Subota, 11.05.2024 | 21:39
IZVOR: Mediabiro

Poezija živi: Novosadski književnici predstavili nove zbirke poezija na Sajmu knjiga

Drugi dan Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja protiče u znaku poezije, za šta su se pobrinuli nagrađivani književnici iz Društva novosadskih književnika.




Foto: MediaBiro

Promociju svoje nove knjige poezije “U lavirintu”  imao je predsjednik Vlade Vojvodine, književnik, Igor Mirović, koji je istakao značaj ovakve kulturne saradnje sa Crnom Gorom.

“Cijenim napor izdavača iz Crne Gore, Srbije i drugih zemalja da podgoričkoj čitalačkoj publici približe sva izdanja od minule godine. Važno je da se razmjenjuju knjige, kulturni sadržaji, da se prožimaju stvaraoci i međusobno prožimaju kulturni obrasci, da se upoznajemo sa onim što je kulturna scena u Podgorici i Crnoj Gori, ali i da se crnogorska kulturna scena i crnogorsko izdavaštvo upoznaje sa onim što se dešava u Srbiji. Veoma mi je drago što sam imao prilike da nastupim danas kao gost Sajma sa svojom novom knjigom U lavirintu. Vjerujem da ću probuditi interesovanje čitalaca i u Crnoj Gori,” naveo je Mirović.

Veliko zadovoljstvo što je i ove godine uzeo učešće na Sajmu knjiga i ovom prilikom predstavio svoju novu knjigu pjesama “Na stubu Jerusalimskom” izrazio je i pjesnik Selimir Radulović, dobitnik nagrade “Meša Selimović”.

“Obično se kaže da živimo vrijeme kraja knjiga i biblioteka, ali o tome se priča već sto, dvjesta godina. Ovakve manifestacije u dobroj mjeri demantuju te priče, one ovjeravaju onaj narativ da je knjiga ključ od svake normalne evropske kuće i time ključ i od naše kuće. Dok smo bili sa knjigom ličili smo na biće, bez njih na nebiće,” kazao je Radulović.

Da poezija i te kako živi i danas posvjedočio je i pjesnik Nenad Šaponja, dobitnik nagrade „Laza Kostić” i nosilac priznanja „Stevan Pešić”, „Teodor Pavlović” i „Kočićevo pero“

“Vrlo sam počastvovan što sam gost ovogodišnjeg sajma kao pjesnik. Moja knjiga “Psihologija gravitacije” je dobila četiri nagrade, ali nisu nagrade bitne, bitno je da imate čitaoce koji prepoznaju onaj smisao, a on je u poeziji najtananiji od sve moguće ljudske komunikacije. Tu su izoštreni emocija, metafizika, nešto što vas boli, nešto što vas podiže,” naveo je Šaponja.

Foto: MediaBiro

Foto: MediaBiro

Foto: MediaBiro

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Preminuo Marijan - Mašo Miljić

Petak, 23.01.2026 | 08:31

Crnogorski književnik, bibliotekar i publicista Marijan - Mašo Miljić preminuo je u 75. godini.

Kako spriječiti ljubimca da LAJE na druge pse tokom šetnje

Petak, 31.10.2025 | 20:27

Prekomjerno lajanje čest je problem za mnoge vlasnike i može svakodnevne šetnje učiniti više stresnima nego umirujućima. Dobra vijest je da postoje praktični načini da se to spriječi.

PREMINUO Milan Minjo Perić, crnogorski tekstopisac čije su pjesme dio vječnosti

Nedjelja, 11.05.2025 | 11:44

Najpoznatiji crnogorski tekstopisac Milan Minjo Perić preminuo je u 79. godini poslije kraće bolesti.

Vujović: SNAŽNA PODRŠKA Bugarske evropskom putu Crne Gore i ODLIČNA SARADNJA u oblasti kulture

Petak, 09.05.2025 | 21:03

Bugarska je ovogodišnji počasni gost na 19. Međunarodnom sajmu knjiga i obrazovanja. Snažno podržava Crnu Goru na njenom evropskom putu. Otvaranjem ulice koja nosi ime bugarskog književnika Ivana Vazova otpočeli su i Dani bugarske kulture u Crnoj Gori, organizovani pod pokroviteljstvom potpredsjednice Republike Bugarske Ilijane Jotove.

Joanikije: Treba dodatno UNAPRIJEDITI i PROŠIRITI divnu manifestaciju kakva je Međunarodni podgorički sajam knjiga

Petak, 09.05.2025 | 15:49

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije posjetio je danas 19. Međunarodni podgorički sajam knjiga i obrazovanja koji se od 7. do 13. maja održava u sajamskom prostoru TC Big Fashion. Tom prilikom je ukazao na značaj ove kulturne manifestacije.

Policija od jutros traži Ljuba Milovića na Grahovu

Srijeda, 27.05.2026 | 08:47

Na Grahovu je u toku velika akcija policije, koja na tom području ponovo traži odbjeglog suspendovanog policajca Ljuba Milovića, saznaje portal Adria. Akcija je, prema nezvaničnim informacija, počela rano jutros.

