Četvrtak, 29.02.2024 | 12:19
IZVOR: b92.net

Ko je "gricnuo" čuvenu jabuku? Da li znate kako je nastao poznati APPLE logo?

Nema osobe na svijetu koja je imala dodira sa tehnologijom, a da ne prepoznaje čuveni Apple logo kad ga vidi. A da li znate zašto izgleda baš tako?




Foto: Ilustracija, Pixabay

Priča počinje 1977. godine, kada je Stiv Džobs tražio od jedne agencije da napravi jednostavan logo koji će biti utisnut na Apple računare.

Prvobitno je bio predložen rukom nacrtan logo koji je prikazivao Isaka Njutna pod drvetom jabuke, ali je ovo bilo previše komplikovano. Na projektu je radio čovjek po imenu Rob Janof, kome je Džobs dao samo jednu instrukciju: "Nemoj da bude slatko".

Janof se fokusirao na prikaz jabuke, prije nego na tipografiju. Ovo je bio otklon od dotadašnje prakse, jer su HP ili IBM imali logo baziran baš na slovima.

Janof je počeo sa jednostavnom siluetom jabuke, uz list na vrhu. Međutim, mnogi su miješali jabuku sa trešnjicom, jer imaju sličan oblik, a nije bilo konteksta koliko bi voćka trebalo da bude velika.

Da se riješi ova dilema, Janof je dodao odgriženi dio, kako bi ljudi identifikovali logo sa jabukom, a da dizajn i dalje ostane jednostavan. Pored toga, dodato je i šest šarenih pruga koje su označavale mogućnost proizvoda da prikazuju slike u boji, što je bila revolucionarna funkcija za to vrijeme.

Postoji i mit da je odgriženi dio jabuke aluzija na "bajt" u tehnologiji (bite = eng. odgristi). Međutim, Janof je u jednom intervjuu rekao da to nije istina, ali da je u pitanju "čudna, lijepa slučajnost".

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Evropski grad koji je PROGLAŠEN NAJBOLJIM za bicikliste: Skoro 50 odsto stanovnika biciklom ide na posao

Srijeda, 10.09.2025 | 21:38

Najprijateljskiji gradovi u Evropi za bicikliste su odabrani – a jedan se izdvojio kao broj jedan zahvaljujući najboljoj biciklističkoj infrastrukturi.

Nikola Rokvić OTKRIO kako je Halid Bešlić: „Biće kako Bog kaže“

Srijeda, 10.09.2025 | 21:15

Nikola Rokvić pojavio se danas na snimanju prve emisije u novoj sezoni šoua „Nikad nije kasno“.

Zvijezde predviđaju obilje: TRI ZNAKA kojima stiže bogatstvo

Srijeda, 10.09.2025 | 20:59

Prema astrološkim prognozama Ovnovi, Lavovi i Strijelčevi će uživati u novčanom blagostanju do kraja mjeseca.

POGLEDAJTE kako Milica Todorović izgleda u četvrtom mjesecu trudnoće: Isplivao privatni snimak (VIDEO)

Srijeda, 10.09.2025 | 20:47

Pjevačica Milica Todorović je u drugom stanju.

Leković: ODLUKA SAD je presuda trulom savezu politike, pravosuđa i kriminala koji je nekada vladao u Crnoj Gori

Srijeda, 10.09.2025 | 20:09

Momčilo Leković, poslanik Demokrata u Skupštini Crne Gore pozdravio je odluku Sjedinjenih Američkih Država (SAD) da Vesni Medenici i Milu Božoviću zabrane ulazak u njihovu zemlju.

Pravilno čuvanje sira: Isprobajte TRIK sa KOCKICAMA sa ŠEĆEROM

Srijeda, 10.09.2025 | 19:26

Sir često predstavlja jedan od skupljih artikala na spisku za kupovinu, ali mnogi ne znaju da mu se ukus i svježina brzo izgube zbog nepravilnog skladištenja.

U Piperima IZBIO POŽAR

Srijeda, 10.09.2025 | 19:19

U Piperima kod Podgorice večeras je izbio požar.

Ivanović - Martin: Irska snažno PODRŽAVA EVROPSKI PUT Crne Gore

Srijeda, 10.09.2025 | 19:13

Proces proširenja biti među važnim prioritetima tokom irskog predsjedavanja Savjetu Evropske unije u drugoj polovini 2026, kazao je premijer te zemlje Mihal Martin tokom sastanka sa potpredsjednikom Vlade za vanjske i evropske poslove Filipom Ivanovićem u Dablinu. 

Novi repertoar bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 10.09.2025 | 18:44

Novi filmovi na repertoaru bioskopa Cineplexx.

Postala je najpoznatija manekenka na svijetu, a sada želi da stavi tačku: "PRESTAĆU sa svim"

Srijeda, 10.09.2025 | 18:36

Kendal Džener (29) je jedna od najtraženijih manekenki na svijetu, a iako je ostvarila veliki uspijeh u svetu modelinga kaže da želi samo jednostavan život.