Subota, 20.04.2024 | 18:55
IZVOR: Kolektiv.me

"Katnićev slučaj pokazatelj da je spirala revanšizma pokrenuta, Crna Gora na pragu drame sa nesagledivim posljedicama"

Pismo koje je Milivoje Katnić poslao porodici, a koje predstavlja svojevrsnu oporuku, ukazuje na njegovo alarmantno zdravstveno stanje koje može imati za posljedicu i smrtni ishod. Čovjek koji je obavljao jednu od najvažnijih državnih funkcija i koji je decenijama bio sudija Apelacionog suda – a potom i glavni specijalni tužilac, koji je duboko u sedmoj deceniji života, nije zaslužio ovakav tretman, saopštio je Danijel Živković, predsjednik DPS-a.




Foto: DPS

Ističe da je svjestan da Milivoju Katniću neće pomoći obraćanje predsjednika, “organizovane kriminalne grupe” kako neki od njegovih progonitelja nazivaju Demokratsku partiju socijalista.

“Niti očekujem da će tužilaštvo nakon ovog reagovanja odustati od očigledne namjere da Katnića pritvore pa čak i po cijenu njegovog života. Ipak, ljudska je i lična obaveza svih da podignemo glas i ukažemo na nehuman odnos i tretman koji Katnić ima dok boravi u UIKS-u. Znam da su njegovo utamničenje priželjkivali mnogi u Crnoj Gori, posebno oni koji su se tada našli na meti rada tužilaštva kojim je rukovodio, a nije ih bio mali broj. Javnost pamti da je bivši glavni specijalni tužilac vodio i niz slučajeva koji su rezultirali lišavanjem slobode brojnih funkcionera DPS”, kaže Živković.

Podsjeća da nijesu to nikada komentarisali – već su kroz poštovanje pretpostavke nevinosti ostavljali institucijama da rade svoj posao.

“Ipak, ne možemo zaboraviti najave Katnićevog hapšenja od strane tadašnje opozicije, a današnje vlasti, koji su se zaklinjali da će ga poslati u Spuž čim se domognu vlasti. To je očigledno cijena koju Katnić plaća danas. Cijenu političkih promjena koja u naletu bolesnog i ostrašćenog revanšizma nastoji suditi i presuditi svima koji su bili istaknuti državni funkcioneri prije političkih promjena.U toj računici, ipak, valjalo bi da svi oni koji postupaju po ovom planu imaju na umu i kompleksnu istoriju Crne Gore koja je prepuna međusobnih namirivanja i nadgornjava i u kojoj se često postupalo po principu beskonačnog međusobnog ćeranja”, navodi on.

Poručuje da bi baš u takvo ćeranje  društvo moglo zapasti nakon niza incidenata – od kojih je posljednji hapšenje direktorice ASK-a uz, kako reče jedan član Vlade, cirkus koji je taj čin pratio, budući da je postalo jasno da se tužilaštvo pretvorilo u prijeke isljednike i gospodare života i smrti.

“Cilj akcija je da se ugrozi dostojanstvo pojedinca i da se napravi spektakl koji se sprovodi u koordinaciji sa privilegovanim medijima, pod dirigentskom palicom političara koji taj čin slavodobitno pozdravljaju prije nego što se i desio, uz dramatiku kojoj treba da doprinesu namrštena lica sa fantomkama. Stavljanjem lisica na ruke u Crnoj Gori, presuda je već ispisana, suđenje je nepotrebno, obrazloženje možemo čitati u novinskim zapisima. Tekstovi pojedinih medija i izjave političara na vlasti, crtaju metu, koju tužilaštvo instuticionalno pogađa”, kaže Živković.

Spirala revanšizma je pokrenuta, dodje on i navodi da svi koji misle drugačije, imaju svoj integritet i ne podliježu pritiscima mogu očekivati isti scenario kao i oni koji su meta pravosudnog isljedništva ambicioznih karijerista. Baš kao što i nosioci ovih procesa mogu očekivati odgovor onih koji su svoje dostojanstvo spremni da brane životom – poput Milivoja Katnića.

“Zbog toga, prije nego što bude prekasno, pozivam sve aktere da se vrate poštovanju vladavine prava i principu poštovanja dostojanstva svakog pojedinca. Ljudski je, časno i crnogorski. Sve drugo značilo bi guranje države u dramu koja može imati nesagledive posljedice jer se u Crnoj Gori uvijek znalo da glava bez obraza ne vrijedi te da se čast i ugled brane svim sredstvima. Zaustavimo se dok smo na vrijeme jer uskoro može biti kasno”, zaključio je on.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Milatović na večeri kod kancelara Merca

Subota, 14.02.2026 | 10:32

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović prisustvovao je sinoć radnoj večeri u organizaciji njemačkog kancelara Fridriha Merca, održanoj u okviru Minhenske bezbjednosne konferencije.

Dukaj: Ne vidim razlog za moje kontrolno saslušanje, ali rado ću se odazvati

Subota, 14.02.2026 | 10:00

Ministar javne uprave Maraš Dukaj ističe da ne vidi ni jedan razlog da se inicira njegovo kontrolno saslušanje u Skupštini Crne Gore, a povodom stanja u Opštini Kotor, te da će se svakako odazvati pozivu.

