Nedjelja, 14.04.2024 | 12:32
IZVOR: rtcg.me/rts.rs

NAJPLAĆENIJEG sportistu svih vremena OPLJAČKAO njegov prevodilac

Najveću zvijezdu u američkom bejzbolu i najslavnijeg japanskog sportistu Šohei Otanjia, godinama je potkradao njegov prevodilac i odnio mu više od 16 miliona dolara.




Foto: YouTube screenshot/Dodger Blue

Posljednjih nekoliko nedjelja u Japanu najveća vijest u svijetu sporta i zabave je nevjerovatno otkriće da je bejzbol igrača Šohei Otanjija, koji je jedan od vodećih zvijezda američke bejzbol lige (MLB), godinama potkradao njegov prevodilac, takođe Japanac.

Dvadesetdevetogodišnji Šohei Otanji, zahvaljujući svom jedinstvenom talentu i fantastičnim rezultatima, dva puta je proglašen za najkorisnijeg igrača čitave američke bejzbol lige, te je prošle godine potpisao desetogodišnji ugovor sa klubom Los Anđeles Dodžers vrijedan 700 miliona dolara.

To je najveći ugovor u istoriji profesionalnog sporta ne samo u SAD, već u cijelom svijetu – Otanji je u tom pogledu pretekao Lionela Mesija, koji je od fudbalskog kluba Barselone za period od 2017. do 2021. dobio 674 miliona dolara (555 miliona eura).

Naime, Otanji je vrsni pičer (bacač), ali istovremeno ostvaruje i visok procenat kao udarač, što bi prevedeno na fudbalski jezik značilo da je ne samo jedan od najboljih golmana, već i golgetera u ligi u kojoj igra više od hiljadu profesionalaca. Po dolasku u SAD, Otanji je, iako specijalista za bacanje loptice, udarao čak preko 30 houmranova godišnje, a u 2021. je čak postao rekorder Američke lige (jedne od dva ogranka koja čine MLB) u toj kategoriji sa 44 houmrana.

Sve to ga čini fenomenom, upečatljivim i rijetkim talentom, pa Otanji, osim divljenja i armije fanova u SAD, u svojoj zemlji Japanu ima status nacionalnog heroja i jedne vrste božanstva koja hodi zemljom.

I njegov prevodilac Ipei Mizuhara u Japanu je uživao tretman poznate osobe od koje se traže autogrami i koja se poziva da nastupa u televizijskim emisijama.

Međutim, prošlog mjeseca na površinu je isplivala činjenica da se trideset-devetogodišnji Mizuhara, u suprotnosti sa zakonom američke države Kalifornija u kojoj živi i radi skupa sa Otanjijem, bavio nelegalnim klađenjem na rezultate raznih sportskih utakmica i usljed toga zapao u velike dugove u ukupnom iznosu od preko 40 i po miliona dolara.

Sam Mizuhara je zarađivao za prevodioce nevjerovatan iznos od preko 300.000 dolara godišnje, ali je njegov kockarski žar daleko prevazišao njegove finansijske mogućnosti, pa se postavilo pitanje da li je njegovu kockarsku zavisnost svojim novcem svjesno pothranjivao igrač Otanji, odnosno, da li je mega zvijezda japanskog i američkog bejzbola za sebe uplaćivao nezakonite opklade preko prevodioca.

Ovo pogotovo stoga što je cio skandal došao pod lupu javnosti zahvaljujući tome što je sportska TV stanica ESPN saznala za dvije pošiljke novca sumnjivim kladioničarima od po pola miliona dolara koje su išle sa Otanjijevog računa.

Ta sumnja prouzrokovala je lavinu medijskih spekulacija i užasavanje među sportskom publikom, no Otanji, koji vrlo slabo govori engleski, ubrzo je demantovao svoju umiješanost u klađenje i ustvrdio da je prevodilac koristio njegov novac bez njegovog znanja i odobrenja. Daljom istragom utvrđeno je da je prevodilac Mizuhara od 2021. do 2024. ukupno isisao čak 16 miliona dolara sa Otanjijevog bankovnog računa.

