Subota, 23.03.2024 | 10:19
IZVOR: Kolektiv.me

Nacionalni parkovi CG: 2023. bila GODINA REKORDA, očekuju još VEĆE interesovanje ove sezone

Za Javno preduzeće za nacionalne parkove Crne Gore (JPNPCG), 2023. je bila godina rekorda - pored značajnog povećanja broja posjetilaca u svim nacionalnim parkovima i prihodi su prevazišli sve planirane, saopšteno je iz JPNPCG za portal Kolektiv.me.




Detalj iz NP Biogradska gora; Foto: arhiva, Kolektiv.me

Kako su naveli, crnogorski nacionalni parkovi čuvari su najznačajnijeg prirodnog bogatstva naše zemlje.

Durmitor, Biogradska gora, Lovćen, Skadarsko jezero i Prokletije svojim prirodnim, kulturnim i ljudskim radom stvorenim vrijednostima i raznovrsnom turističkom ponudom, iz godine u godinu, privlače sve veći broj ljubitelja boravka u prirodi i aktivnog odmora.

“Što se tiče posjećenosti u svim parkovima zabilježeno je povećanje broja turista u svim zaštićenim područjima. Naši podaci govore da je u parkovima bilo preko 691 hiljada posjetilaca, što predstavlja porast od oko 44 odsto u odnosu na 2022.godinu. Smatramo da je sve navedeno rezultat intenzivne posvećenosti, istrajnosti i timskog rada, što nas obavezuje da uložimo napore da i ova godina bude uspješna, sa posebnom pažnjom usmjerenom na održivo upravljanje i zaštitu biodiverziteta nacionalnih parkova”, kazali su iz JPNPCG za naš portal.

Da je 2023. godina bila uspješna, potvrđuju i brojke o prihodima od prodaje ulaznica za pet nacionalnih parkova.

Naime, JPNPCG je ostvarilo rekordne prihode od prodaje ulaznica, koji su premašili tri miliona eura, a u poređenju sa 2022. godinom, naplata je bolja za gotovo 120 odsto.

Ovi prihodi su, navode, rezultat intenziviranih aktivnosti koje su sprovedene prije turističke sezone, što je rezultiralo sve većim interesovanjem za posjete nacionalnim parkovima.

“Ističemo da je prioritet Javnog preduzeća za nacionalne parkove Crne Gore zaštita prirodnih i kulturnih vrijednosti zaštićenih područja. Iako su rekordni prihodi od ulaznica značajni, važno je imati na umu da upravljanje i briga o nacionalnim parkovima zahtijevaju značajna finansijska sredstva koja su neophodna za nadzor, očuvanje ekosistema, upravljanje posjetiocima i brojne druge aktivnosti. Stoga je ključno sprovesti pažljivo planiranje i efikasno upravljanje finansijama kako bi se osiguralo da svi troškovi održavanja budu adekvatno pokriveni. Ovo podrazumijeva prioritizaciju finansijskih resursa prema potrebama očuvanja prirode i kulture unutar parkova, uz istovremeno održavanje održive finansijske stabilnosti i transparentnosti u poslovanju”.

Detalj iz NP Biogradska gora; Foto: arhiva, Kolektiv.me

A u netaknutoj prirodi naših parkova – Durmitora, Biogradske gore, Lovćena, Skadarskog jezera i Prokletija, uživaju turisti iz različitih krajeva svijeta.

Prema podacima kojima raspolaže JPNPCG, poslednjih godina najveći broj turista dolazi iz Francuske, Njemačke, Rusije, Belgije, Poljske, Izraela i Velike Britanije. Takođe, primijećen je porast turista iz Izraela, Kine, Saudijske Arabije.

Tradicionalno, tu su i gosti iz regiona - iz Srbije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Slovenije.

“Što se tiče posjećenosti svih nacionalnih parkova, evidentan je porast broja turista, pri čemu je NP Durmitor privukao najveći broj ljubitelja prirode i u tom parku boravilo je 294 hiljade posjetilaca. Atraktivnost NP Durmitora i njegove turističke ponude među posjetiocima potvrđuje da je ovaj park jedna od najpopularnijih destinacija u Crnoj Gori za istraživanje prirodnih ljepota i aktivnosti na otvorenom”.

