Četvrtak, 29.02.2024 | 11:44
IZVOR: kolektiv.me

Crna Gora - Prosječna plata u januaru iznosila 819 EURA

Prosječna zarada (bruto) u januaru 2024. godine u Crnoj Gori iznosila je 1 024 eura, dok je prosječna zarada bez poreza i doprinosa (neto) iznosila 819 eura, saopšteno je iz Monstata.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Kako su naveli, prosječna neto zarada u januaru 2024. godine u odnosu na decembar 2023. godine zabilježila je rast od 0,6%, dok je prosječna neto zarada u januaru 2024. u odnosu na isti mjesec prethodne godine zabilježila rast od 8,2%.

"Ako se ima u vidu da su potrošačke cijene u januaru 2024. godine u odnosu na decembar 2023. zabilježile rast od 0,5% proizilazi da su realne zarade za isti period zabilježile rast od 0,1%", kazali su iz Monstata.

Po sektorima djelatnosti, prosječne zarade bez poreza i doprinosa (neto) u januaru 2024. godine u odnosu na prethodni mjesec zabilježile su rast u sljedećim sektorima djelatnosti: Snabdjevanje vodom; upravljanje otpadnim vodama, kontrolisanje procesa; uklanjanje otpada i slične aktivnosti (4,4%), Ostale uslužne djelatnosti (3,9%),

Prerađivačka industrija (3,2%), Trgovina na veliko i trgovina na malo; popravka motornih vozila i motocikala (3,0%), Poslovanje nekretninama (2,9%), Stručne, naučne i tehničke djelatnosti (1,5%), Zdravstvena i socijalna zaštita (1,1%), Usluge smještaja i ishrane (0,7%), Administrativne i pomoćne uslužne djelatnosti (0,3%), Informisanje i komunikacije (0,2%) i Saobraćaj i skladištenje (0,1%).

Pad prosječne zarade bez poreza i doprinosa (neto) u januaru 2024. godine u odnosu na prethodni mjesec zabilježen je u sledećim sektorima: Građevinarstvo (3,3%), Državna uprava i odbrana: obavezno socijalno osiguranje (1,1%), Finansijske djelatnosti i djelatnost osiguranja (0,9%), Snabdjevanje električnom energijom, gasom, parom i klimatizacija (0,8%), Obrazovanje (0,4%), Vađenje ruda i kamena (0,3%), Poljoprivreda, šumarstvo i ribarstvo (0,1%) i Umjetničke zabavne i rekreativne djelatnosti (0,1%).

KOMENTARI (1)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.
🤪🤪🤪
29.02.2024 11:50

Njemci imaju manje plate .

0 0

Radović i Bakić i zvanično na SP na Tajlandu

Četvrtak, 06.08.2026 | 12:09

Crnogorski paraolimpijci Filip Radović i Luka Bakić i zvanično izborili su plasman na Svjetsko prvenstvo u para stonom tenisu, koje će od 13. do 19. novembra biti odigrano na Tajlandu.

„Spajdermen: Novi dan“ najuspješniji film 2026. godine, premašio zaradu od 1,15 milijardi dolara

Četvrtak, 06.08.2026 | 12:20

Film „Spider-Man: Brand New Day“ postao je film s najvećom zaradom u 2026. godini nakon što je za samo sedam dana prikazivanja u bioskopima ostvario ukupnu zaradu od 1,155 milijardi dolara. Sonijev i Marvelov nastavak, u kojem glavne uloge tumače Tom Holand i Zendaja, do sada je zaradio 449 miliona dolara na domaćem tržištu i 706,3 miliona dolara na međunarodnom, čime je nadmašio Diznijev film „Toy Story 5“, koji je od juna ostvario zaradu od 1,067 milijardi dolara.

Njemačka nemoćna - Novi trijumf mladih „Ajkula“

Četvrtak, 06.08.2026 | 11:59

Mlada vaterpolo reprezentacija Crne Gore upisala je i treću pobjedu, savladavši selekciju Njemačke rezultatom 11:10.

Emina Jahović pokradena u Istanbulu, ostala bez brendirane garderobe vrijedne više od 50.000 eura

Četvrtak, 06.08.2026 | 12:37

Pjevačica Emina Jahović postala je žrtva prevare nakon što je ženi iz Crne Gore predala garderobu, tašne i cipele vrijedne više od 50.000 eura, koje je planirala prodati, a dio novca donirati u humanitarne svrhe.