Do informacija potrebnih za raspolaganje tim računom došao je kada je u banci, prilikom njegovog otvaranja, prevodio za Otanjija. Mizuhara je podmetnuo svoju mejl adresu i telefonski broj kao kontakte za bankovni račun Otanjija i transakcije uglavnom vršio preko telefona lažno se predstavljajući osoblju banke kao Otanji.

Mizuhara će biti izveden pred sud u Kaliforniji i prijeti mu kaznu do 30 godina zatvora.

Njegov slučaj ne samo što je bar privremeno bacio sumnju na najpoznatiju japansku sportsku zvijezdu, već će sigurno uzdrmati i relativno naivni pristup japanske publike javnim ličnostima u kojima se njima bez ikakve zadrške pružaju najviše počasti i privilegije. On nameće i niz pitanja o odgovornosti funkcionera američkih klubova u kojima je Otanji do sada igrao, jer su oni, umjesto da održavaju određeni minimalni uvid u njegove finansije zbog plaćanja poreza, staranje o njemu potpuno prepustili prevodiocu.

Šohei Otanji u SAD je prešao 2018. godine pojačavši redove tima Los Anđeles Ejndžels, gdje je za četiri godine ukupno zaradio preko 42 miliona dolara. U 2023. godini prešao je u Dodžerse, gdje ove sezone, zbog oporavka od operacije lakta, ne nastupa kao pičer, već samo kao udarač.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

ANKETA: Da li ćete ići na koncert Rikija Martina za Dan nezavisnosti Crne Gore?

Utorak, 05.05.2026 | 14:45

Povodom obilježavanja dvadeset godina od obnove nezavisnosti Crne Gore, na Trgu nezavisnosti u Podgorici 21. maja biće organizovan veliki muzički događaj, čiji je centralni dio nastup svjetske zvijezde Riki Martin.

Tržišna inspekcija pojačala nadzor tokom prvomajskih praznika: Zapečaćeno 15 trgovinskih objekata i obavljene 64 kontrole

Utorak, 05.05.2026 | 12:45

Prvomajski praznici donijeli su pojačane aktivnosti tržišne inspekcije širom Crne Gore, sa ciljem suzbijanja nepravilnosti u trgovini i zaštite prava potrošača. Pojačani nadzor obuhvatio je različite segmente tržišta, a poseban akcenat stavljen je na poštovanje zakonskih obaveza trgovaca.

Godinama su čekali sreću: Ova 4 znaka ulaze u najljepši period života

Utorak, 05.05.2026 | 12:23

Dosta ste vukli tuđe terete.

Mikiljelj ponudio pomoć Jovanoviću: Morsko dobro je u mogućnosti da pruži konkretnu finansijsku podršku

Utorak, 05.05.2026 | 15:58

Direktor JP Morsko dobro Crne Gore Mladen Mikijelj uputio je dopis predsjedniku Opštine Budva Nikoli Jovanoviću nudeći mu pomoć u prevazilaženje aktuelnih finansijskih poteškoća i finansijsku podršku kroz pozajmicu.  

Đoković povukao veliki potez pred Rim: Novo lice u stručnom štabu (FOTO)

Utorak, 05.05.2026 | 12:30

Novak Đoković nastavlja sa prilagođavanjem svog stručnog štaba pred nove izazove na Turu, a najnovija promjena dogodila se u medicinskom timu.

“Pregledom vozila pronađena je manja količina marihuane. M.L. je lišen slobode zbog počinjenog prekršaja iz Zakona o sprečavanju zloupotrebe droga i priveden nadležnom sudiji za prekršaje, dok je vozilo kojim je upravljao privremeno oduzeto radi daljih provjera”, piše u saopštenju. Takođe, policija u Pljevljima izvršila je pretres kuće i pomoćnih objekata koje koristi M.B. (47) iz Podgorice i tom prilikom pronašli i oduzeli pušku sa optičkim nišanom marke „Tikka“, kao i moderator pucnja (tzv. prigušivač) i 41 komad municije kalibra 308 Win. Sa događajem je, zaključuju, upoznat državni tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Pljevljima, koji je naložio potrebna vještačenja pronađenih predmeta, nakon čega će se izjasniti o eventualnoj kvalifikaciji djela.

