Nedjelja, 04.02.2024 | 08:37
IZVOR: rts.rs

Facebook napunio 20 GODINA - Kako je fakultetska aplikacija za ocjenjivanje djevojaka PROMIJENILA SVIJET

Prošlo je 20 godina od kada je Mark Zakerberg sa još nekoliko prijatelja na Harvardu pokrenuo mrežu “Thefacebook”.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com

Od tada „Facebook“ je postao globalni fenomen sa više od tri milijarde korisnika i mreža koja je zauvjek izmijenila društvo i odnose među ljudima.

Kad se priča o Facebooku nekako postoji osjećaj kao da je tu oduvijek. Kao da je teško zamisliti vrijeme kada ga nije bilo. Činjenica je da je prošlo 20 godina možda je najprimjetnija kada se pogleda da su svi oni najraniji korisnici sada mame, tate, zaposleni. Neki su čak i djedovi i babe.

Jednom riječju odrasli. Ili što bi klinci rekli – matorci.

Rijetko koja tehnološka inovacija je dovela do tektonskih promjena u društvu i javnom diskursu, uslovila čitav niz promjena ponašanja bilo da je u pitanju upoznavanje, druženje, informisanje, razmjena mišljenja…

Skromni počeci

Za sve ove godine i uz sve dobre i loše stvari koje je Facebook donio, mnogi zaboravljaju da je sve počelo 2003. godine kao aplikacija za ocjenjivanje izgleda studentkinja na Harvardu.

Mark Zakerberg je uzeo inspiraciju od univerzitetskog papirnog vodiča “face book”, u kom su bile fotografije svih studenata i njihovi lični podaci.

„Fejsmeš“, kako se zvao, postao je hit preko noći. Za samo par sati imao je više od 22.000 pregleda. Naravno, uprava prestižnog univerziteta ga je vrlo brzo ugasila, a Zakerbergu je zaprijećeno izbacivanjem zbog, između ostalog, kršenja privatnosti (čudo jedno kako se neke stvari ne mijenjaju).

Ne želeći da odustane, 4. februara 2004. godine zajedno sa još četvori kolega, osnovao je “Thefacebook”. Prvobitno, mreža je bila dostupna samo studentima Harvarda, ali je brzo obuhvatila univerzitete Kolumbija, Stanford i Jejl. Nije prošlo mnogo vremena dok se nije proširila na sve koledže „Lige bršljana“ i otpalo je “the”.

Foto: Ilustracija/Pixabay.com

Postovanje, lajkovi, foloveri…

Konačno, 26. februara 2006. godine Facebook je lansiran za sve korisnike preko 13 godina. Iako nije bila prva društvena platforma za okupljanje ljudi (ta titula pripada „Majspejsu“), Facebook je bio drugačiji.

Bio je to začetak instant komunikacije – „tajmlajna“. I bio je zarazan. Da li mi je neko odgovorio na poslednji post? Koliko imam novih zahteva za prijatelje? Da li vas je zapratio/la momak ili devojka koji vam se dopadaju? Šta ako nije?

OMG!

Koliki uticaj je ostavio na čitav socijalni diskurs govori i činjenica da je promijenio i sam jezik. „Lajkovi“, „poukovanje“, „foloveri“, pisanje na „volu“. Riječ godine 2009. bila je „unfriend“ (poništiti prijateljestvo).

Kako su godine prolazile, korisnici su se samo množili. Sada ih ima više od tri milijarde. Sticanje prijatelja se preselilo onlajn. Više niste morali da izađete napolje i sastanete se sa nekim. Iluzija prijateljstva nikada nije bila stvarnija.

Metaverzum i šta dalje

Facebook nije samo donio promjene kod svakog pojedinca. Kada imate milijarde na koje utičete, kolektivni efekat na masovnu komunikaciju nosi sa sobom posljedice na čitavo društvo koje je teško sagledati i razumjeti u potpunosti.

Širenje neprovjerenih informacija, lažnih vijesti i propagadnih poruka donijelo je novo doba i novu realnost u kojoj je vrlo često teško razlučiti šta je stvarno, a šta izmišljeno.

Jedna konstanta Facebook jeste Mark Zakerberg. Mnogi osnivači velikih tehnoloških firmi iz 90-ih i 2000-ih su se povukli sa svojih pozicija.

„Zak“, sa druge strane, i dalje čvrsto drži uzde i nema namjeru skoro da ih pusti. Pravi ozbiljne dugoročne planove za Facebook i ne odustaje od ideje „metaverzuma“ – neke vrste virtuelnog života.

Ali to nije sve! Prošle nedjelje otkrio je veliki plan razvoja opšte vještačke inteligencije – one koja bi mogla sama da razmišlja. A kada do toga dođe, sa sjetom ćemo se sjećati kako smo „lajkovali“ i pisali gluposti na zidu.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Nina Žižić nakon Montesonga: Kolege, naučite da se ponašate i ne kaljajte ovo divno zanimanje, dabogda svi otišli na Eurosong

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 11:47

Nina Žižić je na svom Fejsbuk profilu objavila kratak osvrt na sinoćnji Montesong, a tiče se kolega koji su se takmičili na istom.

