Petak, 10.05.2024 | 09:36
IZVOR: kolektiv.me

Otvaranje 18. Međunarodnog sajma knjiga u Podgorici: Već prvog dana u programu - Kristian Novak, Miro Vuksanović, Vjera Mujović,...

18. Međunarodni podgoricki sajam knjiga, jedna od najvažnijih kulturnih manifestacija kod nas, svečano će biti otvoren 10. maja u 13 časova u Muzičkom centru i u 14 časova na sajamskom prostoru Big fashion.




Foto: Sajam knjiga

Sajam knjiga će u 13 časova u Muzičkom centru otvoriti Tamara Vujović, ministarka kulture i medija, a obratiće se i Anđela Jakšić Stojanović, ministarka prosvjete nauke i inovacija, An-Mari Maske (Anne-Marie Masky) ambasadorka Francuske, Predrag Uljarević, direktor izdavačke kuće Nova knjiga, Nataša Nelević, književnica i Žan Fransoa Galtu (Jean-Francois Galletout), književnik. Program svečanog otvaranja vodiće Vjera Mujović, glumica Narodnog pozorišta u Beogradu.  

Zemlja počasni gost ove godine je Republika Francuska. Počasni gost je u prilici da na Sajmu predstavi autore iz svoje zemlje, prevodioce, izdavače, distributere, kao i sve one koji su na različite načine povezani sa knjigom.

U 14 časova na sajamskom prostoru Big – fashion planirano je otvaranje štanda Francuske koga će otvoriti An-Mari Maske (Anne-Marie Masky), ambasadorka Francuske.

Pored Francuske, zemlje počasnog gosta, na Sajmu će biti predstavljeno više od 100 izdavača iz Crne Gore, regiona I Evrope.

Osim predstavljanja autora  i programa na štandovima izlagača, tokom sajamskih dana biće organizovano blizu 100 tribinskih programa. U programu učestvuje više od 200 pisaca, teoretičara, urednika, prevodilaca, izdavača, kritičara, biće upriličeni i svakodnevni programi za djecu, učenike i studente.

Umjetnički program prvog dana Sajma počinje u 15 časova predstavljanjem škole - Gimnazija “Slobodan Škerović”, u 16.00 časova akademik Miro Vuksanović predstavlja Sabrana djela. Predstavljanje projekta “Olimpijada kulture- Sarajevo 2025” koji sadrži predstavljanje 35.Sarajevskog sajma knjiga i 40. Internacionalnog festivala “Sarajevska zima” zakazano je za 17 časova. Razgovori sa piscima Žan Fransoa Galtu “Putešestvija po zemlji koja više ne postoji”  i  Brankom Gradišnikom planirani su za 16 i 17 časova.

Kristijan Novak promoviše svoj novi roman “Slučaj vlastite pogibelji” u 20 časova čije je crnogsko izdanje upravo objavljeno kod izdavačke kuće Nova knjiga.

U okviru 18. Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga tradicionalno će biti dodijeljene sajamske nagrade i priznanja.

Radno vrijeme Sajma knjiga je od 10.30 do 21.30.

Ulaznice koštaju 2€, odnosno 1 € za studente i đake, a za djecu sa roditeljima ulaz je besplatan.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Preminuo Marijan - Mašo Miljić

Petak, 23.01.2026 | 08:31

Crnogorski književnik, bibliotekar i publicista Marijan - Mašo Miljić preminuo je u 75. godini.

Kako spriječiti ljubimca da LAJE na druge pse tokom šetnje

Petak, 31.10.2025 | 20:27

Prekomjerno lajanje čest je problem za mnoge vlasnike i može svakodnevne šetnje učiniti više stresnima nego umirujućima. Dobra vijest je da postoje praktični načini da se to spriječi.

PREMINUO Milan Minjo Perić, crnogorski tekstopisac čije su pjesme dio vječnosti

Nedjelja, 11.05.2025 | 11:44

Najpoznatiji crnogorski tekstopisac Milan Minjo Perić preminuo je u 79. godini poslije kraće bolesti.

Vujović: SNAŽNA PODRŠKA Bugarske evropskom putu Crne Gore i ODLIČNA SARADNJA u oblasti kulture

Petak, 09.05.2025 | 21:03

Bugarska je ovogodišnji počasni gost na 19. Međunarodnom sajmu knjiga i obrazovanja. Snažno podržava Crnu Goru na njenom evropskom putu. Otvaranjem ulice koja nosi ime bugarskog književnika Ivana Vazova otpočeli su i Dani bugarske kulture u Crnoj Gori, organizovani pod pokroviteljstvom potpredsjednice Republike Bugarske Ilijane Jotove.

Joanikije: Treba dodatno UNAPRIJEDITI i PROŠIRITI divnu manifestaciju kakva je Međunarodni podgorički sajam knjiga

Petak, 09.05.2025 | 15:49

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije posjetio je danas 19. Međunarodni podgorički sajam knjiga i obrazovanja koji se od 7. do 13. maja održava u sajamskom prostoru TC Big Fashion. Tom prilikom je ukazao na značaj ove kulturne manifestacije.

Uhapšen Zećanin osumnjičen za zelenaštvo, identifikovano pet oštećenih

Petak, 13.02.2026 | 15:04

Iz Uprave policije saopšteno je da je podgorička policija uhapsila B.P. (34) iz Zete, zbog sumnje da je počinio produženo krivično djelo zelenaštvo, na štetu pet osoba. Protiv njega je podnijeta i krivična prijava.

