Srijeda, 28.02.2024 | 08:32
IZVOR: kolektiv.me

Spajić – Varhelji: Vrata Evropske unije široko otvorena za Crnu Goru, ovo je prilka koja se ne propušta

Vrata Evropske unije široko su otvorena i Crna Gora je spremna da to iskoristi, poruka je sa susreta predsjednika Vlade Milojka Spajića i evropskog komesara za susjedstvo i proširenje Olivera Varheljija.




Foto: gov.me/S.Matić

Kako se navodi u saopštenju Kabineta Spajića, sagovornici su ocijenili da već nakon četiri mjeseca mandata 44. Vlade, a na temeljima ostvarenih rezultata, stvaraju se uslovi za zatvaranje privremenih mjerila što je cilj Crne Gore, ali i Evropske unije.

Komesar Varhelji je poručio da je Crna Gora najnapredniji kandidat i da je očekivanje svih u Evropskoj uniji da se napravi korak naprijed, čemu je Evropska komisija snažno posvećena.

„Poruka je veoma jasna, vrata Evorpske unije su široko otvorena. Crna Gora je kandidat koji je najviše napredovao, uprkos tome što su propuštene određene prilike posljednjih godina. Sada je prilika  da to nadoknadimo. Stav Evropske komisije je jasan, ukoliko ste spremni i ako ostvarujete rezultate, vrijeme je za narednu fazu integracija, zatvaranje poglavlja kako bi postali članica EU“, istakao je Varhelji i dodao:

„Jednom kad prođemo kroz privremena mjerila stvari mogu ići mnogo brže. U tom kontekstu je i osmišljen novi Plan rasta, kao novi mehanizam podrške u pripremi za članstvo.“

Predsjednik Vlade je iskazao spremnost da napravimo dodatne i odlučujuće iskorake prema članstvu u Evropskoj uniji. Politički konsenzus i spremnost za napretkom na putu integracije garantuju da će se sa željenim reformama nastaviti.

Premijer Spajić je istakao i da su čvrsta podrška i ohrabrenja iz Brisela podsticaj da se još snažnije ide ka EU.

On je kazao da je u ovom trenutku cilj pripremiti zakonska rješenja, koja su ključni preduslov za napredak u poglavljima 23 i 24.

„Očekujem da ćemo tokom marta imati jasne pomake kada je u pitanju izrada ključnih zakona i strategija u oblasti pravosuđa. Izrada Nacionalne strategije za borbu protiv korupcije, zaokruživanje seta medijskih zakona, kao i druge preostale aktivnosti koje vode do ispunjenja privremenih mjerila. Crna Gora je ohrabrena pozitivnim momentumom, ovo je prilika koju ne smijemo propustiti“, naglasio je Spajić.

Sagovornici su se saglasili da je Plan rasta velika šansa za integraciju zemalja Zapadnog Balkana u jedinstveno evropsko tržište.

Crna Gora, poručio je premijer, ima ambiciju da se što prije priključi Jedinstvenom području plaćanja u eurima (SEPA) što će, kako je ocijenjeno, donijeti značajne benefite građanima i privredi.

Sastanku su prisustvovali ministri: Maida Gorčević, Anđela Jakšić Stojanović, Filip Radulović i Saša Mujović.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Odbor jednoglasno za KONTROLNO saslušanje Jokovića i Rajkovića

Ponedjeljak, 07.07.2025 | 20:41

Odbor za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje jednoglasno je prihvatio zahtjev grupe opozicionih poslanika da se organizuje kontrolno saslušanje resornog ministra Vladimira Jokovića i direktora uprave za šume Miloša Rajkovića.

Dragaš: PES sa DPS-om - to se NEĆE DESITI

Ponedjeljak, 07.07.2025 | 20:31

Tihomir Dragaš, član Predsjedništva Pokreta Evropa sad (PES) poručio je kako se saradnja njegove partije i DPS-a neće desiti.

Zirojević: Neko izgleda ima VELIKU ŽELJU da se u Crnoj Gori igra Aleksandra Vučića

Ponedjeljak, 07.07.2025 | 16:07

Neko izgleda ima veliku želju da se u Crnoj Gori igra Aleksandra Vučića, naveo je na mreži X poslanik SD i predstavnik Evropskog saveza Nikola Zirojević.

Huter: Jokovića SMIJENITI ako je tačno da je Crna Gora ostala bez novca iz IPA fondova

Ponedjeljak, 07.07.2025 | 11:48

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković, ako ne podnese ostavku, treba odmah da bude smijenjen ukoliko je tačno da je Crna Gora zboog nezanjanja ostala bez 2,4 miliona eura iz IPA fondova, saopštio je poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Oskar Huter.

Cikotić: Istoriju prekrajaju Mandić i vjerske organizacije bliske njegovom režimu

Ponedjeljak, 07.07.2025 | 09:52

Istoriju prekrajaju Andrija Mandić i vjerske organizacije bliske njegovom režimu, ocijenila je potpredsjednica SDP i predstavnica Evropskog saveza Amina Cikotić.

