Utorak, 14.05.2024 | 09:00
IZVOR: MediaBiro

Božović: Njegoš kao pisac najuzbudljivijeg i najraskošnijeg evoluitivnog razvoja u istoriji književnosti

Jedna od značajnih promocija koje su upriličene tokom četvrtog dana 18. Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja bila je promocija izdanja Njegoševih djela u jednom tomu, u izdanju tri izdavača – Kosmosa iz Beograda, Nove knjige iz Podgorice i Narodne biblioteke “Radosav Ljumović” iz Podgorice.




Foto: MediaBiro

U ovom izdanju Njegoševih djela nalaze se četiri ključna Njegoševa spjeva, devet njegovih kratkih lirskih pjesama, “Žitije Mrđana Nesretnikovića” i “San na Božić”, kao i odlomak iz Testamenta koji je kombinacija pjesme u prozi i pogleda na svijet u kojem je Njegoš živio i pisao.

“Ovo izdanje je reprezentativno po obimu djela koje sadrži, po izboru iz Njegoševog djela i naravno po standardima profesionalnog izadavaštva koje ispunjava. Istovremeno, to je izdanje koje na vrlo pouzdan način predstavlja mogući izbor najvažnijih Njegoševih spisa,” naveo je književni kritičar, Gojko Božović.

Poseban fokus se stavlja na tri Njegoševa spjeva “Luču mikrokozma”, “Lažnog cara Šćepana malog” i naravno “Gorski vijenac”.

“U ova tri spjeva mi zapravo možemo vidjeti kako dramu mišljenja, tako i veliku Njegoševu sintezu. Možemo vidjeti Njegoša kao pisca najuzbudljivijeg i najraskošnijeg evoluitivnog razvoja u istoriji književnosti,” naveo je Božović.

Foto: MediaBiro

Veliko zadovoljstvo što su kao saizdavač učestvovali u ovom velikom književnom projektu izrazila je direktorica Narodne biblioteke “Radosav Ljumović”, Slavica Ilinčić.

“Saradnja sa Novom knjigom i gospodinom Peđom Uljarevićem je otpočela odmah nakon mog stupanja na dužnost direktorke Narodne Biblioteke Radosav Ljumović. Saradnja je višeslojna, a kulminirala je ovim izdavačkim poduhvatom. To je samo jedan u nizu poduhvata koje ćemo zajedno raditi. Čeka nas jedna plodna saradnja, na zadovoljstvo Narodne biblioteke Radosav Ljumović, a nadam se i Nove knjige,” navela je Ilinčić.

Međunarodni podgorički sajam knjiga i obrazovanja sve do 17. maja će biti mjesto održavanja ovako značajnih književnih promocija i prilika da se mnogobrojni posjetioci susretnu sa djelima kako kultnih pisaca, tako i novih autora koji obećavaju.  

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Ima 108 kilograma, a kognitivni test je "savršen": Šta je sve otkrio najnoviji ljekarski pregled Trampa

Subota, 30.05.2026 | 17:08

Ljekar Donalda Trumpa izjavio je da je predsjednik u "odličnom zdravstvenom stanju" i "potpuno sposoban" da obavlja dužnost vrhovnog komandanta, nakon ljekarskog pregleda obavljenog u utorak u Nacionalnom vojnom medicinskom centru Walter Reed.

Preminuo Marijan - Mašo Miljić

Petak, 23.01.2026 | 08:31

Crnogorski književnik, bibliotekar i publicista Marijan - Mašo Miljić preminuo je u 75. godini.

Kako spriječiti ljubimca da LAJE na druge pse tokom šetnje

Petak, 31.10.2025 | 20:27

Prekomjerno lajanje čest je problem za mnoge vlasnike i može svakodnevne šetnje učiniti više stresnima nego umirujućima. Dobra vijest je da postoje praktični načini da se to spriječi.

PREMINUO Milan Minjo Perić, crnogorski tekstopisac čije su pjesme dio vječnosti

Nedjelja, 11.05.2025 | 11:44

Najpoznatiji crnogorski tekstopisac Milan Minjo Perić preminuo je u 79. godini poslije kraće bolesti.

Vujović: SNAŽNA PODRŠKA Bugarske evropskom putu Crne Gore i ODLIČNA SARADNJA u oblasti kulture

Petak, 09.05.2025 | 21:03

Bugarska je ovogodišnji počasni gost na 19. Međunarodnom sajmu knjiga i obrazovanja. Snažno podržava Crnu Goru na njenom evropskom putu. Otvaranjem ulice koja nosi ime bugarskog književnika Ivana Vazova otpočeli su i Dani bugarske kulture u Crnoj Gori, organizovani pod pokroviteljstvom potpredsjednice Republike Bugarske Ilijane Jotove.

Klikovac: Stojoviću, što ne kažete da ste nakon 2021. godine bili član jedne komisije Glavnog odbora DPS-a

Subota, 13.06.2026 | 16:06

"Panika je zbog fotelja i apanaža koje Stojović dobija iz državnog budžeta. Sramota", naveo je odbornik DPS-a.   

