Utorak, 23.04.2024 | 16:50
IZVOR: Kolektiv.me

Vujović: Knjige su kamen temeljac svake kulture

Knjige su najsigurnija uporišta i oslonac u učenju, one su inspiracija čovjeku i kamen temeljac svake kulture i zbog toga je važno podsticanje na čitanje svih, a naročito mladih, poručila je ministarka kulture i medija Tamara Vujović povodom 23. aprila Svjetskog dana knjige i autorskih prava.




Foto: Ilustracija, Pixabay

"Poštovani pisci, izdavači, književni kritičari, stvaraoci u oblasti književnosti, poštovani čitaoci i ljubitelji knjige, ovo je dan kada se prisjećamo svih naslova i sadržaja koji su nas oblikovali, mijenjali naša razmišljanja i promišljanja, naše živote i mijenjali svijet nabolje. Crna Gora se ponosi svim književnim djelima naših pisaca, koji su ostavili važan otisak u crnogorskom kulturnom identitetu i nadahnuće su budućim gereneracijama“, rekla je Vujović.

Dodala je da je obaveza Ministarstva kulture i medija da sačuva i podrži književno stvaralaštvo, jer to predstavlja ulaganje u svijetlu budućnost.

"Povodom Svetskog dana knjige svim urednicima redakcija kulture poslali smo knjige čiji je izdavač Ministarstvo kulture i medija i Narodni muzej. Na zvaničnom nalogu Ministarstva kulture i medija u toku je kviz u okviru kojeg će nagrađeni učesnici dobiti set pomenutih knjiga", kazala je Vujović.

Pomenula je izjavu Tome Akvinskog da se boji čovjeka koji je pročitao samo jednu knjigu, naglašavajući da nas ona podsjeća na važnost otvorenosti uma i raznolikosti u našem čitalačkom iskustvu kako bismo vidjeli dalje, šire, kako bismo istraživali različite teme i neprestano učili.

Odluka o obilježavanju Svjetskog dana knjige i autorskih prava donešena je na Generalnoj konferenciji UNESCO-a održanoj u Parizu 1995. godine, a 23. april je simboličan datum u svjetskoj književnosti. To je datum smrt nekoliko istaknutih autora, Vilijama Šekspira, Migel de Servantesa i Inka Garsilaso de la Vegu.

Svjetski dan knjige i autorskih prava je proslava koja promoviše uživanje u knjigama i čitanju. Svake godine, 23. aprila, širom svijeta se održavaju proslave, kako bi se prepoznao značaj knjiga, veza između prošlosti i budućnosti, most između generacija i među kulturama. Ovom prilikom UNESCO i međunarodne organizacije, koje predstavljaju tri glavna sektora knjižarske industrije izdavače, knjižare i biblioteke, biraju Svjetsku prijestonicu knjige, na godinu, kako bi svojim inicijativama podsticali obilježavanje ovog datuma.

Zagovarajući knjige i autorska prava, UNESCO se zalaže za kreativnost, raznolikost i jednak pristup znanju širom svijeta – od mreže kreativnih gradova i književnosti do promovisanja pismenosti i mobilnog učenja i unapređenja otvorenog pristupa naučnim znanjima i obrazovnim resursima. Uz aktivno učešće svih zainteresovanih strana: autora, izdavača, nastavnika, bibliotekara, javnih i privatnih institucija, humanitarnih nevladinih organizacija i masovnih medija, i svih onih koji se osjećaju motivisanim da rade zajedno na ovoj svjetskoj proslavi knjiga i autora, Svjetske knjige i autorskih prava. Ovaj Dan je postao platforma za okupljanje miliona ljudi širom svijeta.

UNESCO želi svakoga, a posebno mlade, podsticati na čitanje i promovisati izdavaštvo i zaštitu intelektualnog vlasništva putem zaštite autorskih prava.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Ima 108 kilograma, a kognitivni test je "savršen": Šta je sve otkrio najnoviji ljekarski pregled Trampa

Subota, 30.05.2026 | 17:08

Ljekar Donalda Trumpa izjavio je da je predsjednik u "odličnom zdravstvenom stanju" i "potpuno sposoban" da obavlja dužnost vrhovnog komandanta, nakon ljekarskog pregleda obavljenog u utorak u Nacionalnom vojnom medicinskom centru Walter Reed.

