Ponedjeljak, 12.02.2024 | 21:03
IZVOR: Index.hr

Apple upozorava: Nemojte stavljati svoj iPhone u rižu, a pročitajte i zašto

Kad se mobilni skvasi, prvo na što mnogi pomisle je staviti ga u rižu. Vrećicu riže prespete u zdjelu i "zakopate" svoj telefon, ostavite ga preko noći i problem riješen, zar ne? Ne. Štaviše, Apple upozorava korisnike iPhonea da to ne čine.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Izbjegavajte rižu

Ako imate iPhone, primijetićete da, kada se skvasi, dobijate obaviještenje koje vam objašnjava da je otkrivena tečnost u priključku Lightning ili USB-C. Poruka vas upućuje da se odspojite kako bi se komponente mogle osušiti. To može trajati nekoliko sati. Slično je kao kad vam mobilni kaže da postaje previše vruće.

To je zapravo jednostavan način da vas telefon upozori da se nešto loše događa i da preduzmete odgovarajuće mjere prije nego što dođe do trajne štete na uređaju.

Kad se telefon skvasi, mnogi posežu za rižom. Nemojte to činiti. Mnogima se ovaj trik čini u redu jer riža upija vodu, a kad se mobilni skvasi, potrebno je što brže riješiti se vode iz uređaja u nadi da ćete izbjeći popravki ili barem oštetiti nekoliko komponentni manje.

Ali prema Appleu, to nije najbolja ideja. "Nemojte stavljati svoj iPhone u vreću riže", upozorava Apple. "Sitne čestice riže mogle bi oštetiti vaš iPhone."

Apple takođe podsiče korisnike da ne suše telefone uz pomoć vanjskog izvora toplote, te da ne stavljaju strane predmete, poput štapića, prenosi Unilad.

Kako pravilno osušiti uređaj?

Apple preporučuje druge trikove za sušenje telefona, koji ga neće ugroziti.

Za početak, možete lagano tapkati telefon o dlan kako biste podstakli višak tečnosti da iscuri. Pazite da priključak bude okrenut prema dolje. Nakon toga ostavite ga na suvom mjestu na kojemu ima protoka vazduha.

Nakon minimalno pola sata, zavisno od toga koliko je uređaj skvašen, možete ga pokušati puniti. Ako se ponovo pojavi upozorenje, u uređaju još uvijek ima tečnosti. Ostavite ga da se suši još barem 24 sata.

Ako se vaš telefon još uvijek nije osušio ili se osušio, ali se ne puni ili postoji neki drugi problem s njim, najbolje rješenje je odnijeti ga u ovlašćeni servis.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

(VIDEO) Napeto u Skupštini: Nikolić isključio mikrofon Božoviću, sjednica prekinuta

Petak, 27.02.2026 | 13:09

Vanredna sjednica Skupštine prekinuta je zbog tenzija i incidenta u kojem je šef kluba poslanika Demokratske partije socijalista Andrija Nikolić isključio mikrofon ministru pravde Bojanu Božoviću.

Nikolić: Od danas u ovom parlamentu više ništa neće biti isto

Petak, 27.02.2026 | 14:24

Danas smo u plenumu svjedočili pravnom, političkom i institucionalnom nasilju od parlamentarne većine i Vlade, saopštio je poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Andrija Nikolić.

Policija opkolila zgradu u kojoj živi Aco Đukanović

Petak, 27.02.2026 | 13:49

Policija je opkolila zgradu u centru Podgorice u kojoj živi biznismen Aco Đukanović, brat bivšeg predsjednika Crne Gore Mila Đukanovića.

Potpisan ugovor sa kineskim konzorcijumom za drugu dionicu auto-puta - Početak radova u MAJU

Petak, 27.02.2026 | 12:49

Izvršni direktor Monteputa Milan Ljiljanić i predstavnici kineskog konzorcijuma Power China-Stecol-PCCD, potpisali su danas ugovor o projektovanju i izgradnji druge dionice auto-puta Bar-Boljare, Mateševo-Andrijevica.

