Petak, 12.04.2024 | 21:53
IZVOR: rtcg.me

Ponude za zakup Željezare do ponedjeljka, imovina vrijedna DESETINE MILIONA EURA

Ponuda kompanija koje su zainteresovane za zakup nikšićke Željezare čeka se do posljednjeg dana, a poziv traje do ponedjeljka 15. Aprila, saopštili su iz Ministarstva energetike i rudarstva. To je u emisiji “Okvir” na TVCG saopštila Vesna Brajović, državna sekretarka pomenutog resora.




Foto: arhiva, gov.me/screenshot

Podsjetimo, na prošli poziv javile su se tri kompanije: Universal Energy (Kina) – Energy&Industrial Management Advisory Services (Češka) i Neksan (Nikšić)”, švajcarski 8B Capital S.A” konzorcijuma “Kvalitetsbygg-Uber Nordic

“Ponuda Universal Energy i Neksana je bila uslovna, tražili su da država da 90 megavati za solarnu elektranu i 60 megavati za vjetroelektranu što javnim pozivom nije bilo uključeno . Uber nordic tražio je subvencije države od 100 miliona eura i to nam nije bilo prihvatljivo , a za kompaniji 8 capital bile su sporni depoziti. Sve ove kompanije su imali zahtjeve koji nisu bili u skladu sa javnim pozivom”, pojasnila je Brajović.

Podsjetimo, Elektroprivreda (EPCG) koja gazduje nikšićkom fabrikom od početka prošle godine traži investitora koji bi pokrenuo proizvodnju u pogonima Čeličane i Kovačnice.

Đukanović: Imovina Željezare vrijedi više desetina miliona; AZK: Ružno konstatovati da radimo po nalogu DPS-a

Emisiju je obilježila i rasprava predsjednika Odbora direktora EPCG Milutina Đukanovića i predsjednika Odbora direktora Agencije za zaštitu konkurencije Dragana Damjanovića oko tužbe podnijete Upravnom sudu.

Naime, EPCG podnijela je tužbu Upravnom sudu kojim se traži poništenje rješanja Agencije za zaštitu konkurencije (AZK) da je kupovina imovine bivše Željezare Nikšić bila nezakonita državna pomoć učinjena njenim prodavcima “Toscelik Profil VE SAC Endustrisi” iz Turske i “Toscelik Alloyed Engineering Steel” iz Podgorice.

EPCG je za imovinu Željezare od oko milion kvadratnih metara zemljišta i 220 hiljada kvadrata objekata, ovim kompanijama, u januaru prošle godine platila 20 miliona eura, ali je naknadno zbog neuklanjanja otpada cijena smanjena za pola miliona.

AZK je kupovinu imovine Željezare proglasila nezakonitom državnom pomoći, jer smatraju da su prekršena evropska pravila.

"Mislimo da je agencija napravila veliku grešku. Njihova konstatacija da imovina Željezare vrijedi manje od 20 miliona eura je više negio paušalna”, kazao je Đukanović.

Đukanović tvrdi da je procjena EPCG da nepokretna imovina Željezare vrijedi 31 miliona eura.

“To je konzervativna i rigidna procjena. Procjena Toščelika 2022. godine bila je da nepokretna imovina Željezare vrijedi 48 miliona. Nadalje, imamo Procjenu proizvodnih mašina i pomoćne opreme, koja je 21 miliona. I sveukupno, po prvoj varijanti procjene EPCH sva nepokretna i pokretna imovina Željezare iznosi 52 miliona, a procjena Toščelika je 70 miliona eura”, pojasnio je Đukanović

Đukanović je kazao da je Željezara dosta radila na svoju ruku.

“Nama iz EPCG je krivo što nisu radili po planu, nego se vodi papirološka polemika”, dodao je on.

Damjanović, sa druge strane, tvrdi da je postojala loša komunikacija između EPCG i Željezare.

“Da nije bilo političkog pritiska, ovaj slučaj bi se ptretirao drugačije”, dodao je on.

Damjanović tvrdi da je bivši premijer Dritan Abazović jako ružno kvalifikovao agenciju i upotrijebio ružan izraz da AZK radi po nalogu DPS-a.

“Mnogo ozbiljnije su se ponašali predstavnici EPCG, nego iz Vlade koji su davali paušalne izjave. Ali, vezano oko ovog slučaja, neka nadležni sudovi odluče i sačekaćemo odluku. Ne znam kakvu smo mi to štetu nanijeli epcg”, tvrdi Damjanović.

Iz ministarstva energetike kažu da su upoznati sa pomenutim tužbama.