Nakon pet dana potrage pronađeno tijelo žene u Zeti

Petak, 13.02.2026 | 10:43

Nakon pet dana teške potrage, tijelo ženske osobe pronađeno je u reonu Vukovačkog mosta u Zeti, naveo je Danilo Mijajlović iz Regionalnog ronilačkog centra.

Nestao trinaestogodišnji dječak iz Nikšića, porodica moli za pomoć

Petak, 13.02.2026 | 13:13

Trinaestogodišnji E. I. iz Nikšića nestao je u utorak, a porodica moli da ukoliko ga neko primijeti odmah javi najbližoj stanici policije.

Podnijeto 2.770 zahtjeva za legalizaciju, za Velje brdo 13.000 prijava

Petak, 13.02.2026 | 08:15

Od donošenja Zakona o legalizaciji bespravnih objekata 14. avgusta 2025. godine, podnešeno je ukupno 2.770 zahtjeva za legalizaciju, saopštili su za Portal RTV Podgorica iz Ministarstva prostornog planiranja, urbanizma i državne imovine. Kako su naveli, postupak legalizacije ne traje duže od tri do četiri mjeseca. Ističu da su na nivou Crne Gore raspoređena 22 urbanistička i građevinska inspektora. Iz Ministarstva su saopštili da je stiglo preko 13 hiljada prijava za projekat “Velje brdo”.

Zašto se petak 13. smatra nesrećnim danom? Priča iza starog vjerovanja

Petak, 13.02.2026 | 08:45

Godina 2026. donosi čak tri petka 13, što јe maksimum koјi јedna godina može da ima.

Vitor Pereira preuzeo Notingem Forest

Petak, 13.02.2026 | 21:28

Portugalac Vitor Pereira (57) četvrti je trener Notingem Foresta u ovoj sezoni, prenosi BBC.

U SUBOTU oblačno sa kišom i pljuskovima u centralnim i južnim oblastima

Petak, 13.02.2026 | 21:58

U subotu se prognozira jače naoblačenje koje će usloviti padavine, intenzivnije padavine se očekuju u popodnevnim satima i tokom noći. 

Plenković o posjeti Milanovića Gruziji: Mogao je da skokne do Ukrajine, nije daleko

Petak, 13.02.2026 | 21:48

Hrvatski premijer Andrej Plenković komentarisao je posjetu predsjednika Republike Zorana Milanovića Tbilisiju, porukom da je mogao skoknuti i do Ukrajine.

Zelenski: Bolje je da ne pristanemo ni na kakav sporazum nego da potpišemo loš mir

Petak, 13.02.2026 | 21:37

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski izjavio je da radije neće pristati ni na kakav dogovor o okončanju rata s Rusijom, nego da za svoj narod potpiše loš sporazum. Ovu poruku poslao je u intervjuu za ugledni magazin The Atlantic.

U Crnoj Gori nema registra koji pokazuje nus pojave MMR vakcine

Petak, 13.02.2026 | 21:24

Sakupili smo se da se borimo protiv Zakona o obaveznoj imunizaciji djece, jer to nije zakon to je ucjena i okuplaćamo se svakod dana u 16 sati ispred Skupštine dok se zakon ne obori, poručila je večeras sa protesta pod nazivom ”Vakcinacija pravo na izbor” Anđela Anđić, prenosi Pobjeda.

Najava boljih dana - SC Derbi nadigrao Spartak

Petak, 13.02.2026 | 21:09

SC Derbi je na sjajan način krenuo u bitku za opstanak - "studenti" su na startu plej-auta ABA lige nadigrali Spartak u "Morači" 83:77.

Opština Nikšić opredijelila 50.000 eura za žensko preduzetništvo

Petak, 13.02.2026 | 20:58

Sekretarijat za finansije, razvoj i preduzetništvo Opštine Nikšić raspisao je javni konkurs za raspodjelu sredstava i budžeta opredijeljenih za podršku ženskom preduzetništvu. Pravo na bespovratna sredstva imaju nezaposlene žene koje žele da pokrenu biznis ili ga razviju, a koje posluju najduže dvije godine, prenosi RTNK.

Tramp: Orban nikada neće iznevjeriti veliki narod Mađarske

Petak, 13.02.2026 | 20:32

Američki predsjednik Donald Tramp danas poslijepodne ponovno je iskazao podršku mađarskom premijeru Viktoru Orbanu uoči parlamentarnih izbora u Mađarskoj, i to samo nekoliko sati nakon što je njemački kancelar Fridrih Merc uputio oštre kritike na račun mađarskog čelnika zbog njegovih kritika na račun podrške Ukrajini.

Adžović: Vlada stabilna, usmjerena na ulazak u EU

Petak, 13.02.2026 | 20:09

Ministarka javnih radova Majda Adžović saopštila je u emisji Okvir na TVCG da je Vlada stabilna, i da je izlazak ministarke iz redova DNP-a i potpredsjendika Vlade Miluna Zogovića nije poljuljao. 

Ustajanje u pet ujutro – tajna uspjeha ili samo još jedan instagram mit?

Petak, 13.02.2026 | 20:09

Danas, dok se produktivnost mjeri brojem pročitanih mejlova prije osam ujutro, ustajanje u 5 postalo je nova statusna kategorija. Ako niste budni prije izlaska sunca, kao da već kasnite sa životom. Jutarnja rutina, ledeni tuš, meditacija, trening, doručak bogat proteinima – i sve to prije nego što ostatak svijeta uopšte otvori oči.