Petak, 24.05.2024 | 21:39
IZVOR: kolektiv.me

"Crna Gora i Kina u oblasti kulture i umjetnosti mogu razmjenjivati ZNANJA i ISKUSTVA"

Crna Gora i Kina imaju značajan prostor za razmjenu znanja i iskustava, i za saradnju u kulturi i umjetnosti, u oblasti kreativnih industrija i kulturne baštine, ali i u oblasti savremenih tehnologija, poručeno je sa sastanka ministarke kulture i medija  Tamare Vujović i zamjenice gradonačelnika Šangaja Lju Duo.




Foto: Ministarstvo kulture i medija

Saradnja sa Kinom u oblasti kulture već je uspostavljena, a potpisivanjem novog Sporazuma o saradnji čiji smo tekst već predložili može se dodatno produbiti, istakla je ministarka Vujović.

Vujović je kazala i da joj je jako drago što već postoji saradnja našeg festivala sa festivalom u Šangaju, te to što će ove godine umjetnici iz Šangaja biti gosti na Kotor Artu.

"Iako smo udaljeni, itekako možemo naći načine da sarađujemo u oblasti kulture, a prvo što prelazi te granice jesu upravo muzika, film i književnost. Divimo se tome kako poštujete svoju tradiciju, a istovremeno se tehnološki razvijate. Poštujemo politiku Kine koja je uvijek miroljubiva, i poziva na prijateljstvo i saradnju. U pravu ste da veliki od malih mogu da uče i, naravno mali od velikih. Film Most je dokaz da njegujujemo zajedničke vrijednosti - kao što je borba protiv okupatora, ali i dokaz koliku razdaljinu može umjetnost da prevaziđe i napravi uticaj", poručila je Vujović.

Podsjetila je da je Kina sa dva miliona eura podržala obnovu mosta na Đurđevića Tari, o kome je u filmu i riječ.

"Namjera Vlade Crne Gore je da podrži filmsku industriju i nastoji da razvije Crnu Goru kao važnu filmsku destinaciju. Upravo zbog toga i postoje podsticajne mjere za inostrane producente koji svoje filmove snimaju u Crnoj Gori. Naša zemlja je piktoreskna i u posljednje vrijeme je sve više stranaca koji žele da snimaju emisije, filmove i serije na našim prostorima", saopštila je Vujović.

Takođe je istakla da ove godine imamo najavljenih pet premijera crnogorskih filmova, što je za Crnu Goru veliki uspjeh.

"Koristim priliku da kažem da će u Crnoj Gori uskoro početi da se gradi nova zgrada Muzeja savremene umjetnosti, Prirodnjačkog muzeja i Kuće arhitekture, i to ističemo kao mnogo vrijedan i značajan infrastrukturni projekat. Staro nasljeđe pokušavamo da oživimo i stavimo u funkciju, poput starog zatvora u Kotoru koji je danas Kreativni hab. Evropska unija će finansirati tvrđavu Španjolu u Herceg Novom, ali sigurna sam da ima još starih objekata koje bismo uz vašu pomoć i podršku mogli pretvoriti u centre kreativnosti i kulture ili im dati neku sličnu svrhu", primijetila je Vujović.

Crna Gora bi, kako je dodala, rado učila od Kine i Šangaja kada je riječ o očuvanja kulturne baštine, ali i o upotrebi savremenih tehnologija u kulturi i razvoju gejminga.

"Pozivamo kineske umjetnike da dođu u Crnu Goru, da budu gosti muzičkom, filmskom centru, da borave u našim kreativnim habovima u Baru, Kotoru, Šavniku", riječi su Vujović.

Lju je istakla da je potpisan Memorandum o saradnji između KotorArt festivala i Kineskog međunarodnog festivala umjetnosti u Šangaju što otvara vrata za blisku saradnju izmedju festivala kroz razmjenu profesionalaca u oblasti izvođačkih umjetnosti, razmjenu programa i umjetničke produkcije.

"Oduševljeni smo bogatim kulturnim nasljeđem starih crnogorskih gradova, upravljanjem u gradovima i uslugama za turiste. Kina i Crna Gora njeguju bogato prijateljstvo. Čuveni film Most, koji je snimljen u Crnoj Gori je zaista popularan širom Kine", rekla je Lju.

