Ponedjeljak, 26.02.2024 | 20:01
IZVOR: dan.online/rtnk

Zenović: REALNA su očekivanja da Crna Gora 2028. bude ČLANICA Evropske unije

Crna Gora sada ima povoljnu političku i geostratešku dinamiku da bude prva naredna članica Evropske unije i to treba iskoristiti, istakao je glavni pregovarač Crne Gore sa Evropskom Unijom Predrag Zenović.




Foto: gov.me/ S.Matić

On je gostujući na RTNK poručio da nijesu nerealna očekivanja da do kraja 2027. godine završimo pregovarački proces.

Dodaje da Vlada koordinira procesom EU integracija, te da je do sada uradila sve kako bi pratila jasan kurs koji vodi ka dobijanju Izvještaja o ispunjenosti privremenih mjerila za poglavlja 23 i 24.

“Mi imamo otvorena vrata u Komisiji, Parlamentu, Službi za spoljne poslove, od strane država članica- od Savjeta kao međudržavnog tijela koje koordinira radom i koji je izvršna vlast Evropske unije. Imamo otvorena vrata, imamo ruku podrške, i zbog toga mislim da je reformskom dinamikom, koja mora biti značajno brža nego što je bila do sada, sa jednim fokusiranim pregovaranjem- poglavlje po poglavlje, mjerilo po mjerilo, segmenti i indikatori u okviru mjerila. Ako se tom fokusiranom dinamikom i pristupom okrenemo EU integracijama i Komisiji mislim da ovi datumi nijesu nerealni i da možemo do kraja 2027. završiti pregovarački proces“, naveo je Zenović.

Mišljenja je da Hrvatska neće blokirati put Crne Gore ka Evropskoj uniji. Navodi da postoji pregršt neiskorišćenih modaliteta da se sve nesuglasice i otvorena pitanja dvije države riješe.

“Mislim da je signal i među hrvatskim političkim establišmentom bio da oni neće prema Crnoj Gori koristiti metode koje su prema njima bile korišćene i koje vidimo na Zapadnom Balkanu kod drugih država članica. Spoljno politički cilj država kao što su Hrvatska i Slovenija je da Crna Gora što prije uđe u Evropsku uniju kao što će nama sjutra biti da druge države Zapadnog Balkana što prije budu članice. To je jedan evropski način razmišljanja o dobrosusjedskim i regionalnim odnosima i mislim da od takvog načina razmišljanja Hrvatska neće odustati“, ističe Zenović.

Zenović podsjeća da je politička nestabilnost u prethodnom periodu dovela do zastoja u procesu EU integracija. Dodaje da Vlada koordinira procesom EU integracija, te da je do sada uradila sve kako bi pratila jasan kurs koji vodi ka dobijanju izvještaja o ispunjenosti privremenih mjerila za poglavlja 23 i 24.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

URA Budva: Školj zaslužuje poseban stepen zaštite, razmislimo kakvu Budvu ostavljamo budućim generacijama

Utorak, 09.06.2026 | 13:05

Svaka intervencija na ostrvu Sveti Nikola mora biti predmet najviše pažnje stručne i šire javnosti, a brojna pitanja od javnog interesa do danas nijesu dobila zadovoljavajuće odgovore, istakli su iz Opštinskog odbora Budva Građanskog pokreta URA, navodeći da se radi o prostoru koje je izuzetne pejzažne, ekološke, kulturne vrijednosti i jednom od najvrijednijih prirodnih obilježja budvanskog zaliva.

Adžić: Nudimo rješenja, neka se drugi bore oko fotelja

Utorak, 09.06.2026 | 11:42

Član Predsjedništva Građanskog pokreta URA Filip Adžić rekao je da je ta partija spremna da sarađuje sa svima kojima su u fokusu problemi građana i da ne razumije kako se vladajuća većina bavi isključivo podjelom fotelja, dok inflacija svakodnevno raste, a plate i penzije se obezvrjeđuju.

Leta: Evropa mora da se ujedini ili rizikuje da postane „kolonija“ SAD i Kine

Utorak, 09.06.2026 | 11:12

U nastajućoj strategiji „EU inc“ pokušava se završiti jedinstveno tržište prije nego što blok postane nesposoban da se takmiči sa globalnim silama.

Gorčević: Dinamika zatvaranja poglavlja ide po planu, do kraja godine završavamo pristupne pregovore

Utorak, 09.06.2026 | 10:47

„Zadovoljstvo mi je da najavim da sljedeće sedmice, 15. juna, na Međuvladinoj konferenciji u Luksemburgu očekujemo privremeno zatvaranje još dva pregovaračka poglavlja 2- Sloboda kretanja radnika i 28. Zaštita potrošača i zdravlja“, kazala je ministarka evropskih poslova Maida Gorčević.

Galuzin: Za odbranu države spremni smo i na upotrebu nuklearnog oružja

Utorak, 09.06.2026 | 10:37

Zamjenik ministra spoljnih poslova Rusije Mihail Galuzin izjavio je danas da su Rusija i Bjelorusija spremne da "radi zaštite Savezne države", koriste sva raspoloživa sredstva, uključujući i nuklearno oružje.

