Srijeda, 17.04.2024 | 10:07
IZVOR: kolektiv.me

Ramona Horvath Trio 20. aprila u KIC-u

Džez trio rumunske pijanistkinje Ramone Horvat nastupiće premijerno u Crnoj Gori u okviru manifestacije “Mjesec poštovanja džeza - JAM 2024” u subotu, 20. aprila u velikoj sali KIC-a “Budo Tomović”, u 20 sati.




Foto: KIC "Budo Tomović"

U triju sa francuskim muzičarima, kontrabasistom Nikolasom Ragoom i bubnjarem Antoanom Paganotijem, premijerno će predstaviti svoj novi album “Carmen’s Karma”, koji je nedavno objavljen u Francuskoj i koji je osvojio brojne pozitivne kritike. Pokrovitelj gostovanja Ramone Horvat je Ambasada Rumunije u Crnoj Gori.

Više o umjetnicima

Rođena u Bukureštu u porodici umjetnika, od majke Rumunke i oca Mađara, Ramona Horvat od djetinjstva njeguje strast prema standardima s Brodveja i muzici Djuka Elingtona, koju rano otkriva zahvaljujući emisijama Vilisa Konovera, posebno "Jazz Hour", na talasima "Glasa Amerike", koje je porodica u tajnosti slušala.

Počela je da svira klavir po sluhu već sa tri godine, a zatim, sa šest godina, upisala muzičku školu. Bila je okružena različitim muzičkim stilovima poput američke pjesme, džeza, tradicionalne i romske muzike, kubanski bolero, kao i klasične muzike, koju je kasnije intenzivno studirala. Sa 23 godine stekla je diplomu soliste-pijaniste na Nacionalnom muzičkom konzervatorijumu u Bukureštu.

Na kraju studija, upoznaje američkog pijanistu mađarskog porijekla Jansija Korošija, ikonu međunarodnog džeza 50-ih i 60-ih godina. Ispostavilo se da je taj sudbinski susret Ramonu potpuno uveo u svijet džeza. Preselila se u Pariz 2010. godine i formirala svoj prvi trio u saradnji sa Gijomom Duvinjoom (kontrabas) i Frederikom Sikarom (bubnjevi), da bi dvije godine kasnije razvila saradnju s kontrabasistom Nikolasom Ragoom, sa kojim je razvila nekoliko projekata.

U triju sa Ragoom i Sikarom snimila je svoj prvi album "XS Bird" (2015, izdavač Black&Blue), koji je posvetila uspomeni na Jansija Korošija. Za ovo ostvarenje osvojila je nagradu za najbolji džez album u Rumuniji. Isti izdavač objavio je njen drugi album “Le Sucrier Velours" 2019. godine, koji je izvela u duu sa kontrabasistom Raguom, i taj je album dobio lijep prijem u Francuskoj i internacionalnoj štampi. Njen novi album “Carmen’s Karma”, objavljen prošle godine, dobio je odlične kritike u međunarodnoj javnosti. Kroz ovaj album ona se vraća svojim klasičnim korijenima, nudeći adaptaciju djela francuskih kompozitora Kloda Debisija, Gabrijela Forea, Morisa Ravela i Žorža Bize, kao i Franca Šuberta, Žorža Eneskua, Antonina Dvoržaka i Ludviga van Betovena, spajajući klasiku i džez na neobičan način.

Ramona je virtuoz na klaviru, eklektična, inspirisana velikim džez pijanistima, sa prilično raznolikim muzičkim univerzumom. Teži da razvije lični stil, čvrsto utemeljen u tradiciji svinga i be-bapa, ali i moderan. Veoma je aktivna na pariškim scenama, redovno svira i na koncertima, u klubovima i na festivalima šrom Evrope.

Pariški kontrabasista Nikolas Rago je aktivan od 90-ih godina. Sarađivao je i snimao sa mnogim uglednim francuskim i stranim muzičarima poput Benija Golsona, Džonija Grifina, Kenija Vilera, Pitera Bernsteina, Valerija Ponomareva, Alena Žan-Marija, Andrea Viležera, Stefana Belmondoa, Paola Frezua, Manua Kačea, i drugih.

