Nedjelja, 11.02.2024 | 14:13
IZVOR: una.rs

Kako naš mozak radi kad se ZALJUBIMO?

Zaljubljivanje do ušiju može natjerati mnoge ljude da rade stvari koje vjerovatno ne bi radili.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Mnogi od nas su se ludo zaljubili, ili su mislili da je to ljubav. Svakome se dogodi bar jednom u životu, ako ne i mnogo puta. To je osjećaj kao nijedan drugi. Srce vam kuca brže, a život izgleda uzbudljivo, pun radosti. Svijet je prelijepo mjesto i mislite da će to trajati zauvek.

Ali vrijeme prolazi i život se dešava. Na kraju, zaljubljenost evoluira u nešto drugo. To nešto može biti ljubav, ili može samo ostati zaljubljenost neko vrijeme prije nego što konačno nestane.

Istraživanje Helen Fišer i njenog tima baca više svjetla na razliku između ljubavi i zaljubljenosti, i otkriva da romantična ljubav prolazi kroz tri faze: požuda, privlačnost i privrženost.

Svakoj od ovih faza dodijeljen je određeni skup hormona. Požuda ima veze sa seksualnim zadovoljstvom i njome upravljaju polni hormoni testosteron i estrogene.

Na pitanje da li je zaljubljenost izaziva pozitivan ili negativan osjećaj u nama, profesor Kerner je istakao da je zaljubljenost „pozitivna kada je uzvraćena, a negativna je kada vas neko odbije“.

Koja je razlika između ljubavi i zaljubljenosti i koje osjećanje je jače?

Zaljubljenost je obično intenzivna ali kratkotrajna, dok prava ljubav ipak traje duže i uključuje više prisnosti i intimnosti među parovima. Zaljubljenost obično osjećamo kao intenzivnu, mada ona brzo prođe, pa su se istraživači složili da je osjećanje ljubavi jače i dugotrajnije.

Definicije ljubavi i zaljubljenosti u rečniku Merijam–Vebster su prilično različite: ljubav je „topla privrženost, entuzijazam ili odanost prema drugoj osobi“, dok je zaljubljenost „osjećaj budalaste ili opsesivno snažne ljubavi, divljenja ili interesovanja za nekoga ili nešto“.

U suštini, ljubav je duboka posvećenost, dok je zaljubljenost kao „faza medenog mjeseca“.

Zaljubljivanje do ušiju može natjerati mnoge ljude da rade stvari koje vjerovatno ne bi radili da im se ta osoba zaista ne sviđa, a naučnici su otkrili šta se dešava u našem tijelu tokom zaljubljenosti. Naučnici se kroz istoriju nisu pretjerano usredsredili na uticaj zaljubljivanja na ljudsko ponašanje, ali je studija sprovedena na 1.500 mladih ljudi, koji su rekli da su zaljubljeni, pokazala da mozak radi potpuno drugačije u takvom stanju.

Studiju su sproveli doktorand Australijskog nacionalnog Univerziteta Adam Bode i dr Fil Kavana sa Univerziteta Južne Australije u Kanberi. Oni su posmatrali kako se ponaša tijelo – reakcije i odgovore zaljubljene osobe.

Sistem aktivacije ponašanja u telu može aktivirati pozitivne reakcije. U studiji objavljenoj u časopisu Behavioral Science, zaključili su da se mozak menja kada ste zaljubljeni.

Kada su ljudi posebno voljeni, njihove misli postaju više usredsređene na osobu u koju su zaljubljeni.

Doktor Kavana je rekao da hormon oksitocin može biti ključni faktor u promenama koje se vide kao „talasi“ hormona koji kruže u našem nervnom sistemu i krvotoku dok komuniciramo sa voljenom osobom.

Zaključio je da ljubav aktivira „puteve u mozgu povezane sa pozitivnim osjećanjima“.

„Način na koji voljeni dobijaju poseban značaj zavisi od kombinacije oksitocina sa dopaminom, hemikalijom koju naš mozak oslobađa tokom romantične ljubavi“, objasnio je dr Kavana.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Netanijahu: Tramp me pozvao da uskoro posjetim SAD

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 21:56

Izraelski premijer Benjamin Netanijahu saopštio je da ga je američki predsjednik Donald Tramp pozvao da uskoro posjeti Sjedinjene Države, u telefonskom razgovoru, nedugo nakon što je Tramp na društvenim mrežama poručio da Izrael treba održavati dijalog sa Sirijom.

Siti cilja vezistu Foresta, cijena je astronomska

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 21:37

Mančester siti uvijek juri najbolje igrače u Premijer ligi, sada je “bacio oko” na vezistu koji oduševljava u dresu Notingem foresta.

Vještačko osnježavanje uskoro na Žabljaku, u Kolašinu i ove sezone će gledati u nebo

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 21:20

Olivera Blagojević ispred Ministarstva turizma istakla je u emisiji “Naglas” da će vještačkog osnježavanja biti na žabljačkom skijalištu ove sezone na Plavoj stazi. 

Microsoft objavio važno upozorenje

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 20:48

Microsoft je upozorio da ranija ažuriranja za Windows 11 mogu da izazovu problem.  

Legendarni Pol Pirs: Šej me najviše podsjeća na Džordana

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 20:15

Član Kuće slavnih i bivši NBA as, Pol Pirs, pohvalio je Šeja Gildžis-Aleksandera iz Oklahoma Siti Tandera, ističući kontinuitet njegovih sjajnih partija i uporedivši ga sa legendarnim Majklom Džordanom.

Zabrane telefona i društvenih mreža za učenike: Hoće li Crna Gora preduzeti slične mjere?

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 20:00

Sve je više država koje zabranjuju mobilne telefone u školama. Od idućeg polugodišta to ce uraditi i Hrvatska, a Danska je otišla korak dalje zabranom pristupa društvenim mrežama djeci mlađoj od 15 godina. Istraživali smo hoce li Crna Gora, po ugledu na ove zemlje, preduzeti slične mjere.

Osumnjičenima za teške krađe u više objekata u Podgorici određeno zadržavanje

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 19:08

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje do 72 časa E.H. državljaninu Republike Srbije i B.S. državljaninu Sjeverne Makedonije, zbog sumnje da su tokom novembra 2025. godine u Podgorici, izvršili više teških krađa provaljivanjem u ugostiteljske, trgovačke i druge poslovne objekte.

FK Budućnost: Vukanić i Camaj potpisali nove ugovore do 2028. godine

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 18:45

Fudbaleri Budućnosti Danilo Vukanić i Andrej Camaj potpisali su nove ugovore sa klubom, koji će važiti do decembra 2028. godine, saopšteno je iz podgoričkog kluba. Ugovori su potpisani u prisustvu predsjednika kluba Borisa Spalevića, izvršnog direktora Predraga Kažića, sportskog direktora Gavrila Petrovića i roditelja fudbalera.

Vojinović imenovana za ambasadorku WPL-a

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 18:30

Poslanica Demokrata Anđela Vojinović imenovana je za ambasadorku Women Political Leaders (WPL) za Crnu Goru, saopšteno je iz Skupštine Crne Gore.

Porodica odlučila: Mozak Brusa Vilisa biće doniran nauci

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 18:17

FTD, od koje boluje slavni glumac, je rijetko i teško oboljenje, nedovoljno istraženo i bez poznatog lijeka.