Nedjelja, 19.05.2024 | 14:43
IZVOR: pobjeda.me/rthn

Herceg Novi: Kontrolisano loženje vatre na otvorenom samo do 1. JUNA

Hercegnovska Služba zaštite i spašavanja spremna je za ovogodišnju požarnu sezonu, kadrovski i tehnički. Iako još nijesu počele vrućine i zabrana loženja vatre na otvorenom, pripadnici Službe zaštite i spasavanja tokom 24-časovnog dežurstva imaju, srećom, dosta manjih intervencija. Oni više nisu samo vagtrogasci, kao nekada.




Foto: Arhiva/ YouTube screnehsot/ MediaBiro 

Velika su podrška i asistencija Hitnoj medicinskoj pomoći u transportu bolesnih, spasavanju života u planinama, u saobraćaju, a imaju i stalnu podršku Opštine.

Građani ovoj Službi sve više ukazuju povjerenje i kooperativnost, na oprezu su pa ih često pozivaju kada primjete opasnost od požara ili neku drugu nevolju. To potvrđuju i jučerašnji brojni pozivi nakon što su se pojavili vatra i dim u blizini Žvinja, priča za Novski portal komandir Službe, Zlatko Ćirović.

"Dobili smo brojne prijave građana. Naša ekipa je odmah pošla i skrenula pažnju licu koje je i ranije paljenjem vatre čistilo ogromnu površinu. Upozoreno je da sa tim mora završavati, prije mraka. Podsjećam da je po opštinskoj odluci dozvoljeno loženje vatre svake subote i nedjelje, kao i 1. i 15. u mjesecu, sve do 1. juna. Potom slijedi zabrana do 1.oktobra. Međutim, paljenje se može obavljati samo pod uslovima da nema vjetra i uz prethodnu prijavu Službi zaštite. U ovom slučaju na Žvinajma proteklog vikenda nas je vlasnik obavijestio, ali juče nije. Ekipa je preventivno bila u blizini",  kaže Ćirović.

Žvinje su posljednjih godina postale veoma privlačne investitorima, te su izgrađene brojne vile, naselje je sve više urbanizovano, ali s lošim putem, kao i komunalnom higijenom zbog loših navika stanovnika. Treba još da se naprave gondola i sportski objekti na Žvinjama. Zato iz Službe zaštite stalno upozoravaju na oprez prilikom čišćenja terena i paljenja vatre da se ne bi ponovilo ljeto 2022.

Međutim, preventivne mjere su iste za sva područja, dodaje Ćirović, koji kaže da će narednih dana s građanima imati posebne aktivnosti u suret požarnoj sezoni.

"Napravili smo Plan aktivnosti, koji, pored ostalog, obuhvata zabranu loženja na otvorenom od 1. juna, zabranu korišćenja godišnjih odmora, dopunu i obnovu naše potrošne opreme…Sada je u Službi angažovano 45 pripadnika. Raspolažemo i sa osam kamiona, jedan smo ustupili DVD Luštica, imamo 4 manja vozila, a ukupan kapacitet vozila je 40 do 50 kubika vode. Očekujemo novo vozilo, kapaciteta 6 kubika, do 1. oktobra. Dobavljač je izabran na tenderu, dat je avans, a rok isporuke je 6 mjeseci po ugovoru",  ističe Ćirović.

Inače, Herceg Novi ima još dva vatrogasna društva, jedno dobrovoljno, koga čine volonteri na Luštici. Ono ima finansijsku mjesečnu podršku Opštine za gorivo svakog mjeseca. Drugo je u Bijeloj koje nije više DVD nego društvo sa ograničenom odgovornošću.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

Kraljica ketamina osuđena na 15 godina zatvora zbog smrti Metjua Perija

Četvrtak, 09.04.2026 | 08:53

Žena iz Los Anđelesa poznata pod nadimkom Kraljica ketamina osuđena je na 15 godina zatvora zbog prodaje droge koja je dovela do smrti glumca Metjua Perija, zvijezde serije “Prijatelji”.

Bogdanović se oprostio od Vujoševića: Gledao sam te kao drugog oca, vjerovao sam ti do smrti

Četvrtak, 09.04.2026 | 08:38

Košarkaš Los Anđeles Klipersa i nekadašnji kapiten Partizana, Bogdan Bogdanović oprostio se od Duška Vujoševića emotivnim riječima, podsećajući na odnos koji je prevazilazio okvire sporta.  

Tripl-dabl rutina: Nikola Jokić ponovo briljirao protiv Memfisa

Četvrtak, 09.04.2026 | 08:34

Denver je poslije još jedne, ukupno desete pobjede zaredom, još bliži 3.mjestu zapadne konferencije na kraju regularnog dijela sezone, čime bi u polufinalu izbjegao najtežeg mogućeg protivnika, aktuelnog šampiona, Oklahomu. Jokić je zabilejžio 34. tripl-dabl ove sezone i doprinio da padne Memfis rezultatom 136:119.

Ministri i danas pred poslanicima, nastavak rasprave u parlamentu

Četvrtak, 09.04.2026 | 08:25

Skupština Crne Gore danas nastavlja rad, a više ministara odgovaraće na pitanja poslanika.

Povodom Svjetskog dana Roma, zgrada Skupštine Glavnog grada i most Milenijum večeras su osvijetljeni bojama romske zastave

Srijeda, 08.04.2026 | 21:46

Povodom Međunarodni dan Roma, Glavni grad Podgorica obilježio je ovaj datum simboličnim osvjetljenjem značajnih objekata u gradu.

Vujošević će biti sahranjen u Aleji zaslužnih građana

Srijeda, 08.04.2026 | 21:20

Duško Vujošević biće sahranjen u utorak, 14. aprila, u Aleji zaslužnih građana na Novo groblje.  

Vremenska prognoza - ČETVRTAK u znaku ovih temperatura

Srijeda, 08.04.2026 | 21:43

U četvrtak se očekuje pretežno sunčano vrijeme, uz malu, tek ponegdje i umjerenu, uglavnom visoku povremenu oblačnost.

Bolt se poklonio Đokoviću: "Teže je osvojiti 24 grend slema, nego trčati 9.58"

Srijeda, 08.04.2026 | 21:57

Pitanje o tome ko je najveći sportista svih vremena uvijek izaziva oprečna mišljenja, ali kada o tome govori Jusein Bolt, njegove riječi imaju posebnu težinu.

Irinej: SPC osniva crkveni univerzitet

Srijeda, 08.04.2026 | 21:34

Mitropolit novosadski i bački Irinej izjavio je da Srpska pravoslavna crkva (SPC) osniva crkveni univerzitet, da na to imaju pravo vjerske zajednice u drugim državama, a da su postojeći državni univerziteti u Srbiji doživjeli “kataklizmu”.

EU izdvojila 14,6 miliona eura za podršku ženama u Ukrajini od početka rata

Srijeda, 08.04.2026 | 21:22

Od početka ruske invazije na Ukrajinu, Evropska unija (EU) je izdvojila više od 14 miliona eura za podršku ukrajinskim ženama kroz programe usmjerene na osnaživanje, liderstvo i borbu protiv rodno zasnovanog nasilja, izjavila ambasadorka EU u Ukrajini Katarina Maternova.