Srijeda, 15.05.2024 | 12:06
IZVOR: rtcg.me

Milović - Katnića ljekari obilaze na svakih tri sata, odbio da ide u KCCG

Godišnji izvještaj o radu Zaštitnika ljudskih prava i sloboda za 2023. godinu, sa osvrtom na Godišnji izvještaj o aktivnostima na sprovođenju i unapređenju upravljanja i kontrola za 2023. godinu za instituciju Zaštitnika ljudskih prava i sloboda na dnevnom je redu Odbora za ljudska prava i slobode Skupštine.




Foto: YouTube screenshot/Skupština Crne Gore

Kako je najavljeno, na dnevnom redu je i godišnji izvještaj Nacionalnog mehanizma za prevenciju torture za 2023. godinu. 

Tu je i izvještaj o zaštiti od diskriminacije sa stanovišta djelovanja institucije Zaštitnika ljudskih prava i sloboda u prvoj polovini prošle godine. Sjednici prisustvuje i ministar pravde Andrej Milović. 

Ombudsman Siniša Bjeković rekao je da njima nije cilj da zamijene pravosudne institucije, već da pomognu u zaštiti osnovnih ljudskih prava i sloboda. Naveo je da vide poboljšanje ali da treba imati na umu i veliki broj predmeta u radu pred sudovima. 

Posebno je upozorio na potrebu djelotvornijih istraga o policijskoj torturi, ali se založio i za bolji položaj novinara. 

"U radu su po pitanju zaštite od diskriminacije bilo 243 predmeta", rekao je Bjeković. 

Milović je naveo da se Katnić u pritvoru u Istražnom zatvoru Podgorica nalazi od 16. aprila ove godine.

"Od dana prijema u Istražni zatvor Podgorica odbija da uzima hranu, odnosno štrajkuje glađu (u svojoj izjavi je naveo da je štrajk glađu započeo 13. aprila). Svakodnevni pregledi zatvorskih ljekara (46) odbija redovnu antikoagulantnu terapiju. Redovni pregledi psihijatra (16). Upoznat je sa posljedicama koje po zdravije može uzrokovati štrajk glađu, potpisao izjavu. Upoznat sa Malteškom deklaracijom, potpisao izjavu. Dana 29. aprila u svojoj izjavi naveo da odbija preglede i sve zdravstvene intervencije. Dana 1.maja upućen u KCCG i pregledan od ljekara specialiste psihijatra, odbio internistički pregled, labaratorijsku dijagnostiku i hospitalno liječenje u KCCG. U izjavi od 6 maja izjavio da odbija liječenje u Kliničkom centru Crne Gore ali i u okviru Sektora za zdravstvenu zaštitu u Upravi za izvršenje krivičnih sankcija. Dao je izjavu da od 7. maja u 6 časova odbija da uzima vodu, od kog dana su, u cilju kontinuiranog praćenja zdravstvenog stanja pritvorenog Katnića uvedena 24-časovna dežurstva zatvorskih ljekara koji imenovanog obilaze na svakih tri sata. Takođe, imenovanog svakog dana pregleda ljekar psihijatar. Više puta odbio da bude upućen u KCCG -  triputa, potpisao izjavu", rekao je Milović. 

Što se smještaja tiče, kazao je, smješten je u jednokrevetnoj prostoriji površine 8 m2 koja se nalazi pod video nadzorom. 

"U okviru prostorije postoji sanitari čvor i tuš. Imajući u vidu porast temperature, pritvorenom Katniću je ponuđeno i da u prostoriji bude ugrađen klima uređaj, što je on odbio", rekao je Milović. 

Naveo je da se posjete Katniću redovno ostvaruju. 

Viđene su i tri posjete predstavnika Zaštitinika ljudskih prava i sloboda, te posjeta vještaka medicinske struke dr Nemanje Radojevića.

