Četvrtak, 18.04.2024 | 14:01
IZVOR: dan.online

Ova DRUŠTVENA MREŽA bi mogla da UGROZI Facebook, Instagram i TikTok

Aplikacija je u potpunosti fokusirana na glas, a izgovorene riječi automatski se pretvaraju u tekst. Da li na prebukiranom tržištu društvenih mreža ima mjesta za još jednu, malo drugačiju aplikaciju?




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Trenutno imamo aplikacije koje su dominantno tekstualne, imamo aplikacije i mreže za fotografije i video, a AirChat je fokusiran na – glas. Iako su tokom pandemije predstavljene aplikacije u kojima je dominantan način konverzacije glasovni (sjetite se Clubhousea), one ipak nisu zaživjele i nisu privukle dovoljan broj korisnika.

Ekipa koja stoji iza AirChata, a riječ je o investitoru Navalu Ravikantu i jednom od bivših direktora u Tinderu Brajanu Norgardu, vjeruje da postoji tržište za aplikacije usmjerene na glasovnu komunikaciju.

Oni smatraju kako je glas puno intimniji medij u odnosu na tekstualnu komunikaciju, pa se na taj način može prenijeti strast u porukama, za razliku od običnog teksta:

"Ljudi su stvoreni da se slažu s drugim ljudima, a to samo zahtijeva prirodni glas", objasnio je Ravikant.

Sama aplikacija je po izgledu i interfejsu slična brojnim postojećim društvenim mrežama. Korisnici mogu da objavljuju sadržaj, prate druge korisnike, lajkuju njihov sadržaj i slično i mogu da šalju direktne poruke drugim korisnicima aplikacije. Ali umjesto tekstualnog upisa, u fokusu je glas tako da je objavu potrebno izgovoriti, a korisnici će na AirChatu moći da je preslušaju, ali i – pročitaju. Naime, aplikacija će automatski pretvarati govor u tekst za situacije u kojima ne želite ili ne možete da slušate poruke drugih korisnika. Ali poenta je da ih ne možete napisati, već samo izgovoriti.

Ova aplikacija je prvo bila predstavljena krajem prošle godine, a nedavno je redizajnirana i dostupna je za korisnike Androida i Apple telefona, ali samo za one koji imaju pozivnicu. Broj njenih korisnika konstantno raste i biće zanimljivo vidjeti koliko će korisnika će nastaviti da je koristi, a ko će je samo isprobati i onda izbrisati s uređaja, pri čemu je ponovo potrebno podsjetiti na Clubhouse koji je u jednom periodu bio veoma tražena aplikacija, a danas je skoro više niko ne pominje.

Takođe, na stranici Fast Company podsjećaju i na konkurente koji su se pojavili nakon Maskovog preuzimanja Tvitera. Iako su imali veliku medijsku praćenost i iako su mnogi korisnici Tvitera, tj. sadašnje platforme X najavili da odustaju od te društvene mreže i namjeravaju da se okrenu nekim alternativnim rešenjima, Mastodon je početkom godine imao samo 1,5 miliona aktivnih mjesečnih korisnika, dok su brojke Bluesky-a Džeka Dorsija malo bolje i iznose oko 2 miliona korisnika.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Klupska legenda preuzima Vest Hem?

Srijeda, 07.01.2026 | 15:48

Vest Hemova situacija na tabeli Premijer lige je sve teža, poraz od Notingem foresta je dodatno zakomplikovao stvari, pa u Londonu ozbiljno razmišljaju o promjeni na klupi.

Danilovgrad - Poplavljeno oko 30 kuća i pet ugostiteljskih objekata

Srijeda, 07.01.2026 | 13:58

U Danilovgradu su i danas nastavljene evakucije zbog poplava, a ukupno je evakuisano 12 osoba.

CGO - Generacijski jaz u medijskim navikama, digitalni mediji dominantni u informisanju

Srijeda, 07.01.2026 | 13:36

Iako mediji ostaju jedan od ključnih izvora informisanja građanki i građana Crne Gore, uz stabilnu dominaciju digitalnih medija, odnos građanstva prema njima postaje sve složeniji, jer to prati pad povjerenja u plasirane informacije, naročito na društvenim mrežama, pokazuje istraživanje Centra za građansko obrazovanje (CGO), sprovedeno u okviru projekta „Mediji za demokratiju: jačanje nezavisnosti RTCG-a za budućnost Crne Gore", uz podršku Ministarstva vanjskih poslova Kraljevine Holandije.

Raste vodostaj - Morača i Zeta iznad 11 METARA

Srijeda, 07.01.2026 | 12:45

Nivo Morače u Podgorici danas u 11 časova iznosio je 11 metara, što je dvadesetak centimetara više nego juče u isto vrijeme. Kakav je rast u pitanju, najbolje će reći podatak da je vodostaj Morače u glavnom gradu za četiri dana veći čak devet metara.

Banka hrane - Pripremljen Božićni ručak za pedeset porodica

Srijeda, 07.01.2026 | 12:39

Ove godine je, deseti Božićni ručak u organizaciji kuvara Žarka i Banke hrane Crne Gore. Božić je vrijeme kada se dobrota širi, a najljepši dar postaje onaj koji dajemo bez očekivanja, iz čiste ljubavi, sapššteno je iz Fondacije Banka hrane.

FOTO: Ana Ivanović čestitala BOŽIĆ - "Uživajte u danu sa svojom porodicom"

Srijeda, 07.01.2026 | 12:21

Nekadašnja teniserka Ana Ivanović, objavila je na svom Instagram profilu, kako proslavlja najradosniji hrišćanski praznik - Božić.

Spajić - Stvaraju se uslovi za dalji razvoj Mojkovca i cijele Crne Gore

Srijeda, 07.01.2026 | 11:09

Predsjednik Vlade Crne Gore mr Milojko Spajić je čestitao rukovodstvu i građanima Mojkovca 7. januar - Dan opštine.

Krapović: Sjećanje na junake Mojkovca obavezuje nas da čuvamo slobodu, mir i dostojanstvo države

Srijeda, 07.01.2026 | 10:54

Ministar odbrane Dragan Krapović položio je danas vijenac na Spomenik junacima Mojkovačke bitke u tom gradu.  

Simović: Niko nije dobio otkaz zbog propusta sa vagonom, otvorena istraga

Srijeda, 07.01.2026 | 09:17

Predsjednik Odbora direktora Željezničkog prevoza Crne Gore Goran Simović kazao je da niko nije dobio otkaz zbog propusta koji se dogodio prije nekoliko dana u Podgorici kada je sa voza koji je krenuo iz Bara za Bijelo Polje isključen jedan vagon u kom je ostalo desetak putnika, dok su druga dva nastavila do cilja.

Nivo Skadarskog jezera za sada povoljan, situacija u Danilovgradu zahtijeva oprez

Srijeda, 07.01.2026 | 09:03

Iako meteorolozi najavljuju slabljenje kiše tokom dana, hidrolozi upozoravaju da je situacija i dalje zahtjevna, te da su vodostaji na metar od maksimuma otkada se vrše mjerenja.