Huter: Jokovića SMIJENITI ako je tačno da je Crna Gora ostala bez novca iz IPA fondova

Ponedjeljak, 07.07.2025 | 11:48

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković, ako ne podnese ostavku, treba odmah da bude smijenjen ukoliko je tačno da je Crna Gora zboog nezanjanja ostala bez 2,4 miliona eura iz IPA fondova, saopštio je poslanik Demokratske partije socijalista (DPS) Oskar Huter.

Podgorica: Uhapšen državljanin Pakistana, osumnjičen za silovanje maloljetnice

Ponedjeljak, 07.07.2025 | 10:24

Policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Centar“, Odjeljenja bezbjednosti Podgorica, su po nalogu višeg državnog tužioca lišili slobode osobu osumnjičenu za krivično djelo silovanje i krivično djelo nedozvoljene polne radnje, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

Marunović pozvan u policiju zbog POZIVA na protest

Ponedjeljak, 07.07.2025 | 13:33

Reditelj i kolumnista Portala Analitika Danilo Marunović dobio je poziv za informativni razgovor u policiju.

Astrološki preokret 10. jula: Pun Mjesec donosi šansu za novac i lični napredak

Ponedjeljak, 07.07.2025 | 11:35

Pun mjesec 10. jula dolazi sa snažnim energetskim nabojem i nagovještava značajne preokrete u životima mnogih.

(VIDEO) Magija u notama - Pogledajte šta se desi kada Zdravko Čolić i Mirza Selimović ukrste GLASOVE

Ponedjeljak, 07.07.2025 | 09:38

Već godinama unazad mnogi nerijetko poistovjećuju Mirzu Selimovića sa Zdravkom Čolićem – kako zbog boje glasa, tako i zbog slične harizme i scenskog nastupa. Upravo zato, novi video koji je osvanuo na društvenim mrežama izazvao je niz pozitivnih reakcija i ogromno oduševljenje publike.

Podgoričanka OSUMNJIČENA za incident ispred Hrama ostaje u Istražnom zatvoru

Utorak, 08.07.2025 | 08:46

J.R.  (44) iz Podgorice ostaće u Istražnom zatvoru u narednih 30 dana zbog opasnosti da bi, ukoliko bi se našla na slobodi, mogla doći u posjed automobila i ponoviti krivično djelo protiv opšte sigurnosti odnosno izazvati novi incident sa mogućnošću da više osoba bude povrijeđeno.

U ovoj zemlji NEĆE vam dozvoliti da pređete granicu ako vam rezervoar NIJE BAREM tri četvrtine pun - Evo i ZAŠTO

Utorak, 08.07.2025 | 08:36

Potraga za jeftinijim gorivom preko granice odavno je poznata praksa među evropskim vozačima, ali je Singapur ovu naviku uspio da suzbije na vrlo originalan i efikasan način. 

Uz ovaj JEDNOSTAVAN TRIK ogulite mladi krompir BEZ UPOTREBA NOŽA

Utorak, 08.07.2025 | 08:23

Sezona mladih krompira je u punom jeku, a njihova jednostavna priprema i bogat okus čine ih omiljenim jelom u mnogim domaćinstvima.

Deveti dan BLOKADA u Srbiji: Protest u Užicu zbog HAPŠENJA šest osoba

Utorak, 08.07.2025 | 08:11

Građanske blokade, ali i privođenja – to je obilježilo ponedjeljak u Srbiji. I veliki protest u Užicu. Danas – nastavak okupljanja, deveti dan blokada

POTVRĐENA optužnica: Alija Balijagić u sudnici zbog dvostrukog ubistva

Utorak, 08.07.2025 | 08:05

Vanraspravno vijeće Višeg suda u Bijelom Polju potvrdilo je optužnicu protiv Alije Balijagića za teško ubistvo na podmukao način, u sticaju sa nedozvoljenim držanjem oružja i eksplozivnih naprava.

Želite UKUSNIJI paradajz sos? Iskoristite ovu iznenađujuću namirnicu iz frižidera

Ponedjeljak, 07.07.2025 | 21:56

Kuvari i kućni kuhari neprestano traže taj neuhvatljivi sastojak koji svakodnevna, jednostavna jela podiže na nove, ukusne visine.

EFIKASAN TRIK za liječenje ljetnje nesanice

Ponedjeljak, 07.07.2025 | 21:40

Jednstavna tehnika koja ima naučnu osnovu.

ZNATE LI u kojoj zemlji žive NAJINTELIGENTNIJI ljudi na svijetu? Prosječni IQ im je 106

Ponedjeljak, 07.07.2025 | 21:02

U nedavnoj globalnoj analizi, Japan je krunisan kao zemlja s najvišim prosječnim kvocijentom inteligencije (IQ), s rezultatom od 106,48.

Odbor jednoglasno za KONTROLNO saslušanje Jokovića i Rajkovića

Ponedjeljak, 07.07.2025 | 20:41

Odbor za turizam, poljoprivredu, ekologiju i prostorno planiranje jednoglasno je prihvatio zahtjev grupe opozicionih poslanika da se organizuje kontrolno saslušanje resornog ministra Vladimira Jokovića i direktora uprave za šume Miloša Rajkovića.

Dragaš: PES sa DPS-om - to se NEĆE DESITI

Ponedjeljak, 07.07.2025 | 20:31

Tihomir Dragaš, član Predsjedništva Pokreta Evropa sad (PES) poručio je kako se saradnja njegove partije i DPS-a neće desiti.