"Članom 40 Pravilanika propisano je da izuzetno predsjednik suda koji je ovlasćen da vrši nadzor nad pritvorenim licima, može dozvoliti vanrednu posjetu, najvise jedanput mjeseno. Po odobrenju predsjednika Viseg suda u Podgorici pritvoreni Katnic ostvario je vanredanu posjetu dana 1. maja 2024 godine. Shodno citiranoj odredbi Pravilnika, a s obzirom na već jednu ostvarenu vanrednu posjetu u mjesecu maju, dana 14. maja nije odobreno da pritvorenog Katnića, po dozvoli predsjednika Višeg suda za vanrednu posjetu, posjeti Zlatko Vujović, predstvanik CEMI. O svim okolnostima vezanim za stanje pritvorenog lica Katnića svakodnevno se obavještava predsjednik Višeg suda u Podgorici i nadležni sudija za istragu", kazao je Milović. 

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Spajić: Singapur uzor za efikasne modele upravljanja i disciplinu, imamo mnogo prostora za saradnju

Četvrtak, 22.01.2026 | 19:45

Predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić sastao se danas sa predsjednikom Singapura Tharmanom Shanmugaratnaom, i tom prilikom poručio da je Singapur uzor za efikasne modele upravljanja i disciplinu, kao i da imamo mnogo prostora za saradnju, saopšteno je iz njegovog Kabineta.

Gorčević: Ubrzati dinamiku rada, 2026. ključna za realizaciju preostalih obaveza iz programa pristupanja EU

Četvrtak, 22.01.2026 | 20:04

Ministarka kazala da je u 2025. ostvaren stabilan i mjerljiv napredak.

DNP odložio ispostavljanje zahtjeva Vladi, čekaju Spajića

Četvrtak, 22.01.2026 | 18:26

Predstavnici Demokratske narodne partije (DNP) u Vladi Crne Gore nisu na današnjoj sjednici izvršne vlasti iznijeli zahtjeve čije ispunjenje uslovljavaju ostankom u vlasti. CdM-u je u Vladi nezvanično potvrđeno da su potpredsjednik Vlade Milun Zogović i ministarka saobraćaja Maja Vukićević odlučili da sa tim inicijativama sačekaju sjednicu kojoj će prisustvovati i premijer Milojko Spajić koji je van države.  

DPS odbio skoro sve zahtjeve BS-a u Bijelom Polju, osim onog o osnivanju JU "Avdo Međedović"

Četvrtak, 22.01.2026 | 17:46

Bošnjačka stranka ispostavila je DPS-u niz političkih i kadrovskih zahtjeva kao uslov za nastavak podrške aktuelnoj lokanoj vlasti

Spajić i Urkiza: Crna Gora pouzdan partner u međunarodnoj borbi protiv kriminala

Četvrtak, 22.01.2026 | 17:44

Crna Gora je kredibilni partner u međunarodnoj borbi protiv kriminala, a u cilju unapređenja saradnje sa Interpolom treba da ima i svog predstavnika u sjedištu ove organizacije, ocijenjeno je tokom sastanka predsjednika Vlade Crna Gore Milojka Spajića i generalnog sekretara Interpola Valdesija Urkize, u Davosu.

Dajković uložio žalbu na suspenziju

Četvrtak, 22.01.2026 | 08:09

Lider Slobodne Crne Gore i suspendovani rukovodilac Službe za građane Glavnog grada Vladislav Dajković saopštio je da je izjavio žalbu na rješenje o privremenom udaljenju s posla.

Peruničić: Lazoviću bih i danas djecu povjerio na čuvanje

Četvrtak, 22.01.2026 | 12:39

U nastavku postupka koji se pred Višim sudom u Podgorici vodi protiv bivšeg visokog policijskog funkcionera Zorana Lazovića i nekadašnjeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića, u svojstvu svjedoka saslušan bivši direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost (ANB) Dejan Peruničić.

