Ponedjeljak, 12.02.2024 | 08:03
IZVOR: Pobjeda

Popović - Samardžić: ZARAZNE BOLESTI ne poznaju granice

Zarazne bolesti ne poznaju granice, kazala je Pobjedi epidemiološkinja dr Milena Popović Samardžić iz Instituta za javno zdravlje, povodom informacije da su male boginje registrovane u Srbiji i Bosni i Hercegovini.




Foto: arhiva, gov.me/S.Matić

Odgovarajući na pitanje da li slučajevi u graničnim zemljama mogu da se posmatraju kao dodatnu opasnost od izbijanja epidemije malih boginja kazala je “apsolutno.” Ona ističe da smo kroz pandemiju kovida-19 mogli naučiti koliko je brz prenos virusa ne samo među zemljama koje se graniče, već i sa kontinenta na kontinent.

“Pojava epidemije malih boginja u Rumuniji bila je alarm za Institut za javno zdravlje Crne Gore, a registrovani oboljeli u Bosni i Hercegovini i Srbiji su znak da se male boginje neminovno očekuju i na našem prostoru”, poručila je ona.

Epidemiolozi, Institut za javno zdravlje i zdravstvene vlasti već par godina unazad apeluju na roditelje da vakcinišu djecu MMR vakcinom kojom se sprečava obolijevanje od malih boginja. Ipak, broj nevakcinisane djece je veliki, a zasluge za to se mogu pripisati i antivakserskom lobiju koji zagovara teoriju da ta vakcina može da uzrokuje autizam. Bez obzira na to što je nauka utvrdila, a za što je priložen veliki broj radova i dokaza da nema povezanosti između te vakcine i autizma strah roditelja je i dalje veliki.

Institut za javno zdravlje upozorava da je broj vakcinisane djece u uzrastu do dvije godine i dalje vrlo nizak, a komplikacije u tom dobu mogu da budu opasne, čak i smrtonosne.

“To je uzrast u kome je infekcija virusom malih boginja u 30 odsto slučajeva povezana sa nekom od ozbiljnih komplikacija poput teške upale pluća, upale uha, zapaljenja mozga. Svakako, najteža komplikacija malih boginja, koja se razvija samo kod nevakcinisane djece, je zapaljenje mozga koje se zove supsklerozirajući panencefalitis, a razvija se najčešće sedam do 20 godina nakon infekcije virusom malih boginja i neminovno završava smrtnim ishodom”, upozorava dr Popović Samaradžić. Prema statistikama IJZCG, obuhvat vakcinisane djece, rođene tokom 2022. godine, MMR vakcinom je tek 15,7 odsto. “Od 7.267 djece, rođene tokom 2022.godine, MMR vakcinu je primilo samo 1.141, dok je čak 6.126 djece i dalje nevakcinisano”, upozorava ona.

Među djecom uzrasta do pet godina, dakle djeca rođena između 2018. i 2022. godine, MMR vakcinu je primilo 56 odsto. Dr Samardžić Popović precizira da od 37.540 djece, prvu dozu MMR vakcine primilo je 21.127 djece, dok je 16.343 i dalje nevakcinisano.

“Ako posmatramo vakcinalne obuhvate u starijim uzrastima, uočavamo da je ključni problem u Crnoj Gori odlaganje vakcinacije. Prvu dozu MMR vakcine među djecom uzrasta između šest i 18 godina, dakle djeca rođena između 2005. i 2017, primilo je 90 odsto djece, dok je drugu dozu primilo 81 odsto. Uočavamo da su nam najniži obuhvati u uzrasnoj dobi do dvije godine. Ova uzrasna dob je ujedno i najugroženija u slučaju epidemije malih boginja”, ističe ona.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

UP: Festival posjetilo preko 30.000 ljudi – nije bilo narušavanja javnog red i mira

Subota, 29.08.2026 | 10:39

Službenici Uprave policije preduzimaju koordinisane planske aktivnosti na bezbjednom održavanju festivala EXIT 2 Montenegro – Sea Dance Edition, koji se održava na plaži Bečići u Budvi. Prvi dan festivala, kojem je prisustvovalo preko 30.000 ljudi, je protekao bez narušavanja javnog reda i mira, u zabavno – muzičkoj i redovnoj atmosferi, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

MUP - Požari aktivni u više opština, nadležne službe u punoj pripravnosti

Subota, 29.08.2026 | 09:19

Prema jutarnjem presjeku stanja, situacija na požarištima zahtijeva kontinuirano angažovanje i praćenje nadležnih službi, saopšteno je iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP).

