Četvrtak, 16.05.2024 | 14:57
IZVOR: MediaBiro

Potpisana Podgorička povelja: Francuska Bugarskoj predala štafetu Zemlje počasnog gosta Sajma knjiga

Ministar kulture Bugarske, Najden Todorov, direktor Francuskog instituta u Crnoj Gori, Johann Uhres i direktor izdavačke kuće Nova knjiga i predsjednik programskog savjeta Sajma knjiga, Predrag Uljarević potpisali su Podgoričku povelju danas na 18. Međunarodnom podgoričkom sajmu knjiga i obrazovanja.




Foto: MediaBiro

Ovo je prvi put da se Podgorička povelja potpisuje između sadašnje i naredne zemlje počasnog gosta Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga, te je planirano da ta praksa preraste u dobru tradiciju.

“Vjerujući da je kultura najbolji način sporazumijevanja. Najprije smo Sajam knjiga i obrazovanja učinili međunarodnim, a potom smo uveli instituciju Zemlje počasnog gosta kako bi našoj sredini u što cjelovitijem obliku predstavili savremene izdavačke, književne, kulturne tokove drugih zemalja,” naveo je predsjednik programskog savjeta Sajma knjiga, Predrag Uljarević.

Uljarević je ovom prilikom istakao da su upravo neke od značajnih trenutaka u razvoju Podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja obilježili nastupi zemalja počasnih gostiju. Tako je bilo i tokom ovogodišnjeg izdanja gdje je Francuska kao zemlja počasni gost postavila nove standarde u nastupu zemlje gosta.

“Svi smo saglasni sa važnim mjestom kulture i knjige u našoj civilizaciji, kako je i napisano u povelji koju smo upravo potpisali. Kako pokazuje posjećenost ovog sajma vidimo da je knjiga voljena u Crnoj Gori. Kao zemlja počasni gost mi smo ugostili francuske autore koji su skorije prevedeni na francuski jezik i predstavili knjige koje su prevedene ili će tek biti prevedene na vaš jezik, što će biti veoma važno za crnogorsku publiku,” naveo je direktor Francuskog instituta u Crnoj Gori, Johann Uhres.

Foto: MediaBiro

Tokom 18. izdanja Sajma knjiga su se između ostalih predstavili Majlis Besri (Maylis Besserie), dobitnica Gonkurove nagrade za knjigu Treće doba, Žan Fransoa Galtu (Jean-François Galletout), Žan-Arno Derans (Jean-Arnault Derens), Kristian Laks (Christian Lax)...

Uhres je ovom prilikom predao štafetu zemlje počasnog gosta Podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja ministru kulture Bugarske, Najdenu Todorove, te je tako ozvaničeno da će zemlja počasni gost 19. Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja biti Bugarska.

“Za proteklih 18. godina ovaj Sajam je postao izuzetno uspješan, ali mogu samo da pretpostavim kakva je posvećenost neophodna sa strane gospodina Predraga Uljarevića da bi postigao sve ovo u doba kada su svi zaokupljeni kompjuterima i svim tim elektronskim uređajima. Htio bih da mu zahvalim za sve što čini za knjige. Želio bi hi da pohvalim vaš predivni slogan Čitaj, budi klasik, a ja bih dodao Čitati – to je moderno. Jedan od velikih bugarskih pisaca Zachary Karabashliev ima značajan citat: Čitajte, jer čitanje ubija ignoranciju,” naveo je Najden Todorov.

Predsjednik programskog savjeta Sajma knjiga, Predrag Uljarević je ovom prilikom izrazio veliko zadovoljstvo što će Bugarska naredne godine biti zemlja počasni gost Međunarodnog podgoričkog sajma knjiga i obrazovanja  i crnogorskoj publici predstaviti niz svojih kvalitetnih autora i na pravi način približiti bugarski jezik i kulturu.

