Petak, 12.04.2024 | 21:32
IZVOR: gradski.me/cdm.me

Injac: Vjerujem da će naredni dio MANDATA donijeti BENEFITE svega do sada učinjenog

Gradonačelnica Olivera Injac za Gradsku govorila je o učinku za godinu dana rukovođenja Glavnim gradom.




Foto: YouTube screenshot/ Služba za odnose s javnošću Glavnog grada

Injac ističe da je zatekla nesređen sistem bez odgovornosti, kontrole i evidencije, i ako je, dodaje, sistem spolja, možda, izgledao funkcionalno. Zemljište u vlasništvu grada, službeni i socijalni stanovi korišćeni su u privatne svrhe. U poslednjih deset godina je, tvrdi Injac, Glavni grad isplatio 38 miliona eura zbog raznih tužbi koje je Uprava grada gubila na sudu. Gradonačelnica navodi da je pri kraju realizacija aktivnosti na pripremi projekta prečišćavanja otpadnih voda koji je suštinski bitan za dalji razvoj Podgorice.

Upravu grada, na čelu sa gradonačelnicom Injac prošle godine je sačekao nedostatak odgovornosti menadžmenta preduzeća i ustanova kao i u pojedinih službi Glavnog grada. Gradonačelnica ističe da se neodgovorno upravljalo imovinom grada i dodaje da im je cilj da institucije postanu samoodržive.

,,Radimo intenzivno na tome, cilj nam je da sistem uspostavimo i da institucije funkcionišu na bolji i efikasniji način. Sada radimo na pripremi primjene različitih oblika aplikacija gdje se može utvrditi odnosno bolje pratiti tok svega jer je nevjerovatno da nemate činjenice o razmjerama svega onoga što je imovina Glavnog grada. To je jako problematično i možda najveći problem“, kazala je Injac.

Injac ističe da bi stvari  izgledale dugačije da su se nalazila pravovremena i adekvatna rješenja i da su sprječavane određene vrste zloupotreba.

“Prosto nemoguće je da nemate podatke o godišnjim odmorima, pa smo na desetine hiljada eura platili pojedicima. Bilo je slučajeva gde po četiri godine nisu navodno odlazili na godišnji odmor i sve je to otislo iz budžeta građana. Takođe tu su i sudski troškovi, presude protiv glavnog grada. Za deset godina je isplaćeno 38 miliona“, dodaje Injac.

Neracionalni troškovi su uskraćeni, i to pokazuje i suficit preko 12 odsto u prethodnoj godini, dok se i dalje radi na konsolidaciji budžeta Glavnog grada. Grad je finansijski mnogo snažniji nego prije godinu, i to se vidi, kaže Injac, kroz realizaciju mnogih projekata, a neki od njih se trenutno i sprovode.

“Dakle, jugozapadna obilaznica, bulevar Vojislavljevića novim mostom i novim kružnim tokom. Zatim, rekonstrukcija Podgoričanke i privođenje namjeni, adaptacija Jusovače. Postoje i druge ideje, prije svega kada je u pitanju digitalizacija u oblasti saobraćaja, prije svega adaptabilna signalizacija, ali i drugi neki koncepti“, ističe Injac.

Gradonačelnica je najavila i ulaganje u socijalne službe i kulturne ustanove i dodala da vjeruje da će naredni dio mandata donijeti benefite svega što je u ovih godinu dana urađeno i pripremljeno.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Knežević: Nećemo glasati za smjenu Mujovića sa DPS-om

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 20:56

Predsjednik Demokratske narodne partije Milan Knežević saopštio je da ta partija neće glasati za smjenu gradonačelnika Podgorice Saše Mujovića sa DPS.

Ibrahimović: Zatvaranje novih poglavlja potvrđuje odlučan napredak Crne Gore ka EU

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 21:32

Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Crne Gore, Ervin Ibrahimović, ocijenio je da privremeno zatvaranje pregovaračkih poglavlja 2 – Sloboda kretanja radnika i 28 – Zaštita potrošača i zdravlja predstavlja još jednu potvrdu uspješnog napretka Crne Gore na putu ka članstvu u Evropskoj uniji.  

DPS neće predlagati članove Žirija za Trinaestojulsku nagradu

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 21:09

Klub poslanika Demokratske partije socijalista neće ove godine predlagati kandidate za članove Žirija za dodjelu Trinaestojulske nagrade. To je na press konferenciji u Skupštini saopštila poslanica te stranke Zoja Bojanić Lalović.

Gorčević: Uzdam se u dijalog parlamentarne većine i opozicije za preostale obaveze na integracionom putu

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 20:06

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević kazala je za TVCG da se uzda u dobar dijalog parlamentarne većine i opozicije za preostale obaveze na integracionom putu kako bi Crna Gora ispunila sve preostale obaveze vezane za zatvaranje ostalih poglavlja.

Kos: Svi politički akteri u Crnoj Gori trebalo bi da se ujedine oko evropskog projekta

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 19:25

Mega-ponedjeljak za proširenje - tako je današnju Međuvladinu konferenciju nazvala komesarka za proširenje Evropske unije (EU) Marta Kos.  

Ćulafić: Crnoj Gori će za Poglavlje 27 trebati oko 3,5 milijardi eura

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 08:52

Za ispunjavanje svih obaveza iz Poglavlja 27 koje se odnosi na životnu sredinu Crnoj Gori biće potrebno oko tri i po milijarde eura, rekao je za Newsmax Balkans televiziju ministar ekologije i održivog razvoja sjevera Damjan Ćulafić.