Od 1994. do 2000. godine živio je u Njujorku. Godinama je bio dio stalnog orkestra Duc des Lombards. Takođe je nastupao na brojnim džez festivalima u Francuskoj i inostranstvu (Marsijak, La Vilet u Parizu, džez festival u Rimu, Bukureštu, Santa Lusiji, Toledu i dr), kao i na džez scenama mnogih evropskih gradova. Snimio je tri albuma kao vođa i ko-vođa: "Made in France" (Elabeth 2005) sa Ivom Brukijem; "La complainte de la Tour Eiffel" (Albore Jazz 2012) i "Le sucrier velours" (Black&Blue 2019) sa Ramonom Horvat. Kao prateći instrumentalista je prisutan na dvanaest albuma.

Bubnjar i pjevač Antoan Paganoti je sin basiste Bernara Paganotija. Počeo je da uči klavir sa devet godina na Konzervatorijumu u Montroju, da bi naposljetku, samouk ozbiljno počeo da svira bubnjeve u četrnaestoj godini. Sa devetnaest godina svira i snima u prvom bendu sa kompozitorom i klavijaturistom Patrikom Gotjeom, a 1999. godine, pridružuje se francuskom bendu Magma kao pjevač i tamo ostaje do 2008. godine. Snimao je i svirao sa brojnim muzičarima poput: Gaela Horelua, Baptista Trotinjona, Davida Preza, Kenija Vilera, Benija Golsona, Abrahama Bartona, Vincenta Peiranija, i dr. Ostvario je turneje po Japanu, Kanadi, SAD, Meksiku i u više zemalja Evrope.

Ulaz slobodan.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Monodrama “Kako postati žena kojoj se sve prašta” u KIC-u

Četvrtak, 13.11.2025 | 11:14

Monodrama „Kako postati žena kojoj se sve prašta” u izvođenju Milice Šćepanović po tekstu Mirjane Ojdanić otvoriće desetu Manifestaciju kamernih dramskih ostvarenja – MAKADO u ponedjeljak, 17. novembra, u sali DODEST, u 20 sati.

Tradicionalni 47. Crnogorski likovni salon „13. novembar” otvoren u Crnogorskoj galeriji umjetnosti „Miodrag Dado Đurić”

Srijeda, 12.11.2025 | 21:32

Umjetnik Damir Sobota dobitnik je Grand prix nagrade Salona. Stručni žiri, na čelu sa predsjednicom Ljiljanom Karadžić, odlučio je da tri ravnopravne nagrade Salona budu dodijeljene Vladimiru Novaku, Luki Mrkaiću i Nikoli Pavlićeviću.

"Što je ČOVJEK, a mora biti ČOVJEK!“ - Crna Gora obilježava Njegoševe dane

Četvrtak, 13.11.2025 | 11:00

Crna Gora 13. i 14. novembra obilježava Njegoševe dane, posvećene najvećem crnogorskom pjesniku, vladaru i filozofu – Petru II Petroviću Njegošu.

Vujović: Kultura kroz Njegoševu misao temelj jedinstva, razvoja i identiteta Crne Gore

Srijeda, 12.11.2025 | 13:09

Njegoševa misao i danas djeluje kao živa, podsticajna energija koja ne dijeli, već spaja i poziva nas na preispitivanje vlastitog položaja u svijetu, smisla žrtve i moralnih izbora, a kultura, kroz njegovu misao, temelj je jedinstva, razvoja i identiteta Crne Gore.

