Ponedjeljak, 22.04.2024 | 21:22
IZVOR: rts.rs

Đoković je NAJBOLJI SPORTISTA SVIJETA, izjednačio rekord Federera

Đoković proglašen za najboljeg sportistu 2023. 




Foto: YouTube screneshot/ TNT Sports

Teniser Novak Đoković dobitnik je prestižne Laures nagrade za najboljeg sportistu svijeta prethodne godine.

Novak Đoković je peti put izabran za najboljeg sportistu svijeta, pošto je Laures nagradu već osvajao 2012, 2015, 2016. i 2019. godine.

Najbolji teniser svijeta je trijumfovao u konkurenciji fudbalera Erlinga Holanda i Lionela Mesija, atletičara Armanda Duplantisa i Noe Lajlsa i vozača Formule 1 Maksa Ferstapena.

Đoković je tako izjednačio rekord nekadašnjeg kolege Rodžera Federera, koji se do večeras jedini mogao pohvaliti da je pet puta proglašen za najboljeg sportistu godine.

Godina u kojoj su padali rekordi

Novak Đoković je u 2023. učestvovao na 12 turnira (13 računajući Dejvis kup). Ostvario je 56 pobneda i sedam puta izgubio. Prevedeno u setove – 144 ih je osvojio, a 32 prepustio protivnicima, po čemu mu, sa 82 odsto uspješnosti, nije bilo ravnog na ATP turu.

Plasirao se u osam finala i osvojio sedam pehara - bio je najbolji na više od polovine turnira na kojima je izašao na teren.

Samo 2011. i 2015. Đoković je donIo više trofeja u svoje vitrine, pa prethodna godina po uspješnosti dijeli treće mesto sa 2013, 2014. i 2016, tokom kojih je takođe podigao po sedam pehara.

Na spisak ukupno 98 osvojenih titula u karijeri, Đoković je u 2023. dopisao trijumf na turniru serije 250 u Adelejdu, dva mastersa – Sinsinati i Pariz, tri grend slema – Australijan open, Rolan Garos i Ju-Es open i Završni turnir u Torinu.

Godinu je, osmi put u karijeri, završio kao broj jedan na ATP listi, čime se niko drugi ne može pohvaliti pošto se Rodžer Federer zaustavio na šest.

Teniser je oborio i rekord Štefi Graf od 377 nedelja na prvom mjestu, po čemu je, nakon što je još 2021. nadmašio Federerovih 310, najdugovječniji broj jedan i u muškoj i u ženskoj konkurenciji.

I najvažnije – sa 24 osvojene grend slem titule, Novak Đoković je pretekao Rafaela Nadala koji ih ima 22.

Laureus nagrade - mjerilo najznačajnijih dostignuća u svijetu sporta

Laureus nagrada je priznata kao mjerilo najznačajnih dostignuća u svetu sporta. Ustanovljena je 1999. godine i od tada se redovno biraju najbolji među pojedincima i timovima. Pored nagrada namjenjenih najboljem sportisti i najboljem timu,

Laureus priznanja dodeljuju se i za najbolju sportisktkinju, najboljeg akcionog sportistu/sportistkinju, najboljeg sportistu/sportistkinju sa invaliditetom, povratnika godine, uspon godine i za program koji odražava inspirativne riječi Nelsona Mandele, Laureusovog prvog pokrovitelja.

Dobitnici Laureus nagrada biraju se glasanjem koje se odvija u dve faze. Liste nominovanih sastavljaju se na osnovu glasova preko 1.000 članova globalnog medijskog Laureus panela koji čine medijski radnici iz više od 70 zemalja svijeta, a potom najbolje tajnim glasanjem bira 68 članova Akademije Laureus, među kojima su olimpijski šampioni, svetski rekorderi i sportisti koji su ostavili dubok trag u disciplinama kojima su se bavi.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Od danas nove cijene goriva - Dizel jeftiniji

Utorak, 16.06.2026 | 09:10

Eurosuper 98 i eurosuper 95 od ponoći su skuplji po dva, dok su eurodizel i lož ulje jeftiniji po četiri centa, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

Zašto lopta skreće tamo gdje golman ne očekuje – fizika iza fudbalske čarolije

Utorak, 16.06.2026 | 10:15

S obzirom na kvalitet igrača koji nastupaju, SvJetsko prvenstvo 2026 sigurno će donijeti mnoštvo spektakularnih poteza – poput šuteva gdje lopta u letu zakrivi putanju oko odbrambenog igrača ili udarca ka golu koji iznenada promijeni pravac i ode tamo gdje golman nije očekivao. Kako je to moguće? Kakva „magija“ omogućava napadaču da promJeni putanju lopte nakon što ona napusti njegovu nogu?

DNP: Gdje god se Mićović okrene, sudariće se sa DPS-ovcima

Utorak, 16.06.2026 | 10:45

Klub odbornika DNP Podgorica odgovorio je šefici Kluba odbornika PES-a Anđeli Mićović.

Pokret za Podgoricu: Ostavka Borovinić Bojović neodgovoran politički potez, ne podržavamo kandidaturu Perića

Utorak, 16.06.2026 | 11:20

Pokret za Podgoricu saopštio je da je ostavka predsjednice Skupštine Glavnog grada, Jelene Borovinić Bojović neodgovoran politički potez, i dodao da ne može podržati kandidaturu Srđana Perića, imajući u vidu da istu u ovom trenutku podržavaju odbornici opozicionih partija.