Srijeda, 06.05.2026 | 10:56

Iz Uprave policije saopšteno je da je Regionalni centar bezbjednosti “Zapad” juče sproveo pojačane konrole, usmjerene na suzbijanje kriminal, kojom prilikom su uhapšene dvije osobe, oduzeti pištolj, puška, tzv. prigušivač, kao i jedno luksuzno vozilo.

Oglasio se Orban: Pretrpjeli smo poraz razmjera zemljotresa, ulazimo u eru “tiranije“

Srijeda, 06.05.2026 | 10:39

Mreža Digitalni građanski krugovi (DPK) (mreža političko-društvenih zajednica u Mađarskoj, povezanih sa konzervativnim koji deluju uglavnom u digitalnom prostoru i služe za organizovanje, komunikaciju i mobilizaciju pristalica) u cjelini može biti „jedan od važnih stubova obnove nacionalne strane“ nakon izbornog poraza, kaže Viktor Orban.

Arijana Mihajlović sa Novakom Đokovićem: Naša legenda, idemo (FOTO)

Srijeda, 06.05.2026 | 10:20

Arijana Mihajlović, udovica fudbalske legende Siniše Mihajlovića, objavila je na svom Instagram profilu fotografiju sa Novakom Đokovićem.

NSD: Budvanski sindrom – novo stanje u medicini, te ovamo, te onamo, pare sve ojdoše

Srijeda, 06.05.2026 | 10:08

Pod uticajem Demokratske partije socijalista, interesna grupacija 'Budva, naš grad' dolazi do stanja delirijuma, a DPS kao DPS – kako se približi vlasti, tako se opštinska kasa prazni, saopštili su danas iz budvanskog odbora Nove srpske demokratije.

Srbija: U saobraćajnoj nesreći na putu Novi Pazar-Raška poginule četiri osobe

Srijeda, 06.05.2026 | 09:30

Četiri osobe su poginule, a dvije teško povređene u saobraćajnoj nesreći na magistralnom putu Novi Pazar–Raška.

Bečić da Frangešom: Crna Gora bilježi odličan napredak na evropskom putu i jasnu posvećenost evropskoj agendi

Srijeda, 06.05.2026 | 08:44

Potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu, borbu protiv kriminala i unutrašnju politiku Crne Gore Aleksa Bečić sastao se sa specijalnim izaslanikom Slovenije za Zapadni Balkan Anžejem Frangešom, koji boravi u dvodnevnoj posjeti Crnoj Gori.

Vremenska prognoza - SRIJEDA u znaku ovih temperatura

Utorak, 05.05.2026 | 20:47

U srijedu se očekuje promjenljivo oblačno vrijeme, sa sunčanim intervalima, uglavnom u prvom dijelu dana.

Porto aktivirao klauzulu za Kiviora

Utorak, 05.05.2026 | 21:45

Porto je i zvanično potvrdio da je otkupio Jakuba Kiviora od Arsenala, nakon što je aktivirao opciju kupovine poslije njegove pozajmice.

Arteta potvrdio: Haverc i Odegard spremni za Atletiko

Utorak, 05.05.2026 | 21:30

Trener Arsenala Mikel Arteta potvrdio je da će moći da računa na dvojicu oporavljenih igrača u revanšu protiv Atletiko Madrida.

Mijajlović: Potraga za nestalom osobom za sada bez rezultata

Utorak, 05.05.2026 | 21:20

Naši ronioci, raspoređeni u tri ronilačka tima, i danas su intenzivno pretraživali dno jezera, ali potraga za sada nije dala rezultate, saopštio je za Portal RTV Podgorica Danilo Mijajlović iz Regionalnog ronilačkog centra Bijela.