Četvrtak, 16.05.2024 | 08:32
IZVOR: kolektiv.me

Milatović sa američkim senatorima: Korak bliže strateškom partnerstvu Crne Gore i SAD-a

Predsjednik države Jakov Milatović boravi u radnoj posjeti Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je, tokom više odvojenih sastanaka, razgovarao sa senatorima Džin Šahin, Benom Kardinom, Krisom Marfijem, Tomom Tilsom, Rodžerom Vikerom, Džimom Rišom i Peterom Velčom.




Foto: Kabinet Predsjednika Crne Gore

Kako je saopšteno iz Kabineta Predsjednika, radi se o uticajnim američkim senatorima u čijem fokusu djelovanja je vanjska politika, uključujući i region Zapadnog Balkana.

Milatović je istakao da je SAD izuzetno važan saveznik i jedan od najvećih prijatelja Crne Gore na međunarodnoj sceni i dodao da je podrška SAD-a reformskim procesima u Crnoj Gori od krucijalnog značaja. 

Naglasio je kako je strateško partnerstvo između Crne Gore i Sjedinjenih Američkih Država neophodno, te da bi donijelo višestruke benefite, u ključnim oblastima kao sto su odbrana, ekonomija, kulturna saradnja, borba protiv korupcije i jačanje vladavine prava.

“Potrebno je inicirati formalizaciju strateškog partnerstva koje bi za cilj imalo intenzivniju saradnju naše dvije savezničke i prijateljske države. To je ono na čemu ćemo raditi u narednom periodu kako bi Crna Gora postala glavni strateški partner SAD na Zapadnom Balkanu“, kazao je Milatović.

 

On je dao je punu podršku izglasavanju Zakona o demokratiji i prosperitetu Zapadnog Balkana koji je iniciran od strane senatora ističući da bi on pokazao dodatnu posvećenost SAD-a demokratskoj konsolidaciji i ekonomskom razvoju regiona.

"Predsjednik države je predstavio sagovornicima reformske korake koje Crna Gora preduzima u cilju ubrzanja puta ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji i poručio da je podrška Sjedinjenih Američkih Država u ovom procesu dragocjena. Senatori su iskazali zadovoljstvo posjetom predsjednika i istakli da je SAD ponosna na snažne veze dvije države, te pohvalili napredak koji nasa drzava ostvaruje kada je u pitanju vladavina prava. Potvrdili su podršku reformskoj agendi i evropskim integracijama Crne Gore. Senatorka Džin Šahin, koja je ujedno i inicijator Zakona o demokratiji i prosperitetu Balkana je navela da će nastaviti sa naporima na izglasavanju tog Zakona koji bi donio nove inicijative i ojačao ekonomske veze između Crne Gore i SAD-a. U nastavku posjete predsjednik države sastaće se i sa brojnim kongresmenima, a predviđeno je i predavanje na univerzitetu Džon Hopkins SAIS", zaključeno je u saopštenju.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Hamilton: Znam šta moram da radim u borbi za titulu

Petak, 26.06.2026 | 21:21

Vozač Ferarija Luis Hamilton poručio je da ga iskustvo iz Formule 1 može dodatno pogurati u eventualnoj borbi za šampionsku titulu, uz naglasak da njegov tim mora nastaviti da se bori protiv vodećeg Mercedesa.

Spajić: Svaki euro ide u razvoj

Petak, 26.06.2026 | 19:38

Premijer Milojko Spajić je kazao da je njegova želja bila da se ova ceremnije održi prije dvije godine i taj ašov su, kako je kazao, svi dobro upamtili.

Knežević: Beograd nije kriv za krizu u Crnoj Gori, srpski jezik mora u Ustav

Petak, 26.06.2026 | 19:54

Pred Crnom Gorom je vrelo političko ljeto. Ustavne promjene, evropska agenda, pravosuđe i odnosi unutar vladajuće većine dominiraju javnom scenom, a lider Demokratske narodne partije Milan Knežević jedan je od najglasnijih aktera u tim raspravama.

Drašković: Ako se trend nastavi, pred nama je najbolja sezona do sada

Petak, 26.06.2026 | 21:10

U Crnoj Gori trenutno boravi oko 100 hiljada turista, što je 10 odsto više nego prošle godine, kazao je državni sekretar u Ministarstvu turizma Petar Drašković.