URA Budva: Školj zaslužuje poseban stepen zaštite, razmislimo kakvu Budvu ostavljamo budućim generacijama

Utorak, 09.06.2026 | 13:05

Svaka intervencija na ostrvu Sveti Nikola mora biti predmet najviše pažnje stručne i šire javnosti, a brojna pitanja od javnog interesa do danas nijesu dobila zadovoljavajuće odgovore, istakli su iz Opštinskog odbora Budva Građanskog pokreta URA, navodeći da se radi o prostoru koje je izuzetne pejzažne, ekološke, kulturne vrijednosti i jednom od najvrijednijih prirodnih obilježja budvanskog zaliva.

Španija ima više od 15 miliona kućnih ljubimaca: Skoro dvostruko više od broja djece

Utorak, 09.06.2026 | 12:50

U španskim domaćinstvima živi više od 15 miliona kućnih ljubimaca, što je gotovo dvostruko više od broja djece mlađe od 17 godina, pokazao je preliminarni izvještaj Nacionalne statistike o zaštiti životinja, koje je objavilo Ministarstvo za socijalna prava, potrošačka pitanja.

Prva pravosnažna presuda protiv Zvicera: Vođi "kavčana" 16 godina zatvora

Utorak, 09.06.2026 | 12:38

Apelacioni sud Crne Gore odbio je kao neosnovane žalbe branilaca optuženih i Specijalnog državnog tužilaštva i potvrdio presudu Specijalnog odjeljenja Višeg suda u Podgorici, kojom su optuženi Radoje Zvicer, Milan Vujotić, Dragan Knežević, Slobodan Kašćelan i Igor Božović oglašeni krivim da su izvršili krivična djela stvaranje kriminalne organizacije i neovlašćena proizvodnja, držanje i stavljanje u promet opojnih droga. To je zvanično saopšteno iz Apelacionog suda.

Uhapšene dvije osobe zbog sumnje da su krijumčarile migrante iz Bangladeša

Utorak, 09.06.2026 | 12:33

Crnogorski državljanin E.M. (58) i državljanin Srbije M.A. (66) uhapšeni su zbog sumnje da su krijumčarili sedam migranata iz Bangladeša, saopšteno je iz Uprave policije.

Ustavni sud: I Evropski sud za ljudska prava odbio zahtjev o suspenziji izručenja Vola

Utorak, 09.06.2026 | 12:25

Evropski sud za ljudska prava odbio je zahtjev da odredi privremenu mjeru kojom bi, do donošenja konačne odluke, suspendovao izručenje državljanina Sjedinjenih Američkih Država Ričarda Harija Vola iz Crne Gore toj državi, nakon što je prethodno Ustavni sud odbio njegovu ustavnu žalbu kao neosnovanu, saopšteno je iz Ustavnog suda.

Radulović: Pomorska ovlašćenja od sada se stiču kroz elektronske ispite, prva digitalna polaganja 15. juna

Utorak, 09.06.2026 | 12:11

Polaganje ispita za sticanje pomorskih ovlašćenja od ovog mjeseca sprovodiće se elektronski. Kako je saopšteno iz Ministarstva pomorstva na ovaj način teže potpunom usklađivanju crnogorskog pomorskog sistema sa najsavremenijim međunarodnim standardima propisanim STCW konvencijom.

Prada oblači astronaute za povratak na Mjesec: Odijelo hladi tijelo pomoću sistema sa cirkulacijom vode

Utorak, 09.06.2026 | 12:05

Astronauti koji bi 2028. godine trebalo da polete na Mjesec nosiće svemirska odjela u čijem razvoju učestvuje i Prada.

Banane svi jednu na sličan način, ali mala promjena može da promijeni uticaj na crijeva

Utorak, 09.06.2026 | 11:56

Bananu dodajemo u smutije, jedemo za doručak ili posežemo za njom kada nam je potreban brz izvor energije tokom dana. Ipak, nutricionisti sve češće skreću pažnju na jednostavan trik koji ovu voćku može da učini još korisnijom za organizam.

Adžić: Nudimo rješenja, neka se drugi bore oko fotelja

Utorak, 09.06.2026 | 11:42

Član Predsjedništva Građanskog pokreta URA Filip Adžić rekao je da je ta partija spremna da sarađuje sa svima kojima su u fokusu problemi građana i da ne razumije kako se vladajuća većina bavi isključivo podjelom fotelja, dok inflacija svakodnevno raste, a plate i penzije se obezvrjeđuju.

Kovačević: Počeli radovi u Ulici Baja Pivljanina čija je vrijednost oko 350 hiljada eura

Utorak, 09.06.2026 | 11:41

Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević, zajedno sa saradnicima i predsjednicom Skupštine opštine Nikšić Milicom Lalatović Žižić, ozvaničio je početak radova u dijelu Ulice Baja Pivljanina, čija je vrijednost, kako je saopšteno, oko 350 hiljada eura.