Nedjelja, 21.04.2024 | 13:22
IZVOR: kolektiv.me

USSCG: Reforme penzione NE SMIJU biti REZULTAT jednostranih odluka Vlade

Zabrinjavajuće je i krajnje neprihvatljivo saznanje da Ministarstvo rada i socijalnog staranja, bez direktnog uključivanja socijalnih partnera, priprema „set zakona“ i radi na reformi penzionog sistema koja će, pored ostalog, podrazumijevati „korekciju doprinosa“ na teret poslodavca i preoblikovanje uloge Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje, ocijenili su iz Unije slobodnih sindikata reagujući na izjavu ministra finansija Novice Vukovića. 




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Vuković je u intervjuu Glasu Amerike rekao da Vlada za naredni period planira korekcija penzijskih doprinosa i reforma Fonda PIO.

“Reforme na tržištu rada, reforme penzione i socijalne politike ne mogu i ne smiju biti rezultat jednostranih odluka Vlade i resornih ministarstava. Ustav Crne Gore, Zakon o Socijalnom savjetu, Zakon o radu i kolektivni ugovori obavezuju Vladu na socijalni dijalog i pregovaranje sa socijalnim partnerima o svim pitanjima od značaja za ostvarivanje i unapređivanje ekonomske i socijalne politike”, smatraju u USSCG.

Navode da je činjenica da se priprema reforma jednog od najvažnijih sistema, kakav je penzioni, te da se priprema fiskalna strategija koje će, kako je ministar finansija naglasio, biti predstavljena isključivo parlamentarcima, ali ne i socijalnim partnerima, poziva na budnost ne samo socijalnih partnera već cjelokupnog civilnog sektora kako bi se osigurala transparentnost planiranih procesa i osiguralo da isti nemaju bilo kakve negativne posljedice po građane/ke Crne Gore.

“Iz intervjua ministra finansija, postaje jasno da Vlada Crne Gore planira „korekciju“ doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje na teret poslodavca, što shodno važećim propisima u Crnoj Gori ne podrazumijeva povećanje neto zarada zaposlenima po automatizmu, kakv je to bio slučaj sa Programom Evropa sad 1. Sa druge strane, takve „korekcije“ nesumnjivo vode ka tome da se zaposlenima isplaćuju bruto zarade iz kojih će oni sami izdavajti sredstva za penziono osiguranje, po sopstvenom nahođenju. Planirati takvu reformu bez prethodnog društvenog konsenzusa, krenuti putem sa kojeg kasnije povratka nema, ne samo da je neprihvatljivo već je i krajnje zabrinjavajuće”, kažu u USS.

USSCG poziva Vladu i resorna ministarstva da u kreiranju javnih politika iz svijeta rada, socijalne i ekonomske politike, blagovremeno i u potpunosti uključe socijalne partnere ali i ukupnu javnost.” 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Plaže će biti spremne do 1. maja

Nedjelja, 19.04.2026 | 09:52

Sve plaže biće spremne za sezonu 1.maja, saopštili su iz Morskog dobra.

ToMontenegro obnovio sertifikat: Bezbjednost putnika na najvišem svjetskom nivou

Subota, 18.04.2026 | 12:07

Nacionalna avio-kompanija ToMontenegro saopštila je danas da je uspješno registrovana kao IOSA operater u okviru programa Međunarodne asocijacije za vazdušni prevoz (IATA) za provjeru operativne sigurnosti. Kako ističu, to prestižno priznanje potvrđuje beskompromisnu i kontinuiranu posvećenost kompanije najvišim globalnim standardima sigurnosti u vazduhoplovstvu.

Vuković potpisao ugovore sa Svjetskom bankom vrijedne 58 miliona eura

Subota, 18.04.2026 | 10:55

Ministar finansija, Novica Vuković, potpisao je u Vašingtonu dva strateški izuzetno važna ugovora sa Svjetskom bankom, ukupne vrijednosti 58 miliona eura, čime Crna Gora dodatno učvršćuje kurs ka održivom razvoju, jačanju institucija i ubrzanju evropske integracije, saopšteno je iz tog resora.

Kordić za USA Today: Crna Gora redefiniše mediteranski turizam

Subota, 18.04.2026 | 10:44

Ministarka turizma Simonida Kordić dala je intervju za specijalni izvještaj o Crnoj Gori objavljen u renomiranom američkom mediju USA Today, u kojem je predstavila ključne prednosti Crne Gore kao turističke i investicione destinacije.

Gorivo jeftinije par centi ako Vlada produži niže akcize

Subota, 18.04.2026 | 10:33

Pad cijena naftnih derivata zbog otvaranja Hormuškog moreuza desio se u petak na kraju uporednog perioda za usklađivanje, pa neće imati veliki uticaj. Odluka o nižim akcizama važi do utorka.

Detonacija i požar na vozilu u zetskom selu Mahala, policija istražuje slučaj

Subota, 18.04.2026 | 11:02

Snažna detonacija desila se sinoć dva sata iza ponoći u zetskom selu Mahala, i tom prilikom došlo je do požara na automobilu R.P.

