Nedjelja, 21.04.2024 | 14:37
IZVOR: fenix.magazin/N1

NIKADA ne biste trebali ISKLJUČITI ove UREĐAJE iz struje

Ako se neki električni uređaj neko vrijeme ne koristi, mnogi jednostavno kabel isključe iz utičnice.




Foto: Ilustracija/Pixabay.com 

Ali, to nije uvijek dobro.

Mnogi električni uređaji nastavljaju trošiti električnu energiju čak i kada su isključeni. To uključuje, na primjer, televizore, radije, LCD monitore ili bežične telefone. Njihove crvene LED diode vrlo jasno pokazuju da energija i dalje teče nakon što su isključeni. To se naziva “fantomsko punjenje”, piše Fenix-magazin.

Međutim, ne mogu svi električni uređaji podnijeti da budu potpuno isključeni iz utičnice. To može biti zbog raznih stvari. Ponekad je to zbog načina na koji funkcionišu, ponekad zbog toga kako su programirani.

Bitan je i redoslijed isključivanja. Kako biste izbjegli oštećenje, uvijek prvo koristite prekidač, a zatim utikač.

Nikada ne biste trebali isključiti ova tri električna uređaja

1. Printer

Kada je u pitanju električna energija, kod ink-jet pisača nije potrebno isključiti napajanje električnog uređaja. Međutim, postoji stvarni problem koji nastaje kada se printer ne isključi pomoću tastera za uključivanje, nego se isključi iz utičnice.

Kada je uključen, spreman je za ispis i nije u stanju mirovanja. Ako se izvuče utikač, zaustavlja se u procesu bez gašenja, kao što bi bio slučaj pri normalnom gašenju.

Ovo je slično resetovanju. To znači da se ink-jet pisač potpuno ponovno pokreće i pretpostavlja da se ispisna glava nije koristila dulje vrijeme. Dakle, čisti se i koristi veliku količinu tinte.

2. WiFi usmjerivač

Imati pristup Internetu u svakom trenutku je prednost stalno aktivnih FritzBoxova, Speedport uređaja, itd. Možda bi se isplatilo noću isključiti WLAN router, ali samo ako na njega nisu povezani drugi važni uređaji.

Ako koristite svoj fiksni telefon, telefonsku sekretaricu i/ili pametne kućne električne uređaje, ne biste trebali isključiti usmjerivač. Oni tada nisu dostupni ili čak uzrokuju probleme kada se uređaj ponovo uključi.

3. OLED televizori

Moderni televizori poput OLED televizora rade smetnje kada se utikač isključi. To je zbog činjenice da se pikseli automatski ažuriraju u pozadini.

Redovno isključivanje s mreže nepravilno bi prekinulo ovaj proces i moglo dovesti do oštećenja ili pogoršanja kvaliteta slike. Najbolje je unaprijed saznati od proizvođača možete li električni uređaj isključiti tipkom za napajanje ili je dopušteno potpuno isključiti napajanje.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Nišavić: Neplatiše duguju 7,6 miliona eura

Nedjelja, 15.02.2026 | 08:35

Preduzeće Vodovod od fizičkih i pravnih lica potražuje 7,6 miliona eura po osnovu neplaćenih računa za utrošenu vodu.

Vraneš: Sretenje je praznik svih Srba, granice nas ne smiju dijeliti

Nedjelja, 15.02.2026 | 08:15

Povodom Sretenja, Dana državnosti Republike Srbije i Dana Republike Srpske, predsjednik Opštine Pljevlja Dario Vraneš boravio je u dvodnevnoj posjeti Banjaluci i Višegradu, u okviru nacionalne manifestacije "Sretenjska nedelja", saopšteno iz kabineta predsjednika Opštine.

Direktor UIKS-a: Spremni smo da adekvatno odgovorimo na štrajk pritvorenika

Nedjelja, 15.02.2026 | 09:12

Nakon što su pritvorenici u Istražnom zatvoru u Spužu najavili štrajk, ukazujući na prebukiranost i dužinu trajanja pritvora kao ključne probleme, direktor UIKS-a Darko Vukčević za portal Standard poručuje da kontinuirano rade na unapređenju materijalnih uslova boravka uhapšenih osoba i da su spremni da odgovore na eventualne vanredne situacije.

Bolovanja prošle godine koštala 10,6 miliona eura

Nedjelja, 15.02.2026 | 08:20

Prema podacima Fonda za zdravstveno osiguranje (FZO), 17.415 osiguranika je prošle godine bilo na bolovanju, izdaci za refundaciju bili su 10,6 miliona eura i izgubljeno je više od 1,2 miliona radnih dana.