Plenković o posjeti Milanovića Gruziji: Mogao je da skokne do Ukrajine, nije daleko

Petak, 13.02.2026 | 21:48

Hrvatski premijer Andrej Plenković komentarisao je posjetu predsjednika Republike Zorana Milanovića Tbilisiju, porukom da je mogao skoknuti i do Ukrajine.

Zelenski: Bolje je da ne pristanemo ni na kakav sporazum nego da potpišemo loš mir

Petak, 13.02.2026 | 21:37

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je da radije neće pristati ni na kakav dogovor o okončanju rata s Rusijom, nego da za svoj narod potpiše loš sporazum. Ovu poruku poslao je u intervjuu za ugledni magazin The Atlantic.

Tramp: Orban nikada neće iznevjeriti veliki narod Mađarske

Petak, 13.02.2026 | 20:32

Američki predsjednik Donald Tramp danas poslijepodne ponovno je iskazao podršku mađarskom premijeru Viktoru Orbanu uoči parlamentarnih izbora u Mađarskoj, i to samo nekoliko sati nakon što je njemački kancelar Fridrih Merc uputio oštre kritike na račun mađarskog čelnika zbog njegovih kritika na račun podrške Ukrajini.

Milatović na večeri kod kancelara Merca

Subota, 14.02.2026 | 10:32

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović prisustvovao je sinoć radnoj večeri u organizaciji njemačkog kancelara Fridriha Merca, održanoj u okviru Minhenske bezbjednosne konferencije.

(VIDEO) Incident na Jadranu: Teretni brod udario u Titovu rezidenciju

Subota, 14.02.2026 | 10:21

U riječkoj luci sinoć se dogodila pomorska nesreća u kojoj se teretni brod sudario sa brodom ‘‘Galeb‘‘, plovećom rezidencijom Josipa Broza Tita, doživotnog predsjednika i maršala nekadašnje Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije.

Dukaj: Ne vidim razlog za moje kontrolno saslušanje, ali rado ću se odazvati

Subota, 14.02.2026 | 10:00

Ministar javne uprave Maraš Dukaj ističe da ne vidi ni jedan razlog da se inicira njegovo kontrolno saslušanje u Skupštini Crne Gore, a povodom stanja u Opštini Kotor, te da će se svakako odazvati pozivu.

Startovao NBA Ol-star vikend: Tim Vinsa Kartera najbolji među zvijezdama u usponu

Subota, 14.02.2026 | 09:16

Tim mladih košarkaških nada, koji je sastavio legendarni Vins Karter, osvojio je turnir namiijenjen najperspektivnijim igračima NBA lige.

Pantelić: Vrh SPC spreman da iz Crkve isključi svakog ko nije lojalista, ponašanje Porfirija skandal

Subota, 14.02.2026 | 09:09

"Njegovo ponašanje je toliko skandalozno da su ljudi u Crkvi zatečeni. Nikada u istoriji SPC nismo imali takvog poglavara", rekao je Pantelić

Dembele oštar nakon poraza od Rena: Klub mora da bude na prvom mjestu, a ne pojedinci

Subota, 14.02.2026 | 09:04

PSŽ u 22. kolu Lige 1 izgubio od Rena 3:1

Nesreća u Srbiji - poginula Tatjana Ječmenica, bivša teniserka i selektorka SCG

Subota, 14.02.2026 | 08:57

Vijest koja je sinoć potresla regionalnu sportsku javnost dolazi iz Beograda - u teškoj saobraćajnoj nesreći život je izgubila Tatjana Ječmenica, nekadašnja teniserka i bivša selektorka FED kup reprezentacije Srbije i Crne Gore. Imala je 47 godina.

Primorac priželjkuje šest bodova iz duela sa beogradskim ekipama

Subota, 14.02.2026 | 08:27

Vaterpolisti Primorca u dobroj su poziciji u Premijer ligi pred dva okršaja sa beogradskim ekipama.

Petnjica: Tri osobe zadržane zbog prinude nad maloljetnicima, vezali ih kanapom, udarali, prijetili…

Subota, 14.02.2026 | 08:21

Nakon saslušanja u Osnovno državno tužilaštvo u Beranama, određeno je zadržavanje do 72 sata za jednu punoljetnu osobu M.K. i dvije maloljetne E.K. i A.K, osumnjičene da su na svirep način, silom i prijetnjama, prinudili dvojicu maloljetnika na izvinjenje zbog navodnih ranijih nesuglasica. Oni se sumnjiče da su izvršili krivično djelo prinuda, saopšteno je iz ODT Berane.  

Oprezno voziti: Kolovozi mokri, prisutni sitniji odroni i magla

Subota, 14.02.2026 | 08:18

Saobraćaj se jutros obavlja po mjestimično mokrim kolovozima. Učestali su sitniji odroni na dionicama koje prolaze kroz usjeke. Mjestimične magle ima po kotlinama i duž riječnih tokova. Iz Auto moto saveza savjetuju opreznu vožnju prilagođenu nestabilnim vremenskim prilikama i saobraćajnim uslovima.