Sankcionisano 32 taksista i izdavalaca renta car-a na Aerodromu Podgorica

Petak, 28.08.2026 | 15:08

Policija je, zajedno sa drugim nadležnim službama, na području Graničnog prelaza „Aerodrom Podgorica“, juče sankcionisala 32 osobe koje pružaju usluge prevoza putnika zbog utvrđenih nepravilnosti i kršenja propisa.

Sankcionisano 32 taksista i izdavalaca renta car-a na Aerodromu Podgorica

Četvrtak, 28.08.2025 | 15:08

Policija je, zajedno sa drugim nadležnim službama, na području Graničnog prelaza „Aerodrom Podgorica“, juče sankcionisala 32 osobe koje pružaju usluge prevoza putnika zbog utvrđenih nepravilnosti i kršenja propisa.

Ćećanović: Požar se širi prema Lastvi Čevskoj, jak vjetar stvara ogromne probleme na terenu

Petak, 28.08.2026 | 15:25

Situacija sa požarom na području Bijelih Poljana dodatno se usložnjava. Vatra se ubrzano širi i napreduje prema Lastvi Čevskoj, dok nepovoljni vremenski uslovi izuzetno otežavaju rad vatrogascima na terenu, navodi RTV Cetinje.

Šimun: Ulaganjem u dječju zdravstvenu zaštitu stvaramo bolje uslove za najmlađe pacijente i zdravstvene radnike

Petak, 28.08.2026 | 12:39

Ministar zdravlja Vojislav Šimun obišao je danas radove na adaptaciji Dječjeg dispanzera Doma zdravlja Nikšić i Odjeljenja pedijatrije Opšte bolnice Nikšić, ukupne vrijednosti približno 820.000 eura.

More bezbjedno za kupanje u Baošićima, u Donjoj Lastvi voda i dalje lošeg kvaliteta

Petak, 28.08.2026 | 11:00

Kupanje je ponovo bezbjedno u Baošićima, dok u Donjoj Lastvi i dalje važi zabrana, nakon što je ponovljena analiza potvrdila loš kvalitet morske vode, saopšteno je iz Javnog preduzeća za upravljanje morskim dobrom.

Veliko interesovanje za Sea Dance: Krenite na vrijeme da ne biste propustili nastup omiljenih izvođača

Petak, 28.08.2026 | 12:50

Zbog velikog interesovanja za Sea Dance festival i očekivanog pojačanog saobraćaja u Budvi i Bečićima tokom festivalskih večeri, organizatori pozivaju posjetioce da na festival krenu na vrijeme, kako bi bez žurbe stigli do festivalske lokacije i ne bi propustili nastup svog omiljenog izvođača, saopštili su organizatori. 

Spajić: Kolašin i Crna Gora ispisuju nove, najljepše stranice evropskog rasta i razvoja

Petak, 28.08.2026 | 11:15

Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić je čestitao rukovodstvu i građanima Kolašina Dan opštine – 28. avgust, čijim obilježavanjem se, kako je naveo, trajno čuva sjećanje na izuzetne ličnosti moračko-rovačkog kraja, koje su, dajući neizmjeran doprinos očuvanju nacionalne slobode, dostojanstva i napretka, ostale najsvjetliji uzori nadolazećim generacijama.

Bojović traži sjednicu Odbora za bezbjednost i odbranu zbog Spajićevih tvrdnji o hibridnim prijetnjama

Petak, 28.08.2026 | 12:06

Kao član Odbora za bezbjednost i odbranu Skupštine Crne Gore zatražiću hitnu sjednicu Odbora povodom navoda premijera Milojka Spajića o navodnom hibridnom djelovanju koje se, kako on to tvrdi i predstavlja odvija i od spolja i iznutra, poručio je Vladislav Bojović, poslanik Demokratske narodne partije u Skupštini Crne Gore. 