Veliki košarkaški derbi u Beogradu: Budućnost gostuje Partizanu

Nedjelja, 15.02.2026 | 09:10

Košarkaši Budućnost Volija derbijem sa Partizanom u Beogradu, počeće Top osam fazu Admiralbet ABA lige. Meč je od 21 sat

Kandić: Nije bilo pregovora sa DPS-om o formiranju nove većine

Nedjelja, 15.02.2026 | 21:36

Odbornik Porketa Evropa sad (PES) Stevan Kandić, kazao je u emisiji Specijal na RTV Podgorica da nije bilo pregovora sa opozicijom oko formiranja nove većine na nivou Glavnog grada. Funkcioner Nove srpske demokratije (NSD) Stefan Vešović, istakao je da ne postoji nova većina, kao i da aktuelna vlast nastavlja sa radom i realizacijom zacrtanih ciljeva i projekata.

Nakon dostavljene dokumentacije za terapiju policija Rožajcu vratila oduzete tablete

Nedjelja, 15.02.2026 | 21:08

Nakon što je Rožajac R.K. od kog je policija juče oduzela tablete koje se nalaze na listi opijata, dostavio kompletnu medicinsku dokumentaciju za terapiju, tablete su mu vraćene istog dana.

Vojinović: Slučaj Zurovca koji je, uprkos kršenju mjera nadzora, ostao bez sankcije jasan dokaz sistemskog propusta

Nedjelja, 15.02.2026 | 20:17

Slučaj Nemanje Zurovca koji je, uprkos kršenju mjera nadzora, ostao bez sankcije, a koji je ubrzo potom narušio javni red i mir i ispoljavao nasilničko ponašanje prema stranim državljanima, predstavlja jasan dokaz sistemskog propusta i još jednu potvrdu onoga o čemu pričamo mjesecima, saopštila je poslanica Demokrata Anđela Vojinović.

Profit Mercedesa prepolovljen, u kompaniji nisu mnogo zabrinuti

Nedjelja, 15.02.2026 | 20:39

Američke carine, nepovoljni valutni odnosi i sve snažnija konkurencija iz Kine prepolovili su neto profit Mercedesa, sa 10,4 milijardi eura iz 2024. na 5,3 milijardi prošle godine.

Sudijska organizacija priznala grešku: Kalulu nepravedno isključen protiv Intera

Nedjelja, 15.02.2026 | 20:09

Greška koja je direktno uticala na derbi i borbu za vrh tabele, tako je u najkraćem opisano isključenje defanzivca Juventusa, a iz samog vrha sudijske organizacije stiglo je i javno izvinjenje.

Zelenski: Mlađi sam od Putina, on nema mnogo vremena

Nedjelja, 15.02.2026 | 19:47

Predsjednik Ukrajine Volodimir Zelenski je izjavio da je svijet već napravio najveći kompromis u vezi sa Rusijom, jer ruski vladar Vladimir Putin i njegova pratnja ostaju na slobodi.

Metle, led i škotski granit: Šta karling čini jedinstvenim olimpijskim sportom?

Nedjelja, 15.02.2026 | 19:38

Karling, jedan od sportova na Zimskim olimpijskim igrama u kojem dvije četvoročlane ekipe nastoje da uz pomoć četki i metli smjeste po osam kamenih kugli što bliže središtu kuće označene krugovima na ledenoj površini, kod mnogih izaziva čuđenje, često i podsmeh. Ipak, karling je bio jedan od prvih zimskih olimpijskih sportova još 1924. godine u Šamoniju, u Francuskoj. Za ovu olimpijsku disciplinu vezuje se još jedan neobičan podatak – kamen za igru proizvodi se isključivo od granita koji potiče sa jednog malog ostrva kod obale Škotske.

Spalević: Uklanjamo prepreke na kanalu Mareza, slijedi rušenje nelegalnog puta

Nedjelja, 15.02.2026 | 19:27

Zamjenik gradonačelnika Podgorice, Boris Spalević, najavio je nastavak radova na čišćenju kanala Mareza, ističući da je preostalo uklanjanje još nekoliko zemljanih prepreka i nezakonito izgrađenog puta kako bi se omogućilo nesmetano ulivanje kanala u Moraču i njegova potpuna prohodnost.

Bečić: Lokalna zajednica, sigurnost i razvoj sjevera prioriteti Demokrata

Nedjelja, 15.02.2026 | 19:02

Predsjednik Demokratske Crne Gore, Aleksa Bečić, posjetio je Žabljak gdje je razgovarao sa građanima i aktivistima o životu na sjeveru, lokalnim izazovima i prioritetima, ističući značaj jačanja infrastrukture, podrške porodicama i sigurnosti, uz naglašene uspjehe u borbi protiv kriminala i reformi institucija.

Dragićević o rušenju fabrike na Zabjelu: Posljedice po javno zdravlje mogu biti nesagledive

Nedjelja, 15.02.2026 | 18:03

Građanski aktivista Aleksandar Dragićević, napisao je na svom Fejsbuk nalogu da je juče dobio poziv o rušenju fabrike 19. Decembar na Zabjelu, kao i da se u okviru fabrike nalaze određene količina azbesta, koji je vrlo kancerogen i opasan po zdravlje.