Utorak, 02.04.2024 | 07:16
IZVOR: rtcg.me

Crna Gora - Pred sudovima neriješeno skoro 70.000 predmeta

Sudovi u Crnoj Gori počeli su 2023. godinu sa 51.541 neriješenih predmeta i završili godinu sa 67.558, što je ukupno povećanje od 16.017 neriješenih predmeta ili 31,08 odsto, pokazao je redovni godišnji izvještaj Sudskog savjeta.




Foto: Ilustracija, Pixabay

Po tom dokumentu, osnovni sudovi su na dan 31. decembar 2023. godine imali 25.815 neriješenih predmeta na početku prišle godine i taj broj je porastao na 30.039 na kraju godine, što je povećanje od 4.224 predmeta ili 16.36 odsto, prenosi RTCG.

Viši sudovi su započeli godinu sa 4.058 neriješenih predmeta, a završili sa 5.393, što predstavlja povećanje od 1.335 predmeta ili 32,90 odsto.

“Privredni sud Crne Gore jedini je koji je zabilježio smanjenje broja neriješenih predmeta, smanjenje od 333 predmeta ili 11,30 odsto, sa početnih 2.946 na 2.613”, navodi se u izvještaju Sudskog savjeta.

Apelacioni sud Crne Gore imao je najveći procentualni porast neriješenih predmeta, sa 31 neriješenim predmetom na početku godine, na 51 na kraju godine, što je povećanje od 64,52 odsto.

“Značajno je napomenuti da je taj sud u 2023. godini primio 149 predmeta više u odnosu na 2022. godinu, te da je zabilježeno povećanje priliva predmeta u skoro svim referatima. lmajući u vidu ovu činjenicu, logično je da je povećan broj neriješenih predmeta. Upravni sud Crne Gore je takođe zabilježio značajan porast neriješenih predmeta sa 17.093 na 27.591, što je povećanje od 10.498 ili 61,42 odsto. Vrhovni sud Crne Gore je zabilježio porast broja neriješenih predmeta sa 1.598 na 1.871, što je povećanje od 273 ili 17,08 odsto”, piše u izvještaju Sudskog savjeta.

Kako se ističe, ukupno gledano sudovi u Crnoj Gori su započeli 2023. godinu sa 51.541 neriješenih predmeta i završili godinu sa 67.558, što je ukupno povećanje od 16.017 neriješenih predmeta ili 31,08 odsto.

“Ovi podaci ukazuju na opšti trend povećanja broja neriješenih predmeta u pravosudnom sistemu, sa izuzetkom Privrednog suda. Apelacioni sud i Upravni sud zabilježili su porast broja neriješenih predmeta, uz napomenu da je najveći broj neriješenih predmeta povukao Upravni sud, zbog neuobičajeno velikog priliva predmeta u 2022. godini i 2023. godini, što je jedna od najvećih prijetnji efikasnom i efektivnom radu tog suda”, upozoravaju iz Sudskog savjeta.

Analiza ovih trendova može pomoći u identifikovanju ključnih izazova koji zahtjevaju dodatne resurse ili reforme, ili zakonske izmjene kako bi se poboljšala efikasnost i smanjio broj neriješenih predmeta, dodaju.

“Potrebno je nagovjestiti da se nastavlja trend rasta neriješenih predmeta koji je zabilježen tokom 2021. i 2022. godine zbog COVID-19 pandemije i velikog broja sudija kojima je prestala sudijska funkcija zbog ispunjenja uslova za ostvarivanje prava na starosnu penziju, odnosno na lični zahtjev”, naglasili su iz Sudskog savjeta u izvještaju.

Kako su naveli, od suštinske važnosti da se pravosudni sistem opremi adekvatnim resursima kako bi se nosio sa ovim izazovima.

