Nedjelja, 11.02.2024 | 09:34
IZVOR: novalist.hr

Nekad je bio DODATAK samo za ODABRANE ljude - Zanimljiva priča o KIŠOBRANU

Izvorno je služio ne za zaštitu od kiše nego od sunca.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Ko bi rekao da banalan predmet poput kišobrana u sebi krije tako zanimljiva simbolička značenja?!

Pa da, njegovo je porijeklo vrlo drevno, pa čak i sveto.

U staroj Grčkoj, kako Treccani Encyclopedia objašnjava, bijeli kišobran pratio je sveštenike.

Asirski, kineski, perzijski plemići i vladari pa čak i egipatski faraoni štitili su se od sunca pernatim suncobranima (prvi kišobrani) koje su nosili njihovi robovi.

Kišobran je u ono doba, osim što je bio simbol moći, imao i dijametralno suprotnu funkciju od današnje.

Kinezi su ga čak smatrali svetim, povezujući ga s kultom cara, dok su ga u Japanu samuraji koristili da bi se zaštitili.

U rimsko doba koristile su ga prije svega žene iz bogatijih slojeva kao modni dodatak.

Tokom srednjeg vijeka kišobran se više ne koristi, a zatim se vratio u upotrebu 1400. godine u Parizu.

 Kišobrani tog vremena bili su drugačiji od današnjih, profinjeniji i teži, a krajem 17.vijeka postali su must have uglednih dama!

Krajem  17. vijeka  u Europu su stigli prvi svileni kišobrani koje su s Istoka donijeli isusovci, lakši i nježniji, ali uvijek profinjenog dizajna.

I u narednim  vjekovima kišobran je, uprkos  nužnim revizijama, ostao elegantan modni dodatak samo najbogatiji. Ukratko, autentični statusni simbol.

Tiokom  devetnaestog vijeka obogaćen je metalnim žicama, nastavljajući se koristiti kao moderan dodatak poput torbi i drugih predmeta.

Tek je 1852. dobio svoj danas poznati oblik zahvaljujući Samuelu Foxu, koji ga je patentirao i prodao dizajn firmi i James Smith & Sons.

A sklopivi kišobran? Izumio ga je 1885. godine Amerikanac John Van Wormer, ali su ga Mađari braća Balogh patentirali 1923. godine.


 

 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Srušio se mađarski borbeni avion, razlozi još uvijek nepoznati

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 12:50

Iz još neutvrđenih razloga, jedan od borbenih mađarskih aviona srušio se pre u blizini Solnoka, saopštio je na Iksu mađarski premijer Peter Mađar.

UEFA novčano kaznila Crvenu zvezdu, Faniju tri meča suspenzije

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 12:38

Disciplinska komisija UEFA novčano je kaznila Crvenu zvezdu zbog organizacionih propusta tokom utakmice protiv Hapoela iz Berševe

Kosovo: Ubijena ženska osoba u osmom mjesecu trudnoće, njen muž teško ranjen

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 12:20

Dvadesetpetogodišnja Džetlira Fonići (Jetlira Foniqi), koja je bila u osmom mjesecu trudnoće, ubijena je u nedjelju naveče u Mališevu na Kosovu, prenosi Dnevni avaz.

Babiš: Nadam se da će 2028. članica EU postati Crna Gora, Srbija je davno morala da bude u Šengenu

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 12:07

Češki premijer Andrej Babiš je danas, na godišnjem savjetovanju čeških ambasadora u Pragu, poručio da je Srbija, kao i drugi na Zapadnom Balkanu, već davno morala da bude dio šengenskog prostora, i kritikovao Evropsku uniju što govori o članstvu, a ne rješava ovo jednostavnije uključenje.

Vujović: Farhadijevo prisustvo na FFHN je susret sa autorom od kojeg učimo da film može biti hrabar, precizan i duboko ljudski

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 11:58

Priznanje mu je uručeno uoči prikazivanja njegovog najnovijeg filma „Paralelne priče“ na tvrđavi Forte Mare, u okviru 39. Filmskog festivala Herceg Novi – Montenegro film festival.

Sekulović: Crnogorski zakon o oduzimanju imovine može biti zanimljiv i drugim državama

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 11:50

Državni sekretar u Ministarstvu pravde Sergej Sekulović, predstavljajući na Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu, prijedlog zakona o oduzimanju imovinske koristi stečene kriminalnom djelatnošću, kazao je da taj propis institucijama daje „snažno oružje“ u borbi protiv kriminala, posebno organizovanog.

Završeni radovi na rekonstrukciji Doma učenika i studenata u Beranama

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 11:36

Ministarka prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović je sa Đolem Lutovcem, predsjednikom Opštine Berane, posjetila JU Dom učenika i studenata Berane, gdje su obišli završene radove na rekonstrukciji drugog sprata učeničkog dijela Doma.

Uhapšeni Nikšićani osumnjičeni da su Budvaninu ukrali automobil

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 11:29

Iz Uprave policije je saopšteno da su uhapšeni Lj.K. (44) i M.V. (47) iz Nikšića zbog sumnje da su u Budvi ukrali vozilo marke Nissan Qashqai.

Bogat program jubilarnog festivala „Ćirilicom“ od ponedjeljka u Budvi

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 11:14

Deseto izdanje festivala od 24. avgusta do 15. septembra donosi pozorišne i operske premijere, koncerte, književne i umjetničke programe, a završava razgovorom sa Dušanom Kovačevićem i dodjelom nagrade „Sveti Stefan Štiljanović“.

MVP povodom Dana nezavisnosti Ukrajine: Crna Gora potvrđuje svoju nepokolebljivu podršku

Ponedjeljak, 24.08.2026 | 11:06

Povodom Dana nezavisnosti Ukrajine, Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore upućuje najtoplije čestitke narodu Ukrajine i ponovo potvrđuje svoju nepokolebljivu podršku suverenitetu, nezavisnosti i teritorijalnom integritetu Ukrajine.