Milatović: Naša tradicija je živa dok je prenosimo novim generacijama

Subota, 29.08.2026 | 08:39

Predsjednik otvorio Drugi nacionalni festival interkulture u Kolašinu, poručivši da kroz pjesmu, igru i običaje čuvamo ono što nas povezuje.

Turković: Zarade do 2029. rastu više od 19 odsto, nezaposlenost pada na oko osam odsto

Petak, 28.08.2026 | 21:02

Crnogorska ekonomija bilježiće rast od oko tri odsto, pokazuju smjernice makroekonomske i fiskalne politike koje je utvrdila Vlada. U Ministarstvu finansija ističu da će rast bruto zarada od ove do 2029. godine iznositi preko 19 odsto, a inflacija kumulativno, kako navodi državni sekretar Tarik Turković, malo iznad 10 odsto. 

Od konkursa do festivalske bine: Čak 122 lokalna umjetnika na Exitovim festivalima u Crnoj Gori

Petak, 28.08.2026 | 17:46

Za manje od 3 sata otvaraju se kapije Exitovog Sea Dance, najvećeg ljetnjeg festivala u ovom dijelu Evrope, a uz svjetske superzvijezde Charlotte de Witte, Hugela, Johna Newmana, Borisa Brejchu i pobjednicu Eurosonga Daru, na festivalskim binama u Bečićima nastupiće okruglo 100 crnogorskih umjetnika!

Sankcionisano 32 taksista i izdavalaca renta car-a na Aerodromu Podgorica

Petak, 28.08.2026 | 15:08

Policija je, zajedno sa drugim nadležnim službama, na području Graničnog prelaza „Aerodrom Podgorica“, juče sankcionisala 32 osobe koje pružaju usluge prevoza putnika zbog utvrđenih nepravilnosti i kršenja propisa.

Sankcionisano 32 taksista i izdavalaca renta car-a na Aerodromu Podgorica

Četvrtak, 28.08.2025 | 15:08

Policija je, zajedno sa drugim nadležnim službama, na području Graničnog prelaza „Aerodrom Podgorica“, juče sankcionisala 32 osobe koje pružaju usluge prevoza putnika zbog utvrđenih nepravilnosti i kršenja propisa.

Ćećanović: Požar se širi prema Lastvi Čevskoj, jak vjetar stvara ogromne probleme na terenu

Petak, 28.08.2026 | 15:25

Situacija sa požarom na području Bijelih Poljana dodatno se usložnjava. Vatra se ubrzano širi i napreduje prema Lastvi Čevskoj, dok nepovoljni vremenski uslovi izuzetno otežavaju rad vatrogascima na terenu, navodi RTV Cetinje.

Milatović: Kolašin mora rasti, ali ne smije izgubiti svoju dušu

Petak, 28.08.2026 | 14:53

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović prisustvovao je danas svečanoj sjednici Skupštine opštine Kolašin, povodom Dana opštine, poručivši da se ovaj grad nalazi pred velikim razvojnim prilikama, ali i odgovornošću da sačuva ono što ga čini posebnim.

Keković: Veće zarade izvjesne, iznos će se znati u septembru

Petak, 28.08.2026 | 14:41

Predstavnici Vlade, sindikata i poslodavaca ponovo su sjeli za pregovarački sto, ali konkretan dogovor o potpisivanju novog Opšteg kolektivnog ugovora i povećanju obračunske vrijednosti koeficijenta još nije postignut, piše Pobjeda.

Tri horoskopska znaka kojima jesen pred nama donosi neočekivanu sreću

Petak, 28.08.2026 | 14:23

Jesen često povezujemo s povratkom obavezama, kraćim danima i nešto mirnijim ritmom života, ali za neke znakove Zodijaka period pred nama mogao bi da bude sve samo ne predvidiv.

Potpisan ugovor za izgradnju Zapadne obilaznice Podgorice vrijedan 17,1 milion eura

Petak, 28.08.2026 | 13:58

Vršilac dužnosti direktora Uprave za saobraćaj Luka Mugoša potpisao je ugovor sa konzorcijumom kompanija Euromont stil i Toškovići za izgradnju Zapadne obilaznice Podgorice, jednog od najznačajnijih infrastrukturnih projekata za unapređenje saobraćajne mreže Glavnog grada.