Subota, 08.11.2025 | 10:08
IZVOR: Kolektiv.me/Nova TV

Duško Marković: Izvještaj EK nije realna slika stanja, cijelo društvo treba da se koncentriše na integraciju u EU

Izvještaj Evropske komisije o Crnoj Gori nije realna slika stanja, ali taj Izvještaj treba prihvatiti i cijelo društvo bi trebalo da se posveti članstvu u Evropskoj uniji kao ključnom cilju, ocijenio je predsjednik Stranke evropskog progresa Duško Marković.




Foto: YouTube screenshot/SEP - Stranka evropskog progresa, arhiva

„To je velika prilika za Crnu Goru, bez obzira na naše unutrašnje probleme koje imamo, koji su svakodnevni, koji su ozbiljni, koji su sistemski, politički i demokratski, cijelo društvo bi se moralo skoncentrisati ka tom ključnom cilju, a to je članstvo u Evropskoj uniji", kazao je Marković u intervjuu Televiziji Nova Crna Gora.

On je ocijenio da je Izveštaj pozitivan prije svega iz geopolitičkog interesa koji  ovom trenutku imaju i Evropa i čitav zapadni demokratski svijet. Dodao je da s druge strane vidimo da nijesmo dovoljno napredovali gotovo ni u jednoj oblasti važnoj za Evropsku uniju – vladavini prava, finansijskoj stabilnosti, ekonomskom razvoju, demokratskim slobodama.

„Cilj da do 2028. godine ispunimo sve obaveze u preostalim poglavljima i tako ispunimo sve uslove za zatvaranje poglavlja je nemoguće dostići. Međutim, ovdje je jedina dobra stvar što Evropska unija to želi po svaku cijenu i spremna je da zažmuri na naše nedostatke", kazao je Marković.

„U poglavlju 27 mi praktično nismo radili ništa. Na svakom pitanju koje se tiče toga poglavlja, mi ne idemo naprijed nego stagniramo i proizvodimo probleme, kao što je ovaj slučaj sa kolektorom za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu. Vidjeli smo juče jednu diplomatsku izjavu ambasadora Evropske unije ovdje koji kaže da očekuje da to bude riješeno, jer ako ne bude riješeno, to može biti ozbiljan problem. I kad je u pitanju pravosuđe, i kad je u pitanju tužilaštvo, imamo ozbiljne probleme. Imamo politizaciju izbora Tužilačkog i Sudskog savjeta. Vidjeli ste jedan agresivan, neprihvatljiv stav predsjednika parlamenta prema tužilačkoj organizaciji, koji je zaista nedemokratski i direktno obezbjeđuje ili trasira upliv politike u rad tužilaštva. I ovako ima ozbiljne probleme u pogledu ocjena javnosti i o njegovoj profesionalizaciji i neselektivnosti. Ali kada imate situaciju da predsjednik parlamenta onako komunicira sa vrhovnim državnim tužiocem, šaljemo onakve poruke, onda smo mi zaista u problemu. To nije evropski. To je daleko od onoga što je evropsko ponašanje i što je evropski interes", kazao je Duško Marković.

Dodao je da se u Izvještaju govori o našoj ekonomiji kao ranjivoj, o politici javnih finansija kao neodrživoj i prvi put nakon nekoliko godišnjih izvještaja da zvaničnici današnje vlasti konstantno napadaju ili atakuju na novinare i na kritičke medije i da to čine čak direktno nosioci funkcija u sektoru bezbjednosti.

Valja uz to imati u vidu da potpredsjednica EK Kaja Kalas kao godinu proširenja pominje 2030, što znači da sada 2028. godina nije i sigurna, a komesarska Marta Kos najavljuje novi model ulaska kroz „probno članstvo".

„Evropska unija više ne želi članice koji im prave problem unutar same Unije sa aspekta vrijednosnih principa na kojima funkcioniše Evropska unija. To je znači uticaj trećih strana, prije svega Ruske. To je direktna poruka Crnoj Gori, dijelu vlasti koji više preferira ovdje interese trećih strana nego naš sopstveni interes i kada je u pitanju procesu učlanjenja u Evropsku uniju. Direktno se misli na dio vlasti koji ovdje jasno i neskriveno, a to je Koalicija za budućnost Crne Gore i njeni koalicioni partneri, koji jasno promovišu ovdje ruski geopolitički interes", kazao je Duško Marković u intervjuu Televiziji Nova CG.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

NSD: Podrška DNP-a Periću iznenađujuća, vratite se za pregovarački sto

Četvrtak, 11.06.2026 | 14:37

Funkcionerka Nove srpske demokratije (NSD) i odbornica u Skupštini Glavnog grada Jelena Milošević kazala je da je iznenađujuće saopštenje Demokratske narodne partije (DNP) u kome su saopštili da će dati podršku lideru Preokreta Srđanu Periću za predsjednika gradske Skupštine, kao i da pozivaju DNP da si vrati za pregovarački sto.

Todorović: Milošević sa DPS biografijom posljednja koja treba da poziva DNP za pregovarački sto

Četvrtak, 11.06.2026 | 14:57

Portparolka Demokratske narodne partije (DNP), Jovana Todorović, kazala je da je Jelena Milošević iz Nove srpske demokratije (NSD) posljednja koja treba da ih poziva za pregovarački sto. Ranije je u emisiji “Pressing” na RTV Podgorica Milošević kazala da je iznenađujuća najava DNP-a da će dati podršku lideru Preokreta Srđanu Periću za predsjednika gradske Skupštine, kao i da pozivaju DNP da se vrati za pregovarački sto.