Mjesec je u Biku: Tri znaka donose odluku koja im otvara put do velikog novca

Četvrtak, 06.08.2026 | 12:46

Donosi potrebu za stabilnošću, sigurnošću i uživanjem u jednostavnim životnim zadovoljstvima.

ANKETA: Nove kazne u saobraćaju: 30–60 € za nepoštovanje pješačkog prelaza i do 250 € za korišćenje telefona u vožnji – da li su opravdane?

Petak, 07.08.2026 | 11:35

U Crnoj Gori stupile su na snagu izmjene Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, kojima se uvode stroža pravila i veće novčane kazne za određene prekršaje.

Mlade lavice danas protiv Danske igraju polufinale SP

Petak, 07.08.2026 | 11:04

Ženska kadetska rukometna reprezentacija Crne Gore večeras u Miovieniju protiv Danske igra meč polufinala Svjetskog prvenstva.

Istorijska presuda protiv Mete: Zbog ugrožavanja djece moraju da plate gotovo milijardu dolara

Petak, 07.08.2026 | 10:31

Američki sud u Novom Meksiku zadao je težak udarac tehnološkom gigantu Meta, naloživši kompaniji da plati dodatnih 567 miliona dolara na ime štete koju su Facebook i Instagram nanijeli mentalnom zdravlju i sigurnosti mladih.

Herceg Novi: Osumnjičenom za davanje mita policajcu određen istražni pritvor

Petak, 07.08.2026 | 10:11

Državljaninu Velike Britanije B.F. (40), osumnjičenom da je policajcu u Herceg Novom ponudio mito kako bi izbjegao sankciju za saobraćajni prekršaj, određen je istražni pritvor nakon saslušanja u Osnovnom sudu u tom gradu.

Izvršen pretres 11 lokacija u pet gradova na sjeveru: Pronađeno oružje, municija i narkotici

Petak, 07.08.2026 | 10:00

Službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Sjever“ izvršili su ukupno 11 pretresa stambenih i drugih prostorija na području Bijelog Polja, Berana, Andrijevice, Kolašina i Rožaja.

Šaranović: Od danas na snazi izmjene Zakona o bezbjednosti saobraćaja

Petak, 07.08.2026 | 09:49

Od danas stupaju na snagu izmjene i dopune Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, kojima uvodimo strože mjere, efikasniju kontrolu i snažnije mehanizme za sankcionisanje najtežih saobraćajnih prekršaja, poručio je ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović.

ZHMS apeluje na građane: Oslanjajte se isključivo na zvanična meteorološka upozorenja

Petak, 07.08.2026 | 09:32

Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju (ZHMS) apelovao je na građane i medije da se prilikom informisanja o mogućim vremenskim nepogodama oslanjaju isključivo na zvanična upozorenja, upozoravajući da širenje neprovjerenih prognoza može izazvati paniku i otežati koordinaciju aktivnosti nadležnih službi.

Nova pravila za mlade vozače i korisnike električnih trotineta, strože kazne za pojas i parkiranje

Petak, 07.08.2026 | 09:15

U Crnoj Gori od danas počinju da važe izmjene Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, kojima se uvode stroža pravila za mlade vozače i korisnike električnih trotineta, veće novčane kazne i proširuju ovlašćenja komunalne policije.

Zadržavanje osumnjičenom za prijetnje poslaniku Zirojeviću

Petak, 07.08.2026 | 09:10

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje do 72 sata licu R.V., zbog osnovane sumnje da je učinio krivično djelo ugrožavanje sigurnosti, saopšteno je iz tog tužilaštva.

Zajedno gradimo zelenu Podgoricu: Kancelarija za mlade poziva građane da podijele svoje ideje

Petak, 07.08.2026 | 08:41

U okviru programa obilježavanja Međunarodnog dana mladih, Kancelarija za mlade Glavnog grada organizuje inicijativu “Tvoja ideja za zelenu Podgoricu“, sa ciljem da podstakne učešće mladih i građana u kreiranju održivijeg i kvalitetnijeg prostora za život.