IJZCG: Svjetski problem droga, novi izazovi, inovativni odgovori

Petak, 26.06.2026 | 20:23

Svjetski dan borbe protiv droga i nezakonite trgovine drogama obilježava se u cilju podizanja svijesti o ovom velikom javnozdravstvenom problemu. Ovaj dan je ustanovljen od strane Ujedinjenih nacije (UN) kao globalna kampanja koja ističe opasnosti ilegalnih droga, nove izazove na tržištu droga, bori se protiv stigme i naglašava prevenciju i liječenje zasnovane na dokazima - saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje.

Bijelsa: Nismo imali sreće, preuzimam odgovornost za neuspjeh

Subota, 27.06.2026 | 15:30

Urugvaj je na dva uzastopna Svjetska prvenstva takmičenje završavao u grupnoj fazi. Selektor te selekcije Marselo Bijelsa da nisu imali sreće

Kako lakše kontrolisati apetit tokom mršavljenja: Ove metode mogu pomoći

Subota, 27.06.2026 | 15:11

Kalorijski deficit predstavlja osnovu procesa mršavljenja, ali mnogima je upravo kontrola apetita najveći izazov, posebno kada je teško odoljeti određenim namirnicama.

„Ajkule“ izgubile od SAD

Subota, 27.06.2026 | 15:02

Crnogorski vaterpolisti poraženi su od Sjedinjenih Američkih Država 12:11 (4:5, 4:2, 2:2, 2:2) u prvoj od tri prijateljske utakmice koje ove dvije reprezentacije igraju u okviru zajedničkih priprema u Los Anđelesu.

Vujović: Odbranom Informera Mandić pokazao kome je lojalan

Subota, 27.06.2026 | 14:55

Jedan od lidera Evropskog saveza Ivan Vujović ocijenio je da je predsjednik Skupštine Andrija Mandić, braneći list Informer, pokazao da i dalje slijedi politiku predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.

Jovanović: Čast je biti dio najboljeg kluba u državi

Subota, 27.06.2026 | 14:33

Kapiten omladinske reprezentacije Crne Gore, Matija Jovanović, ozvaničio je saradnju sa FK Budućnost.

Hrvatska pod pritiskom: Poraz od Gane “vatrene” bi poslao kući

Subota, 27.06.2026 | 14:07

Šanse Hrvatske da se u nokaut fazu Svjetskog prvenstva plasira kao jedna od najboljih trećeplasiranih reprezentacija znatno su umanjene nakon raspleta utakmica odigranih prethodne noći.

Rasvijetljena krađa u Kotoru, uhapšena dva Gruzijca, za trećim se traga

Subota, 27.06.2026 | 13:46

Policija u Kotoru rasvijetlila je tešku krađu u kojoj je Tivćaninu ukradeno preko 11.200 eura. Dva osumnjičena Gruzijca lišena su slobode, a za trećim se traga. Pronađen je i dio ukradenog novca.

Šest kandidata u trci za direktora Uprave carina: Ministarstvo finansija daje završnu riječ

Subota, 27.06.2026 | 13:29

Na konkurs za direktora Uprave carina prijavili su se Nebojša Kaljević, Maja Vučinić, Siniša Raičević, Miroslav Raonić, Predrag Radovanović i Gojko Kalezić, a predlog za izbor kandidata trebalo bi da donese Ministarstvo finansija.

Apelacioni sud potvrdio presudu Harviju Vajnstinu za silovanje

Subota, 27.06.2026 | 13:19

Apelacioni sud potvrdio je presudu bivšem holivudskom filmskom producentu Harviju Vajnstinu za silovanje i seksualni napad 2022. godine u Kaliforniji u petak i naložio sudiji niže sudske instance, da ponovo izrekne presudu. Tročlano vijeće Apelacionog suda Drugog okruga Kalifornije ovu oduku je donijelo jednoglasno, piše “CBS News”, prenosi Tanjug.

Đeljošaj: Snažna mikro, mala i srednja preduzeća temelj održivog ekonomskog rasta

Subota, 27.06.2026 | 13:05

Povodom Međunarodnog dana malih i srednjih preduzeća, upućujem iskrene čestitke svim preduzetnicima, privrednicima i zaposlenima koji svojim radom, znanjem i posvećenošću svakodnevno doprinose razvoju crnogorske privrede, poručio je ministar ekonomskog razvoja, Nik Đeljošaj.