Svi ljubitelji prirode, mogu uživati u različitim aktivnostima.

Kada govorimo o NP Durmitor, posjetioci mogu birati planinarenje, pješačenje, biciklizam, splavarenje, a tu je i neizbježan rafting rijekom Tarom.

Kako objašnjavaju iz JPNPCG, turisti često biraju i neke od najatraktivnijih destinacija unutar parka, poput obilaska Crnog i drugih planinskih jezera i mosta na rijeci Tari. Durmitor i njegova mreža staza najčešće je na listi brojnih planinara iz različitih krajeva svijeta koji se odlučuju za istraživanje vrhova sa kojih se pruža jedinstven pogled.

Crno jezero: Foto: Ilustracija, Pixabay

Turisti, ističu, takođe često biraju i panoramski put, kružnu turu poznatu kao Durmitorski prsten koja vodi kroz predivne predjele i živopisne pjezaže i otkriva jedinstvene kanjone, vidikovce, prostrane visoravni, strme planinske i šumske dionice. 

“Rafting rijekom Tarom postao je prepoznatljiva aktivnost za aktivni odmor u ovom području, privlačeći sve veći broj turista iz cijelog svijeta. Sezona raftinga počinje već u maju, a tokom jula i avgusta interesovanje je posebno veliko. Većinom stranih turista, poput Francuza, Belgijanaca, Holanđana i Njemaca, odlučuju se za ovu avanturu koja ostavlja neizbrisiv doživljaj. Nacionalni park Durmitor nije samo destinacija za turiste, već je i važno stanište za mnoge endemske vrste biljaka i životinja. Njegova izuzetna prirodna i ekološka vrijednost prepoznata je i od strane UNESCO-a, koji je park upisao na Listu svjetske kulturne i prirodne baštine 1980. godine”, ističu iz JPNPCG za portal Kolektiv.me.

Ipak, da bi se očekivao dolazak turista, potrebno je konstantno raditi na promociji prirodnih ljepota.

Da je zaista tako, objašnjavaju nam i iz JPNPCG, ističući da se promocija radi se u kontinuitetu kroz različite aktivnosti u okviru kojih predstavljaju najznačajnije vrijednosti i turističku ponudu zaštićenih područja.

Tako je JPNPCG u saradnji sa NTOCG učestvovalo na međunarodnim turističkim sajmovima, koji okupljaju posjetioce zainteresovane za aktivni odmor i boravak u prirodi.

Turistička ponuda svih pet nacionalnih parkova promovisana je na sajmovima u Štutgartu, Beču, Londonu i Minhenu.  

Posebno su posvećeni i promociji parkova za domaće posjetioce.

“Tako su tokom 2023. godine organizovane samostalno i u saradnji sa lokalnim subjektima manifestacije - Hodanje na krpljama, Osmomartovska izložba domaće radinosti, Dani NPCG (u TC Big Fashion u Podgorici), Dan NP Durmitor, te Skadarskog jezera, Dan rendžera, Dani Evropske baštine, Dan koprive, Lovćenske čajanke, Pješačenje sa ambasadorima. Takođe, organizovani su u saradnji sa lokalnim planinarskim klubovima i opštinama pohodi na različite staze i lokalitete u NP Prokletije, a ove godine osmišljena je i nova “Staza iznenađenja” koja vodi do Suhog jezera. U NP Lovćen posebno je promovisana “Staza za boso hodanje”, a veliki broj posjetilaca se povezao na ovaj način sa prirodom parka.  Na promotivnom događaju „Dani nacionalnih parkova“, u Podgorici pored informacija o turističkoj ponudi i vrijednostima zaštićenog područja, posjetioci su mogli vidjeti i kupiti domaće proizvode lokalnog stanovništva iz Parka. Ova manifestacija planirana je i u drugoj polovini marta ove godine. Takođe, kroz interaktivne radionice i aktivnosti želimo građanima približiti vrijednosti zaštićenih područja Crne Gore. Tako je na gradskom trgu u Podgorici prošle godine obilježena Međunarodna noć slijepih miševa, a djeca i svi zainteresovani  posjetioci, informisani su o načinu života i žaštiti ove vrste. Vrijednosti i ljepote nacionalnih parkova promovisali smo nizom tekstova o turstičkoj ponudi u medijima i magazinima, kao i na društvenim mrežama. Posebnu pažnju izazvali su i zanimljivi video snimci koji su imali za cilj popularizaciju pojedinih manje posjećenih lokaliteta kako bi se smanjio pritisak posjetilaca na najfrekventnije lokalitete”.

