Utorak, 27.02.2024 | 20:38
IZVOR: kolektiv.me

Vujović: Prepoznajemo značaj NVO u demokratizaciji društva

“Ministarstvo kulture i medija, na Svjetski dan nevladinih organizacija podsjeća na značajnu ulogu koje NVO imaju u procesu demokratizacije društva, a sa posebenom pažnjom ističemo značaj organizacija civilnog društva koje se bave medijskim sektorom, kao i onih koje su aktivne na polju zaštite i promocije kulturne baštine. Oni su izvor ekspertiza i konstruktivni partner za kreiranje javnih politika i propisa iz oblasti medija i kulture”, poručila je ministarka kulture i medija,  Tamara Vujović.




Foto: Ministarstvo kulture i medija 

Nevladine organizacije imaju zadatak da kontrolišu i pomažu demokratski napredak društva i baš zbog toga zadatak nas u Vladi je da ozbiljno razmatramo poruke i sugestije iz civilnog sektora i da aktivno sarađujemo da bi javne politike koje vlasti donose, postigle dobre i mjerljive rezultate.

Nevladin sektor značajno doprinosi bogatstvu kulturne ponude u Crnoj Gori. Neke od najznačajnijih manifestacija i festivala realizuju organizacije civilnog društva, a neki festivali su od inicijative iz nevladinog sektora prerasle u ustanove kulture.

Predstavnici NVO iz oblasti medija, bili su konstruktivni članovi radne grupe za izmjenu medijskih zakona i dali su značajan doprinos procesu izrade ovih dokumenata, kao i samom procesu.

“Iako je broj nevladinih organizacija u kulturi značajan, to u javnosti nije dovoljno prepoznato, što potvrđuje i posljednje istraživanje Centra za građansko obrazovanje o percepciji građana u odnosu na rad NVO, gdje svega 0,2 odsto ispitanih prepoznaje rad NVO iz oblasti kulture. Za razliku od njih, moramo naglasiti da imamo veoma razvijenu mrežu NVO koje se bave sektorom medija. Upravo sutra ću biti zajedno sa jednim od njih na Konferenciji posvećenoj dezinformacijama”, kazala je Vujović.

Stepen razvijenosti političke kulture svake Vlade mjeri se i odnosom prema NVO, kojima je potrebno pružiti pružiti prostor za razvoj, a jedan od načina da to uradimo je i kroz unapređenje konkursne politike.

Finansiranje nevladinih organizacija iz javnih fondova je ulaganje u razvoj, jer u oblastima gdje su nedovoljno razvijeni vladini programi djeluje aktivan nevladin sektor.

“Radićemo intenzivno i na stvaranju uslova za rad strukovnih udruženja, koja su sada registrovana kao NVO i nemaju mogućnost da dobiju podršku od Ministarstva, što nije najbolje rješenje, u ovom slučaju.”

“NVO se dominatno prepoznaju kao potrebne, važne, stručne, pouzdane, dostupne i one koje pomažu, a građani ih vide i kao moderne i uspješne organizacije i zbog toga je ključno da gradimo kvalitetno i održivo partnerstvo. Otvorenim i inkluzivnim pristupom, uspješno ćemo dovesti do kraja brojne reformske procese, koje zajedno sprovodimo i izgraditi kvalitetnije društvo”, poruka je Vujović.

Poziv je i poruka svim NVO koji djeluju u sektorima kulturne baštine, stvaralaštva i medija: “Budite i dalje proaktivni, informisani, smjeli, kreativni, kakvi ste bili tokom protekle 3 decenije. Vi ste jedan od talasa koji je pokrenuo buđenje građanskih prava i sloboda i osnaživanje građana u njihovom traženju i ostvarivanju istih. Prepoznajemo vaš značaj i uvažavamo ga kao doprinos demokratizaciji društva. Sa svoje strane, očekujemo poštovanje osnovnih demokratskih principa podjele vlasti i poznavanje ustrojstva države. Samo zajedno mozemo stići daleko”, zaključila je Vujović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Vujović: Akreditacija Filmskog festivala Herceg Novi važan podsticaj za dalji razvoj crnogorske kinematografije

Subota, 14.03.2026 | 14:49

Akreditacija Filmskog festivala Herceg Novi (FFHN) od strane Međunarodne federacije udruženja filmskih producenata (Fédération Internationale des Associations de Producteurs de Films) FIAPF potvrđuje međunarodni značaj tog događaja i predstavlja važan podsticaj za dalji razvoj crnogorske kinematografije i promociju autora iz države i regiona.

