Četvrtak, 07.03.2024 | 17:05
IZVOR: Kolektiv.me

Zagađenost vazduha problem u svim većim crnogorskim opštinama

Najvažnija strateška dokumenta koja se odnose na zagađenje vazduha u Crnoj Gori nisu donijeta, a Strategija upravljanja kvalitetom vazduha je u nacrtu još od 2019. godine, dok se na Nacionalnom energetskom i klimatskom planu radi još od 2018. godine dok je zagađenje vazduha u nekoliko crnogorskih opština na zabrinjavajućem nivou, kazala je izvršna direktorica NVO Green Home Azra Vuković na današnjoj radionici posvećenoj rješavanju ovog problema.




Foto: NVO Green Home

Cilj ove radionice, koju je organizovala NVO Green Home bila je podizanje svijesti i jačanje kapaciteta lokalnih institucija u adresiranju uticaja klimatskih promjena i zagađenja vazduha na kvalitet života u opštinama Bijelo Polje, Nikšić, Pljevlja i Podgorica.

Na radionici je bilo riječi o pomenuta dva strateška dokumenta, a sam događaj bio je usmjeren na lokalne samouprave, sa namjerom da se dobije informacija da li i koliko se, na nivou lokalnih samouprava, sprovode mjere koje mogu doprinijeti poboljšanju kvaliteta vazduha u gradovima, prije svega u onim gradovima u kojima se bilježi visoko zagađenje vazduha kao i da se akcentuju ograničavajući faktori koji spriječavaju lokalne samouprave u realizaciji ovih mjera.

Vuković je kazala da su dani sa prekoračenjima dozvoljenih zagađujućih materija u cijelom centralnom i sjevernom regionu veliki te da ovo zagađenje ima uticaj na životnu sredinu, ali i na zdravlje građana.

“Imamo veoma visoke koncentracije PM2.5 čestica na svim mjernim mjestima u Sjevernoj i Centralnoj zoni kvaliteta vazduha”, rekla je Vuković.

Zagađenje vazduha je izazov koji dijeli čitava Jugoistočna Evropa, sa značajnim uticajem na zdravlje i istovremeno potencijal za saradnju, jer će zajednički napori vjerovatno dati više rezultata, kazao je Bernd Burwitz iz OSCE-a.

“Elektrane na ugalj, industrija, grijanje stanova,saobraćaj, poljoprivreda i nekontrolisano sagorjevanje otpada su glavni izvori čestica i drugih emisija u vazduh u regionu. Sve ovo utiče na živote ljudi, posebno na zdravlje grupa stanovništva širom regiona. Prema Evropskoj agenciji za životnu sredinu, zagađenje vazduha je najveći rizik za zdravlje životne sredine u Evropi i glavni uzrok prerane smrti i bolesti. Osim toga, loš kvalitet vazduha može ugroziti poljoprivredu, šumarstvo i ekosisteme i na taj način povećati nesigurnost sredstava za život”, poručio je Burwitz.

On je istakao da je rješavanje problema zagađenja vazduha u jugoistočnoj Evropi prilika da se postigne napredak u rješavanju rodnih izazova u regionu.

“Zdravstveni rizici generalno su u snažnoj korelaciji sa polom, posebno domaćinstvima sa niskim prihodima. Žene, koje su često odgovorne za kućne poslove, češće će biti pogođene zagađenjem u zatvorenom prostoru. Djeca su posebno osjetljiva na loš kvalitet vazduha jer zagađivači mogu imati trajni uticaj na njihov razvoj, a uticaji počinju već prije rođenja. U poredenju sa odraslima, djeca provode više vremena napolju i imaju brži ritam disanja što dovodi do veće izloženosti zagađivačima”, istako je Burwitz.

Dr Borko Bajić iz Instituta za javno zdravlje kazao je da je sa zdravstvenog stanovišta veoma jasno da zagađeni vazduh može uticati na sve organe u našem tijelu.

“To dovodi do upale, oksidativnog stresa i imunosupresije te mutagenosti u ćelijama širom našeg tijela utičući na naše vitalne organe kao što su srce, mozak, pluća ali i sve druge organe.

Podsjetiću da su upravo moždani udari, ishemiska bolest srca i rak pluća tri najčešća razloga od kojih se umire u Crnoj Gori a kojima zagađenje vazduha itekako doprinosi” istakao je Bajić.

Mina Brajović iz Svjetske zdravstvene organizacije naglašava da zagađenost vazduha predstavlja ozbiljan javno-zdravstveni problem u Crnoj Gori ali dodaje da je to i svjetski problem.

“Podaci Svjetske zdravstvene organizacije ukazuju da 99 odsto svjetske populacije danas udiše zagađen vazduh. Ono što je vanredno važno da se ima na umu jeste da zagađen vazduh predstavlja uzrok prijevremenog mortaliteta. Ovo je problem koji ne poznaje granice i od ključnog značaja za prevazilaženje istog je regionalna ali i globalna saradnja”, smatra Brajović.