MVP: Trenutno nema zadržavanja crnogorskih državljana na granici sa Srbijom

Utorak, 16.06.2026 | 09:57

Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore saopštilo je za portal Standard da u proteklom periodu nije zaprimilo nova obraćanja crnogorskih državljana niti članova njihovih porodica koja se odnose na zadržavanja na graničnim prelazima ili odbijanje ulaska u Republiku Srbiju.

Rapen: Francuska pomno prati sve rezultate koje na evropskom putu niže Crna Gora

Srijeda, 17.06.2026 | 09:07

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić ugostio je delegaciju Odbora za evropske poslove Senata Republike Francuske.

Perić: Fokus na deblokadi Skupštine i punoj kontroli gradske izvršne vlasti

Srijeda, 17.06.2026 | 09:01

Prema saznanjima našeg lista, Pokret za Podgoricu nema jedinstven stav o Periću kao kandidatu, jer ga podržavaju odbornici opozicionih partija. Naime, odbornici Miloš Krstović, Ranka Otašević i Drago Šundić sjutra će biti uzdržani, dok je Dragutin Vučinić javno, putem društvene mreže Fejsbuk, najavio podršku Periću

Koprivica: Država ovu požarnu sezonu dočekala spremnije nego prethodnu

Srijeda, 17.06.2026 | 08:56

Povodom još jednog u nizu zlonamjernih javnih istupa poslanika Nikole Zirojevića, kojim pokušava dovesti u pitanje spremnost sistema zaštite i spašavanja za predstojeću požarnu sezonu, dužni smo građanima saopštiti činjenice koje najbolje demantuju njegovu zlonamjernu i politički motivisanu interpretaciju stvarnosti, saopštio je državni sekretar Petar Koprivica.

Pejsmejkeri koji bi mogli raditi na otkucaje srca

Srijeda, 17.06.2026 | 08:53

Dr Aratiram Sasikala sa Univerziteta u Bradfordu dobila je 2,2 miliona funti za pionirski projekat koji koristi specijalne materijale u implantatima - uređajima koji se ugrađuju u tijelo. Ovi uređaji proizvode električnu energiju iz prirodnog kretanja tijela, omogućavajući brže zarastanje kostiju i napajanje medicinskih uređaja poput pejsmejkera - bez potrebe za baterijama ili dodatnim operacijama.

Počela rekonstrukcija Vučedolske ulice, radovi vrijedni više od pola miliona eura

Srijeda, 17.06.2026 | 00:08

Zbog početka rekonstrukcije, Vučedolska ulica u Podgorici od juče je zatvorena za saobraćaj na dionici od Njegoševe do Ulice Slobode. Riječ je o projektu vrijednom više od pola miliona eura, kojim se planira modernizacija infrastrukture, ali uz očuvanje postojećeg ambijenta i drvoreda platana, prenosi Portal RTV Podgorica.

Cijene nafte pale na najniži nivo od početka rata u Iranu

Srijeda, 17.06.2026 | 08:40

Cijene nafte pale na najniži nivo od početka rata u Iranu.

Da li kontradiktorna saopštenja VJT-a otvaraju put ka oslobađanju Veselina Milića?

Srijeda, 17.06.2026 | 08:32

Više javno tužilaštvo (VJT) izdalo je više od 20 saopštenja o slučaju „Senjak“ od 15. maja, kada je uhapšen tadašnji načelnik beogradske policije Veselin Milić. Dok je na početku djelovalo kao da VJT u ovom slučaju postupa bez političkih uticaja, niz kasnijih odluka i međusobno kontradiktornih saopštenja otvorio je pitanja o toku istrage i razlozima promjena u zvaničnoj verziji događaja.

Pooštrava se sistem javnih nabavki: Uvodi se antikorupcijska klauzula

Srijeda, 17.06.2026 | 08:26

Predlog izmjena i dopuna Zakona o javnim nabavkama, koji je Vlada Crne Gore utvrdila 4. juna, upućen je Skupštini na usvajanje po hitnom postupku. Novim rješenjima predviđeno je jačanje antikorupcijskih mehanizama, stroža kontrola sukoba interesa, veća ovlašćenja Ministarstva finansija i uvođenje obavezne resertifikacije službenika za javne nabavke.

Jovanović: Sumnjam da se iza priče oko parkinga „Budvanske rivijere“ u Petrovcu krije privatni intersi i politički dil

Srijeda, 17.06.2026 | 08:21

Predsjednik Opštine Budva Nikola Jovanović saopštio je na sjednici Skupštine opštine da strahuje da bi parking prostor u Petrovcu, kojim raspolaže „Budvanska rivijera“, mogao biti ustupljen privatnom licu, umjesto da njime upravlja javno preduzeće Parking servis.

Mesi: Važno je početi turnir pobjedom u prvoj utakmici

Srijeda, 17.06.2026 | 08:18

Fudbalski reprezentativac Argentine Lionel Mesi izjavio je da smatra da je veoma važno što je njegova ekipa pobijedila selekciju Alžira u svojoj prvoj utakmici na ovogodišnjem Svjetskom prvenstvu.