“Vjerujem da ćemo poslije tog gostovanja bolje poznavati savremenu bugarsku književnost i kulturu, da ćemo sresti mnogo bugarskih pisaca različitih generacija i žanrova, da ćemo u Crnoj Gori prevoditi i čitati više bugarskih knjiga. To jeste smisao Podgoričke povelje koju smo danas potpisali,” poručio je Uljarević.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Preminuo Marijan - Mašo Miljić

Petak, 23.01.2026 | 08:31

Crnogorski književnik, bibliotekar i publicista Marijan - Mašo Miljić preminuo je u 75. godini.

Kako spriječiti ljubimca da LAJE na druge pse tokom šetnje

Petak, 31.10.2025 | 20:27

Prekomjerno lajanje čest je problem za mnoge vlasnike i može svakodnevne šetnje učiniti više stresnima nego umirujućima. Dobra vijest je da postoje praktični načini da se to spriječi.

PREMINUO Milan Minjo Perić, crnogorski tekstopisac čije su pjesme dio vječnosti

Nedjelja, 11.05.2025 | 11:44

Najpoznatiji crnogorski tekstopisac Milan Minjo Perić preminuo je u 79. godini poslije kraće bolesti.

Vujović: SNAŽNA PODRŠKA Bugarske evropskom putu Crne Gore i ODLIČNA SARADNJA u oblasti kulture

Petak, 09.05.2025 | 21:03

Bugarska je ovogodišnji počasni gost na 19. Međunarodnom sajmu knjiga i obrazovanja. Snažno podržava Crnu Goru na njenom evropskom putu. Otvaranjem ulice koja nosi ime bugarskog književnika Ivana Vazova otpočeli su i Dani bugarske kulture u Crnoj Gori, organizovani pod pokroviteljstvom potpredsjednice Republike Bugarske Ilijane Jotove.

Joanikije: Treba dodatno UNAPRIJEDITI i PROŠIRITI divnu manifestaciju kakva je Međunarodni podgorički sajam knjiga

Petak, 09.05.2025 | 15:49

Mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije posjetio je danas 19. Međunarodni podgorički sajam knjiga i obrazovanja koji se od 7. do 13. maja održava u sajamskom prostoru TC Big Fashion. Tom prilikom je ukazao na značaj ove kulturne manifestacije.

Izbor direktora ASK-a: Drakić nije dobio potrebnu podršku

Četvrtak, 12.03.2026 | 11:01

Aktuelni v.d. direktora ASK-a Dušan Drakić danas nije dobio podršku potrebnu za izbor na puni mandat na funkciju direktora u punom mandatu. Tri člana Savjeta ASK-a glasali su za njega za, jedan član bio je uzdržan a jedan protiv. To nije bilo dovoljno za njegov izbor. Savjet ASK-a danas će raspisati novi konkurs za izbor direktora u punom mandatu.

Stojović ne vidi prepreku za saslušanje Đukanovića

Četvrtak, 12.03.2026 | 08:28

Bilo bi poželjno da u radu Anketnog odbora učestvuju svi politički akteri, jer to doprinosi većem povjerenju javnosti. Ipak, i u situaciji kada pojedini predstavnici odluče da se povuku, važno je da institucije nastave da rade svoj posao, smatra Stojović

Aerodromi pod pažljivim nadzorom EU

Četvrtak, 12.03.2026 | 08:35

Aerodromi Crne Gore biće pod pažljivim nadzorom Evropske unije u pogledu budućih investicija, održivosti i usklađenosti sa evropskim pravilima, posebno kada je riječ o projektima koji podrazumijevaju velika ulaganja i širenje kapaciteta.

Bogdanović: Svjesno iskrivljena izjava evropske komesarke o Albaniji

Četvrtak, 12.03.2026 | 10:55

Generalni sekretar i predsjednik Kluba poslanika Demokrata, Boris Bogdanović, saopštio je da su oni kojima smeta evropska Crna Gora pokušali da izjavu evropske komesarke Marte Kos pogrešno predstave javnosti, kao da je kazala da je Albanija vodeća zemlja u procesu pristupanja Evropskoj uniji, iako je zapravo rekla da je Albanija jedna od vodećih zemalja u tom procesu.