Opština koja ima ozbiljan problem sa zagađenjem vazduha je Bijelo Polje , zbog čega je lokalna uprava, po riječima prvog čovjeka opštine Petra Smolovića, već preduzela određene korake u rješavanju ovog problema.

“Usvojili smo strategije i planove za smanjenje zagađenosti koji podrazumijevaju kratkoročne i dugoročne mjere. Kratkoročno smo primijenili mjere ugradnje filtera na najvećim zagađivačima na teritoriji opštine. Dugoročan plan, koji podrazumijeva saradnju i podršku Vlade i međunarodnih institucija je toplifikacija opštine kako bi se eliminisalo 14 000 ložišta koji su glavni zagađivač vazduha“ kaže Smolović.

Za rješavanje problema zagađenosti vazduha primarno je zaduženo ministarstvo energetike i rudarstva koje je, kaže njegov predstavnik Božidar Pavlović, inteziviralo aktivnosti na unapređenju zakonodavnog okvira u oblasti energetike i planira pripremu i stavljanje u procedure seta zakona u oblastima energetike, obnovljivih izvora energije i prekogranične razmjene energije u prvoj polovini ove godine.

“Takođe do kraja juna ove godine planirano je i donošenje nacionalnog energetskog i klimatskog plana kao najvažnijeg strateškog dokumenta u oblasti energetike. Nakon ažuriranja pravnog okvira važno je raditi na mehanizmima za njegovo sprovođenje. Posebna pažnja biće posvećenja smanjenju korišćenja fosilnih goriva i povećanom korišćenu energije dobijene iz obnovljivih izvora”, zaključio je Pavlović.

Radionica dio projekta „Jačanje svijesti o uticaju grijanja na zagađenje vazduha, klimatske promjene i zdravlje“ koji je finansijski podržan od strane Organizacije za evropsku bezbjednost i saradnju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Aleksić: Da se crkva išta pita, odavno bi se vjeronauka učila u školama

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 20:45

Potpredsjednik Vlade za obrazovanje, nauku i odnose sa vjerskim zajednicama, Srđan Aleksić kazao je u emisiji "Referat" na RTV Podgorica da crkva nema uticaj na Vladu, a da pojedinci ne mogu da se pomire sa činjenicom da je Crna Gora danas vjerovatno najreligioznije društvo u Evropi i da imamo skoro 92 odsto vjernika, a da je komunizam propao.

Policija traži reakciju AZLP-a: Privatne kamere nezakonito snimaju javne površine

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 20:11

Povodom navoda koje je u medijima danas objavila Agencija za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama (AZLP), u kojima tvrdi da Agencija nije nadležna za „predmete video nadzora na privatnoj imovini“, reagujući na naše saopštenje u kojoj smo pozvali Agenciju da, u okviru svojih zakonskih nadležnosti, izvrši nadzor i ukloni nadzorne kamere koje nezakonito snimaju javne.

Interpol: Danas izvršena ekstradicija Vujačića iz Srbije u Crnu Goru

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 17:37

NCB Interpol Podgorica je, uz podršku Posebne jedinice policije, danas realizovao ekstradiciju crnogorskog državljanina Marjana Vujačića (41), koji je nakon transfera sproveden u zatvorski sistem.

Krivične prijave protiv trojice policijskih službenika zbog utaje u produženom trajanju

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 17:22

Službenici Sektora za borbu kriminala podnijeli su krivične prijave protiv policijskih službenika V.V.(57), P.S.(47) i J.B.(44) zbog sumnje da su u periodu od marta 2023. do jula 2025. godine protivpravno prisvojili 20.279 eura specijalnog dodatka, čime su pričinili štetu budžetu Crne Gore.     

Milatović: Ulaganje u rani razvoj djece je ulaganje u budućnost društva

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 17:06

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović posjetio je danas Centar za rani razvoj u okviru Kliničkog centra Crne Gore, gdje se detaljno upoznao sa radom stručnog tima i programima podrške namijenjenim djeci sa razvojnim poteškoćama i njihovim porodicama.  

Još jedno poskupljenje goriva, od sjutra nove cijene

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 12:45

U Crnoj Gori će od sjutra biti skuplje sve vrste goriva, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

Otvaranje Svetog Sefana važno za bogatiju turističku ponudu

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 08:27

Po novo aktuelnosti iz naše zemlje, pozitivna je vijest da će ove sezone biti otvoren grad Hotel Sveti Stefan, ocjenjuju za radio Crne Gore turizmolog Ivo Županović i Ines Mrdović iz Akcije za socijalnu pravdu. Ipak očekuju da vlada što prije objelodani usaglašeni ugovor sa zakupcem, kako bi se znali svi finansijski, ali i detalji o kompleksu Kraljičina plaža. Mrdović je stava da je trebalo dobiti države vezati za poslovni prihod, da ne profit koji ističe, nerijetko zakupci ne prikažu u punom iznosu.