ANKETA: Da li se osjećate bezbjedno prilikom prelaska ulice u Podgorici?

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 12:32

Svjedoci smo svakodnevnih saobraćajnih prekršaja i policijskih akcija na crnogorskim putevima.

Fond PIO: Novogodišnja čestitka od 400 eura za 35 penzionera sa navršenih 100 ili više godina

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 10:42

Fond penzijskog i invalidskog osiguranja Crne Gore, tradicionalno, svojim najstarijim korisnicima upućuje posebnu čestitku povodom Nove 2026. godine.

Na Žabljaku počelo rušenje bespravnih objekata

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 10:41

Na Žabljaku je počelo rušenje ilegalnih objekata na Žabljaku izgrađenih poslije jula ove godine.

Papović: Ribnica nije Nemanjin grad

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 10:33

Predsjednik Političkog savjeta DPS-a, dr Dragutin Papović, reagovao je povodom izjave Andrije Mandića koji je u čestitki povodom 19. decembra, Dana Podgorice, izjavio da je srednjovjekovno naselje Ribnica, kao preteča Podgorice, bilo rodno mjesto Stefana Nemanje i da je zbog toga „s pravom prepoznata i kao Nemanjin grad“. Papović je istakao da je ova izjava netačna i da služi za potrebe propagande SPC i njenog političkog krila tzv. Nove srpske demokratije.

Predstavio se kao rođak iz BiH i prevario Tivćanina za 1.500 eura

Utorak, 23.12.2025 | 09:03

Od I.K. je prikupljeno obavještenje u prostorijama Uprave za izvršenje krivičnih sankcija, gdje se nalazi zbog sumnje da je pomenuto krivično djelo prethodno izvršio na teritoriji više gradova u Crnoj Gori.

Enrike Iglesijas i Ana Kurnjikova dobili četvrto dijete

Utorak, 23.12.2025 | 09:01

Enrike Iglesijas i Ana Kurnjikova postali su roditelji po četvrti put.

VIDEO: Nagetsi oduvali Jutu! Rekordne trojke i brzi tripl-dabl Jokića

Utorak, 23.12.2025 | 08:53

Nagetsi su od samog početka nametnuli tempo i protiv Jute upisali ubjedljivu pobjedu, uz vrhunsko šutersko veče i novu maestralnu partiju Nikole Jokića.

Isak hitno operisan zbog frakture noge, pauza nekoliko mjeseci

Utorak, 23.12.2025 | 08:48

Aleksander Isak doživio je tešku povredu na meču protiv Totenhema, zbog koje će Liverpul biti bez svog najskupljeg pojačanja narednih nekoliko mjeseci.

Izmjene Zakona o unutrašnjim poslovima pod lupom Brisela

Utorak, 23.12.2025 | 08:44

Evropska komisija će u narednom periodu dostaviti detaljne komentare na nacrt izmjena Zakona o unutrašnjim poslovima, koji je prošle sedmice stigao u crnogorski parlament kao prijedlog Vlade za razmatranje po hitnom postupku, rečeno je Pobjedi iz Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori.

U Apelacionom sudu danas sjednica vijeća u predmetu Državni udar

Utorak, 23.12.2025 | 08:22

U Apelacionom sudu Crne Gore za danas je zakazana sjednica vijeća u predmetu „Državni udar“, koja će se u narednim danima održavati u kontinuitetu.

Uskoro letovi iz Crne Gore prema Antaliji

Utorak, 23.12.2025 | 08:15

Aerodromi Crne Gore u narednoj godini planiraju snažno širenje mreže destinacija, uz rast kapaciteta i interesovanje za nove avio-linije, među kojima se posebno izdvaja mogućnost uspostavljanja linije prema Antaliji.

Šahman i Čekić tokom boravka u Njujorku: Da se nikada i nikome ne ponovi Srebrenica

Utorak, 23.12.2025 | 08:07

Delegacija Bošnjačkog demokratskog pokreta (BDP), koju čine predsjednik Sead Šahman i osnivač BDP-a Everin Čekić, tokom boravka u Njujorku obišla je spomenik „Cvijet Srebrenice“ koji je smješten u parku sjedišta Ujedinjenih nacija.

Poslanici danas nastavljaju rad, raspravljaće o više zakona

Utorak, 23.12.2025 | 08:04

Poslanici crnogorskog parlamenta danas nastavljaju rad raspravom o više predloga zakona.

Milatović: Pozivam Vladu, Glavni grad, Opštinu Zeta, Botunjane i Delegaciju EU da se sastanemo u srijedu: Očuvanje mira i bezbjednost su apsolutni prioritet

Ponedjeljak, 22.12.2025 | 21:33

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović pozvao je predstavnike državne vlasti, Delegaciju EU, predstavnike lokalne vlasti dvije opštine, kao i mještane Botuna da se sastanu u srijedu kako bi zajednički pronašli rješenje za izgradnju postrojenja u Botunu.