Detalj iz NP Skadarsko jezero; Foto: arhiva, Kolektiv.me

Tokom 2023., ali već i početkom ove godine promovisana je i godišnja ulaznica u nacionalne parkove, koja košta 13.50 eura.

Uz ovu ulaznicu posjetioci mogu neograničen broj puta posjetiti svih pet nacionalnih parkova.

A kako bi se olakšala kupovina, omogućena je i online prodaja ulaznica, i to kako dnevnih tako i godišnjih.

Kako bi posjetiocima izašli u susret i olakšali kupovinu kako dnevnih tako i godišnjih ulaznica, omogućena je online prodaja ulaznica.

JPNPCG se intenzivno priprema za predstojeću ljetnju sezonu, a očekuju još veće interesovanje nego ranijih godina.

“Ponuda aktivnog odmora prethodnih mjeseci prezentovana je na značajnim sajmovima turizma širom Evrope - Londona, Štutgarta, Beča, Minhena, a za naša područja vladalo je veliko interesovanje posjetilaca.  Javno preduzeće takođe planira brojne projekte i turistička infrastrukturna ulaganja koja će omogućiti bolju informisanost posjetilaca o kulturnim i prirodnim draguljima nacionalnih parkova. Poseban naglasak stavljen je na edukaciju, s ciljem podizanja svijesti mladih o značaju zaštite prirode.  Planirani su i novi interpretativni obilasci koji će posjetiocima omogućiti uživanje u prirodnim ljepotama parkova. Zaposleni već sada aktivno rade na terenu, koristeći lijepo vrijeme kako bi sve bilo spremno za narednu sezonu, ljubitelje prirode i posjetioce. Sve ove aktivnosti i projekti ukazuju na posvećenost Javnog preduzeća za nacionalne parkove Crne Gore u očuvanju prirodnih bogatstava i promociji aktivnog odmora u nacionalnim parkovima”, zaključili su iz JPNPCG za portal Kolektiv.me.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Rađenović: Nećemo “avanturizam” u Crnoj Gori, nego TURIZAM 365 dana

Četvrtak, 21.08.2025 | 12:42

"Turizam je strateška privredna grana Crne Gore i vrijeme je da mu pristupimo ozbiljno i odgovorno. Prema važećim državnim dokumentima, čak 95% turističkog prometa ostvaruje se na primorju, dok se 75% ukupnog prometa bilježi u ljetnjim mjesecima. Takav model razvoja nije održiv, već je neophodno da Crnu Goru gradimo kao destinaciju koja živi turizam svih 365 dana u godini", saopštio je Blažo Rađenović, potpredsjednik Građanskog pokreta URA.

Prosječna CIJENA KVADRATA stana u drugom kvartalu 2.201 euro

Četvrtak, 21.08.2025 | 12:11

Prosječna cijena kvadratnog metra stana u novogradnji u Crnoj Gori u drugom kvartalu 2025. godine iznosila je 2.201 euro, saopšteno je iz Monstata.

Kordić: PUNE PLAŽE su NAJBOLJI pokazatelj mjerljivih rezultata

Četvrtak, 21.08.2025 | 09:48

Ministar turizma Simonida Kordić izrazila je zadovoljstvo uredjenošću i nivoom posjete kupalištima, kao i rezultatima koje je ostvarilo Javno preduzeće za upravljanje morskim dobrom, naglasivši da odgovorno i transparentno upravljanje donosi vidljive i mjerljive benefite za državu, privredu i građane.

Promovisana NOVA USLUGA za rezidente i vlasnike plovila u Porto Montenegru - Voli online shop

Četvrtak, 21.08.2025 | 09:28

U okviru prestižnog Crew Club BBQ druženja, koje se tradicionalno održava svakog petka u Porto Montenegru, kompanija Voli, bila je domaćin proteklog vikenda. Predstavnik kompanije Marko Bokan najavio je značajnu novinu za sve rezidente i posjetioce luksuzne marine: online poručivanje i dostava u Porto Montenegru.

