Srijeda, 21.02.2024 | 13:52
IZVOR: cdm.me

ZBCG: Omogućiti Milu Božoviću da se brani sa slobode

Nakon što je Vijeće sudija vratilo optužnicu kojom je optužen Milo Božović, imamo obavezu da ukažemo crnogorskoj javnosti, da sve ono na šta smo ukazivali kao očigledne nedostatke istrage protiv Božovića, potvrdilo je i Vijeće sudija vraćajući na doradu ovu skalameriju od optužnice, navodi se u saopštenju Koalicije Za budućnost Crne Gore u kojme traže da se omogući Božoviću da se brani sa slobode.




Foto: YouTube screenshot/MediaBiro, arhiva

Podsjećaju da je Božović uhapšen 13. aprila 2023. godine “uz neviđenu medijsku pompu i razapinjanje kako je član OKG – a, i da su dokazi protiv njega toliko čvrsti da će do podizanja optužnice doći i prije roka predviđenog ZKP – om”.

“Međutim, ne da nije došlo do toga, već je više nego očigledno da se Milo Božović nalazi u pritvoru deset mjeseci na osnovu opisnih indicija i poluglasina, što potvrđuje naš stav da pojedini specijalni državni tužioci prvo hapse, a onda prikupljaju dokaze, ili ih pravnički kreče za neodržive optužnice. Tako je Vijeće sudija u dijelu optužnice koja se odnosi na Mila Božovića konstatovalo kontradiktornost i neodrživost činjeničnog opisa da je on postao pripadnik OKG 2019. godine i da je imao zadatak da kao poslanik i član Odbora za bezbjednost i odbranu prikuplja informacije i koristi ih za potrebe kriminalne organizacije”, navodi se u saopštenju ZBCG.

Javnosti radi, dodaju da  Milo Božović 2019. godine nije bio poslanik u Skupštini Crne Gore, a samim tim ni član Odbora za bezbjednost i odbranu, već je to postao tek u decembru 2020. godine.

“Treba li podsjećati da je upravo Milo Božović kao menadžer opštine Budva u ljetnjim mjesecima 2020. godine bio hapšen i privođen upravo od strane onih ljudi sa kojima je optužen da su zajedno formirali kriminalnu organizaciju 2019. godine. Tako ispada da je Milo Božović 2019. godine dogovorio sa Lazovićem, Milovićem, i ostalim policijskim službenicima da ga godinu dana kasnije fizički maltretiraju, bacaju na pločnik ispred opštine Budva i određuju mu mjere tajnog nadzora i policijsko zadržavanje”, istiću iz ZBCG.

Po njima posebno iritira i činjenica da postupajući tužilac dosad nije ponudio nijedan dokaz da je tzv. SKY pin bio u posjedu Mila Božovića, što dodatno ukazuje na neodrživost dijela optužnice koji se odnosi na njega.

“A kakva je optužnica najbolje će pokazati sljedeći citat Vijeća sudija: „ Dakle, imajući u vidu naprijed navedeno, optužnica ne sadrži jasne i valjane razloge u postojanju osnovane sumnje u odnosu na okrivljene, odnosno ne sadrži razloge koji bi zadovoljili nezavisnog posmatrača da vjeruje da je određeno lice, konkretno okrivljeni osnovano sumnjivi da su izvršili svako krivično djelo koje je predmet optužbe.“ Posle ove konstacije s pravom očekujemo da vanraspravno vijeće Višeg suda ukine pritvor Milu Božoviću i uz odgovarajuće mjere nadzora omogući mu da se brani sa slobode”, navode iz ZBCG.

Sve drugo bi, zaključuju iz ZBCG, nakon vraćanja optužnice, imalo politički motivisani progon gradonačelnika Budve i kršenje njegovih osnovnih građanski prava, jer se nalazi u pritvoru već deset mjeseci bez potvrđene optužnice.

“A pošto je rok za ispravljanje optužnice dva mjeseca, jasno je da bi svaki sljedeći dan boravka Mila Božovića u istražnom zatvoru bio skandal i gruba zloupotreba suda i tužilaštva u postupku koji je opterećen političkom pozadinom”, navode iz ZBCG.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

PES: Svim maturantima u Nikšiću po 100 eura od Opštine

Četvrtak, 14.05.2026 | 14:06

Opština Nikšić uplatiće do kraja mjeseca po 100 eura svim nikšićkim maturantima. To su danas na konferenciji za medije saopštili odbornici Pokreta Evropa sad (PES), koji su i podnijeli inicijativu za dodjelu jednokratne novčane pomoći svršenim srednjoškolcima.

