Ponedjeljak, 19.02.2024 | 10:56
IZVOR: b92.net

Vaš iPhone možda ima VIRUS, obratite pažnju na OVO

Apple uređaji su pod novom bezbjednosnom prijetnjom, utvrdila je kompanija za sajberbezbjednost Group-IB.




Foto: Ilustracija, Pixabay

U pitanju je trojanac pod imenom "GoldDigger", koji krade bankovne podatke iOS korisnika, a prvo je napravljen za Android.

Daljim razvojem, međutim, prilagođen je tako da može da napadne i one koji imaju iPhone ili iPad. Kompanija, štaviše, tvrdi da je u pitanju prvi trojanac napravljen za iOS, i da je prilično opasan jer prikuplja SMS, lična dokumenta, kao i podatke o prepoznavanju lica.

Uz pomoć ovih podataka, hakeri mogu da koriste AI kako bi napravili deepfake, i na taj način pristupili podacima korisnika. Dok ovi to shvate, vjerovatno će biti već kasno.

Prvobitno, ovaj trojanac je ubačen kroz Apple TestFlight, koji dozvoljava developerima da objave beta verzije svojih aplikacija, a da pritom ne moraju da prođu kroz procjenu kompanije Apple.

Ovaj virus prisutan je u cijelom svijetu, mada su mu glavna meta ljudi na Tajlandu i u Vijentamu, kažu iz kompanije za sajberbezbjednost. Za sada nema nekog posebnog rešenja, pa je najbolje da izbjegavate aplikacije za koje niste sigurni odakle dolaze.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Ibrahimović razgovarao sa šefovima diplomatija Jordana, Egipta i Kuvajta: Crna Gora će nastaviti da podržava inicijative koje doprinose smanjenju tenzija

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 18:04

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović razgovarao je u odvojenim telefonskim pozivima sa potpredsjednikom Vlade i ministrom vanjskih poslova Jordana Ajmanom Safadijem, ministrom vanjskih poslova Egipta Badrom Abdelatijem, kao i ministrom vanjskih poslova Kuvajta Džarahom Džaber al-Ahmad al-Sabahom, i tom prilikom ocijenjeno je da će Crna Gora nastaviti da podržava inicijative koje doprinose smanjenju tenzijasaopšteno je iz njegovog resora.  

Milatović vratio na ponovno odlučivanje Zakon o potvrđivanju Sporazuma u oblasti energetike između CG i UAE

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 17:53

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović vratio je na ponovno odlučivanje Zakon o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u oblasti energetike između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata, koji je donijela Skupština Crne Gore 28. saziva na sjednici Prvog vanrednog zasijedanja u 2026. godini, dana 27. februara 2026. godine.

Tramp: Razbijamo Iran, ali “veliki talas” tek slijedi

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 17:45

Američki predsjednik Donald Tramp rekao je CNN-u u devetominutnom telefonskom intervjuu da američka vojska “razbija” Iran, ali da “veliki talas” u ovom ratu tek dolazi.

Evropska sila turizma: Francuska zadržala titulu najposjećenije zemlje sveta

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 17:35

Francuska je ove godine postavila novi rekord u turizmu, dočekavši dva miliona više posetilaca nego 2024. i zabeleživši rast prihoda od turizma od devet procenata.

Evropski savez: Na prvim izborima ćemo smijeniti aktuelnu vlast, dosta je bilo improvizacije

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 17:19

Evropski savez održao je sjednicu u Herceg Novom i tom prilikom razmatrana je aktuelna politička situaciji kako u ovoj lokalnoj srediti, tako i na državnom nivou, ali i predstavljeni dalji koraci u susret predstojećem izbornom ciklusu.

Šćepanović tvrdi da mu je Kovačević upravo poslala poruku: "Reci Lazare da je čaršijska priča od jedne novinarke"

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 17:13

Šćepanović je rekao da je izvor Vesni Kovačević o bjekstvu Medenice "jedna novinarka".

Milanović: Vojna intervencija u Iranu može imati ozbiljne posljedice i za Hrvatsku

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 17:07

Predsjednik Hrvatske, Zoran Milanović, danas je upozorio da vojna intervencija SAD-a i Izraela u Iranu može imati dugoročne posljedice i po Hrvatsku.  

Mandić: Postoji li država na svijetu u kojoj jezik kojim govori najveći broj građana nije službeni?

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 17:00

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić govorio je na Svečanoj akademiji povodom manifestacije „Mart – mjesec srpskog jezika i književnosti“, koji je organizovao Filološki fakultet u Nikšiću i tom prilikom, između ostalog, upitao “postoji li država na svijetu u kojoj jezik kojim govori najveći broj građana nije službeni jezik”.  

Zelenski: Ukrajina će završiti pripreme za početak pregovora o pristupanju EU za nekoliko dana

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 16:48

Ukrajina će završiti tehnički posao potreban za otvaranje pregovora o svim temama u procesu pridruživanja Evropskoj uniji u roku od nekoliko dana, rekao je danas predsjednik Volodimir Zelenski.  

Kovačević: CG jedina država čiji službeni jezik nije onaj na kojem je donesena deklaracija o njenoj nezavisnosti

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 16:33

Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević i predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić govorili su na svečanoj akademiji povodom otvaranja manifestacije „Mart — mjesec srpskog jezika i književnosti“, koju je organizovao Studijski program za srpski jezik i južnoslovenske književnosti u amfiteatru Filološkog fakulteta u Nikšiću.