Preminuo Marijan - Mašo Miljić

Petak, 23.01.2026 | 08:31

Crnogorski književnik, bibliotekar i publicista Marijan - Mašo Miljić preminuo je u 75. godini.

Kako spriječiti ljubimca da LAJE na druge pse tokom šetnje

Petak, 31.10.2025 | 20:27

Prekomjerno lajanje čest je problem za mnoge vlasnike i može svakodnevne šetnje učiniti više stresnima nego umirujućima. Dobra vijest je da postoje praktični načini da se to spriječi.

PREMINUO Milan Minjo Perić, crnogorski tekstopisac čije su pjesme dio vječnosti

Nedjelja, 11.05.2025 | 11:44

Najpoznatiji crnogorski tekstopisac Milan Minjo Perić preminuo je u 79. godini poslije kraće bolesti.

Vujović: SNAŽNA PODRŠKA Bugarske evropskom putu Crne Gore i ODLIČNA SARADNJA u oblasti kulture

Petak, 09.05.2025 | 21:03

Bugarska je ovogodišnji počasni gost na 19. Međunarodnom sajmu knjiga i obrazovanja. Snažno podržava Crnu Goru na njenom evropskom putu. Otvaranjem ulice koja nosi ime bugarskog književnika Ivana Vazova otpočeli su i Dani bugarske kulture u Crnoj Gori, organizovani pod pokroviteljstvom potpredsjednice Republike Bugarske Ilijane Jotove.

ANKETA: Nove kazne u saobraćaju: 30–60 € za nepoštovanje pješačkog prelaza i do 250 € za korišćenje telefona u vožnji – da li su opravdane?

Petak, 07.08.2026 | 11:35

U Crnoj Gori stupile su na snagu izmjene Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, kojima se uvode stroža pravila i veće novčane kazne za određene prekršaje.

ZHMS apeluje na građane: Oslanjajte se isključivo na zvanična meteorološka upozorenja

Petak, 07.08.2026 | 09:32

Zavod za hidrometeorologiju i seizmologiju (ZHMS) apelovao je na građane i medije da se prilikom informisanja o mogućim vremenskim nepogodama oslanjaju isključivo na zvanična upozorenja, upozoravajući da širenje neprovjerenih prognoza može izazvati paniku i otežati koordinaciju aktivnosti nadležnih službi.

Delegacija EU: Crna Gora nije dio inicijative za centre za migrante

Petak, 07.08.2026 | 08:53

Crna Gora trenutno nije uključena u bilo koju inicijativu Evropske unije koja se odnosi na uspostavljanje tzv. „povratnih centara“ (return hubs) za migrante, niti postoje zvanični razgovori o takvom modelu, saopšteno je iz Delegacije EU u Crnoj Gori.

Šaranović: Od danas na snazi izmjene Zakona o bezbjednosti saobraćaja

Petak, 07.08.2026 | 09:49

Od danas stupaju na snagu izmjene i dopune Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, kojima uvodimo strože mjere, efikasniju kontrolu i snažnije mehanizme za sankcionisanje najtežih saobraćajnih prekršaja, poručio je ministar unutrašnjih poslova Danilo Šaranović.

Nova pravila za mlade vozače i korisnike električnih trotineta, strože kazne za pojas i parkiranje

Petak, 07.08.2026 | 09:15

U Crnoj Gori od danas počinju da važe izmjene Zakona o bezbjednosti saobraćaja na putevima, kojima se uvode stroža pravila za mlade vozače i korisnike električnih trotineta, veće novčane kazne i proširuju ovlašćenja komunalne policije.

Njemački list o dolasku Zelenskog u Beograd: Iza kulisa razgovori o zajedničkoj fabrici dronova u Srbiji

Petak, 07.08.2026 | 19:28

Dolazak Volodimira Zelenskog u posjetu Srbiji možda je najava zajedničke fabrike dronova, piše Frankfurter algemajne cajtung. Za taj list priča Kristofer Hil koji opisuje kako je srpska municija izvožena u Ukrajinu.