“To može uključivati povećanje broja sudija i sudskog osoblja, investiranje u obuku i profesionalni razvoj, kao i implementaciju tehnologija koje mogu pomoći u ubrzanju procesa i smanjenju administrativnog tereta. Pored toga, potrebno je nastaviti sa promovisanjem alternativnih načina rješavanja sudskih sporova, te poštovati zakonsku obavezu da se u propisanim slučajevima predmeti dostavljaju Centru za alternativno rješavanje sporova radi pokušaja rješavanja sporova putem medijacije”, navodi se u izvještaju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Jočić: Raspisan javni poziv za prijavu štete od poplava u Podgorici

Četvrtak, 15.01.2026 | 20:35

Glavni grad raspisao je javni poziv za prijavu štete od poplava koje su nedavno zadesile Podgoricu – nadležni poručuju da će u što kraćem roku izaći na teren i proslijediti izvještaj Vladinoj komisiji koja će odlučiti o visini naknade, prenosi RTV Podgorica.

Božović: Neistina da je bilo ko zabranio odlaganje otpada Zećanima

Četvrtak, 15.01.2026 | 20:01

Direktor "Deponije" Podgorica Aleksandar Božović demantovao je izjavu predsjednika Opštine Zeta, Mihaila Asanovića, da je bilo ko zabranio odlaganje otpada na podgoričkoj Deponiji.

Vešović: Glavni grad pomaže podstanare sa 100 eura mjesečno

Četvrtak, 15.01.2026 | 19:31

Podstanari u Podgorici i ove godine moći će da ostvare pravo na mjesečnu subvenciju – Glavni grad raspisao je konkurs koji će trajati trideset dana. Iz gradske uprave ističu da je izdvojen novac za oko 140 domaćinstava.

Novo poskupljenje plastičnih kesa do kraja mjeseca

Četvrtak, 15.01.2026 | 19:10

Nova uredba o povećanju nadoknade koju plaćaju prodavci za plastične kese sa tri na pet centi stupa na snagu do kraja ovog mjeseca, zbog čega će se i povećati njihova cijena u trgovinskim lancima, prenosi RTNK.

Marković: Institucije u Tivtu žele smirivanje tenzija koje su nastale nakon izvođenja spornih pjesama

Četvrtak, 15.01.2026 | 19:00

Raznolikost čini suđštinu Tivta i predstavlja njegovu najveću vrijednost, saopštio je predsjednik SO Tivat Miljan Marković. On je za Portal RTCG komentarisao nastup grupe Hrvatske ruže, koja zajedno sa Markom Perkovićem Thompsonom izvodi numeru "Ako ne znaš šta je bilo“. Kako se može vidjeti na društvenim mrežama, ta Tomhsonova pjesma mogla se čuti prilikom proslave Dana hrvatskog naroda u Crnoj Gori 13. januara u Domu vojske u Tivtu.

Protesti Zećana će biti svakodnevni

Četvrtak, 15.01.2026 | 08:10

Stanovnici Zete i Botuna juče su nenajavljeno blokirali kružni tok na putu prema Cetinju i Nikšiću u znak protesta zbog početka gradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda.

Mugoša: Većina nedavno htjela da zabrani javna okupljanja - više im ne smetaju blokade

Četvrtak, 15.01.2026 | 09:57

Poslanik Socijaldemokrata Boris Mugoša komentarisao je aktuelne blokade saobraćajnica u Podgorici.

Politico: BIA i ruska služba testirale zvučne topove na psima pred proteste u Beogradu

Četvrtak, 15.01.2026 | 08:53

Srpska obavještajna agencija (BIA) testirala je zvučne topove na psima u saradnji s ruskom bezbjednosnom službom, navodi se u vladinim dokumentima u koje je Politico imao uvid.

Huter: Građani se dovode u zabludu, krize se rješavaju novim foteljama, vlast bez legitimiteta

Četvrtak, 15.01.2026 | 08:27

Poslanik Demokratske partije socijalista Oskar Huter u razgovoru za portal CdM govorio je o navodima da će napustiti DPS zbog odluka budvanskog odbora te partije, situaciji oko izgradnje postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda u Botunu, stabilnosti aktuelne vlasti, političkom uticaju Andrije Mandića, ali i o aktuelnoj poziciji i planovima DPS-a.

Drugu dionicu auto-puta gradiće Powerchina konzorcijum

Četvrtak, 15.01.2026 | 12:05

Monteput d.o.o. je, nakon otvaranja finansijskih ponuda u okviru tendera za projektovanje i izvođenje radova na auto-putu Bar–Boljare, dionica Mateševo–Andrijevica, donio odluku o izboru izvođača za izradu glavnog projekta i izgradnju druge dionice auto-puta.