"Nakon potpisivanja memoranduma naša saradnja se svakodnevno produbljuje. Prvobitno, to što umjetnici iz Šangaja učestvuju na KotorArtu predstavlja veliki značaj za prikazivanje naše kulture i jačanje prijateljstva", dodala je Lju.

Kazala je da u Šangaju trenutno ima preko 45 hiljada kulturnih događaja i festivala, snimaju se televizijske serije, a cilj je pokazati njihovu kulturu širom svijeta.

"Svake godine na hiljade filmova i serija učestvuje na našim festivalima, tako da smo uvijek otvoreni da emitujemo i tv serije i filmove iz Crne Gore. Takođe ćemo ohrabriti kineske producente da dolaze u Crnu Goru i pronađu mjesta za snimanje filmova. Druga oblast koja nas intrigira kad je Crna Gora u pitanju jeste zaštita istorijskog nasljeđa. I tu možemo da učimo jedni od drugih i sarađujemo. Crna Gora ima bogatu istoriju i mjesta bogatog nasljeđa upisana na UNESCO svjetskoj listi i tome se divimo", poruka je Lju.

Smatra da postoji prostor i za saradnju u oblasti kreativnih industrija i stvaralaštva, kao i u oblasti tehnologije.

"Ujedinjenje nacije su priznale Šangaj kao svjetsku prijestonicu dizajna, tako da možemo sarađivati kada su u pitanju obuke vezano za kreativne industrije, kreacije, dizajn, možemo formirati nove brendove.Kreativne industrije i kultura doprinose sa 13% kineskom privrednom rastu'', kazala je Lju.

Zahvalivši se na prijemu u Ministarstvu kulture i medija, zamjenica gradonačelnika Lju je iskazala želju za produbljivanjem saradnje između umjetnika, putem razmjene, produbljivanje znanja kroz organizaciju edukacija o zaštiti kulturnog nasleđa i uputila poziv da za posjetu Šangaja, kazavši da ima mnogo događaja iz kulture, od čega izdvaja Šangajski festival filma koji spada u festivale ''A'' produkcije u svijetu.

Pohvalno je, saglasile su se sagovornice, što lokalne samouprave pronalaze svoje modele saradnje, što je pokazao primjer Šangaja i Kotora.

KOMENTARI (0)

Ostavi komentar

Ostavite komentar

* Komentari se na portalu objavljuju u realnom vremenu. "Kolektiv.me" se ne može smatrati odgovornim za napisane komentare. Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijeđanje i klevetanje. Takav sadržaj će biti izbrisan čim bude primijećen, a autori mogu biti prijavljeni nadležnim institucijama.

OSTALE VIJESTI

Baki Dujarlar trio 14. aprila u KIC-u

Petak, 10.04.2026 | 10:28

Turski džez trio pod vođstvom istaknutog pijaniste i kompozitora Bakija Dujarlara nastupiće premijerno u okviru festivala „Mjesec poštovanja džeza u Crnoj Gori/Jazz Appreciation Month in Montenegro - JAM 2026” u utorak, 14. aprila u velikoj sali KIC-a ,,Budo Tomović" u 20 sati. Pokrovitelj koncerta je Turski kulturni centar "Junus Emre" u Podgorici.

Izložba „Fotografije našeg zajedništva“ otvorena u KIC-u „Budo Tomović“

Srijeda, 08.04.2026 | 11:46

U holu KIC-a „Budo Tomović“ u Podgorici, 6. aprila 2026. godine u 20 časova, otvorena je izložba „Fotografije našeg zajedništva“, realizovana u okviru istoimenog projekta koji je podržao Fond za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava Crne Gore.

MSUCG: Izložba Sindi Šerman u Dvorcu Petrovića

Ponedjeljak, 06.04.2026 | 11:02

U Muzeju savremene umjetnosti Crne Gore 9. aprila u 19 časova, u Dvorcu Petrovića, biće održano otvaranje izložbe Sindi Šerman "Untitled: Critical Act".

CNP: Nakon ovacija u Velesu, „Naličje“ večeras u Skoplju

Subota, 04.04.2026 | 20:36

Predstava „Naličje“, autorski projekat reditelja Borisa Liješevića, nastavlja uspješan festivalski život i regionalna gostovanja. Reakcija publike, dugi aplauzi i stajaće ovacije, nakon sinoćnjeg izvođenja u Pozorištu „Jordan H.K – Džinot“ u Velesu, u okviru takmičarske selekcije Teatarskog festivala „5RE“, potvrdila je univerzalnost i aktuelnost tema kojima se „Naličje“ bavi, specifičnim pozorišnim jezikom i upečatljivom glumačkom igrom.