Sporne diplome u sistemu: ko kontroliše kvalifikacije u Crnoj Gori?

Četvrtak, 14.05.2026 | 15:06

Sve češći slučajevi falsifikovanih i sumnjivih diploma otvaraju pitanje slabosti institucionalne kontrole i odgovornosti u sistemu obrazovanja i zapošljavanja

Granična policija uhapsila crnogorskog i turskog državljanina zbog falsifikovanih isprava

Četvrtak, 14.05.2026 | 14:09

Službenici Regionalnog centra granične policije „Centar“ su, u saradnji sa službenicima FRONTEX-a, izvršili kontrolu lica i vozila na dva granična prelaza, te su nakon sprovedenih aktivnosti lišili slobode crnogorskog i turskog državljanina – zbog sumnje da su počinila krivično djelo falsifikovanje isprave.

Pedijatri Doma zdravlja Glavnog grada: Mjesecima trpimo pritiske da prihvatimo noćni rad

Četvrtak, 14.05.2026 | 13:44

Pedijatri Doma zdravlja Glavnog grada tvrde da mjesecima unazad trpe pritiske da prihvate noćni rad i pružanje pedijatrijske zaštite tokom noći.

Sporno zamrznuto bobičasto voće nije dospjelo na tržište Crne Gore

Četvrtak, 14.05.2026 | 12:10

Zamrznuto miješano bobičasto voće iz Srbije, u kojem je u Njemačkoj utvrđeno prisustvo virusa hepatitisa A, nije registrovano među proizvodima uvezenim i distribuiranim na tržištu Crne Gore, saopštila je Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.

Cetinjski list: Dezinformacije uznemirile stanovnike prijestonice

Srijeda, 13.05.2026 | 17:05

Osim šture informacije iz Uprave policije da je dežurnoj službi Odjeljenja bezbjednosti Cetinje danas oko 13 sati jedna muška osoba prijavila da je, dok se nalazio u mjestu Kobilji Do na teritoriji cetinjske opštine u Katunskoj nahiji, čuo pucanj iz vatrenog oružja iz pravca obližnje šume, te da tom prilikom nije zadobio tjelesne povrede – sve ono što je uslijedilo pokazalo se kao netačno, piše Cetinjski list.

Radovi na auto-putu Mateševo - Andrijevica počinju krajem maja ili početkom juna

Srijeda, 13.05.2026 | 17:25

Početak radova na drugoj dionici autoputa od Mateševa do Andrijevice očekuje se krajem maja ili na samom početku juna, poručio je ministar pomorstva i koordinator radom Ministarstva saobraćaja Filip Radulović, govoreći na R:ED konferenciji koja se održava u Budvi.

Istorijska promjena za telefone: Stigla opcija koju su korisnici Androida i iPhone-a čekali godinama

Srijeda, 13.05.2026 | 17:10

Poruke između Androida i iPhone-a postaju potpuno privatne.

Osvježavajući desert u čaši sa jagodama kojem je teško odoljeti

Srijeda, 13.05.2026 | 17:00

Tokom proljeća i ljeta kremasti deserti u čašama su savršen spoj svježine i lagane slatkoće koji uvijek podigne raspoloženje.

Mujović sa mještanima Dajbaba: Trafostanica, putna infrastuktura i bolji prevoz među pripritetima

Srijeda, 13.05.2026 | 17:15

Na zahtjev mještana Dajbaba gradonačelnik Podgorice Saša Mujović, razgovarao je sa predsjednicom MZ Sanjom Šišević i mještanima, saopšteno je iu Glavnog grada.

Miličić: Unioništička ideja živi kroz evropsku budućnost i članstvo Crne Gore u EU

Četvrtak, 14.05.2026 | 14:30

Nova srpska demokratija poručuje da unioništička ideja danas ima novi izraz kroz evropsku perspektivu Crne Gore, uz naglasak na jačanje veza sa Srbijom i cilj punopravnog članstva u Evropskoj uniji.

