Petak, 09.02.2024 | 15:03
IZVOR: Krstarica

Nabavite ove DVIJE biljke i unesite ih u svoj dom: Vjeruje se da donose blagostanje, novac i sreću

Dvije biljke koje bi trebalo da imate u kući.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Feng šui je umjetnost kojom možete da zaštitite svoj dom i u njega unesete bogatstvo. Prema ovom, naizgled bezazlenom, konceptu življenja možete značajno da poboljšate kvalitet života, kao i standard.

Predstavljamo vam biljke kojima nećete samo održati ekološku ravnotežu u svom domu, već će vam donijeti i bogatstvo. Isprobajte!

Zamija

Zamija je biljka veoma jednostavna za uzgoj i njegu u zatvorenim prostorijama. Njeni nevjerovatni listovi mogu da porastu i do tri metra. Odlično uspijeva u uslovima slabog ili jakog osvjetljenja, kao i sa čestim i rijetkim zalivanjem.

Zamija, poznata i pod botaničkim nazivom „zamioculcas zamiifolia“ potiče iz Afrike. Raste slično kao palma i njeno stablo je prekriveno mesnatim listovima. Ova biljka cvjeta uglavnom samo kada se gaji na otvorenom, a i kada procvjeta, često se to ne primjećuje zbog specifičnih listova.

Ipak, ukoliko se odlučite na to da je uzgajate u domu, imajte na umu da djelovi ove biljke mogu da butu toksični ukoliko se progutaju. Držite je dalje od djece ili kućnih ljubimaca.

Najviše joj prija temperatura u rasponu od 15 do 24 stepena, a nikako ne bi trebalo da je izlažete temperaturi nižoj od 8 stepeni. Jaka svjetlost joj prija, ali nije neophodna, jer ova biljka može da opstane i u lošijim uslovima.

Nemojte pretjerivati sa zalivanjem, već sačekajte da se zemlja na vrhu osuši, prije nego što dospete još vode. Prekomjerno zalivanje može da prouzrokuje truljenje korijena.

Krasula

Sukulentne biljke su veoma popularne, naročito zbog jednostavnog održavanja. Upravo je takva i krasula, poznatija i kao crassula ili pigmyweeds.

Postoji više od 350 vrsta krasule, a najpoznatija je krasula ovata (crassula ovata). Često se gaji kao sobna biljka, ali u tropskim klimatskim uslovima može da izraste u grm.

Razlikuju se jednogodišnje i višegodišnje krasule, zeljaste i drvenaste, a uglavnom su male i izgledaju kao puzavice.

Krasula potiče iz Južne Afrike, a fasciniraju neobičnom, upadljivom zelenom bojom.

S obzirom na to da im nije potrebno mnogo vode, krasule su biljke idealne za one koji zaboravljaju da zaliju svoje cvijeće. Veoma se lako razmnožavaju, pa čak i ako imate samo jedan list i posadite ga, velika je vjerovatnoća da će se primiti.

Krasule su osjetljive na temperaturne promjene. Ukoliko je previše toplo, ona će se uspavati i donje lišće će biti mekano. Ukoliko je previše hladno, krasula neće napredovati u rastu.

Tokom ljeta, trebalo bi da ih čuvate u hladovini, ali imajte na umu da im je potrebno svijetlo kako bi imale prepoznatljivu zelenu boju. Najviše im prija jaka, ali indirektna svjetlost barem šest sati tokom dana. Ukoliko je postavite na prozor okrenut ka jugu – to je idealno.

Prija im zemljište koje se dobro drenira i odgovara im pijesak. Zemljište sa visokom Ph vrijednosti im neće odgovarati. Ujedno, trebalo bi rjeđe da ih zalivate, jer ovo cvijeće koje donosi novac ne voli previše vode. Sačekajte da se zemlja osuši prije dolivanja vode. Aktivno rastu tokom proljeća, dok u jesenjim mjesecima miruju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Uhapšen advokat Damir Lekić

Petak, 14.08.2026 | 10:56

Advokat Damir Lekić uhapšen je po nalogu Specijalnog državnog tužilaštva, potvrđeno je Portalu RTCG.

Uhapšen Podgoričanin: Osumnjičen da mu je droga poslata paketom iz Amerike

Petak, 14.08.2026 | 08:24

Službenici Uprave carina su 11. avgusta prilikom redovne kontrole poštanskih pošiljki u carinskom skladištu Pošte Crne Gore u Podgorici, izdvojili za pregled pošiljku pristiglu iz Sjedinjenih Američkih Država, i u njoj pronašli oko 600 grama marihuane.

Šaranović: Sumnja da su požari namjerno izazvani, Nimanbegu: Situacija složena ugroženo vodosnabdijevanje

Petak, 14.08.2026 | 08:06

Burnu i neizvjesnu noć proveli su vatrogasci i mještani na području Herceg Novog i Ulcinja. Ekipe vatrogasaca a i mještani nekoliko naselja bili su pripravni kako bi zautavili vatrenu stihiju ako se primakne objektima. Na hercegnovskom području požar se kasno sinioć širio prema Zelenici, dok su u Ulcinju aktivna požarišta bila u selima Gač i Klezna, a vatra se proširila i prema Šasu. U Ulcinju je kasno sinoć zasijedao Krizni štab, dok su direktor Direktorata za zaštitu i spašavanje Miodrag Bešović, ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović i predsjednik Opštine Ulcinj Genci Nimanbegu bili na terenu na području Briske gore, navodi se u prilogu RTCG.