Herojska reakcija na ušću Bojane: Momci iz restorana spasili čovjeka i dijete

Subota, 13.06.2026 | 13:12

Nesvakidašnji i veoma emotivan događaj odigrao se prije nekoliko dana na ušću rijeke Bojane, kada su brzom intervencijom zaposlenih u jednom od restorana spašeni dijete i čovjek.

Šaranović: Herojski podvig pilota Boškovića i Vukadinovića

Subota, 13.06.2026 | 10:26

Ministar unutrašnjih poslova Crne Gore Danilo Šaranović sastao se sa pilotima Avio-helikopterske jedinice MUP-a Borisom Boškovićem i Draškom Vukadinovićem, kao i članom posade Nikolom Milićem koji su prije nekoliko dana savladali veoma složenu i zathjevu situaciju iznad Prokletija.

Perić: Dobio sam podršku DNP-a i DPS-a za izbor za predsjednika Skupštine Glavnog grada

Subota, 13.06.2026 | 11:26

 Odbornik Pokreta Preokret Srđan Perić saopštio je da je za izbor na funkciju predsjednika Skupštine Glavnog grada dobio usmenu podršku DNP-a i pisanu podršku DPS-a, navodeći da postoje naznake da bi podrška mogla biti i šira od potrebne većine, prenosi Portal RTCG.

Udes na izlazu iz Podgorice, povrijeđen motociklista

Subota, 13.06.2026 | 16:41

U udesu koji se danas oko 14.45 dogodio kod restorana Internacional, na izlazu iz Podgorice, povrijeđen je motociklista. U udesu je učestovovao i putnički automobil.

Ćulafić sa zamjenikom generalnog direktora AFD-a: Crna Gora potvrđena kao pouzdan partner na putu ka EU

Nedjelja, 14.06.2026 | 09:24

Ministar ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera Damjan Ćulafić sastao se na marginama Samita EU – Zapadni Balkan u Tivtu sa zamjenikom generalnog direktora Francuske razvojne agencije (AFD) Bertranom Valknerom, sa kojim je razgovarao o dosadašnjoj saradnji i mogućnostima njenog daljeg unapređenja u oblastima zaštite životne sredine i održivog razvoja.

Ovo su najstresnije zemlje za vožnju u Evropi: Na listi i zemlja iz regiona

Nedjelja, 14.06.2026 | 09:15

Izmjeren indeks stresa na putevima

Tramp: SAD će preuzeti obogaćeni uranijum iz Irana u odgovarajuće vrijeme

Nedjelja, 14.06.2026 | 09:00

Sjedinjene Američke Države (SAD) će preuzeti obogaćeni uranijum iz Irana u „odgovarajuće vrijeme“, napisao je večeras američki predsjednik Donald Tramp na svojoj društvenoj mreži Truth Social i dodao da će se to dogoditi kada sve bude mirno u Iranu.

Srušio se američki borbeni avion u državi Vašington, izazvao šumski požar

Nedjelja, 14.06.2026 | 08:43

Američki borbeni avion F/A-18 Hornet srušio se u subotu poslijepodne po lokalnom vremenu u planinskoj oblasti okruga Jakima, u saveznoj državi Vašington, i pritom izazvao šumski požar, saopštili su danas lokalni zvaničnici.

EPCG: Vjetroelektrana Gvozd već je proizvela oko 10,5 odsto planirane godišnje proizvodnje

Subota, 13.06.2026 | 20:10

Od puštanja u rad 9.maja do danas, vjetroelektrana Gvozd proizvela je oko 10,5 odsto planirane godišnje proizvodnje, čime se potvrđuje značaj ovog projekta za energetski sistem Crne Gore.

Vremenska prognoza - NEDJELJA donosi OVE temperature

Subota, 13.06.2026 | 21:57

U nedjelju se očekuje pretežno sunčano i toplo vrijeme, uz slab do umjeren razvoj dnvne oblačnosti.

Istorijski sporazum na pomolu: Tramp napravio veliki ustupak Iranu, potpisivanje najavio za sjutra

Subota, 13.06.2026 | 21:56

Američki predsjednik Donald Trump objavio je da je postignut historijski sporazum s Iranom koji bi u potpunosti trebao transformisati odnose na Bliskom istoku i spriječiti Teheran da ikada dođe do nuklearnog oružja.

Podgorica: Četrnaestogodišnjak brutalno pretučen, policija traga za počiniocima

Subota, 13.06.2026 | 20:44

Četrnaestogodišnji dječak pretučen je u četvrtak veče, nešto poslije 21 čas, u naselju Masline, a napala ga je grupa vršnjaka uzrasta od 14 do 17 godina, ispričala je Vijestima porodica pretučenog dječaka.

Olimpijakos šampion Grčke

Subota, 13.06.2026 | 21:10

Košarkaši Olimpijakosa odbranili su titulu šampiona Grčke.

Optužnica zbog prevare "teške" skoro 90.000

Subota, 13.06.2026 | 21:21

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici podiglo je pred Osnovnim sudom optužnicu protiv Lj.G. zbog krivičnog djela prevara u produženom trajanju.