Crna Gora zatvara još dva poglavlja, Ukrajina i Moldavija danas otvaraju pristupne pregovore s EU

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 09:00

Ukrajina i Moldavija danas će otvoriti pristupne pregovore s Evropskom unijom, dok će Crna Gora na međuvladinoj konferenciji u Luksemburgu zatvoriti još dva pregovaračka poglavlja na putu ka članstvu u EU.

Može li turizam u Crnoj Gori bez stranih radnika: Kako zadržati domaći kadar?

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 08:25

Crnogorski turistički sektor i ove godine ulazi u sezonu sa izraženom potrebom za radnom snagom, posebno u ugostiteljstvu i hotelijerstvu. Iako nadležne institucije nastoje da kroz sajmove zapošljavanja, obuke i savjetovanja motivišu domaće radnike da se uključe u sezonske poslove, ipak se čini da da poslodavci i dalje značajno računaju na angažovanje radnika iz regiona i inostranstva.  

Pale cijene nafte nakon najave kraja rata u Iranu

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 09:05

Cijena sirove nafte tipa Brent pala je za 3,45 dolara po barelu nakon što su SAD i Iran najavili okončanje rata.

Lekcija sa Mundijala: Japanski navijači još jednom oduševili planetu (VIDEO)

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 09:30

Dok su svi napuštali tribine nakon napetog remija protiv  Holandije  navijači Japana ostali su kako bi pokupili smeće, a snimci njihove akcije čišćenja osvojili su društvene mreže.

Vremenska prognoza - UTORAK u znaku ovih temperatura

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 21:51

U utorak se u južnim i centralnim predjelima očekuje pretežno sunčano vrijeme, uz slab do umjeren razvoj oblačnosti tokom dana.

Dobit Monteputa šest miliona, za KK Budućnost ide 1.000.000

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 21:43

Vlada Crne Gore utvrdila je predlog odluke o raspodjeli dobiti Monteputa, koji je u 2025. godini bio preko šest miliona.  

Ibrahimović: Zatvaranje novih poglavlja potvrđuje odlučan napredak Crne Gore ka EU

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 21:32

Potpredsjednik Vlade i ministar vanjskih poslova Crne Gore, Ervin Ibrahimović, ocijenio je da privremeno zatvaranje pregovaračkih poglavlja 2 – Sloboda kretanja radnika i 28 – Zaštita potrošača i zdravlja predstavlja još jednu potvrdu uspješnog napretka Crne Gore na putu ka članstvu u Evropskoj uniji.  

DPS neće predlagati članove Žirija za Trinaestojulsku nagradu

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 21:09

Klub poslanika Demokratske partije socijalista neće ove godine predlagati kandidate za članove Žirija za dodjelu Trinaestojulske nagrade. To je na press konferenciji u Skupštini saopštila poslanica te stranke Zoja Bojanić Lalović.

Uhapšen Gusinjanin osumnjičen za pokušaj ubistva

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 20:20

Plavska policija uhapsila je 51-godišnjeg E.R. (51) iz Gusinja osumnjičenog za pokušaj ubistva. Naime, on se sumnjiči da je nakon kraće verbalne rasprave pucao u Lj.K. i tom prilikom mu nanio povrede.

Gorčević: Uzdam se u dijalog parlamentarne većine i opozicije za preostale obaveze na integracionom putu

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 20:06

Ministarka evropskih poslova Maida Gorčević kazala je za TVCG da se uzda u dobar dijalog parlamentarne većine i opozicije za preostale obaveze na integracionom putu kako bi Crna Gora ispunila sve preostale obaveze vezane za zatvaranje ostalih poglavlja.

Nišavić: Ljeti potrošnja vode u Podgorici raste više od 40 odsto, građani da troše racionalnije

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 20:35

Neracionalna potrošnja vode tokom ljeta i dalje je jedan od najvećih izazova u Podgorici. Direktor Vodovoda za Aleksandar Nišavić poručuje da je sistem stabilan tokom većeg dijela godine, ali da povećana potrošnja i opterećenje mreže tokom ljeta traže dodatna ulaganja i odgovorniji odnos potrošača.  

Salah i društvo izazivaju ,,đavole“, Iranci žele da misle samo o fudbalu

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 20:46

Belgija je na prethodna velika takmičenja išla kao favorit iz sjenke, vrhunac doživjela na Mundijalu 2018, kada je bila treća, a nakon što je 2022. ispala već u grupi sada bi iz drugog plana mogla da uradi nešto veliko.  

Đeljošaj: Zatvoreno šesto poglavlje pod rukovođenjem Ministarstva ekonomskog razvoja

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 19:57

Crna Gora je na Međuvladinoj konferenciji u Luksemburgu zatvorila Pregovaračko poglavlje 28 – Zaštita potrošača i zdravlja, čime je napravljen novi korak u procesu evropskih integracija.

Crna Gora osma potpisnica Konvencije SE o zaštiti životne sredine putem krivičnog prava

Ponedjeljak, 15.06.2026 | 19:33

Ministar pravde Crne Gore Bojan Božović, u prisustvu generalnog sekretara Savjeta Evrope Alena Bersea, potpisao je Konvenciju Savjeta Evrope o zaštiti životne sredine putem krivičnog prava. Kako je saopšteno iz Savjeta Evrope, ovim ugovorom definiše se i kriminalizuje širok spektar djela povezanih sa životnom sredinom, te se državama omogućava da krivično gone namjerna postupanja koja dovode do ekoloških katastrofa razmjera ekocida.