Šaranović: Cjelokupna flota dronova angažovana za nadzor terena i detekciju požara

Petak, 14.08.2026 | 11:36

Uprava policije i Direktorat za zaštitu i spašavanje Ministarstva unutrašnjih poslova pojačali su preventivne i operativne aktivnosti širom Crne Gore zbog požara registrovanih na više lokacija, ali i povećanog rizika od izbijanja novih požara usljed visokih temperatura i nepovoljnih vremenskih uslova.

Misinezović: Situacija u Herceg Novom loša, požar se širi i kraj borbe se ne nazire

Petak, 14.08.2026 | 08:14

Zamjenik komandira Službe zaštite i spašavanja Herceg Novog Jovica Misinezović kazao je da je situacija sa požarima u tom gradu loša i da im vremenske prilike ne idu na ruku. Zbog vjetra požar se proširio, a borba sa vatrenom stihijom traje već treći dan i kraj joj se ne nazire

Radovi na Bulevaru Vojislavljevića napreduju: Pogledajte kako izgleda gradilište

Petak, 14.08.2026 | 15:53

Radovi na Bulevaru Vojislavljevića u Podgorici uveliko traju, a snimci iz vazduha pokazuju kako trenutno izgleda jedna od najvažnijih saobraćajnih dionica u južnom dijelu grada. Izgradnja bulevara trebalo bi da doprinese rasterećenju saobraćaja, posebno na području Zabjela, i boljem povezivanju ovog dijela Podgorice sa ostatkom grada.

SUBOTA u znaku toplog vremena - Pročitajte prognozu za PRVI DAN VIKENDA

Petak, 14.08.2026 | 16:00

U subotu nas očekuje preteđno sunčano vrijeme, saopšteno je Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju.

ODT će se žaliti na oslobađajuću presudu u slučaju "Tunel"

Petak, 14.08.2026 | 15:47

Nakon što je objavljeno da je osmočlana grupa i u ponovnom postupku oslobođena optužbi da je učestvovala u prokopavanju tunela iz kojeg je u septembru 2022. provaljeno u depo Višeg suda u Podgorici, oglasio se Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici.

Udes na putu Budva - Cetinje, jedna osoba teško povrijeđena

Petak, 14.08.2026 | 15:41

Vozač pik-apa teško je povrijeđen u udesu koji se oko 14 časova dogodio na magistralnom putu od Budve ka Cetinju.

Na požarištu kod Omiša pronađeno tijelo jedne osobe

Petak, 14.08.2026 | 15:35

Prilikom pregleda opožarenog područja u Omišu policija je danas oko 13.30 sati pronašla tijelo jedne osobe.

Đoković: Osjećam se odlično, želio sam da odigram bar jedan turnir uoči US opena

Petak, 14.08.2026 | 15:30

Novak Đoković se nakon gotovo mjesec vratio na teren , pošto ga čeka nastup na mastersu u Sinsinatiju. Biće to ujedno dobra priprema za US open, posljednji grend slem u sezoni.

Ćirović: Odbranjeno nekoliko kuća u Baošićima

Petak, 14.08.2026 | 15:18

Komandir službe zaštite i spašavanja Herceg Novi, Zlatko Ćirović, kazao je da su vatrogasci uspjeli da odbrane kuću Bigovića u Baošićima, kao i još dvije kuće koje se nalaze u blizini. On ističe da je komunikacija sa MUP-om odlična, te da u gašenju požara već učestvuje jedan helikopter, a da se očekujem dolazak još jednog.

Organizovan povratak državljana Crne Gore sa Sicilije: Autobusom do Barija, pa trajektom za Drač

Petak, 14.08.2026 | 15:16

Vlada Crne Gore i Ministarstvo vanjskih poslova organizovali su prevoz za državljane Crne Gore koji su ostali zarobljeni na Siciliji nakon što su otkazani letovi sa tog ostrva zbog erupcije vulkana Etna.

Koprivica: Ustavnim promjenama obavezna provjera integriteta prije stupanja na funkciju

Petak, 14.08.2026 | 15:13

Potpredsjednik Vlade, Momo Koprivica ukazao je da je Vlada danas jednoglasno utvrdila Predlog za promjenu Ustava kojom se predviđa obavezna prethodna provjera integriteta kandidata za mandatara i kandidata za članove Vlade.

Operativni tim za zaštitu i spašavanje: Požari pod kontrolom, na požarišta izbačeno više od 110 tona vode

Petak, 14.08.2026 | 15:07

Operativni tim za zaštitu i spašavanje održao je jutros sastanak na kojem je analizirana aktuelna situacija na požarištima širom Crne Gore, sa posebnim osvrtom na Herceg Novi i Ulcinj.Sastanku su prisustvovali potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku i zamjenik premijera Aleksa Bečić, ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović, generalni direktor Direktorata za zaštitu i spašavanje Miodrag Bešović sa saradnicima i predsjednik Opštine Herceg Novi Stevan Katić.