Utorak, 02.04.2024 | 19:35
IZVOR: RTCG

Dijete koje ima male boginje se osjeća dobro, članovi porodice bez simptoma

Zdravstveno stanje djeteta koje ima male boginje je dobro, a članovi njegove porodice nijesu razvili simptome te bolesti, saopšteno je Portalu RTCG iz Instituta za javno zdravlje (IJZCG).




Foto: arhiva, Kolektiv.me

Prošle sedmice u Crnoj Gori se pojavio prvi obolijevanja od malih boginja kod djeteta uzrasta osam godina, koje nije vakcinisano.

Zdravstveno stanje oboljelog djeteta je dobro, simptomi se povlače, i do sada nijesu primijećene komplikacije. Takođe, ostali članovi u porodici su dobro, i do sada se kod njih nijesu javili simptomi malih boginja”, saopšteno je iz IJZCG.

Istakli su da zdravstveno stanje djetata prate pedijatrijska i higijensko-epidemiološka služba Doma zdravlja u Baru.

Načelnik Centra za imunoprofilaksu u Institutu za javno zdravlje Adis Martinović kazao je dijete sa oko 60 djece boravilo u Sarajevu 9. i 10. marta na sportskom takmičenju, te da su se prvi simptomi odnosno povišena temperatura javili 22. marta.

Oboljeli je nakon tri, četiri dana, dobio osip, a serološki je utvrđeno da su u pitanju male boginje.

Morbili (male boginje) spadaju u grupu visoko kontagioznih virusnih osipnih groznica koje se manifestuju makulopapuloznom ospom po tijelu i najčešće se javljaju u formi manjih ili većih epidemija.

Uzročnik je virus malih boginja iz familije Paramyxoviridae. Izvor infekcije je oboljela osoba, a zaraznost traje 4 dana prije i 4 dana poslije izbijanja ospe. Činjenica da je osoba zarazna i prije pojave ospe otežava epidemiološku kontrolu širenja uzročnika bolesti.

Iz IJZCG su ranije naveli da se virus morbila prenosi direktnim kontaktom sa nazofaringealnim sekretom zarazne osobe kao i vazdušno-kapljičnim putem – inhalacijom aerosola infektivnih kapljica koje prilikom kijanja, kašljanja ili govora zarazne osobe izbacuju u svoju okolinu.

“Virus može ostati u vazduhu i na površinama još oko dva sata pošto inficirana osoba napusti prostoriju, a indirektni prenos prilikom kontakta sa nazofaringealnim sekretima svježe kontaminiranim predmetima (u okviru dva sata) je moguć. Male boginje su jedna od najzaraznijih bolesti, sa stopom sekundarnog javljanja većom od 90% među izloženim i osjetljivim pojedincima (9 od 10 osjetljivih osoba oboli kada se nalazi u bliskom kontaktu sa oboljelim). Najdjelotvorniji i najbezbjedniji način individualne i kolektivne zaštite protiv malih boginja je vakcinacija koja se sprovodi u dvije doze, prva doza se daje djeci sa navršenih 12 mjeseci starosti, a druga doza prilikom polaska u osnovnu školu”, kazali su iz IJZCG.

Iz te institucije su naveli da trenutni obuhvat sa prvom dozom vakcine kod djece rođene 2018. godine iznosi 79,8 odsto, za rođene 2019. godine obuhvat iznosi 74,5%, za rođene 2020. godine obuhvat iznosi 65,9 odsto, za rođene 2021. godine obuhvat iznosi 46,9 odsto, a kod djece rođene 2022. godine obuhvat iznosi 20 odsto.

“S obzirom da je neophodno da obuhvat za sprječavanje epidemije iznosi najmanje 95 odsto ciljne populacije jasno je da postoji značajan rizik za masovnije obolijevanje”, upozorili su više puta iz IJZCG.

Pozvali su roditelje, da preduzmu odgovorne korake kako bi zaštitili prije svega, svoju djecu od malih boginja.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Zirojević traži zabranu ulaska u Crnu Goru za direktora i saradnike Centra za društvenu stabilnost

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 21:21

„Vidim da je neka nacistička organizacija iz Srbije pod nazivom “Centar za društvenu stabilnost” emitovala neko propagandno smeće u kojem pokušava da ponizi Crnu Goru i Cetinje. Iz te kuhinje, ništa novo, tako da me donekle čudi sveopšte iznenađenje u Crnoj Gori“, saopštio je poslanik Evropskog saveza Nikola Zirojević.  

Bar: Dvojici muškaraca zadržavanje zbog nasilja u porodici

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 20:10

Osnovno državno tužilaštvo u Baru odredilo je zadržavanje dvojici muškaraca, koji se sumnjiče za nasilje u porodici.

