Četvrtak, 16.05.2024 | 08:28
IZVOR: MediaBiro

Književni portret Vladimira Kecmanovića: Povratak književnosti nakon velikih scenarijskih uspjeha

Raznovrstan program šestog dana 18. Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja u Podgorici završen je književnim portretom čuvenog srpskog pisca, scenariste, kolumniste Vladimira Kecmanovića




Foto: MediaBiro

Autor je ovom prilikom izrazio veliko zadovoljstvo što je imao priliku da učestvuje u ovakvom književnom razgovoru pred podgoričkom publikom. Razgovor o piščevom liku i djelu vodio je srpski književni kritičar Mladen Vesković, koji je dao dodatni doprinos kvalitetu ovog programa.

“Drago mi je da učestvujem u ovakvim događajima, posebno zato što sam imao jedan period u kojem sam se više bavio ovim drugim, filmskim stvarima, a sa ovim romanom “Kad đavoli polete” poslije više vremena sam ušao u tu priču sa književnim večerima, promocijama. Poslije duže vremena mi ovo prija,” naveo je Kecmanović.

Pauzu u pisanju književnih djela Kecmanović je napravio zbog svojih scenarijskih projekata, među kojima je neizostavno pomenuti njegov rad na uspješnim serijama kao što su “Senke nad Balkanom”, “Žigosani u reketu”, “Državni službenik”.

“Pisanje romana je mnogo ozbiljniji posao, a scenarijski posao može na neko vrijeme da bude zabavan jer je to opet pisanje, jednostavnije je, i pošto je u pitanju kolektivni rad više pisaca, tu učestvuje i producent, reditelj, te je smanjena odgovornost. Možete da se opustite, jer ne zavisi sve od vas, i ako ne bude kako treba, ima neko ko će to da koriguje. Kada pišete prozu korigujete samo vi,” kazao je pisac i scenarista.

Foto: MediaBiro

Sada kada se vratio na književnu scenu, Kecmanović je spreman za nove značajne projekte.

“Do kraja maja će da izađe nešto što će, pretpostavljam, publici ovdje biti posebno interesantno, a to je poema o Svetom Vasiliju Ostroškom,” najavio je autor.

Istakao je da će do kraja Sajma istražiti bogatu književnu ponudu prezentovanu u sajamskom prostoru TC Big Fashion, te ističe da i sam ima svoje favorite među domaćim piscima.

“Daleko najznačajnije ime koje se pojavilo od tih pisaca znatno mlađih od mene je Vladimir Tabašević koji piše jednu jako originalnu i hermetičnu prozu koja teško ide dalje od elitne publike, ali to je nešto potpuno autentično, novo i jedna linija koja će da određuje budućnost srpske književnosti,” podvukao je Kecmanović.  

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Preminuo Marijan - Mašo Miljić

Petak, 23.01.2026 | 08:31

Crnogorski književnik, bibliotekar i publicista Marijan - Mašo Miljić preminuo je u 75. godini.

Kako spriječiti ljubimca da LAJE na druge pse tokom šetnje

Petak, 31.10.2025 | 20:27

Prekomjerno lajanje čest je problem za mnoge vlasnike i može svakodnevne šetnje učiniti više stresnima nego umirujućima. Dobra vijest je da postoje praktični načini da se to spriječi.

PREMINUO Milan Minjo Perić, crnogorski tekstopisac čije su pjesme dio vječnosti

Nedjelja, 11.05.2025 | 11:44

Najpoznatiji crnogorski tekstopisac Milan Minjo Perić preminuo je u 79. godini poslije kraće bolesti.

Vujović: SNAŽNA PODRŠKA Bugarske evropskom putu Crne Gore i ODLIČNA SARADNJA u oblasti kulture

Petak, 09.05.2025 | 21:03

Bugarska je ovogodišnji počasni gost na 19. Međunarodnom sajmu knjiga i obrazovanja. Snažno podržava Crnu Goru na njenom evropskom putu. Otvaranjem ulice koja nosi ime bugarskog književnika Ivana Vazova otpočeli su i Dani bugarske kulture u Crnoj Gori, organizovani pod pokroviteljstvom potpredsjednice Republike Bugarske Ilijane Jotove.