TO Podgorice odgovorila Udruženju estradnih umjetnika i izvođača: Iznosite neistinite, a istovremeno i ishitrene konstatacije

Utorak, 11.11.2025 | 15:23

Turistička organizacija (TO) Podgorice reagovala je nakon saopštenja Udruženja estradnih umjetnika i izvođača Crne Gore u kojem se ističe nezadovoljstvo i ogorčenje zbog, kako su naveli iz ovog Udruženja, odluke Turističke organizacije Podgorice koja je pod okriljem Glavnog grada, a kojom su sa spiska izvođača za novogodišnji pazar gotovo u potpunosti isključeni crnogorski muzičari.

Bijela: U saobraćajnoj nesreći teško povrijeđen srpski državljanin

Četvrtak, 13.11.2025 | 22:01

U Bijeloj se večeras u 19.30 sati na magistralnom putu, u neposrednoj blizini servisa za pranje vozila, dogodila saobraćajna nezgoda u kojoj je teško povrijeđen H.S. (1968) iz Priboja, potvrđeno je Novskom portalu u saobraćajnoj policiji.

Vremenska prognoza - Petak u znaku ovih temperatura

Četvrtak, 13.11.2025 | 21:11

U petak nas očekuje pretežno sunčano, mjestimično uz malu do umjerenu oblačnost.

Serlot i Haland odveli "vikinge" na Mundijal poslije 28 godina

Četvrtak, 13.11.2025 | 20:03

Gotovo tri decenije Norveška je čekala plasman na Mundijal, sada je tome došao kraj - Skandinavci su ubjedljivo savladali Estoniju na svom terenu 4:1, pa će narednog ljeta nastupiti na turniru koji organizuju SAD, Kanada i Meksiko.

"Svaki oblik seksualizovanog ponašanja kod ginekoloških pregleda je nasilje nad ženama"

Četvrtak, 13.11.2025 | 19:18

Svaki oblik seksualizovanog ponašanja kod ginekoloških pregleda predstavlja posebno težak oblik nasilja nad ženama, poručili su iz Komisije za etička pitanja i deontologiju Ljekarske komore.  

Srušio se turski avion u Hrvatskoj

Četvrtak, 13.11.2025 | 18:53

U mjestu Krivi Put, nedaleko od Senja, nestao je avion Airtractor. Oko 17 sati nestao je s radara, a postoje dojave mještana da je pao, piše Index.

Evropska unija pokrenula istragu protiv kompanije Red bul

Četvrtak, 13.11.2025 | 18:25

Evropska komisija pokrenula je danas istragu protiv austrijske kompanije Red bul zbog sumnje da je narušavala konkurenciju na tržištu energetskih pića u Evropskoj uniji.

Erdogan: Rješenje za Kipar - uspostavljanje dvije države

Četvrtak, 13.11.2025 | 17:52

Ovog puta za to se pobrinuo predsjednik Turske Redžep Tajip Erdoan koji je kazao kako ta država smatra da je najrealističnije rješenje - uspotavljanje dvije države na tom ostrvu.

Šok u Humskoj: Blagojević otišao, Stojaković novi vođa crno-bijelih

Četvrtak, 13.11.2025 | 17:19

Fudbalski klub Partizan od četvrtka, 13. novembra, ima novog šefa stručnog štaba. Nakon iznenadnog odlaska Srđana Blagojevića, koji je napustio klub uprkos solidnim rezultatima u domaćem prvenstvu, crno-bijeli su odlučili da povjerenje ukažu Nenadu Stojakoviću. 

Dubai dobija pojačanje iz NBA lige: Met Rajan potpisao ugovor do kraja sezone

Četvrtak, 13.11.2025 | 17:08

Ekipa Dubaija je angažovala pojačanje iz NBA lige - Met Rajan je potpisao ugovor do kraja sezone.

Inspekcija za sport potvrdila nepravilnosti, slijedi nova skupština u Karate savezu

Četvrtak, 13.11.2025 | 16:46

„Prvo, potvrđeno je da je sjednica članova skupštine, održana 26. septembra, nezakonita te da su odluke o izglasavanju nepovjerenja rukovodstvu Saveza ništavne i ne mogu da proizvedu bilo kakvo pravno dejstvo”, navodi se u saopštenju KSCG.