Srijeda, 01.05.2024 | 13:12
IZVOR: telegraf.rs

TRI DECENIJE od tragičnog događaja - Dan kada nas je napustio legendarni AJRTON SENA

Nekadašnji šampion Formule 1 i zvanično najbolji vozač "najbržeg cirkusa na svijetu" Ajrton Sena, preminuo je na današnji dan 1994. godine. Tragični trenutak dogodio se na stazi u Imoli, u trci za Veliku nagradu San Marina.




Foto: YouTube screenshot/FORMULA 1

Bio je jedan od najomiljenijih sportista, a 2009. godine i zvanično je proglašen za najboljeg u istoriji Formule 1 i to ispred Fanđa i Šumahera.

Prije nesreće Sena je imao dilemu da li da se uopšte i takmiči na toj trci, što je kasnije potvrdila i njegova vjerenica Adrijana Galistea. Naime, na treningu pred trku povrijedio se Rubens Barikelo, a u kvalifikacijama za istu poginuo je mladi Austrijanac Ronald Racenberger.

Ipak, odlučeno je da sama trka bude vožena po planu, 1. maja 1994. godine. Sena je poslije dva kruga imao prednost, a onda je pri brzini od 305 km/h izletio sa staze u Imoli i udario u betonski stub.

Sve ovo se dogodilo oko 14.20 tog dana, a snimci slupanog bolida pojavili su se na svim televizijskim stanicama dok je čitav svijet sa nestrpljenjem čekao vijest i nadao se da je sa Senom sve u redu.

U 18.40 iz bolnici u Bolonji stigla je strašna vijest - uprkos naporima ljekara, Sena je preminuo. Kako se navodilo, on je pretrpio višestruke povrede glave, a njegov mozak je prema izvještaju italijanskih ljekara prestao da funkcioniše u 14.17 časova.

- Izgledalo je najprije kao da spava. Podigao sam mu kapke i istog časa mi je bilo potpuno jasno da ima teške povrede mozga. Mi smo ga istog trenutka iznijeli sa sedišta, položili na zemlju... Dok smo to radili tačno sam osjetio kako mu duša izlazi iz tijela! A ja nisam religiozan... Umro mi je na rukama. Ne, ne mogu da vjerujem i dalje. Umro mi je na rukama, čovječe... - poručio je Sid Votkins, čuveni neurohirurg i Senin prijatelj.

"Kišni čovjek" kako su ga nazivali, sahranjen je u Sao Paolu a poslednjem ispraćaju prisustvovalo je preko milion ljudi, dok je nekoliko miliona izašlo na ulice širom Brazila. Tamošnja vlada je nakon njegove pogibije proglasila trodnevnu žalost.

Podsjećanja radi, on je titule u "najbržem cirkusu na svijetu" osvajao 1998, 1989 i 1991. godine. Nakon njegove pogibije Fanđo je slomljen od bola dao čuvenu izjavu.

- Bog je dugo vremena čuvao svijet Formule 1. Ovog vikenda to nije činio – rekao je trostruki šampion Niki Lauda.

Senina sestra Vivijen je par godina kasnije otvorila je fondaciju Ajertona Sene koja je do današnjeg dana pomogla u školovanju preko deset miliona brazilske djece. Jedan od voditelja fondacije od prvog dana je i Alan Prost.

Jedno je sigurno, da nije došlo do tragičnog događaja legendarni Brazilac bi sigurno imao dvocifren broj titula u Formuli 1, a tokom karijere izjavio je nešto po čemu će ga svi pamtiti.

- Ma ko da si u svom životu, bilo da si na vrhuncu ili na dnu, ako želiš da radiš to što voliš moraš da pokažeš veliku snagu i odlučnost i da radiš sve sa ljubavlju i dubokom vjerom u Boga. Tako, jednog dana ćeš postići svoje cilje i biti uspješan... - bile su riječi Ajrtona Sene - jednog od najomiljenijih sportista svijeta.

Izvor: telegraf.rs

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

KSCG izabrao najbolje u 2025: Nikola Vučević, Marija Leković, Đorđije Jovanović, Zorana Radonjić…

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 21:38

Proglašenjem najboljih krunisana je još jedna košarkaška godina koju su obilježili nastupi naših košarkaša i košarkašica na Evropskom prvenstvu.