Vladislav Dajković: Mandić se nije oglasio povodom moje suspenzije, a mnogo sam puta bio na ulici zbog njega

Četvrtak, 22.01.2026 | 15:23

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović donio je 12.januara odluku o pokretanju disciplinskog postupka i rješenje o suspenziji do okončanja tog postupka protiv Dajkovića, koji je i rukovodilac Službe za građane, zbog sumnje da je počinio težu povredu službene dužnosti

Jelena Karleuša prijavila Duška Tošića, tvrdi da joj je upao u kuću i promijenio brave

Četvrtak, 22.01.2026 | 09:38

Jelena Karleuša je prijavila bivšeg supruga Duška Tošića policiji nakon što je navodno promijenio brave u njenoj kući na Dedinju u Beogradu.

Prevoznici iz Crne Gore najavili blokadu više puteva: Kamionima će blokirati granicu

Četvrtak, 22.01.2026 | 10:45

Udruženje Međunarodnih prevoznika tereta Crne Gore organizovaće blokade magistralnih puteva u blizini devet drumskih graničnih prelaza, kao i prilaza Luci Bar od 12 sati u ponedjeljak. Protest će, kako je najavljeno, trajati do ispunjenja zahtjeva, prenose Vijesti.

Novi filmovi na repertoaru bioskopa CINEPLEXX

Srijeda, 21.01.2026 | 15:01

Novi filmovi na repertoaru bioskopa Cineplexx.

Asanović napustio emisiju NAČISTO, prethodno kazao: Radunović postupio nezakonito, Bojovići bili u četiri partije

Četvrtak, 22.01.2026 | 21:28

Odbornici Demokrata nijesu postupili pošteno ni ljudski, poručuje predsjednik Opštine Zeta Mihailo Asanović.

Vremenska prognoza - PETAK donosi OVE temperature

Četvrtak, 22.01.2026 | 21:25

U petak se očekuje promjenljivo, povremeno i pretežno oblačno vrijeme, tek ponegdje uz malo kiše, uglavnom u južnim predjelima. 

Premijer Grenlanda: Biramo Dansku, biramo EU, biramo NATO

Četvrtak, 22.01.2026 | 21:23

Biramo Kraljevinu Dansku, biramo Evropsku uniju, biramo NATO, poručio je danas premijer Grenlanda Jens Fridrik Nelsen.

Zvezda u seriji pobjeda u Ligi Evrope, ni TOP 8 nije daleko

Četvrtak, 22.01.2026 | 21:46

Okončan je prvi dio programa u okviru 7. kola Lige Evrope – Crvena zvezda je obezbijedila nokaut fazu, a trijumfom nad Malmeom u Švedskoj došla i u situaciju da se bori za direktan prolaz u osminu finala.

Koliko proteina vam je potrebno za izgradnju mišićne mase?

Četvrtak, 22.01.2026 | 21:09

Modni dodaci postaju način da se stil personalizuje i osvježi – bez potrebe za velikim promjenama

Orban porukom ponizio Zelenskog pa mu poručio: "Svako će dobiti ono što zaslužuje"

Četvrtak, 22.01.2026 | 20:58

Mađarski premijer Viktor Orban obratio se direktno predsjedniku Ukrajine Volodimiru Zelenskom te je govorio o odsustvu volje s ukrajinske strane da se rat u ovoj zemlji okonča.

Piperović: Optužnica protiv Lazovića je bez temelja, tužilac prigovara vlastitim dokazima

Četvrtak, 22.01.2026 | 19:47

Pritvor Zoranu Lazoviću trebalo je da bude ukinut onoga sekunda kada je svjedočila tužiteljka Sanja Jovićević. A, posebno je trebalo da bude ukinut nakon svjedočenja bivšeg pomoćnika direktora Uprave policije Enisa Bakovića, kazao je branilac Lazovića, advokat Zoran Piperović.

Kotor: Policija pronašla više od četiri kila kokaina

Četvrtak, 22.01.2026 | 20:44

Policija u Kotoru pronašla je više od četiri kilograma kokaina.

"Ajkule" lako sa Rumunijom za sedmo mjesto na EP

Četvrtak, 22.01.2026 | 19:23

Vaterpolisti Crne Gore takmičenja na Evropskom prvenstvu u Beogradu završili su na sedmom mjestu - "ajkule" su u posljednjem meču savladale Rumuniju 21:15 (4:3, 6:3, 5:4, 6:5).