Bogdanović Vujanoviću: Lako je danas sa političke distance govoriti o Amfilohijevoj veličini, hrabrost je bila to reći onda kada je bilo najteže

Četvrtak, 14.05.2026 | 14:15

Generalni sekretar i šef Kluba poslanika Demokrata Boris Bogdanović, osvrnuo se na izjavu nekadašnjeg predsjednika Crne Gore Filip Vujanović u kojoj je rekao da bi Demokratska partija socijalista i dalje bila na vlasti da nije bilo sukoba sa crkvom ali i govorio o mitropolitu Amfilohiju sa poštovanjem, kazavši da je njegova izjava licemjerna, a ne iskrena.

PES: Svim maturantima u Nikšiću po 100 eura od Opštine

Četvrtak, 14.05.2026 | 14:06

Opština Nikšić uplatiće do kraja mjeseca po 100 eura svim nikšićkim maturantima. To su danas na konferenciji za medije saopštili odbornici Pokreta Evropa sad (PES), koji su i podnijeli inicijativu za dodjelu jednokratne novčane pomoći svršenim srednjoškolcima.

Ovo su najopasnije i najstrože čuvane zone na svijetu u koje civili nikada neće ući

Četvrtak, 14.05.2026 | 14:42

Ova mjesta, koja su danas nedostupna javnosti i pod posebnom kontrolom, razlikuju se po svojoj prirodi - neka su nastala kao posljedica katastrofa i ratova, druga su strogo čuvane vojne ili naučne zone, a neka su zaštićena zbog izuzetne vrijednosti.

Alabar: Crna Gora ima sve predispozicije za uspjeh – prirodu, ljude i lokaciju

Četvrtak, 14.05.2026 | 14:22

Na RE:D konferenciji u Podgorici, investitor i osnivač kompanije Emaar Properties Mohamed Alabar govorio je o značaju velikih investicija za razvoj Crne Gore, poručujući da država ima potencijal da postane jedna od najuspješnijih turističkih i investicionih destinacija u Evropi, ali samo ukoliko postoji jasna vizija, dobra saradnja sa lokalnom zajednicom i spremnost da se realizuju veliki projekti, prenosi Pobjeda.

Gorčević: Neće svi slaviti napredak Crne Gore, bićemo tema izbornih kampanja u regionu

Četvrtak, 14.05.2026 | 13:27

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević kazala je da neće svi biti presrećni uspjehom koji Crna Gora ima na putu ka EU, kao i da nije sigurna da će svi slaviti napredak.

Sporne diplome u sistemu: ko kontroliše kvalifikacije u Crnoj Gori?

Četvrtak, 14.05.2026 | 15:06

Sve češći slučajevi falsifikovanih i sumnjivih diploma otvaraju pitanje slabosti institucionalne kontrole i odgovornosti u sistemu obrazovanja i zapošljavanja

Granična policija uhapsila crnogorskog i turskog državljanina zbog falsifikovanih isprava

Četvrtak, 14.05.2026 | 14:09

Službenici Regionalnog centra granične policije „Centar“ su, u saradnji sa službenicima FRONTEX-a, izvršili kontrolu lica i vozila na dva granična prelaza, te su nakon sprovedenih aktivnosti lišili slobode crnogorskog i turskog državljanina – zbog sumnje da su počinila krivično djelo falsifikovanje isprave.

Perović: Uvijek sam bio i biću za suverenu Crnu Goru, ali nikad za privatnu državu nastalu 2006. godine

Četvrtak, 14.05.2026 | 13:03

Bivši lider Liberalnog saveza Slavko Perović saopštio je u odgovoru na pitanje novinara Radija Crne Gore da neće davati izjave, komentare i intervjue povodom 20 godina od referenduma i obnove nezavisnosti Crne Gore, osim poruke, da je vazda bio i da će biti za suverenu Crnu Goru, ali nikad za privatnu državu nastalu 2006. godine.

CNP: „Predmet Medeja“ večeras na Velikoj sceni

Četvrtak, 14.05.2026 | 12:54

Predstava „Predmet Medeja“, inspirisana Euripidovom tragedijom u režiji Diega de Bree, biće izvedena večeras na Velikoj sceni CNP-a u 20 sati, u okviru Showcasea crnogorskog pozorišta, uz obezbijeđen engleski titl.