U Podgorici, Pljevljima i B. Polju veoma loš kvalitet vazduha

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 21:27

Kvalitet vazduha u Podgorici, Pljevljima i Bijelom Polju je ocijenjen kao veoma loš, objavljeno je na sajtu Vazduh.me.

Đukanović: Blokada TE Pljevlja nanijela bi nepopravljivu štetu

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 21:06

Predsjednik Odbora direktora Elektroprivrede Crne Gore Milutin Đukanović je u emisiji "Naglas" kazao da bi eventualna blokada Termoelektrane Pljevlja od revoltiranih građana zbog gašenja kotlarnice u Skerlićevoj ulici mogla da nanese nepopravljivu štetu te da bi trebale i godine da se TE vrati u funkciju. On je istakao i da TE trenutno manje zagađuje vazduh nego prethodnih godina, ali da je neko želio da napravi predstavu.  

Građani Pljevalja najavljuju blokadu Termoelektrane ukoliko se ne riješi problem kotlarnice

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 20:43

Građani Pljevalja koji se griju iz kotlarnice u Skerlićevoj ulici uputili su hitan javni poziv Ministarstvu ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera, Direkciji za ekološku inspekciju, Ministarstvu zdravlja i Agenciji za zaštitu životne sredine, povodom najavljenog zatvaranja pomenute kotlarnice.

Šćepanović izabran za direktora Uprave policije u punom mandatu

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 20:08

Vlada Crne Gore izabrala je večeras Lazar Šćepanovića za direktora Uprave policije u punom mandatu.

Vlada telefonski odlučila o više kadrovskih pitanja i finansiranju vjerskih škola

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 20:21

Vlada je 26. decembra, u skladu s članom 10 Uredbe o Vladi, bez održavanja sjednice, na osnovu pribavljene saglasnosti većine članova Vlade, odlučila o nekoliko predloga zakona, među kojima su oni o pozorišnoj djelatnosti i kinematografiji, razrješenju više rukovodilaca i članova Upravnih odbora centara za socijalni rad, predsjednice Upravnog odbora Komanskog mosta, ali i o generalnom direktoru Direktorata za međunarodnu saradnju i IPA projekte u Ministarstvu dijaspore. Usvojena je i informacija o podršci vjerskim obrazovnim ustanovama s predlozima ugovora o finansiranju i podršci Srednje vjerske škole – Medresa „Mehmed Fatih“, Podgorica i Srednje vjerske škole Gimnazija „Sveti Sava“, Podgorica.

Kris Džener ostavila jak utisak pozirajući pored partnera: Ko bi rekao da je 25 godina starija od njega?

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 19:47

Ako je suditi po najnovijim porodičnim fotografijama s Badnje večeri, Kris Džener definitivno ne stari.

DPS Pljevlja o zatvaranju kotlarnice u Skerlićevoj: Neophodno je zaštiti građane i obezbijediti održivo rješenje

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 19:35

Opštinski odbor DPS Pljevlja saopštio je da je predao u proceduru zahtjev za sazivanje vanredne sjednice Skupštine opštine Pljevlja, povodom rješenja Ministarstva ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera – Direkcije za ekološku inspekciju, kojim je naloženo pečaćenje kotlovskog postrojenja Kotlarnice u Skerlićevoj ulici.

Najmanji grad u Evropi koji fascinira posjetioce - ima samo 30 stanovnika

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 19:23

Na sjeveru Istre, na brežuljku okruženom vinogradima, šumama i gotovo zaboravljenom tišinom, smješten je Hum – grad koji s ponosom nosi titulu najmanjeg grada u Evropi.

Đokovićeva poruka iz Dubaija: Olimpijske igre u Los Anđelesu su prioritet!

Ponedjeljak, 29.12.2025 | 19:07

Novak Đoković, najbolji teniser svih vremena, jasno je stavio do znanja da ne planira penziju i da su mu Olimpijske igre u Los Anđelesu 2028. godine glavni cilj.