Borovinić Bojović: Na pomolu formiranje nove većine u gradu

Četvrtak, 11.06.2026 | 13:55

Na pomolu je formiranje nove većine u Podgorici, objavila je na društvenim mrežama Jelena Borovinić Bojović, predsjednica Skupštine Glavnog grada u ostavci.

Aleksić: Spajić prihvatio predlog da se žrtve Lore obeštetite po principu primijenjenom u slučaju Murine

Četvrtak, 11.06.2026 | 13:04

Potpredsjednik Vlade Crne Gore Budimir Aleksić kazao je da je premijer Milojko Spajić prihvatio njegov predlog da se pitanje obeštećenja porodica žrtava logora Lora u Splitu riješi na isti način kao u slučaju obeštećenja žrtava NATO bombardovanja u Murini.

EK: Crna Gora napreduje u ispunjavanju mjerila u oblasti vladavine prava

Četvrtak, 11.06.2026 | 12:13

Crna Gora nastavlja da napreduje ka ispunjavanju završnih mjerila u poglavljima 23 i 24, navodi se u neformalnom dokumentu Evropske komisije (non-paper) o vladavini prava. U dokumentu u koji je RTCG imala uvid na vise od 30 stranca prikazan je detaljan osvrt na sprovedene reforme od posljendnjeg izvjestaja EK o Crnoj Gori koji je objavljen u novembru prošle godine.

PMI: U Crnoj Gori u 2025. godini zabilježen najniži nivo ilegalne potrošnje cigareta od kada se prati ovo tržište

Četvrtak, 11.06.2026 | 14:50

Najnovija studija koju je sprovela KPMG za potrebe Philip Morris International pokazala je da je u Crnoj Gori tokom 2025. godine zabilježen najniži nivo ilegalne potrošnje cigareta od početka praćenja ovog tržišta, uz pad od 4,6 procentnih poena u odnosu na godinu ranije.

NSD: Podrška DNP-a Periću iznenađujuća, vratite se za pregovarački sto

Četvrtak, 11.06.2026 | 14:37

Funkcionerka Nove srpske demokratije (NSD) i odbornica u Skupštini Glavnog grada Jelena Milošević kazala je da je iznenađujuće saopštenje Demokratske narodne partije (DNP) u kome su saopštili da će dati podršku lideru Preokreta Srđanu Periću za predsjednika gradske Skupštine, kao i da pozivaju DNP da si vrati za pregovarački sto.

Todorović: Milošević sa DPS biografijom posljednja koja treba da poziva DNP za pregovarački sto

Četvrtak, 11.06.2026 | 14:57

Portparolka Demokratske narodne partije (DNP), Jovana Todorović, kazala je da je Jelena Milošević iz Nove srpske demokratije (NSD) posljednja koja treba da ih poziva za pregovarački sto. Ranije je u emisiji “Pressing” na RTV Podgorica Milošević kazala da je iznenađujuća najava DNP-a da će dati podršku lideru Preokreta Srđanu Periću za predsjednika gradske Skupštine, kao i da pozivaju DNP da se vrati za pregovarački sto.

Radovi u Botunu teku planiranom dinamikom (VIDEO)

Četvrtak, 11.06.2026 | 14:06

Radovi na unapređenju putne infrastrukture u Botunu odvijaju se planiranom dinamikom, saopšteno je iz preduzeća Putevi d.o.o..

Borovinić Bojović: Na pomolu formiranje nove većine u gradu

Četvrtak, 11.06.2026 | 13:55

Na pomolu je formiranje nove većine u Podgorici, objavila je na društvenim mrežama Jelena Borovinić Bojović, predsjednica Skupštine Glavnog grada u ostavci.

Armenko: Nedovoljna primjena alternativnih mjera pritvoru može dovesti do kršenja ljudskih prava

Četvrtak, 11.06.2026 | 13:51

Crna Gora nema sistemski problem kada je riječ o povredama prava na slobodu i sigurnost, ali praksa Evropskog suda za ljudska prava ukazuje na potrebu stalnog unaprjeđenja domaćeg sistema zaštite ljudskih prava i usklađivanja sa evropskim standardima, poručila je predsjednica Ustavnog suda Crne Gore Snežana Armenko.

Novi jednogodišnji ugovor: Đina Malović ostaje u Salernu

Četvrtak, 11.06.2026 | 13:47

Odlazak u Italiju prijao je Đurđini Malović, koja će ostati na “čizmi”.

Vlast odbija da poveća penzije za 40 eura

Četvrtak, 11.06.2026 | 13:42

Odbor za rad i socijalno staranje nije podržao predlog GP URA da se povećaju penzije svim penzionerima za 40 eura, kao ni da se usklađivanje vrši četiri, umjesto tri puta godišnje.

Pojačane kontrole na Kakarickoj gori: Protiv 47 osoba postupci zbog nelegalne gradnje, zatvoreno 39 gradilišta

Četvrtak, 11.06.2026 | 13:40

Ministarstvo prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine saopštilo je da je nastavljena akcija pojačanog inspekcijskog nadzora na Kakarickoj gori, usmjerena na suzbijanje bespravne gradnje i zaštitu državne imovine.

Marković: Vešović nije udarao Brkovića, niti se krio ili bježao policiji

Četvrtak, 11.06.2026 | 13:29

"Za Mišom Vešovićem nije raspisana nacionalna potjernica, odsnosno potraga jer on nije bio u bjekstvu niti se krio ili bio nedostupan nadležnim organima. Danas mu je policija pozvonila na vrata stana u kom se nalazio sa svojom porodicom, suprugom i malioljetnim djetetom", kazao je advokat Velibor Marković "Vijestima".