Zaposleni u ŽICG daju rok do PETKA za ispunjenje zahtjeva, u suprotnom će OBUSTAVITI saobraćaj na ključnim prugama

Srijeda, 20.08.2025 | 10:51

Otpravnici vozova, TK dispečeri i saobraćajni dispečeri saopštili su da rukovodstvo Željezničke infrastrukture Crne Gore (ŽICG) i Ministarstvo saobraćaja godinama ignorišu njihove zahtjeve, te navode da su njihova egzistencija, dostojanstvo i profesionalni integritet ugroženi, a strpljenje iscrpljeno. Poručuju da ukoliko se njihovi zahtjevi do petka ne prihvate, sprovešće potpunu obustavu saobraćaja na ključnim prugama Beograd–Bar, Podgorica–Nikšić, Podgorica–Bajze.

Jelena Rozga: "Ivan i ja se oduvijek volimo, ali okolnosti su nas razdvojile"

Četvrtak, 21.08.2025 | 16:29

Jelna Rozga i Ivan Huljić i dalje privlače pažnju medija iako su u vezi već nekoliko mjeseci, a pevačica rado govori o tome da se uz njega savršeno osjeća.

„Prošlost kuca na vrata - U septembru Saturn snažno DJELUJE na ova tri znaka

Četvrtak, 21.08.2025 | 16:00

Kada se na nebu desi pomrčina, vrijeme kao da prestane biti linearno

FK Budućnost: "Hvala Nenade, povjerenje Ivanu Deliću"

Četvrtak, 21.08.2025 | 15:39

Fudbalski klub Budućnost izdao je saopštenje u kojem se navodi da Nenad Lalatović zvanično više nije trener prvog tima, a njegovo mjesto će do daljnjeg zauzeti talentovani Ivan Delić.

Lagan, mek i neodoljiv: Recept za POSNI HLJEB koji je savršen za porodičnu trpezu

Četvrtak, 21.08.2025 | 15:23

Ako ste mislili da je hljeb napraviti teško, varate se. Ova posna varijatna je prelaka za napraviti, a pored toga je ukus fantastičan.

Vučić: Srbija ostaje POSVEĆENA razvijanju PRIJATELJSKIH odnosa sa Rusijom

Četvrtak, 21.08.2025 | 15:14

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa ambasadorom Ruske Federacije Aleksandrom Bocan Harčenkom.

Voda sa crpne stanice Zagorič BEZBJEDNA za UPOTREBU

Četvrtak, 21.08.2025 | 15:08

Voda sa crpne stanice Zagorič je bezbjedna za upotrebu, saopštili su iz Vodovoda, a nakon što je prije nekoliko dana rečeno da je mutna, te da nije sigurna za piće.

Čudesni KORIJEN snižava holesterol i štiti zdravlje srca

Četvrtak, 21.08.2025 | 15:04

Đumbir je jedna od češćih namirnica u našim kuhinjama, a njegova ljekovita svojstva poznata su već više od 2500 godina.

Sloboda Mićalović danas SLAVI ROĐENDAN: Malo ko zna koliko godina puni

Četvrtak, 21.08.2025 | 14:54

Sloboda Mićalović danas proslavlja rođendan, a mnogi su se zapitali koliko je glumica napunila godina.

Budva: Rasvijetljeno razbojništvo, teška krađa i krađa, procesuirano sedam stranaca, od kojih pet maloljetnika

Četvrtak, 21.08.2025 | 14:49

Budvanska policija je, u sklopu aktivnosti na rasvjetljavanju krivičnih djela iz oblasti imovinskog kriminaliteta, u saradnji sa Osnovnim državnim tužilaštvom u Kotoru procesuirala sedam osoba.

Vlahović PREDLAŽE da ga ZAMIJENI Pavićević u slučaju Alije Balijagića

Četvrtak, 21.08.2025 | 14:40

Advokat Milorad Vlahović, branilac po službenoj dužnosti, optuženog Alije Balijagića (65) koji se tereti za teško ubistvo u sticaju sa nedozvoljenim držanjem , nošenjem oružja i eksplozivnih materija, podnio je predsjednici vijeća Višeg suda u Bijelom Polju, sutkinji Bojani Radović zahtjev za odobrenje zamjene branioca po službenoj dužnosti.