Utorak, 14.05.2024 | 14:51
IZVOR: b92.net

Ljekar analizirao posljedice Đokovićevog udarca: "Vrlo je zabrinjavajuće"

Novak Đoković je na Mastersu u Rimu doživio neprijatnost kada ga je prilikom potpisivanja autogarama pogodila flašica vode u glavu.




Foto: YouTube screenshot/Tennis TV

Ispostavilo se da je ona ispala iz ranca jednog od navijača koji su željeli potpis najboljeg igrača svijeta i da nije bilo nikakve namjere.

Međutim, moglo je da bude posledica, ističe doktor Šon Mulen, koji je na društvenoj mreži "X" analizirao ovaj udarac.

Iako je Đoković rekao da se osjeća dobro, poražen je već sjutradan od Alehandra Tabila (6:2, 6:3).

Dr Mulen ističe da je moglo da bude vrlo zabrinjavajuće po zdravlje tenisera.

"Nedavno sam analizirao incident u vezi sa teniskom zvijezdom Novakom Đokovićem, koga je slučajno udarilo u glavu nešto što je izgledalo kao djelimično puna boca za vodu od nerđajućeg čelika. Da bih razumio fizički uticaj, koristio sam vještačku inteligenciju da izračunam silu boce kada je udarila u Novakovu glavu. Proračuni sugerišu da je sila udarca bila 79,2 Njutna - skoro kao pas srednje veličine koji skače na vas", navodi dr Mulen, pa nastavlja:

"Iz neurofiziološke perspektive, takav uticaj na desnu prednje-parijetalnu regiju može biti prilično zabrinjavajući. Ova oblast mozga je kritična za funkcije vezane za koordinaciju pokreta i obradu senzornih informacija. Početni simptomi mogu se kretati od glavobolje i vrtoglavice do suptilnijih kognitivnih poremećaja kao što su poteškoće u koncentraciji ili pamćenju strategija i igara. Za sportistu kao što je Đoković, čiji se stil igre u velikoj mjeri oslanja na preciznost, izdržljivost i strateško razmišljanje, čak i mala oštećenja mogu uticati na njegov učinak".

Iako Đoković to nije potvrdio, mediji su prenosili da je imao vrtoglavicu i mučnine posle ovog udarca.

"Od 24 do 48 sati nakon takvog incidenta, najvažnije je pratiti znake potresa mozga ili drugih neuroloških poremećaja. Ovi simptomi mogu potencijalno da poremete njegov učinak na turnirima koji su u toku, utičući na vrijeme reakcije i donošenje odluka pod pritiskom. Neophodno je da ga medicinski profesionalci procijene kako bi se osiguralo da nema ozbiljnih povreda i da bi vodili siguran povratak u igru", zaključio je dr Šon Mulen.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Osumnjičenima za teške krađe u više objekata u Podgorici određeno zadržavanje

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 19:08

Osnovno državno tužilaštvo u Podgorici odredilo je zadržavanje do 72 časa E.H. državljaninu Republike Srbije i B.S. državljaninu Sjeverne Makedonije, zbog sumnje da su tokom novembra 2025. godine u Podgorici, izvršili više teških krađa provaljivanjem u ugostiteljske, trgovačke i druge poslovne objekte.

FK Budućnost: Vukanić i Camaj potpisali nove ugovore do 2028. godine

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 18:45

Fudbaleri Budućnosti Danilo Vukanić i Andrej Camaj potpisali su nove ugovore sa klubom, koji će važiti do decembra 2028. godine, saopšteno je iz podgoričkog kluba. Ugovori su potpisani u prisustvu predsjednika kluba Borisa Spalevića, izvršnog direktora Predraga Kažića, sportskog direktora Gavrila Petrovića i roditelja fudbalera.    

Vojinović imenovana za ambasadorku WPL-a

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 18:30

Poslanica Demokrata Anđela Vojinović imenovana je za ambasadorku Women Political Leaders (WPL) za Crnu Goru, saopšteno je iz Skupštine Crne Gore.

Porodica odlučila: Mozak Brusa Vilisa biće doniran nauci

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 18:17

FTD, od koje boluje slavni glumac, je rijetko i teško oboljenje, nedovoljno istraženo i bez poznatog lijeka   

Vučić: Izbori najkasnije u roku od godinu dana

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 18:02

"Mi smo zvanično ušli u izbornu godinu", poručio je predsjednik Srbije Alwksandar Vučić.    

Španska policija razbila prvu poznatu ćeliju povezanu sa američkom neonacističkom grupom

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 17:49

Španska policija je danas saopštila da je razbila prvu poznatu ćeliju u zemlji povezanu sa američkom neonacističkom grupom Baza (The Base). 

Vlahović van terena do februara, operacija neminovna?

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 17:26

Srpski napadač Dušan Vlahović suočava se s dužim odsustvom nakon povrede tetive, prenose italijanski mediji. Juventusov golgeter napustio je teren već poslije pola sata duela sa Kaljarijem, a današnji pregledi potvrdili su ozbiljnost problema.

Sedam vozača uhapšeno u Budvi, maloljetnici zatečeni u konzumaciji alkohola

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 17:13

Budvanska policija je tokom prethodnog vikenda preduzela pojačane aktivnosti iz svoje nadležnosti i sprovela akcije “Alkohol” i “Mladost”. Pojačanom kontrolom saobraćaja, kroz akciju “Alkohol”, alkotestirana su 44 vozača.

'Razglednice' kruže Zetom; DPS: Iza njih stoji Knežević, pokušava da izvuče korist za svoju partiju

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 17:06

U Zeti su se ovih dana pojavile 'razglednice' na kojima stoji poruka "Ne kolektoru - da Zeta živi". Riječ je o kampanji u susret referendumu koji će u toj opštini biti održan 14. decembra, a povodom kojeg će tamošnji birači dati sud o planiranom postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda kod Botuna.

Tramp sazvao sastanak na temu Venecuele

Ponedjeljak, 01.12.2025 | 16:59

Američki predsjednik Donald Tramp sazvao je sastanak u Ovalnom kabinetu Bijele kuće, a tema razgovora biće naredni koracima u vezi sa Venecuelom, javlja CNN pozivajući se na neimenovane izvore.