Izložba “Fotografije našeg zajedništva” u KIC-u: Umjetnost kao most među ljudima

Srijeda, 01.04.2026 | 14:56

U KIC Budo Tomović u Podgorici, 6. aprila sa početkom u 20 časova, biće otvorena izložba slika i fotografija pod nazivom „Fotografije našeg zajedništva“, koja se realizuje u okviru istoimenog projekta podržanog od Fond za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava Crne Gore.

Arteta: Sad nema sive zone – ili se boriš ili si gotov

Subota, 11.04.2026 | 20:07

Arsenal se ozbiljno kocka u borbi za titulu prvaka Engleske nakon što je danas izgubio od Bornmuta na svom terenu 2:1.

Lebron Džejms stigao do 12.000 asistencija u NBA ligi

Subota, 11.04.2026 | 19:57

Košarkaš Los Anđeles Lejkersa Lebron Džejms stigao je do još jednog velikog dostignuća u NBA ligi, pošto je tokom meča protiv Finiks Sansa upisao svoju 12.000. asistenciju u karijeri.

Tesla sprema manji i jeftiniji SUV: Stiže automobil ispod Modela Y

Subota, 11.04.2026 | 19:45

Prema navodima stranih medija, kompanija Tesla razvija potpuno novi kompaktni električni SUV koji bi trebalo da bude manji, lakši i znatno pristupačniji od aktuelnog modela Tesla Model Y.

Kompanija Carine: Oslonili smo se na odluke Vlade i lokalnih institucija i postupali u okvirima dobijenih saglasnosti

Subota, 11.04.2026 | 18:48

Uprava kompanije „Carine“ d.o.o. oglasila se povodom aktuelnih dešavanja i medijskih objava u vezi s poslovanjem u Boki Kotorskoj, i saopštila da su se oslonili na odluke Vlade i lokalnih institucija i postupali u okvirima dobijenih saglasnosti.

Šta se dešava sa tijelom kada ne spavamo? Doktori upozoravaju na ozbiljne posledice

Subota, 11.04.2026 | 19:34

Jedna neprospavana noć dovoljna je da poremeti koncentraciju, raspoloženje i sposobnost donošenja odluka, pretvarajući i najjednostavnije zadatke u izazov.

Njemačka za sada odustaje od sporne odredbe o putovanjima vojno sposobnih muškaraca

Subota, 11.04.2026 | 19:21

Jedna odredba u novom zakonu o vojnoj službi u Njemačkoj izazvala je snažne reakcije javnosti i dovela ministra odbrane Boris Pistorius u nezgodnu situaciju, primoravši ga da dodatno pojasni namjere vlade.

Zbog rata sa Iranom naglo porasla inflacija u SAD

Subota, 11.04.2026 | 19:08

Inflacija u Sjedinjenim Američkim Državama naglo je porasla zbog rata sa Iranom, a cijene su 3,3 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.

Za noć u Podgorici sankcionisano 108 osoba

Subota, 11.04.2026 | 18:39

Službenici Uprave policije saopštili su da su sproveli sinoć pojačane aktivnosti na području Podgorice.

Misteriozno zujanje Zemlje: Šumanova rezonanca izaziva probleme kod ljudi

Subota, 11.04.2026 | 18:28

Zabilježen je nagli porast intenziteta vibracija koje dolaze iz Zemljine atmosfere, fenomen poznat kao Šumanova rezonanca, to jest elektromagnetni ritam koji nastaje pražnjenjem munja između površine planete i jonosfere.

Ljekar objasnio - Evo šta se događa u tijelu, ako dvije nedjelje jedete ČIJA SJEMENKE

Subota, 11.04.2026 | 18:08

Chia sjemenke slove kao superhrana, ali kako tačno utiču na organizam? Jedan je ljeka objasnio šta se može dogoditi ako ih uvrstite u ishranu na samo dvije nedjelje, naravno, kao dio uravnoteženih obroka, a ne kao jedinu namirnicu. Uravnotežena ishrana ključna je za unos svih potrebnih proteina, ugljenihhidrata, vlakana i vitamina, piše LADbible.