaje, da je za 90 odsto požara odgovoran čovjek.

“Imali smo nesrećan slučaj koji nije sami požar izazvao, ali i učestvovanje vojske i dva vojnika Božovića koji je poginuo i Ikovića koji je povrijeđen. To je dokaz da ti požari mogu da imaju dalekosežne posledice ne samo po materijalnu štetu, infrastrukturu, nego i živote ljudi”, naglasio je Bešović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Policija od jutros traži Ljuba Milovića na Grahovu

Srijeda, 27.05.2026 | 08:47

Na Grahovu je u toku velika akcija policije, koja na tom području ponovo traži odbjeglog suspendovanog policajca Ljuba Milovića, saznaje portal Adria. Akcija je, prema nezvaničnim informacija, počela rano jutros.

Albanske političke partije se ujedinjuju, lider najvjerovatnije Nik Đeljošaj

Srijeda, 27.05.2026 | 09:25

Prema nezvaničnim, ali veoma pouzdanim informacijama, albanske političke partije u Crnoj Gori pripremaju formalno ujedinjenje u jedinstveni politički subjekt „Forumi Shqiptar“, čime bi prvi put bila stvorena jedinstvena politička organizacija Albanaca na državnom nivou. Sporazum predviđa objedinjavanje Albanske alternative, Demokratskog saveza Albanaca i Albanske nacionalne unije.

Velika nostalgija Njemaca za Angelom Merkel, ali da li je tokom njene vladavine bilo baš bajno?

Srijeda, 27.05.2026 | 09:59

Dok je Njemačka suočena sa dubokom političkom i ekonomskom krizom, društvenim mrežama i medijima širi se neočekivani kult ličnosti bivše njemačke kancelarke Angele Merkel.  

Krivična prijava protiv Podgoričanina, osumnjičen za nelegalnu gradnju u zoni Morskog dobra u Ulcinju

Srijeda, 27.05.2026 | 08:18

Policija je podnijela krivičnu prijavu protiv A.M. (40) iz Podgorice zbog sumnje da je u ulcinjskom naselju Utjeha, u zoni Morskog dobra, bez potrebne dokumentacije izgradio stambeni objekat i bazen, čime je, kako navode iz Uprave policije, pričinjena materijalna i ekološka šteta.

Isprobajte vojničku metodu uspavljivanja: Tehnika koja pomaže da zaspite za nekoliko minuta

Utorak, 26.05.2026 | 21:24

Cilj je da se organizam postepeno prebaci iz stanja napetosti u stanje odmora.

Bjelopoljci spasili sugrađanina prije nego što mu se automobil zapalio

Srijeda, 27.05.2026 | 18:56

Bjelopoljci Elvis i Alen Mucević izvukli su danas iz provalije, iz slupanog automobila, Huseina Hodžića (67) iz Rasova.  

Udes u mjestu Lozna kod Bijelog Polja, automobil sletio sa puta i izgorio

Srijeda, 27.05.2026 | 17:55

U saobraćajnoj nezgodi koja se danas dogodila u bjelopoljskom selu Lozna, automobil je sletio s puta i nakon slijetanja u potpunosti izgorio. Prema pisanju portala Vijesti iz Bijelog Polja, vozač H. H. (59) iz Bijelog Polja bio je sam u vozilu.  

Barselona pronašla novo rješenje: Gordon stiže za 70 miliona?

Srijeda, 27.05.2026 | 19:21

Barselona je, po svemu sudeći, pronašla novu prioritetnu metu za pojačanje napada. Nakon komplikacija oko transfera Hulijana Alvareza i Žoaa Pedra, katalonski gigant okrenuo se Entoniju Gordonu iz Njukasla.  

Udes na putu Podgorica-Bar: Povrijeđen motociklista

Srijeda, 27.05.2026 | 17:02

U saobraćajnoj nezgodi na magistralnom putu Bar-Podgorica povrijeđen je motociklista, nakon što je došlo do sudara automobila i motocikla.

Pokret za Podgoricu: Predložićemo sastanak parlamentarne većine i DNP

Srijeda, 27.05.2026 | 16:22

Građani Podgorice zaslužuju da Skupština Glavnog grada funkcioniše stabilno, efikasno i u punom kapacitetu, jer od njenog rada zavise brojne odluke važne za svakodnevni život našeg grada, saopštio je Pokret za Podgoricu.

Ibrahimović iz Njujorka: Dijaspora je bila i ostala jedan od stubova nezavisne Crne Gore

Srijeda, 27.05.2026 | 18:19

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović boravio je u Njujorku, gdje je prisustvovao svečanom prijemu povodom velikog jubileja – 20 godina od obnove nezavisnosti Crne Gore, koji je organizovao Generalni konzulat Crne Gore u Njujorku.

Mađarska ostaje članica Međunarodnog krivičnog suda: Magyar ispunio obećanje, nova vlada poništila Orbanovu odluku

Srijeda, 27.05.2026 | 18:08

Mađarski zastupnici su ubjedljivom većinom glasali za to da zemlja ostane članica Međunarodnog krivičnog suda, čime je zvanično poništena odluka prethodne vlade Viktora Orbana.

Svečani prijem u Crnogorskoj kući u Beogradu povodom Dana nezavisnosti

Srijeda, 27.05.2026 | 17:45

U organizaciji Ambasade Crne Gore u Republici Srbiji, u Beogradu je 19. maja svečanim prijemom obilježen Dan nezavisnosti i istorijski jubilej - dvadeset godina od obnove nezavisnosti Crne Gore, saopšteno je iz Ministarstva vanjskih poslova.

Dodik: Znao sam tačno dan i trenutak kada Šmit odlazi, rečeno je da će završiti na crnoj listi ako se suprostavi

Srijeda, 27.05.2026 | 17:34

Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik je tokom posjete Rusiji dao intervju za RTRS u kojem je govorio o ostavci visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini Kristijan Šmit.

Modrićev posljednji ples biće Mundijal 2026.

Srijeda, 27.05.2026 | 18:45

Luka Modrić ide u penziju, odigraće Svjetsko prvenstvo u Americi, Kanadi i Meksiku, a potom se oprostiti od fudbala.