Albanske političke partije se ujedinjuju, lider najvjerovatnije Nik Đeljošaj

Srijeda, 27.05.2026 | 09:25

Prema nezvaničnim, ali veoma pouzdanim informacijama, albanske političke partije u Crnoj Gori pripremaju formalno ujedinjenje u jedinstveni politički subjekt „Forumi Shqiptar“, čime bi prvi put bila stvorena jedinstvena politička organizacija Albanaca na državnom nivou. Sporazum predviđa objedinjavanje Albanske alternative, Demokratskog saveza Albanaca i Albanske nacionalne unije.

Velika nostalgija Njemaca za Angelom Merkel, ali da li je tokom njene vladavine bilo baš bajno?

Srijeda, 27.05.2026 | 09:59

Dok je Njemačka suočena sa dubokom političkom i ekonomskom krizom, društvenim mrežama i medijima širi se neočekivani kult ličnosti bivše njemačke kancelarke Angele Merkel.  

Krivična prijava protiv Podgoričanina, osumnjičen za nelegalnu gradnju u zoni Morskog dobra u Ulcinju

Srijeda, 27.05.2026 | 08:18

Policija je podnijela krivičnu prijavu protiv A.M. (40) iz Podgorice zbog sumnje da je u ulcinjskom naselju Utjeha, u zoni Morskog dobra, bez potrebne dokumentacije izgradio stambeni objekat i bazen, čime je, kako navode iz Uprave policije, pričinjena materijalna i ekološka šteta.

Bez stranih radnika ugrožena turistička sezona

Srijeda, 27.05.2026 | 08:55

Nedostatak radne snage i spore administrativne procedure za izdavanje dozvola za boravak i rad stranaca ozbiljno prijete predstojećoj turističkoj sezoni, upozorili su privrednici na okruglom stolu koji su organizovali Unija poslodavaca Crne Gore UPCG i Ministarstvo unutrašnjih poslova MUP u hotelu Splendid.

Vremenska prognoza - ČETVRTAK donosi OVE temperature

Srijeda, 27.05.2026 | 21:15

Tokom prijepodneva pretežno sunčano, a na sjeveru umjereno oblačno uz uslove za ponegdje slabu kišu.

Patrijarh Porfirije sjutra u Podgorici

Srijeda, 27.05.2026 | 21:10

U organizaciji Mitropolije crnogorsko-primorske sjutra, 28. maja, u Podgorici će biti održano veliko duhovno sabranje povodom dolaska Patrijarha srpskog Porfirija i arhimandrita Jefrema, igumana manastira Vatoped sa Svete Gore Atonske.

Rubio: Ebola se mora zaustaviti prije nego što stigne u SAD

Srijeda, 27.05.2026 | 21:32

Sjedinjene Američke Države moraju spriječiti da ijedan slučaj ebole uđe u zemlju iz Demokratske Republike Kongo, gdje je epidemija do sada oboljela 900 ljudi, a sumnja se na 220 smrtnih slučajeva, rekao je u srijedu američki državni sekretar Marko Rubio.  

Mbape proglašen za igrača sezone Reala

Srijeda, 27.05.2026 | 21:21

Kilijan Mbape proglašen je za najboljeg igrača Real Madrida u sezoni 2025/26.

Tramp: Nismo zadovoljni razgovorima, završićemo posao

Srijeda, 27.05.2026 | 20:57

Predsjednik SAD Donald Tramp izjavio je da SAD nisu zadovoljne aktuelnim razgovorima sa Iranom i upozorio da će Vašington postići dogovor ili "završiti posao" vojnim putem.  

Đoković oborio novi rekord i stigao do 3. kola Rolan Garosa

Srijeda, 27.05.2026 | 20:45

Broj rekorda koje je oborio tokom karijere Novak Đoković ne mogu se ni pobrojati, danas je pao još jedan - legendarni Beograđanin, koji je prije pet dana proslavio 39. rođendan, postao je igrač sa najviše mečeva na jednom grend slem turniru.   

Bjelopoljci spasili sugrađanina prije nego što mu se automobil zapalio

Srijeda, 27.05.2026 | 18:56

Bjelopoljci Elvis i Alen Mucević izvukli su danas iz provalije, iz slupanog automobila, Huseina Hodžića (67) iz Rasova.  

Krapović i Vuksanović sjutra u Kapinom polju

Srijeda, 27.05.2026 | 21:43

Ministar odbrane Dragan Krapović i načelnik Generalštaba Vojske Crne Gore (VCG) Miodrag Vuksanović posjetiće sjutra Kapino polje u Nikšiću, gdje će obići radove koje realizuje Inžinjerijska četa VCG.  

Perić: Predmet “Telekom” kao test jednakosti pred zakonom

Srijeda, 27.05.2026 | 20:06

Predmet “Telekom” je prilika da crnogorsko pravosuđe pokaže da su svi jednaki pred zakonom, bez obzira na ime, funkciju ili političku moć, poručio je predsjednik Pokreta Preokret Srđan Perić.

Udes u mjestu Lozna kod Bijelog Polja, automobil sletio sa puta i izgorio

Srijeda, 27.05.2026 | 17:55

U saobraćajnoj nezgodi koja se danas dogodila u bjelopoljskom selu Lozna, automobil je sletio s puta i nakon slijetanja u potpunosti izgorio. Prema pisanju portala Vijesti iz Bijelog Polja, vozač H. H. (59) iz Bijelog Polja bio je sam u vozilu.