Bijela kuća: Evropski vojnici koji su stigli na Grenland ne brinu Trampa

Četvrtak, 15.01.2026 | 21:35

Portparolka Bele kuće Kerolajn Levit izjavila je danas da vojne aktivnosti evropskih zemalja na Grenlandu nisu promjenile namjere američkog predsjednika Donalda Trampa da to arktičko ostrvo postane američka teritorija, preni- o je Si-En-En (CNN).

Rajnke: Da bi Crna Gora završila reforme u 2026. neophodna ujedinjenost

Četvrtak, 15.01.2026 | 21:31

Odlazeća ambasadorka Sjedinjenih Američkih Država u Crnoj Gori Džudi Rajzing Rajke u intervju za RTCG kazala je da vjeruje da aktuelni politički akteri žele i da su sposobni da uvedu Crnu Goru u Evropsku uniju. Istakla je da je uprkos razlikama u 2026. godini neophodna politička ujedinjenost kako bi se sprovele reforme koje vode ka EU. Smatra da su institucije snažnije, vidi progres u tužilaštvu i pravosuđu, ali smatra da još ima posla kada je riječ o vladavini prava.

VIDEO: Pahlavi: Priznao bih Izrael, normalizovao odnose sa SAD, okončao nuklearni program

Četvrtak, 15.01.2026 | 21:14

Sin svrgnutog iranskog šaha Reza Pahlavi, koji živi u Vašingtonu, objavio je danas da bi, u slučaju povratka na vlast u Iranu, odmah priznao Izrael, normalizovao odnose sa SAD, okončao razvoj iranskog nuklearnog programa i obustavio podršku terorističkim grupama na Bliskom istoku.

Venus Vilijams navija za Đokovića: „Želim da vidim Novaka kako osvaja 25. Grend slem titulu”

Četvrtak, 15.01.2026 | 21:13

Novak Đoković u Melburnu kreće u pohod na 25. grend slem trofej.

SZO traži da se poskupe zaslađena pića i alkohol

Četvrtak, 15.01.2026 | 21:00

Gojaznost je u porastu širom svijeta. Zato je Svjetska zdravstvena organizacija objavila dva izvještaja u kojima poziva na akciju u vezi sa zaslađenim pićima i alkoholom.

Forum žena SDP: Napad na Elzu je napad na svaku ženu koja se usudi da se politički angažuje i suprotstavi retrogradnim politikama

Četvrtak, 15.01.2026 | 20:49

Napad na Elzu Numanović je napad na svaku ženu koja se usudi da se politički angažuje i suprotstavi retrogradnim politikama, saopštile su predstavnice Foruma žena SDP i Evropskog saveza.

Jočić: Raspisan javni poziv za prijavu štete od poplava u Podgorici

Četvrtak, 15.01.2026 | 20:35

Glavni grad raspisao je javni poziv za prijavu štete od poplava koje su nedavno zadesile Podgoricu – nadležni poručuju da će u što kraćem roku izaći na teren i proslijediti izvještaj Vladinoj komisiji koja će odlučiti o visini naknade, prenosi RTV Podgorica.

Bešić: Izlazak DNP iz vlasti ne bi proizveo krupne probleme

Četvrtak, 15.01.2026 | 20:29

Profesor Fakulteta političkih nauka iz Beograda Miloš Bešić smatra da Demokratska narodna partija (DNP) neće izaći iz vlasti, a i ako to učini, po njegovom mišljenju, to neće proizvesti krupnije probleme.

Voren Bafet podijelio zlatni savjet za zaradu: „Nastavite ga kupovati i u dobru i u zlu“

Četvrtak, 15.01.2026 | 20:15

Šest decenija investiranja Vorena Bafeta naučilo je svijet jednostavnim principima koje svako može primijeniti. Njegova ključna preporuka je jasna i dosljedna: ulagati u jeftin indeksni fond S&P 500.

Na Grenland stigli vojni kontigenti nekoliko evropskih zemalja

Četvrtak, 15.01.2026 | 19:56

Vojni kontigenti nekoliko evropskih država počeli su da stižu na Grenland, ali radi se o malom broju vojnika, koji su u takozvanoj izviđačkoj misiji, prenosi danas Bi-Bi-Si (BBC).