Gorivo jeftinije par centi ako Vlada produži niže akcize

Subota, 18.04.2026 | 10:33

Pad cijena naftnih derivata zbog otvaranja Hormuškog moreuza desio se u petak na kraju uporednog perioda za usklađivanje, pa neće imati veliki uticaj. Odluka o nižim akcizama važi do utorka.

Vuković potpisao ugovore sa Svjetskom bankom vrijedne 58 miliona eura

Subota, 18.04.2026 | 10:55

Ministar finansija, Novica Vuković, potpisao je u Vašingtonu dva strateški izuzetno važna ugovora sa Svjetskom bankom, ukupne vrijednosti 58 miliona eura, čime Crna Gora dodatno učvršćuje kurs ka održivom razvoju, jačanju institucija i ubrzanju evropske integracije, saopšteno je iz tog resora.

Krivične prijave protiv četiri osobe zbog nedozvoljene gradnje u Baru, Ulcinju i Pljevljima

Subota, 18.04.2026 | 11:33

Službenici Sektora za borbu protiv kriminala – Odsjeka za borbu protiv korupcije, ekonomskog kriminala, sprovođenja finansijskih istraga i suzbijanje ekološkog kriminala su u saradnji sa službenicima građevinske inspekcije, Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine, a u koordinaciji osnovnih državnih tužilaštava u Baru, Ulcinju i Pljevljima, podnijeli su krivične prijave protiv četiri fizička lica koja se sumnjiče za krivična djela građenje objekta bez prijave i dokumentacije za građenje, saopšteno je iz Uprave policije.

Beranac osumnjičen da je u vozilima švercovao 12 električnih bicikala bez dokumentacije

Subota, 18.04.2026 | 11:21

Policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Sjever“ su zbog nedozvoljene trgovine procesuirali operativno interesantno lice iz Berana, saopšteno je iz Uprave policije.

Plaže će biti spremne do 1. maja

Nedjelja, 19.04.2026 | 09:52

Sve plaže biće spremne za sezonu 1.maja, saopštili su iz Morskog dobra.

Osmi izbori u Bugarskoj za pet godina, favorit bivši predsjednik Rumen Radev

Nedjelja, 19.04.2026 | 10:00

Bugari danas izlaze na birališta na osme parlamentarne izbore u posljednjih pet godina, a glavni favorit, proruski bivši predsjednik Rumen Radev, obećao je da će okončati spiralu slabih, kratkotrajnih vlada i suzbiti rasprostranjenu korupciju.

Lejkersi sigurni protiv Hjustona: Džejms predvodio tim do pobjede

Nedjelja, 19.04.2026 | 09:17

Košarkaši Los Anđeles Lejkersa pobjedom su otvorili plej-of NBA lige, pošto su na svom parketu savladali Hjuston Roketse 107:98 i poveli u seriji.

Od reflektora do amfiteatra: Jakov Jozinović iznenadio izborom studija

Nedjelja, 19.04.2026 | 09:45

Iznenadiće vas izbor

Tom Kruz o novom filmu: "Tek sada mogu da iznesem ovakav lik"

Nedjelja, 19.04.2026 | 09:37

Transformacija Toma Kruza za potrebe uloge u novom filmu, na koju je čekao 40. godina.

Ovo je film sa najviše grešaka po minuti trajanja, a publika ga obožava

Subota, 18.04.2026 | 21:53

Novinar Stiven Foulz u analizi iz 2026. godine na osnovu odgledanih 11.842 filmova utvrdio je da najviše grešaka ima film "Marsovac" iz 2015. godine, u kom glavnu ulogu ima Met Dejmon.

NEDJELJA u znaku sunca, očekuju nas OVE temperature

Subota, 18.04.2026 | 21:44

Pročitajte vremensku prognozu za sjutra 

Snopp Dogg najavio biografski film: Sada je red na mene

Subota, 18.04.2026 | 21:27

Snoop Dogg je izazvao lavinu oduševljenja kada je na pozornici na ovogodišnjem CinemaConu najavio film o svom životu. Nakon pauze duge 29 godina objavljuje i album „Missionary“ u saradnji s Dr. Dreom (Dr. Dre), a na predstavljanju je otpjevao svoje hitove „Drop It Like It’s Hot“ i „Gin and Juice“.

Podgorica: Raste broj putnika u gradskom prevozu, izazovi gužve i nedostatak vozača

Subota, 18.04.2026 | 21:16

Više od pola miliona putnika mjesečno putuje gradskim prevozom u Podgorici. Gužve u špicu, nepropisno parkiranje koje blokira stajališta i sve češći napadi na vozače samo su neki od problema sa kojima su suočavaju vozači gradskih autobusa, prenosi RTV Podgorica.  

Plaže će biti spremne do 1. maja, stop za nelegalnu gradnju

Subota, 18.04.2026 | 20:37

Sve plaže biće spremne za sezonu 1.maja, saopštili su iz Morskog dobra.