CNP: „Pokojnik“ sjutra na Velikoj sceni

Srijeda, 11.03.2026 | 11:01

Predstava „Pokojnik“, prema tekstu Branislava Nušića, u adaptaciji i režiji Egona Savina, biće izvedena sjutra (četvrtak, 12. mart) na Velikoj sceni Crnogorskog narodnog pozorišta u 20h.

CNP: „Princeza Ksenija od Crne Gore“ dvije večeri na Velikoj sceni, obezbijeđen engleski titl

Ponedjeljak, 09.03.2026 | 12:21

Predstava „Princeza Ksenija od Crne Gore“, po tekstu i u režiji Radmile Vojvodić, biće izvedena sjutra i preksjutra (10. i 11. mart) na Velikoj sceni Crnogorskog narodnog pozorišta u 20 sati, uz obezbijeđen engleski titl.

CNP: „Kockar“ sinoć ispraćen višeminutnim aplauzom i ovacijama

Nedjelja, 08.03.2026 | 15:39

Predstava „Kockar“, prema istoimenom romanu Fjodora Mihajloviča Dostojevskog, u režiji Lidije Dedović, premijerno je izvedena sinoć u Crnogorskom narodnom pozorištu. 

KIC: Autorsko veče pisca Vladimira Vujovića

Četvrtak, 05.03.2026 | 19:03

Autorsko veče pisca Vladimira Vujovića, u okviru kojeg će biti predstavljeni njegova nagrađena zbirka priča „Slobodni udarci” i roman „Razgovori s Vješticom” koji se našao u najužem izboru za ovogodišnju NIN-ovu nagradu, održaće se 10. marta u sali DODEST, od 20h. O knjizi će, sa autorom, govoriti spisateljica Barbara Delać, saopšteno je iz KIC-a ''Budo Tomović''.

Kad bi veting stigao do direktora

Nedjelja, 15.03.2026 | 15:02

Piše: advokat Veselin Radulović

Osnovan Forum žena Evropskog saveza

Nedjelja, 15.03.2026 | 14:40

U Podgorici je danas održana osnivačka sjednica Foruma žena Evropskog saveza, čime je, prema saopštenju, napravljen važan korak ka snažnijem uključivanju žena u političke procese i donošenje odluka u Crnoj Gori.

Kim Kardašijan lansirala energetsko piće sa novim sastojkom, šta je paraksantin

Nedjelja, 15.03.2026 | 14:21

Kim Kardašijan širi svoje poslovno carstvo i na tržište energetskih pića.

Poznato stanje Duška Vujoševića

Nedjelja, 15.03.2026 | 14:07

Zbog vijesti da je legendarni košarkaški trener Duško Vujošević primljen u bolnicu zabrinuli su se mnogi, a sada su se pojavile i nove informacije oko njegovog stanja.

Ćulafić: Poglavlje 27 veliki izazov, ali i prilika za nove poslovne ideje mladih

Nedjelja, 15.03.2026 | 13:53

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić, govorio je na otvaranju događaja “Poslovni izazov”, koji je organizovao Univerzitet Donja Gorica (UDG) u saradnji sa Ministarstvom ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, kao generalnim pokroviteljem ovogodišnjeg okupljanja studenata, saopštili us iz Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera (MERS).

Antoneli: Priredio sam sebi manji srčani udar

Nedjelja, 15.03.2026 | 13:33

Andrea Kimi Antoneli je drugi najmlađi pobjednik u trci Formule 1.

Breskvica žestoko o povezivanju sa Vojažem: "Manite me se svi"

Nedjelja, 15.03.2026 | 13:27

Bijesna je zbog stalnog povezivanja sa bivšim. 

Mugoša: Naša realnost je političko licemjerstvo na kub

Nedjelja, 15.03.2026 | 13:15

Poslanik Socijaldemokrata (SD) i član Evropskog saveza (ES) Boris Mugoša komentarisao je odnos aktuelne vlasti prema razvojnim projektima koje su, kako je kazao, ne tako davno, dok su bili u opozicionim klupama, žustro kritikovali.

Ambasada Palestine: Izraelske snage ubile četvoročlanu porodicu na Zapadnoj obali

Nedjelja, 15.03.2026 | 12:53

Izraelske okupacione snage ubile su sinoć cijelu palestinsku porodicu u gradu Tammun na sjeveru Zapadne obale, saopštila je Ambasada Palestine u Podgorici, navodeći da su u napadu poginuli otac, majka i njihova dva sina, dok su još dva dječaka povrijeđena.

Vučević: Između Irana i Izraela stajem na stranu Srbije i mira

Nedjelja, 15.03.2026 | 12:37

Predsjednik Srpske napredne stranke i savjetnik predsjednika republike Miloš Vučević odgovorio je na pitanje koga bi Srbi trebalo da podrže i na čijoj strani treba da budu kada je u pitanju rat između Irana i Izraela.