Joanikije: Treba dodatno UNAPRIJEDITI i PROŠIRITI divnu manifestaciju kakva je Međunarodni podgorički sajam knjiga

Petak, 09.05.2025 | 15:49

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije posjetio je danas 19. Međunarodni podgorički sajam knjiga i obrazovanja koji se od 7. do 13. maja održava u sajamskom prostoru TC Big Fashion. Tom prilikom je ukazao na značaj ove kulturne manifestacije.

U banjalučkom vrtiću preminula beba, u toku uviđaj

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:34

U jednom banjalučkom vrtiću danas je preminula devetomjesečna beba, prenosi N1 BiH.

Teorija zavjere pala u vodu, bio je to pravi Džim Keri

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:19

Dodjela nagrada Cezar našla se u centru neobične kontroverze nakon što su se društvenim mrežama proširile teorije zavjere da se na ceremoniji u Parizu nije pojavio pravi Džim Keri, već njegov “dvojnik”.

Kurti: Prioritet izabrati predsjednika Kosova prije isteka roka i izbjeći vanredne izbore

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:12

Kosovski premijer Aljbin Kurti izjavio je danas da je glavni politički prioritet u ovom trenutku izbjegavanje prijevremenih parlamentarnih izbora te dodao da postoji realna mogućnost da u narednih nekoliko dana bude izabran novi predsjednik Kosova.

Nikolić Šćepanoviću: Budite odgovorni pa saopštite koji visoki zvaničnik Srbije vam je rekao da je neizručenje Marovića politički dogovor?

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 19:04

Poslanik Andrija Nikolić (DPS) osvrnuo se na izjave Šćepanovića da mu je jedan visoki zvaničnik Srbije kazao da je pitanje neizručenja Svetozara Marovića politički dogovor.

Evroliga odgodila ukupno tri utakmice

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 18:44

Evroliga je nakon meča Hapoel – Pariz odgodila još dvije utakmice.  

Makron iznenada naredio povećanje broja nuklearnih bojevih glava

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 18:18

Francuska će povećati svoj nuklearni arsenal i ojačati kapacitete odvraćanja usljed rastućeg rizika da bi globalni sukobi mogli preći nuklearni prag, poručio je francuski predsjednik Emanuel Makron.  

Ibrahimović razgovarao sa šefovima diplomatija Jordana, Egipta i Kuvajta: Crna Gora će nastaviti da podržava inicijative koje doprinose smanjenju tenzija

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 18:04

Potpredsjednik Vlade Crne Gore i ministar vanjskih poslova Ervin Ibrahimović razgovarao je u odvojenim telefonskim pozivima sa potpredsjednikom Vlade i ministrom vanjskih poslova Jordana Ajmanom Safadijem, ministrom vanjskih poslova Egipta Badrom Abdelatijem, kao i ministrom vanjskih poslova Kuvajta Džarahom Džaber al-Ahmad al-Sabahom, i tom prilikom ocijenjeno je da će Crna Gora nastaviti da podržava inicijative koje doprinose smanjenju tenzijasaopšteno je iz njegovog resora.  

Milatović vratio na ponovno odlučivanje Zakon o potvrđivanju Sporazuma u oblasti energetike između CG i UAE

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 17:53

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović vratio je na ponovno odlučivanje Zakon o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u oblasti energetike između Vlade Crne Gore i Vlade Ujedinjenih Arapskih Emirata, koji je donijela Skupština Crne Gore 28. saziva na sjednici Prvog vanrednog zasijedanja u 2026. godini, dana 27. februara 2026. godine.

Tramp: Razbijamo Iran, ali “veliki talas” tek slijedi

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 17:45

Američki predsjednik Donald Tramp rekao je CNN-u u devetominutnom telefonskom intervjuu da američka vojska “razbija” Iran, ali da “veliki talas” u ovom ratu tek dolazi.

Evropska sila turizma: Francuska zadržala titulu najposjećenije zemlje sveta

Ponedjeljak, 02.03.2026 | 17:35

Francuska je ove godine postavila novi rekord u turizmu, dočekavši dva miliona više posetilaca nego 2024. i zabeleživši rast prihoda od turizma od devet procenata.