Zbog ispada na trafostanici "Centar": Dio Podogrice bez struje

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 19:58

Iz Crnogorskog elektrodistributivnog sistema (CEDIS) saopštili su da je, usljed ispada KB 10 kV “Blok 8” iz TS 35/10 kV “Centar”, dio Podgorice trenutno bez struje.  

Radulović: Bulevar Tivat – Jaz biće u potpunosti pod asfaltom do 31. maja

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 19:05

Bulevar Tivat – Jaz biće u potpunosti pod asfaltom do nedjelje, 31. maja, čime će se ispuniti obećanje o osposobljavanju ove ključne primorske saobraćajnice prije samog špica ljetnje turističke sezone, saopštio je za Dan ministar pomorstva i koordinator Ministarstva saobraćaja Filip Radulović.

Mladi crnogorski inovatori ostvarili sjajan rezultat na EUSAIR Youth POPRI takmičenju

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 19:45

Međunarodno takmičenje EUSAIR Youth POPRI 2026, koje je održano u Skoplju 19. i 20. maja, donijelo je zapažen uspjeh za mlade inovatore iz Crne Gore.  

Zirojević traži zabranu ulaska u Crnu Goru za direktora i saradnike Centra za društvenu stabilnost

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 21:21

„Vidim da je neka nacistička organizacija iz Srbije pod nazivom “Centar za društvenu stabilnost” emitovala neko propagandno smeće u kojem pokušava da ponizi Crnu Goru i Cetinje. Iz te kuhinje, ništa novo, tako da me donekle čudi sveopšte iznenađenje u Crnoj Gori“, saopštio je poslanik Evropskog saveza Nikola Zirojević.  

Jamal među kandidatima za igrača sezone

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 20:45

Čudesni tinejdžer Barselone Lamin Jamal zvanično je nominovan za nagradu najboljeg igrača sezone u La Ligi, nakon fenomenalne godine u kojoj je bio jedan od ključnih ljudi u pohodu Katalonaca na titulu šampiona Španije.  

Pavićević: Sezonski materijal kaže da će ovo ljeto biti jedno od najtoplijih

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 20:34

Kraj maja donosi temperature iznad 30 stepeni, a meteorolozi upozoravaju da bi pred nama moglo biti jedno od najtoplijih ljeta u posljednjih nekoliko decenija. Dok stručnjaci najavljuju tropske dane i noći, građani Podgorice kažu – na visoke temperature su navikli, ali im sve teže padaju.  

Čelnici Totenhema obećali ulaganja u ekipu: Klub nije na prodaju

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 20:22

Čelnik Totenhema Piter Čarington obećao je danas reforme, kako bi se taj klub "vratio gdje pripada", nakon što je u posljednjem kolu izbjegao ispadanje iz Premijer lige.     

Bar: Dvojici muškaraca zadržavanje zbog nasilja u porodici

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 20:10

Osnovno državno tužilaštvo u Baru odredilo je zadržavanje dvojici muškaraca, koji se sumnjiče za nasilje u porodici.

Zbog ispada na trafostanici "Centar": Dio Podogrice bez struje

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 19:58

Iz Crnogorskog elektrodistributivnog sistema (CEDIS) saopštili su da je, usljed ispada KB 10 kV “Blok 8” iz TS 35/10 kV “Centar”, dio Podgorice trenutno bez struje.  

Mladi crnogorski inovatori ostvarili sjajan rezultat na EUSAIR Youth POPRI takmičenju

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 19:45

Međunarodno takmičenje EUSAIR Youth POPRI 2026, koje je održano u Skoplju 19. i 20. maja, donijelo je zapažen uspjeh za mlade inovatore iz Crne Gore.  

Saobraćajna nesreća u mjestu Frutak, poginula jedna osoba

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 19:06

U saobraćajnoj nesreći koja se u mjestu Frutak, kod Danilovgrada dogodila oko 17.35 sati poginula je jedna osoba čiji se identitet utvrđuje, saopšteno je CdM-u iz policije.  

Sječa knezova: Milan otjerao Alegrija, Tarea, Monkadu i Furlanija nakon debakla u finišu Serije A

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 19:22

Iako mu je i bod bio dovoljan da se domogne Lige šampiona, Milan je u posljednjem kolu Serije A doživio šokantan poraz od Kaljarija (2:1) i ostao bez Lige šampiona. Zbog toga su danas smijenjeni svi rukovodioci u klubu.     

Kordić: Ulcinj već bilježi značajan rast u odnosu na prethodnu godinu

Ponedjeljak, 25.05.2026 | 19:35

Ulcinj već bilježi značajan rast u odnosu na prethodnu godinu, kazala je ministarka turizma Simonida Kordić, koja je službeno posjetila Ulcinj gdje se sastala sa predsjednikom Opštine Gencijem Nimanbeguom.