Herceg Novi: Bogdan Diklić i film Dom otvaraju 39. Filmski festival

Petak, 07.08.2026 | 15:12

Glumačka legenda Bogdan Diklić, ovogodišnji dobitnik nagrade „Milan Žmukić“ za izuzetan doprinos filmskoj umjetnosti, svečano će otvoriti 39. Filmski festival Herceg Novi – Montenegro Film Festival, koji će biti održan od 22. do 28. avgusta.

Požar na Lisinju i dalje aktivan

Petak, 07.08.2026 | 15:04

Pripadnici Službe zaštite i spašavanja, avio-helikopterske jedinice MUP-a, uz podršku građana, pokušavaju da stave pod kontrolu požar na Lisinju, koji prijeti već sedmicama, prenosi Bar Info.

Polovina svjetskih hidroelektrana bi mogla da postane nefunkcionalna do 2060. godine

Petak, 07.08.2026 | 14:49

Akumulaciona jezera širom svijeta gube kapacitet za skladištenje vode prosečnom stopom od 7,3 odsto po deceniji, pri čemu su nesrazmerno pogođene manje akumulacije koje zajedno obezbeđuju vodu za milijarde ljudi.

Raspisan tender za obnovu parketa u fiskulturnoj sali škole u Kolašinu, vrijednost radova skoro 40.000 eura

Petak, 07.08.2026 | 14:34

Osnovna škola „Risto Manojlović“ u Kolašinu raspisala je tender za izvođenje parketarskih radova u fiskulturnoj sali, čija je procijenjena vrijednost 39.750 eura, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija (MPNI).

Ulcinj: Tri osobe osumnjičene za zelenaštvo i prijetnje, od oštećenog pribavili skoro pola miliona eura

Petak, 07.08.2026 | 14:24

Policija je uhapsila N.D. (33) i S.B. (25) iz Ulcinja zbog sumnje na zelenaštvo i ugrožavanje sigurnosti, dok je protiv G.D. (43), koji se nalazi u pritvoru, podnijeta krivična prijava, takođe zbog sumnje na zelenaštvo. Kako je saopšteno iz Uprave policije, osumnjičeni su navodno na štetu H.A. pribavili protivpravnu imovinsku korist u iznosu od oko 460.000 eura.

Jojić - Mujović: Prioritet izgradnja Atletskog stadiona u Podgorici

Petak, 07.08.2026 | 14:21

Ministar sporta i mladih Zoran Jojić ugostio je u prvoj zvaničnoj posjeti gradonačelnika Glavnog grada Sašu Mujovića i sekretara Sekretarijata za sport Darka Nikčevića.

Uprava carina: Za sedam mjeseci naplaćeno preko 832 miliona carinskih prihoda, rast za preko pet odsto

Petak, 07.08.2026 | 14:08

Ukupna naplata carinskih prihoda za period od januara do jula ove godine iznosila je 832,24 miliona eura, čime je ostvaren rast prihoda od 43,40 miliona €, ili 5,5 odsto više u odnosu na isti period prethodne godine, saopšteno je iz Uprave carina.

Koprivica: Politike i vlasti su prolazne, vječne su vjera, svetinje i duhovno nasljeđe

Petak, 07.08.2026 | 13:57

Potpredsjednik Vlade Momo Koprivica poručio je da su politike, vlasti i dnevne podjele prolazne, dok su vjera, svetinje i duhovno nasljeđe vrijednosti koje treba sačuvati za buduće generacije.

MUP: Operativni štab svakodnevno koordinira aktivnosti na požarištima širom zemlje

Petak, 07.08.2026 | 13:52

Operativno-komunikacioni centar 112 predstavlja centralnu operativnu tačku Direktorata za zaštitu i spašavanje Ministarstva unutrašnjih poslova, preko koje se koordiniraju i realizuju aktivnosti u odgovoru na požare i druge događaje iz nadležnosti Direktorata, saopšteno je iz tog resora.