“Očigledno je došlo do nedovoljno dobre saradnje između azk i epcg. Mnogo je nedoumica. Potreban je stav Upravnog suda, jer će sigurno biti još slučajeva sa kojima ćemo se susretati”, smatra Brajović.

Sa Brajović nije saglasan analitičar Oleg Filipović.

“Sudska praksa za rješavanje ovakvih slučajeva nije dobra. Vidim diskomunikaciju između EPCG i prethodnog menadžmenta željezara”, zaključio je on.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Mujović: Situacija nije bezazlena, sve nadležne službe Glavnog grada danima angažovane punim kapacitetom

Srijeda, 07.01.2026 | 17:21

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović i načelnik Službe zaštite i spasavanja Nikola Bojanović, obišli su danas naselja koja su najugroženija usljed poplava, Marezu, Tološe, Beri i Doljane.

Bešović: Vodostaji u opadanju, ekipe na terenu, Danilovgrad i dalje najpogođeniji

Srijeda, 07.01.2026 | 14:40

Svi kapaciteti Direktorata za zaštitu i spašavanje su aktivirani, a službenici opštinskih timova neprekidno su na terenu i u stalnoj komunikaciji sa ostalim nadležnim službama i Zavodom za hidrometeorologiju i seizmologiju, saopštio je generalni direktor Direktorata Miodrag Bešović.

Danilovgrad - Poplavljeno oko 30 kuća i pet ugostiteljskih objekata

Srijeda, 07.01.2026 | 13:58

U Danilovgradu su i danas nastavljene evakucije zbog poplava, a ukupno je evakuisano 12 osoba.

CGO - Generacijski jaz u medijskim navikama, digitalni mediji dominantni u informisanju

Srijeda, 07.01.2026 | 13:36

Iako mediji ostaju jedan od ključnih izvora informisanja građanki i građana Crne Gore, uz stabilnu dominaciju digitalnih medija, odnos građanstva prema njima postaje sve složeniji, jer to prati pad povjerenja u plasirane informacije, naročito na društvenim mrežama, pokazuje istraživanje Centra za građansko obrazovanje (CGO), sprovedeno u okviru projekta „Mediji za demokratiju: jačanje nezavisnosti RTCG-a za budućnost Crne Gore", uz podršku Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Holandije.

Raste vodostaj - Morača i Zeta iznad 11 METARA

Srijeda, 07.01.2026 | 12:45

Nivo Morače u Podgorici danas u 11 časova iznosio je 11 metara, što je dvadesetak centimetara više nego juče u isto vrijeme. Kakav je rast u pitanju, najbolje će reći podatak da je vodostaj Morače u glavnom gradu za četiri dana veći čak devet metara.

PREMINULA Jovanka Jolić

Utorak, 06.01.2026 | 20:43

Jovanka je bila poznata po svojim teorijama o globalnim strukturama moći i političkim dešavanjima.

Mitropolit Joanikije: Da se zagrlimo i prevaziđemo međusobne nesporazume

Utorak, 06.01.2026 | 19:11

Pravoslavni vjernici okupili su se na platou Sabornog hrama Hristovog Vaskrsenja u Podgorici gdje je počelo nalaganje badnjaka, dok je prethodno u hramu služeno večernje bogosluženje.

Ministarstvo saobraćaja: Više puta podnijete inicijative Tužilaštvu zbog projekta Berane – Kolašin

Utorak, 06.01.2026 | 20:32

Ministarstvo saobraćaja je u proteklom periodu više puta podnosilo inicijative nadležnom tužilaštvu u vezi sa izgradnjom puta Berane – Kolašin, na dionici Lubnice – Jezerine. Dešavanja na ovom putnom pravcu potvrđuju stav Ministarstva da svaki infrastrukturni projekat kod kojeg postoje indicije nepravilnosti mora biti detaljno i do kraja ispitan, kako bi se utvrdilo da li je bilo propusta u planiranju, ugovaranju i realizaciji radova, kao i ko snosi odgovornost za eventualne nepravilnosti, saopšteno je iz ovog Vladinog resora.

Jakić: Ozbiljna situacija na Komarnici, mještani ponovo odsječeni, među njima i turisti

Utorak, 06.01.2026 | 20:26

Kao predsjednik Opštine Šavnik, želim da budem potpuno jasan: problem Komarnice ne može se više rješavati privremenim mjerama i ad-hoc intervencijama. Ovo nije samo pitanje puta – ovo je pitanje bezbjednosti ljudi, normalnog funkcionisanja života i osnovnog dostojanstva onih koji ovdje žive, saopštio je predsjednik ove Opštine Jugoslav Jakić, a povodom, kako je istakao, ozbiljne situacije na Komarnici, gdje je došlo do prekida putne komunikacije, zbog čega su mještani ponovo odsječeni, a među onima koji su se zatekli na tom području ima i turista.