Ministarstvo demantuje tvrdnje o nestašici: Formirane rezerve od 44.260 tona naftnih derivata

Četvrtak, 12.03.2026 | 09:12

Crna Gora ima formirane obavezne rezerve naftnih derivata u količini od 44.260 metričkih tona, koje čine bezolovni benzin i eurodizel, saopšteno je iz Ministarstva energetike i rudarstva.

Skupština 19. marta ponovo o zakonima o unutrašnjim poslovima i ANB-u

Četvrtak, 12.03.2026 | 21:42

Skupština Crne Gore ponovo će 19. marta odlučivati o izmjenama i dopunama Zakona o unutrašnjim poslovima, o Zakonu o Agenciji za nacionalnu bezbjednost, kao i o potvrđivanju Sporazuma o saradnji u oblasti energetike između vlada Crne Gore i Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Sjutra sunčano, do 21 stepen

Četvrtak, 12.03.2026 | 21:53

Pretežno sunčano. U drugom dijelu dana u kontinentalnim predjelima mjestimično umjeren razvoj oblačnosti, a ponegdje se očekuje i prolazna kiša. 

Horoskop za 13: mart: Lavu moguć priliv novca, Škorpiju opterećuje voljena osoba

Četvrtak, 12.03.2026 | 21:46

Raku potrebno strpljenje u komunikaciji sa saradnicima, Blizanci imaju posla preko glave

Betis poražen u Atini, “vučica” izvukla remi, pobjede Porta i Aston Vile

Četvrtak, 12.03.2026 | 21:33

Prvi susret italijanskih predstavnika u osmini finala Lige Evrope završio je bez pobjednika – Bolonja i Roma remizirali su 1:1, a oba pogotka viđena su u drugih 45 minuta.

Plenković o novim srpskim raketama: Upozorit ćemo partnere u NATO-u

Četvrtak, 12.03.2026 | 21:22

Vojska Srbije raspolaže novom supersoničnom kvazibalističkom raketom kineske proizvodnje CM-400, čiji je domet najmanje 250 kilometara. Projektil vazduh-zemlja uočen je na višenamjenskom borbenom avionu MiG-29, a premijer Andrej Plenković je danas u Požegi komentarisao da li to predstavlja opasnost za susjedne zemlje.

Finalisima na Bernabeuu? Argentina i Španija sve bliže spektaklu u Madridu

Četvrtak, 12.03.2026 | 21:09

Veliki fudbalski spektakl između Argentine i Španije mogao bi da bude odigran na stadionu Santijago Bernabeuu, prenose strani mediji.

Manjak efikasnih antibiotika ugrožava borbu protiv otpornosti bakterija

Četvrtak, 12.03.2026 | 20:58

Razvoj novih antibiotika pao je za 35 odsto u poslednjih pet godina, dok otpornost bakterija na ljekove rapidno raste, upozorava fondacija "Access to Medicine".

Američki ministar priznao: Naša mornarica sada ne može štititi tankere u Hormuškom moreuzu

Četvrtak, 12.03.2026 | 20:48

Američki ministar energetike Chris Wright izjavio je za strane medije da američka vojska trenutno nije spremna da eskortira tankere kroz strateški Hormuški moreuz, jer su svi raspoloživi resursi usmjereni na napade na Iran.

Čukić: Nova saobraćajnica u Siti kvartu će rasteretiti saobraćaj, vrijednost radova 850.000 eura

Četvrtak, 12.03.2026 | 20:37

Privodi se kraju gradnja saobraćajnice u naselju Siti kvart koja će povezati novi kružni tok sa Cetinjskim putem – takođe je završeno nekoliko ulica. Iz Agencije za izgradnju i razvoj Podgorice za RTV Podgorica kažu da su radovi koštali 850 hiljada eura.

Minić osudila napade na poslanicu Marković: Zloupotreba slobode govora vodi ka promociji nasilja

Četvrtak, 12.03.2026 | 20:21

Valentina Minić, predsjednica Foruma žena Demokrata, najoštrije je osudila napade i uvrede upućene poslanici i prosvjetnoj radnici Branki Marković, poručujući da takvo ponašanje predstavlja zloupotrebu slobode govora i doprinosi širenju verbalnog i digitalnog nasilja u javnom prostoru.