Utorak, 09.01.2024 | 14:46
IZVOR: n1.info.rs

Godina za nama oborila sve rekorde po TOPLOTI – Šta nas čeka u 2024.?

Godina 2023. "oborila" je rekord za najtopliju godinu, i to sa velikom razlikom, pružajući "dramatično svjedočanstvo" o tome koliko je današnja klima toplija i opasnija od one hladnije, u kojoj se razvila ljudska civilizacija, piše Gardijan.




Foto. Ilustracija/Pixaba.com 

Planeta je bila 1,48 stepeni celzijusa toplija 2023. godine u poređenju sa periodom prije nego što je masovno sagorjevanje fosilnih goriva izazvalo klimatsku krizu. Brojka je veoma blizu ciljanoj temperaturi od 1,5 stepeni koju su postavile zemlje u Parizu 2015. godine, iako bi globalna temperatura morala biti konstantno iznad 1,5 stepeni da bi se cilj smatrao prekršenim.

Naučnici iz Službe za klimatske promene Kopernikus (CCCS) EU rekli su da je vjerovatno da će granica od 1,5 stepeni Celzijusa biti pređena po prvi put u narednih 12 mjeseci.

Prosječna temperatura u 2023. bila je za 0,17 stepeni viša u odnosu na 2016. godinu, prethodnu rekordnu godinu, što predstavlja veoma veliki porast u klimatskim uslovima. Primarni uzrok ovog povećanog globalnog zagrijevanja bila je kontinuirana rekordna emisija ugljen-dioksida, uz pomoć povratka prirodnog klimatskog fenomena El Ninjo.

Visoke temperature izazvale su toplotne talase, poplave i požare, oštetivši živote i sredstva za život širom svijeta. Analiza je pokazala da bi ekstremni vremenski uslovi, kao što su toplotni talasi u Evropi i SAD, bili praktično nemogući bez globalnog zagrijevanja koje izazivaju ljudi.

Podaci CCCS-a takođe su pokazali da je 2023. bila prva zabilježena godina kada je svaki dan bio najmanje jedan stepen topliji od predindustrijskog rekorda iz 1850-1900. Skoro polovina dana bila je toplija za 1,5°C, a po prvi put su dva dana bila toplija za više od 2°C. Više temperature su porasle od juna, sa septembarskom vrućinom iznad prethodnih prosjeka.

„Ekstremi koje smo primjetili tokom posljednjih nekoliko mjeseci pružaju dramatično svjedočanstvo o tome koliko smo sada daleko od klime u kojoj se razvila naša civilizacija“, rekao je Karlo Buontempo, direktor CCCS-a.

Dodao je da ako želimo da uspješno upravljamo našim klimatskim rizikom, moramo hitno da dekarboniziramo ekonomiju koristeći klimatske podatke i znanje da bismo se pripremili za budućnost.

Naučnici su nedavno rekli da su Zemljini sistemi za održavanje života toliko oštećeni da je planeta „daleko izvan bezbjednog operativnog prostora za čovječanstvo“.

Samanta Bardžes, zamenica direktora CCCS-a, rekla je da je 2023. bila izuzetna godina, sa klimatskim rekordima koji su „obarani kao domine“.

„Temperature tokom 2023. vjerovatno premašuju temperature bilo kog perioda u najmanje posljednjih 100.000 godina“, kazala je.

Profesor Bil Kolins sa Univerziteta Reding u Velikoj Britaniji rekao je da je 2023. nesumnjivo oborila globalni temperaturni rekord.

„Očekuje se da će veće globalno zagrijavanje izazvati još vlažnije zime u Velikoj Britaniji i još više poplava“, rekao je on.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Adžić: Slučaj praćenja direktora policije predstava za javnost

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 21:04

Bivši ministar unutrašnjih poslova Filip Adžić kazao je u emisiji Naglas na RTCG da stanje u bezbjednosnom sektoru nije dobro, te da se svakodnevno dešavaju propusti i oni koji bi trebali da su iza rešetaka šalju poruke javnosti. Prema njegovim riječima, slučaj praćenja direktora policije je predstava za javnost.  

Spajić predložio uspostavljanje direktne avio linije Podgorica – Rijad

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 20:57

Premijer Milojko Spajić objavio je na mreži X da je u razgovoru sa ministrom za investicije Saudijske Arabije Fahadom Al Saifom predložio uspostavljanje direktne avio linije Podgorica – Rijad.  

Nikolić: Znamo koliki je ulog, moramo da usporimo ritam Kluža

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 21:08

Centar Budućnosti, Zoran Nikolić kazao je da su svjesni važnosti meča, da dobro poznaju Kluž, te da moraju maksimalno da iskoriste mane rumunskog tima.     

Murinjo između Reala i Premijer lige

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 20:35

U Benfiki kao da postaju svjesni da će teško da zadrže Žozea Murinja.  

Lajpcig: Automobilom se zaletio u pješačku zonu, dvoje poginulih

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 20:20

Dvije osobe su poginule, a dvije teško povrijeđene nakon što je automobil ušao u pješačku zonu u centru njemačkog grada Lajpciga. Kako je saopštila lokalna policija, vozač je uhapšen.     

Ministarstvo odbrane: Ne razmatramo mogućnost ustupanja vojnih baza SAD-u u ratu sa Iranom

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 19:09

Ministarstvo odbrane nije u saznanju da postoji razmatranje mogućnosti da Crna Gora ustupi svoje vojne kapacitete i pruži logističku podršku SAD za rat protiv Irana, istakli su u ovom vladinom resoru na pitanja RTCG, a nakon što je generalni sekretar NATO-a Mark Rute tokom učešća na Samitu Evropske političke zajednice u Jermeniji naveo da evropske zemlje obezbjeđuju da se sporazumi o korišćenju vojnih baza sprovode, kako bi se pomoglo SAD.     

Todorović: Povratkom DPS-a u Budvu vraća se i stari scenario, blokirani računi

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 19:56

Povratkom DPS-a u Budvu vraća se i stari scenario, a to su blokirani računi, netransparentno upravljanje i potpuna neizvjesnost za zaposlene, saopštila je odbornica DNP-a u SO Budva Jovana Todorović.   

Pojačane kontrole na sjeveru, sankcionisano 700 vozača, 20 uhapšeno

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 19:45

Tokom prazničnih dana, policija na sjeveru Crne Gore pojačala je kontrole saobraćaja, sankcionišući više od 700 vozača i uhapsila njih 20, uz privremeno oduzimanje tri vozila, saopštili su iz Uprave policije.  

Novi problem za Real - Mendi pet mjeseci van terena

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 19:34

Defanzivac Real Madrida Ferland Mendi biće van terena do pet mjeseci zbog povrede kvadricepsa, prenijela je danas "Marka".     

Zelenski o paradi u Moskvi: "Strahuju da će ih posjetiti naši dronovi"

Ponedjeljak, 04.05.2026 | 20:09

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski je na zanimljiv način prokomentarisao paradu koja će tradicionalno biti održana 9. maja u Moskvi.