U srijedu PLJUSKOVI praćeni grmljavinom - Pročitajte prognozu za 07. JANUAR

Utorak, 06.01.2026 | 21:04

U srijedu se očekuje oblačno vrijeme sa kišom, mjestimično se očekuju i pljuskovi praćeni grmljavinom, saopšteno je iz Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju (ZHMS).

Klupska legenda preuzima Vest Hem?

Srijeda, 07.01.2026 | 15:48

Vest Hemova situacija na tabeli Premijer lige je sve teža, poraz od Notingem foresta je dodatno zakomplikovao stvari, pa u Londonu ozbiljno razmišljaju o promjeni na klupi.  

Danilovgrad - Poplavljeno oko 30 kuća i pet ugostiteljskih objekata

Srijeda, 07.01.2026 | 13:58

U Danilovgradu su i danas nastavljene evakucije zbog poplava, a ukupno je evakuisano 12 osoba.

CGO - Generacijski jaz u medijskim navikama, digitalni mediji dominantni u informisanju

Srijeda, 07.01.2026 | 13:36

Iako mediji ostaju jedan od ključnih izvora informisanja građanki i građana Crne Gore, uz stabilnu dominaciju digitalnih medija, odnos građanstva prema njima postaje sve složeniji, jer to prati pad povjerenja u plasirane informacije, naročito na društvenim mrežama, pokazuje istraživanje Centra za građansko obrazovanje (CGO), sprovedeno u okviru projekta „Mediji za demokratiju: jačanje nezavisnosti RTCG-a za budućnost Crne Gore", uz podršku Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Holandije.

Raste vodostaj - Morača i Zeta iznad 11 METARA

Srijeda, 07.01.2026 | 12:45

Nivo Morače u Podgorici danas u 11 časova iznosio je 11 metara, što je dvadesetak centimetara više nego juče u isto vrijeme. Kakav je rast u pitanju, najbolje će reći podatak da je vodostaj Morače u glavnom gradu za četiri dana veći čak devet metara.

Banka hrane - Pripremljen Božićni ručak za pedeset porodica

Srijeda, 07.01.2026 | 12:39

Ove godine je, deseti Božićni ručak u organizaciji kuvara Žarka i Banke hrane Crne Gore. Božić je vrijeme kada se dobrota širi, a najljepši dar postaje onaj koji dajemo bez očekivanja, iz čiste ljubavi, sapššteno je iz Fondacije Banka hrane.

Spajić - Stvaraju se uslovi za dalji razvoj Mojkovca i cijele Crne Gore

Srijeda, 07.01.2026 | 11:09

Predsjednik Vlade Crne Gore mr Milojko Spajić je čestitao rukovodstvu i građanima Mojkovca 7. januar - Dan opštine.

Krapović: Sjećanje na junake Mojkovca obavezuje nas da čuvamo slobodu, mir i dostojanstvo države

Srijeda, 07.01.2026 | 10:54

Ministar odbrane Dragan Krapović položio je danas vijenac na Spomenik junacima Mojkovačke bitke u tom gradu.  

Simović: Niko nije dobio otkaz zbog propusta sa vagonom, otvorena istraga

Srijeda, 07.01.2026 | 09:17

Predsjednik Odbora direktora Željezničkog prevoza Crne Gore Goran Simović kazao je da niko nije dobio otkaz zbog propusta koji se dogodio prije nekoliko dana u Podgorici kada je sa voza koji je krenuo iz Bara za Bijelo Polje isključen jedan vagon u kom je ostalo desetak putnika, dok su druga dva nastavila do cilja.

Nivo Skadarskog jezera za sada povoljan, situacija u Danilovgradu zahtijeva oprez

Srijeda, 07.01.2026 | 09:03

Iako meteorolozi najavljuju slabljenje kiše tokom dana, hidrolozi upozoravaju da je situacija i dalje zahtjevna, te da su vodostaji na metar od maksimuma otkada se vrše mjerenja.

Saobraćaj preko rijeke Zete otvoren samo preko mosta u Spužu

Srijeda, 07.01.2026 | 08:45

Zbog obilnih padavina koje su nastavljene i tokom noći i porasta vodostaja, most Radovana Pavićevića se od jutros zatvara za saobraćaj, saopšteno je iz Opštine Danilovgrad.