Tužilaštvo formiralo 15 predmeta uz pomoć mjera tajnog nadzora

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 08:23

Godišnji izvještaj o radu tužilačke organizacije za 2025. godinu otkriva složenu sliku funkcionisanja Specijalnog državnog tužilaštva (SDT), institucije koja se nalazi na prvoj liniji borbe protiv organizovanog kriminala i visoke korupcije. Dok SDT postiže značajne rezultate na međunarodnom planu, unutar sistema se primjenjuju strogi mehanizmi hijerarhijskog nadzora i mjere tajnog nadzora u najsloženijim predmetima.

Dojave o bombama u Gimnaziji i Ekonomskoj školi u Podgorici

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 08:31

Podgorička Gimnazija “Slobodan Škerović” i Srednja ekonomska škola “Marko Vešović” dobile su jutros dojave da je u tim obrazovnim ustanovama postavljena bomba.

Nikola Vučević se vratio na parket: Boston slavio protiv Toronta

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 08:36

Crnogorski košarkaš, Nikola Vučević se vratio na teren, nakon što je zbog loma prsta bio odsutan oko mjesec dana.

Vremenska prognoza - UTORAK donosi OVE temperature

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 21:28

U utorak se u južnim i centralnim predjelima očekuje pretežno sunčano vrijeme.

Otac Ilona Maska tvrdi da je Epstin živ

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 21:10

Erol Mask, otac Ilona Maska, izjavio je da vjeruje da je američki finansijer i osuđeni seksualni prestupnik Džefri Epstin živ, dovodeći u pitanje zvaničnu verziju njegove smrti i ukazujući na sumnjive okolnosti u zatvoru. 

Aleksić: Da se crkva išta pita, odavno bi se vjeronauka učila u školama

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 20:45

Potpredsjednik Vlade za obrazovanje, nauku i odnose sa vjerskim zajednicama, Srđan Aleksić kazao je u emisiji "Referat" na RTV Podgorica da crkva nema uticaj na Vladu, a da pojedinci ne mogu da se pomire sa činjenicom da je Crna Gora danas vjerovatno najreligioznije društvo u Evropi i da imamo skoro 92 odsto vjernika, a da je komunizam propao.

Rusija: Ukrajina namjerno napala Kaspijski naftovod

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 21:31

Rusija je danas saopštila da su ukrajinski dronovi napali crnomorski terminal Kaspijskog naftovodnog konzorcijuma (CPC), preko kojeg prolazi oko 1,5 odsto svetske snabdevenosti naftom.

Vinisijus: Real je klub mojih snova, ostaću još dugo; Ćabi? Možda se nismo najbolje povezali

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 21:21

Zvijezda Reala pred meč sa Bajernom u Ligi šampiona govorila i novom treneru "kraljevskog kluba", borbi Jamala i njega protiv rasizma...

Policija traži reakciju AZLP-a: Privatne kamere nezakonito snimaju javne površine

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 20:11

Povodom navoda koje je u medijima danas objavila Agencija za zaštitu ličnih podataka i slobodan pristup informacijama (AZLP), u kojima tvrdi da Agencija nije nadležna za „predmete video nadzora na privatnoj imovini“, reagujući na naše saopštenje u kojoj smo pozvali Agenciju da, u okviru svojih zakonskih nadležnosti, izvrši nadzor i ukloni nadzorne kamere koje nezakonito snimaju javne.

Ove vježbe u stojećem položaju vam mogu pomoći da se riješite masnih naslaga na stomaku

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 20:58

Redovna fizička aktivnost i disciplinovan način života mogu značajno uticati na smanjenje masnih naslaga, uključujući i tzv. "trbušni pojas" koji se često javlja u starijoj životnoj dobi.

Vavrinka se porazom u prvom kolu oprostio od Monte Karla

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 21:44

Nekadašnji šampion Stan Vavrinka završio je učešće na Mastersu u Monte Karlu već u prvom kolu, nakon što je poražen od Sebastijana Baeza rezultatom 7:5, 7:5.

Skandal u SAD: Doktor kažnjen sa 14 miliona dolara

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 20:34

Ljekar indijskog porijekla u Americi, doktor Jiteš Patel, i njegova urološka ustanova sa sjedištem u Atlanti, Advanced Urology, pristali su platiti 14 miliona dolara za nagodbu u slučaju saveznih optužbi za prevaru u zdravstvu koja uključuje nepotrebne medicinske postupke na pacijentima.

DPS: Šahmanović ne može kupiti povjerenje građana

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 18:30

Iz Opštinskog odbora DPS-a Rožaja kritikuju ministra energetike Admira Šahmanovića zbog višednevnih nestanaka struje u gradu, poručujući da umanjeni računi i socijalna davanja ne mogu nadoknaditi nefunkcionalnost sistema i nezadovoljstvo građana pred lokalne izbore.