Nikolić: Ovo je nametnuta odluka, nećemo danas raspravljati, možete nas i uhapsiti

Petak, 27.02.2026 | 11:38

Prije su zakone dolazili braniti u Skupštinu, sada to ne ide. Ovo je nametnuta odluka, nećemo danas raspravljati, možete nas i uhapsiti, kazao je poslanik DPS-a Andrija Nikolić na vanrednoj sjednici Parlamenta koja je nastavljena danas. On je istakao da zakoni moraju biti usklađeni sa evropskim pravnim poretkom, a danas te informacije nemaju.

Gvardiola o dvomeču sa Realom: Što više igrate protiv velikih timova, postajete bolji tim

Subota, 28.02.2026 | 10:55

Menadžer Mančester Sitija Pep Gvardiola mirno je prihvatio ishod žrijeba za osminu finala Lige šampiona. “Građane” očekuje novi sudar sa Real Madridom, a za proslavljenog stručnjaka ovakvi mečevi nisu teret već privilegija.

Zelenski: Podržavam vojnu akciju protiv Irana

Subota, 28.02.2026 | 10:32

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski rekao je danas, 27. februara u intervjuu za Sky News da bi podržao vojnu operaciju usmjerenu protiv iranskog režima.

Američki ratni avioni udaraju na Iran: Napad bi mogao biti snažniji nego prošle godine, Iranci najavili odgovor

Subota, 28.02.2026 | 10:30

Desetine zračnih udara trenutno se izvode širom Irana, a na meti su se našle ključne vojne, obavještajne i nuklearne institucije, uključujući i sami kompleks vrhovnog vođe Alija Khameneija.

Primorac gost Radničkog, Budućnost dočekuje Novi Beograd

Subota, 28.02.2026 | 10:27

Kotorani igraju važan meč za plasman na F4 regionalne Premijer lige

Uhapšen crnogorski državljanin zbog sumnje da je koristio falsifikovanu ličnu kartu i pasoš Srbije

Subota, 28.02.2026 | 09:33

Crnogorski državljanin G.Ć.R. (44) uhapšen je zbog sumnje da je izvršio krivično djelo falsifikovanje isprave u produženom trajanju, saopštio je MUP Srbije, javljaju mediji u toj zemlji.

Laković nakon što nije dobio podršku partijskih kolega: Ustani za ono u što vjeruješ, pa makar stajao sam

Subota, 28.02.2026 | 09:11

Sinoć na Odboru za politički sistem, pravosuđe i upravu poslanici Pokreta Evropa sad nijesu podržali pet amandmana koje je podnio njihov partijski kolega Miodrag Laković. Laković se jutros kratko oglasio na mreži X.

Crna Gora jača podršku osobama sa rijetkim bolestima

Subota, 28.02.2026 | 08:52

Ministarstvo zdravlja saopštilo je da Svjetski dan rijetkih bolesti predstavlja priliku da se ukaže na izazove sa kojima se suočavaju pacijenti i njihove porodice, ali i na napredak koji je zdravstveni sistem Crne Gore ostvario u oblasti dijagnostike i liječenja ovih kompleksnih stanja.

Uhapšen Aco Đukanović

Subota, 28.02.2026 | 08:28

Policija je uhapsila Aca Đukanovića, brata bivšeg predsjednika države Mila Đukanovića. To je urađeno nakon što su juče pretresli njegovu imovinu u nikšićkom naselju Rastoci i u Podgorici. Čeka se saopštenje Uprave policije o ovoj akciji, ali Portalu RTCG je potvrđeno da je Đukanović uhapšen.

Mandić: Skupština 6.marta o zakonima o ANB i unutrašnjim poslovima

Petak, 27.02.2026 | 22:39

Predsjednik parlament Andrija Mandić rekao je da su odlučili da zakažu za 6. mart sjednicu na kojoj će se raspravljati o izmjenama zakona o Agenciji za nacionalnu bezbjednost i unutrašnjim poslovima, ali to još nije zvanično potvrđeno. Mandić je rekao da je to mjera kompromisa, i pokazuje odgovoran odnos.

Još jedna osoba poginula u stravičnoj tramvajskoj nesreći u Milanu, u pitanju je beskućnik

Petak, 27.02.2026 | 21:33

Još jedan muškarac je poginuo u tramvajskoj nesreći koja se danas dogodila u Milanu.